• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: با سفر هیات دولت به استان مازندران کارخانه زغال‌شویی البرز مرکزی به‌عنوان پیشرفته‌ترین کارخانه زغال‌شویی در کشور و دوستدار محیط زیست افتتاح شد. در این مراسم دکتر کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، مهندس جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیر عامل شرکت البرز مرکزی، فرماندار سوادکوه، نماینده مردم سواد کوه، قائمشهر و جویبار، امام جمعه و جمعی از مقامات دولتی و انتظامی حضور داشتند.

به گزارش اخبار فلزات، در مراسم افتتاحیه که از طریق ویدئو کنفرانس صورت گرفت، دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری دستور افتتاح کارخانه زغال‌شویی را صادر کرد و دکتر کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو به نمایندگی از دولت، به صورت نمادین این کارخانه را افتتاح کرد.
کارخانه زغال‌شویی شرکت زغال سنگ البرز مرکزی با ورودی 500 هزار تن و ظرفیت تولید 350 هزار تن در سال، اولین کارخانه تولید کنسانتره زغال سنگ در کشور است که با کمترین میزان پسماند و سازگار با محیط زیست، طراحی و اجرا شده است و هیچ‌گونه پسابی را وارد آب‌های سطحی و زیرزمینی نمی‌کند.
مهندس جهانگیری، مدیرعامل شرکت البرز مرکزی در مراسم افتتاحیه این کارخانه بیان داشت: پروژه‌ای که امروز افتتاح شد، یکی از پروژه‌های بسیار ارزشمند کشور و دوستدار محیط زیست است. هدف اصلی از بهره‌برداری این پروژه، تهدیدات زیست‌محیطی ناشی از باطله‌های زغال است و برای کاهش اثرات زیست‌محیطی، پروژه زغال‌شویی البرز مرکزی کلید خورد.
وی افزود: این پروژه به‌صورت جدی از سال 1393 آغاز به‌کار کرد و در آن بهره‌وری حدود 17 درصد نسبت به پروژه‌ها مشابه افزایش یافته است. ضمن اینکه اجازه ورود پسماند به آب‌های سطحی و زیرزمینی اطراف داده نمی‌شود. ورودی این کارخانه 500 هزار تن و ظرفیت تولید آن 350 هزار تن در سال است. در همین حال میزان انرژی مصرفی در این کارخانه بسیار کمتر از نمونه‌های مشابه است، زیرا از میزان پسماندهای تولیدی آن کاسته شده است. در کارخانه زغال‌شویی 50 درصد از باطله‌ها به محصول تبدیل می‌شوند.
مدیرعامل شرکت البرز مرکزی در پایان داشت: این پروژه توسط شرکت فکور صنعت راه‌اندازی شده است و در مدت زمان واقعی و بدون کمترین تاخیر به بهره‌برداری رسید. عمده تجهیزات اصلی این کارخانه تکنولوژی روز دنیا و از برندهای معتبر بین‌المللی تامین شده است. در صورتی که مشکلات زیست‌محیطی برطرف شوند، نسبت به احداث کارخانه کک‌سازی نیز اقدام خواهد شد.
در این مراسم دکتر کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه تمام هزینه طراحی و احداث این کارخانه از محل بودجه سالانه ایمیدرو تامین شده است، گفت: برای راه‌اندازی این پروژه حدود 450 میلیارد ریال هزینه شده است و سازمان ایمیدرو تامین مالی آن را برعهده داشت و باعث افتخار است که این پروژه در مدت زمان کوتاهی به بهره‌برداری رسید. پروژه‌های کک‌سازی، معدن زغال‌سنگ کردآباد و پروژه‌های البرز مرکزی از نظر اعتبار تامین شده‌اند و مشکلی بابت بودجه ندارند.
وی افزود: مشکلات زیست‌محیطی در رابطه با پروژه کک‌سازی وجود دارد که در این رابطه جلساتی با سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد. در این جلسات مقرر شد یک گروه آلمانی ارزیابی زیست‌محیطی خود را از پروژه کک‌سازی ارائه دهند و پس از تصمیمات در مورد اجرا و یا عدم اجرای این پروژه اتخاذ شود.
کرباسیان به تطبیق این پروژه با محیط زیست نیز اشاره کرد و گفت: مواد اولیه این کارخانه باطله‌های معادن زغال‌سنگ و درنتیجه این پروژه دوستدار محیط زیست است. این کارخانه 17 درصد کمتر از دیکر کارخانه‌های مشابه پسماند تولید می‌کند و در ایران و حتی جهان نمونه است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو اضافه کرد: کارخانه مس آروبیس در آلمان، در مرکز شهر هامبورگ واقع شده است. اما این شرکت با رعایت تمام جوانب زیست‌محیطی توانست به فعالیت خود ادامه دهد و تمام فعالیت‌های این شرکت به‌صورت آنلاین از سوی نهادهای ذی‌ربط رصد می‌شود. بنابراین می‌توان حتی یک کارخانه را در مرکز شهر احداث کرد.
وی در مورد تامین مالی پروژه کارخانه زغال‌شویی البرز مرکزی اظهار کرد: تمامی 450 میلیارد ریال هزینه اجرای این پروژه از اعتبارات بودجه‌ای ایمیدرو هزینه شده است و خوشبختانه حتی یک ریال وام بانکی دریافت نشده است. این در حالی است که تا ابتدای دولت یازدهم حدود 21 هزار میلیارد تومان از اموال ایمیدرو واگذار شده بود و حتی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و در نتیجه پروژه زغال‌شویی البرز مرکزی در لیست واگذاری‌ها قرار داشت. اما با یک سال رایزنی‌های صورت گرفته، از انجام چنین رخدادی جلوگیری شد.
کرباسیان در پایان گفت: تا پیش از دولت یازدهم تنها 100 هزار کیلومتر مربع از پهنه‌های اکتشافی کشور، اکتشاف شده بود. اما در دولت یازدهم 150 هزار کیلومتر از پهنه‌های کشور مورد اکتشاف قرار گرفتند. در حال حاضر بیشترین دغدغه دولت به اشتغال اختصاص دارد و امیدواریم با راه‌اندازی این پروژه و نیز برخی از طرح‌های فولاد تا پایان تیرماه سال جاری، بخشی از مشکلات اشتغال حل شود.
در پایان این مراسم، فرمان افتتاح کارخانه زغال‌شویی البرز مرکزی از سوی دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری صادر شد و دکتر کرباسیان نیز به نمایندگی از دولت، این پروژه را افتتاح کرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family