• آخرین های مواداولیه
  • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: در کنفرانس آب و هوایی اخیر سازمان ملل متحد که در آلمان برگزار شد، لهستان و آلمان به همراه ایالات متحده آمریکا، بر ادامه استفاده از زغال‌سنگ تأکید کردند. این اعلام موضع، خصوصا از سوی لهستان که وابستگی شدیدی به زغال‌سنگ دارد، نگرانی‌های زیادی را در خصوص به ثمر نشستن مباحث در اجلاس بعدی (که در شهر معدنی لهستان برگزار می‌شود)، ایجاد کرده است.

به گزارش اخبار فلزات، در عین ناباوری همگان، زغال‌سنگ، برنده واقعی اجلاس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد بود! طی این نشست که در شهر بن آلمان به مدت 2 هفته برگزار شد، در حالی که بیش از 20 ملت دنیا، به رهبری بریتانیا و کانادا، پیمان بستند تا برای استفاده از زغال‌سنگ ضرب الاجل تعیین کنند، نمایندگان کشورهای آلمان و همسایه آن، لهستان، هم‌صدا با ترامپ، رییس‌جمهور طرفدار زغال‌سنگ آمریکا، به دفاع از این سوخت فسیلی پرداختند. نخست‌وزیر آلمان، خانم آنگلا مرکل (Angela Merkel)، از مصرف این سوخت قدیمی توسط کشورش دفاع کرد و گفت که جهت حفظ مشاغل مختلف این صنعت، استفاده از زغال‌سنگ همچنان نیاز کشور آلمان است. در همین حین، لهستان نیز که همچنان به استفاده گسترده از زغال‌سنگ می‌پردازد، نگرانی‌هایی را در مورد نشست بعدی به وجود آورده است. مردم لهستان، مطمئن نیستند که دولتشان انگیزه‌ای برای کاهش مصرف زغال‌سنگ داشته باشد. این کشور از برنامه پیشنهاد شده توسط اتحادیه اروپا برای افزایش انگیزه کنار گذاشتن زغال‌سنگ، بسیار عقب است. سهم زغال‌سنگ از مصرف انرژی کشورهای لهستان، آلمان و انگلستان در سال 2015، در نمودار زیر دیده می‌شود.

همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، لهستان هنوز هم وابستگی شدیدی به زغال‌سنگ دارد و 80 درصد نیاز انرژی خود را از راه سوزاندن زغال‌سنگ تأمین می‌کند. در مقابل انگلستان با اجرای سیاست‌های حذف زغال‌سنگ، وابستگی خود را به حدود 20 درصد کاهش داده و برنامه دارد که تا سال 2020، مصرف این سوخت فسیلی را کاملا کنار بگذارد. آلمان نیز در میانه راه است و 40 درصد از انرژی خود را از نیروگاه‌های زغالی تأمین می‌کند.

                                             

شخص نخست‌وزیر آلمان، خانم مرکل، یکی از پیشگامان راه‌اندازی و استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در سال‌های اخیر محسوب می‌شود اما به نظر می‌رسد فشارهای وارد شده بر دولت جدیدی که اخیرا تشکیل داده، سبب چنین تصمیمی شده است. تغییر لحن خانم مرکل که با وعده ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده از توافق‌نامه پاریس همراه شد، نگرانی‌های زیادی را خصوصا درباره نشست آینده که در لهستان برگزار می‌شود، ایجاد کرده است. اجلاس بعدی تغییرات آب و هوایی در مرکز معدنی لهستان، یعنی شهر کاتاویس (Katowice) برگزار خواهد شد. متأسفانه صحبت‌هایی از گوشه و کنار شنیده می‌شود که حاکی از ابراز نگرانی از به نتیجه نرسیدن پیشرفت‌های حاصل شده فعلی است.

لهستان طی کنفرانس آب و هوایی اخیر، اعلام کرد که زغال‌سنگ، عمود تأمین انرژی این کشور است و تا دهه‌های بعد نیز امنیت انرژی آن را تضمین خواهد کرد. این سخنان نمایندگان لهستان، طرفداران محیط زیست را به شدت نگران کرده است چرا که آن‌ها معتقدند اگر کشورهایی مثل انگلستان و کانادا، موفق به تغییر نظر لهستان و آلمان نشوند، با توجه به برنامه ترامپ برای احیای زغال‌سنگ، تلاش‌های انجام شده برای رسیدن به اهداف توافق‌نامه پاریس که 2 سال پیش تهیه شد، ناتمام خواهد ماند.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family