• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مصرف سالانه کک در صنعت فولاد کشور در هر سال بیش از 2 میلیون تن برآورد می‌شود و این در حالی است که معامله 14 هزار تنی کک در بورس کالا بخش ناچیزی از آن را تشکیل می‌دهد. در حقیقت نیاز صنعت فولاد کشور و بخش انرژی به کک و زغال‌سنگ بسیار بیشتر از این میزان است و باید برای افزایش مصرف کک و نیز افزایش معاملات آن در بورس کالا چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش اخبار فلزات، در دنیا سالانه بیش از 7.5 میلیارد تن زغال‌سنگ تولید می‌شود که سهم چین در آن 3.5 میلیارد تن است. زغال‌سنگ از دیرباز یک منبع حرارتی بسیار مناسب و در قرن بیستم یکی از مواد اولیه صنعت فولاد دنیا بوده است. حتی در سال‌های اخیر با وجود اعمال محدودیت‌های زیست‌محیطی بر تولید و مصرف آن، از اهمیت این ماده معدنی کاسته نشده و همچنان در صدر لیست بیشترین تولیدات مواد معدنی جهان قرار دارد.

با وجود این در ایران به تولید و مصرف این ماده معدنی اهمیت داده نمی‌شود. این در حالی است که در کشور ما بیش از 1.5 میلیارد تن ذخایر زغال‌سنگ وجود دارد که منابع سرشاری محسوب می‌شوند؛ اما ایران حتی در بین 30 تولیدکننده برتر دنیا قرار ندارد. حتی کشورهایی مانند موزامبیک، مقدونیه و فیلیپین نیز بیشتر از ایران زغال‌سنگ تولید می‌کنند و این برای کشور ما که منابع قابل توجهی از این ماده معدنی در اختیار دارد، جای تاسف است. در گذشته نه‌چندان دور معادن زغال‌سنگ بسیاری در کشور ما فعال بودند و تقریبا تمامی نیازهای کشور به این ماده معدنی از داخل تامین می‌شد، اما به‌دلیل اعمال سیاست‌های نادرست در صنعت فولاد و عدم توسعه مصارف زغال‌سنگ به‌ویژه در مورد نیروگاه‌های حرارتی و صنایع شیمیایی، معادن زغال‌سنگ به‌تدریج و یکی پس از دیگری تعطیل شدند.

حتی در مورد صنعت فولاد نیز میزان مصرف زغال‌سنگ داخلی در هر سال کاهش یافت و امروزه بخش عمده‌ای از نیاز کشور به زغال‌سنگ و کک از طریق واردات تامین می‌شود. با این وجود صنعت زغال‌سنگ کشور نیز دچار نقصان‌هایی بوده است و نتوانست همپای پیشرفت‌های جهانی، خود را با تکنولوژی‌های روز دنیا تطبیق دهد؛ چرا که صنایع فولادی و مصرف‌کننده زغال‌سنگ همواره به‌دنبال مواد اولیه با کیفیت و قیمت رقابتی هستند و اگر یک تولیدکننده نتواند این نیاز را برای مشتری خود برآورده سازد، مشتریان به‌ناچار به‌دنبال مواد جایگزین می‌روند.

در صنعت زغال‌سنگ کشور نیز همین اتفاق افتاده است و به همین دلیل واردات زغال‌سنگ و کک از تولید داخلی پیشی گرفته است. ضمن اینکه ذوب آهن اصفهان که از طریق کوره بلند به تولید فولاد می‌پردازد تنها مصرف‌کننده عمده زغال‌سنگ و کک در کشور محسوب می‌شود. بدین ترتیب زغال‌سنگ مصارف چندانی در ایران ندارد و بنابراین در بورس کالای ایران همواره شاهد مازاد عرضه این محصول هستیم. چنانچه نمودار 1 نیز نشان می‌دهد، در سال 1396بیش از 80 هزار تن کک در بورس کالا عرضه شده است که در مقابل آن 14 هزار تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. در حقیقت به‌‌دلیل الزام دولتی بودن کک‌سازی زرند این شرکت ناچار است تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کند. بنابراین باید برای گسترش مصارف زغال‌سنگ و کک در کشور چاره‌ای اندیشیده شود تا میزان معاملات این ماده معدنی نیز در بورس کالا افزایش یابد.

                                                        

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family