• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مصرف سالانه کک در صنعت فولاد کشور در هر سال بیش از 2 میلیون تن برآورد می‌شود و این در حالی است که معامله 14 هزار تنی کک در بورس کالا بخش ناچیزی از آن را تشکیل می‌دهد. در حقیقت نیاز صنعت فولاد کشور و بخش انرژی به کک و زغال‌سنگ بسیار بیشتر از این میزان است و باید برای افزایش مصرف کک و نیز افزایش معاملات آن در بورس کالا چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش اخبار فلزات، در دنیا سالانه بیش از 7.5 میلیارد تن زغال‌سنگ تولید می‌شود که سهم چین در آن 3.5 میلیارد تن است. زغال‌سنگ از دیرباز یک منبع حرارتی بسیار مناسب و در قرن بیستم یکی از مواد اولیه صنعت فولاد دنیا بوده است. حتی در سال‌های اخیر با وجود اعمال محدودیت‌های زیست‌محیطی بر تولید و مصرف آن، از اهمیت این ماده معدنی کاسته نشده و همچنان در صدر لیست بیشترین تولیدات مواد معدنی جهان قرار دارد.

با وجود این در ایران به تولید و مصرف این ماده معدنی اهمیت داده نمی‌شود. این در حالی است که در کشور ما بیش از 1.5 میلیارد تن ذخایر زغال‌سنگ وجود دارد که منابع سرشاری محسوب می‌شوند؛ اما ایران حتی در بین 30 تولیدکننده برتر دنیا قرار ندارد. حتی کشورهایی مانند موزامبیک، مقدونیه و فیلیپین نیز بیشتر از ایران زغال‌سنگ تولید می‌کنند و این برای کشور ما که منابع قابل توجهی از این ماده معدنی در اختیار دارد، جای تاسف است. در گذشته نه‌چندان دور معادن زغال‌سنگ بسیاری در کشور ما فعال بودند و تقریبا تمامی نیازهای کشور به این ماده معدنی از داخل تامین می‌شد، اما به‌دلیل اعمال سیاست‌های نادرست در صنعت فولاد و عدم توسعه مصارف زغال‌سنگ به‌ویژه در مورد نیروگاه‌های حرارتی و صنایع شیمیایی، معادن زغال‌سنگ به‌تدریج و یکی پس از دیگری تعطیل شدند.

حتی در مورد صنعت فولاد نیز میزان مصرف زغال‌سنگ داخلی در هر سال کاهش یافت و امروزه بخش عمده‌ای از نیاز کشور به زغال‌سنگ و کک از طریق واردات تامین می‌شود. با این وجود صنعت زغال‌سنگ کشور نیز دچار نقصان‌هایی بوده است و نتوانست همپای پیشرفت‌های جهانی، خود را با تکنولوژی‌های روز دنیا تطبیق دهد؛ چرا که صنایع فولادی و مصرف‌کننده زغال‌سنگ همواره به‌دنبال مواد اولیه با کیفیت و قیمت رقابتی هستند و اگر یک تولیدکننده نتواند این نیاز را برای مشتری خود برآورده سازد، مشتریان به‌ناچار به‌دنبال مواد جایگزین می‌روند.

در صنعت زغال‌سنگ کشور نیز همین اتفاق افتاده است و به همین دلیل واردات زغال‌سنگ و کک از تولید داخلی پیشی گرفته است. ضمن اینکه ذوب آهن اصفهان که از طریق کوره بلند به تولید فولاد می‌پردازد تنها مصرف‌کننده عمده زغال‌سنگ و کک در کشور محسوب می‌شود. بدین ترتیب زغال‌سنگ مصارف چندانی در ایران ندارد و بنابراین در بورس کالای ایران همواره شاهد مازاد عرضه این محصول هستیم. چنانچه نمودار 1 نیز نشان می‌دهد، در سال 1396بیش از 80 هزار تن کک در بورس کالا عرضه شده است که در مقابل آن 14 هزار تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. در حقیقت به‌‌دلیل الزام دولتی بودن کک‌سازی زرند این شرکت ناچار است تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کند. بنابراین باید برای گسترش مصارف زغال‌سنگ و کک در کشور چاره‌ای اندیشیده شود تا میزان معاملات این ماده معدنی نیز در بورس کالا افزایش یابد.

                                                        

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family