• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: مصرف سالانه کک در صنعت فولاد کشور در هر سال بیش از 2 میلیون تن برآورد می‌شود و این در حالی است که معامله 14 هزار تنی کک در بورس کالا بخش ناچیزی از آن را تشکیل می‌دهد. در حقیقت نیاز صنعت فولاد کشور و بخش انرژی به کک و زغال‌سنگ بسیار بیشتر از این میزان است و باید برای افزایش مصرف کک و نیز افزایش معاملات آن در بورس کالا چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش اخبار فلزات، در دنیا سالانه بیش از 7.5 میلیارد تن زغال‌سنگ تولید می‌شود که سهم چین در آن 3.5 میلیارد تن است. زغال‌سنگ از دیرباز یک منبع حرارتی بسیار مناسب و در قرن بیستم یکی از مواد اولیه صنعت فولاد دنیا بوده است. حتی در سال‌های اخیر با وجود اعمال محدودیت‌های زیست‌محیطی بر تولید و مصرف آن، از اهمیت این ماده معدنی کاسته نشده و همچنان در صدر لیست بیشترین تولیدات مواد معدنی جهان قرار دارد.

با وجود این در ایران به تولید و مصرف این ماده معدنی اهمیت داده نمی‌شود. این در حالی است که در کشور ما بیش از 1.5 میلیارد تن ذخایر زغال‌سنگ وجود دارد که منابع سرشاری محسوب می‌شوند؛ اما ایران حتی در بین 30 تولیدکننده برتر دنیا قرار ندارد. حتی کشورهایی مانند موزامبیک، مقدونیه و فیلیپین نیز بیشتر از ایران زغال‌سنگ تولید می‌کنند و این برای کشور ما که منابع قابل توجهی از این ماده معدنی در اختیار دارد، جای تاسف است. در گذشته نه‌چندان دور معادن زغال‌سنگ بسیاری در کشور ما فعال بودند و تقریبا تمامی نیازهای کشور به این ماده معدنی از داخل تامین می‌شد، اما به‌دلیل اعمال سیاست‌های نادرست در صنعت فولاد و عدم توسعه مصارف زغال‌سنگ به‌ویژه در مورد نیروگاه‌های حرارتی و صنایع شیمیایی، معادن زغال‌سنگ به‌تدریج و یکی پس از دیگری تعطیل شدند.

حتی در مورد صنعت فولاد نیز میزان مصرف زغال‌سنگ داخلی در هر سال کاهش یافت و امروزه بخش عمده‌ای از نیاز کشور به زغال‌سنگ و کک از طریق واردات تامین می‌شود. با این وجود صنعت زغال‌سنگ کشور نیز دچار نقصان‌هایی بوده است و نتوانست همپای پیشرفت‌های جهانی، خود را با تکنولوژی‌های روز دنیا تطبیق دهد؛ چرا که صنایع فولادی و مصرف‌کننده زغال‌سنگ همواره به‌دنبال مواد اولیه با کیفیت و قیمت رقابتی هستند و اگر یک تولیدکننده نتواند این نیاز را برای مشتری خود برآورده سازد، مشتریان به‌ناچار به‌دنبال مواد جایگزین می‌روند.

در صنعت زغال‌سنگ کشور نیز همین اتفاق افتاده است و به همین دلیل واردات زغال‌سنگ و کک از تولید داخلی پیشی گرفته است. ضمن اینکه ذوب آهن اصفهان که از طریق کوره بلند به تولید فولاد می‌پردازد تنها مصرف‌کننده عمده زغال‌سنگ و کک در کشور محسوب می‌شود. بدین ترتیب زغال‌سنگ مصارف چندانی در ایران ندارد و بنابراین در بورس کالای ایران همواره شاهد مازاد عرضه این محصول هستیم. چنانچه نمودار 1 نیز نشان می‌دهد، در سال 1396بیش از 80 هزار تن کک در بورس کالا عرضه شده است که در مقابل آن 14 هزار تن تقاضا وجود داشت و به همین میزان نیز معامله صورت گرفت. در حقیقت به‌‌دلیل الزام دولتی بودن کک‌سازی زرند این شرکت ناچار است تولیدات خود را در بورس کالا عرضه کند. بنابراین باید برای گسترش مصارف زغال‌سنگ و کک در کشور چاره‌ای اندیشیده شود تا میزان معاملات این ماده معدنی نیز در بورس کالا افزایش یابد.

                                                        

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family