• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین بزرگ‌ترین تولیدکننده گرافیت در سال 2017 بود، پس از این کشور و با اختلافی فاحش هند، برزیل و سپس سایر کشورها قرار گرفته بودند. گرافیت یک رسانای بسیار عالی برای گرما و الکتریسته است و در عین حال دارای استحکام بسیار بالایی است؛ این مزایا باعث شده تقاضا برای گرافیت افزایش یابد، بنابراین استخراج و فرآوری آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. این امر تنها تقاضای صنایع بزرگی مانند فولاد را در بر نمی‌گیرد، بلکه به خاطر تقاضای شدید صنعت برای تولید باتری‌ها مزیدی بر علت افزایش تقاضای جهانی است؛ چرا که گرافیت نیز مانند کبالت، لیتیوم و نیکل از اجزای اصلی سازنده باتری‌ها است.

در ادامه این یادداشت، به بررسی اصلی‌ترین تولیدکنندگان این محصول مهم می‌پردازیم. در سال 2017، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده، گرافیت بود و پس از آن هند و برزیل به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. سایت فلزات آنلاین نیز براساس آخرین گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا به بررسی میزان تولیدکنندگان برتر گرافیت پرداخته است.

1 -  چین

همان‌طور که گفته شد، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده گرافیت جهان در سال 2017 بوده است. این کشور چیزی در حدود 780 هزار تن از تولید گرافیت جهان را به‌خود اختصاص داده است، این میزان دقیقا مشابه با حجم تولید 2 سال گذشته این کشور است. براساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا، این کشور در سال گذشته بیش از 65 درصد از کل گرافیت عرضه شده در جهان را تولید کرده که چیزی در حدود 35 درصد از این میزان را در داخل کشور خود مصرف کرده است.

علی‌رغم اینکه چین بزرگ‌ترین تولیدکننده بازار گرافیت است، اما نباید لزوما انتظار داشت که این چیرگی بر بازار برای همیشه ادامه یابد؛ چرا که بخشی از فرآیند تولید به‌دلیل مشکلات زیست‌محیطی در شرایط اضطراری تعلیق  یا تعطیلی دائم قرار دارند.

2 -  هند

هند در سال 2017 حجم تولید گرافیت بسیار کمتری از چین داشت، اما با این حال این کشور همچنان دومین تولیدکننده گرافیت در جهان بود. کل تولیدات گرافیتی هند در سال گذشته به بیش از 170 هزار تن رسید. ذخایر گرافیت هند از ایالتی به ایالت دیگر بسیار متفاوت است، به‌طوری که  ایالت آروناچال پرادش (Arunachal Pradesh) دارای 43 درصد از کل ذخایر گرافیت این کشور است. معدن‌کاری گرافیت در این ایالت شامل 8 منطقه تولیدی اصلی از جمله Tirupati Carbon & Graphite، Chotanagpur Graphite Industries و دیگر مناطق تولیدی است.

3 -  برزیل

برزیل بار دیگر به‌عنوان سومین تولیدکننده گرافیت جهان در سال 2017 شناخته شد. این کشور با تولید 95 هزار تن گرافیت در سال گذشته، پس از چین و هند قرار گرفت. حجم تولیدات این کشور در سال 2017 در مقایسه با سال 2016 تغییری نشان نمی‌دهد. 2 شرکت تولیدکننده بزرگ این کشور عبارتند از Extrativa Metalquimica و Nacional de Graphite.

4 - کانادا

تولید گرافیت در کانادا در سال گذشته با 30 هزار تن در سال ادامه یافت. علاقه به بازار کانادا به‌عنوان یک منبع بالقوه گرافیت در چند سال گذشته افزایش یافته است، به‌ویژه از این جهت که شرکت تسلا اعلام کرد است که قصد دارد منبع لیتیوم، گرافیت و کبالت خود را برای تولید باتری‌های لیتیوم -یون از آمریکای شمالی تأمین کند.

5 – موزامبیک

براساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا، موزامبیک در سال 2017 یک جهش بزرگ در تولیدات خود انجام داد و میزان تولیدات آن در سال 2017 به 23 هزار تن رسید. این کشور دارای 2 شرکت تولیدکننده اصلی گرافیت است: Syrah Resources و Triton Minerals.

6 - روسیه

در سال 2017، روسیه با تولید 19 هزار تن گرافیت مشابه با سال 2016 به تولید پرداخت. انتظار می‌رود که در طول چند سال آینده به‌دلیل اجرای 2 پروژه سرمایه‌گذاری Dalgrafit و Uralgraphite این کشور حجم تولید خود را به‌طور قابل توجهی افزایش دهد.

7- اوکراین

اوکراین همان مقدار گرافیت را در سال 2017 تولید کرده است که در سال قبل از آن تولید کرده بود؛ حجم تولیدات گرافیت این کشور در این سال 15 هزار تن برآورد شده است. شرکت Zavalyevskiy Graphite یکی از تولیدکنندگان بزرگ گرافیت در اوکراین است. این شرکت از دهه 1930 فعالیت می‌کند و دارای ظرفیت تولیدی در حدود 30 هزار تن گرافیت پرک است.

8 - پاکستان

پاکستان در تولید گرافیت در رتبه هشتم قرار دارد. این کشور در سال گذشته میلادی 14 هزار تن گرافیت تولید کرد که در مقایسه با سال قبل از آن تغییری نداشت.

9 -  نروژ

تولید گرافیت نروژ از سال 2015 تا سال 2017 در حدود 8 هزار تن ثابت بوده است. تمام ذخایر گرافیتی  این کشور حاوی گرافیت پرک هستند.

10. ماداگاسکار

در سال 2017، کشور ماداگاسکار چیزی در حدود 7 هزار تن گرافیت تولید کرد که نسبت به سال 2016 حدود یک هزار تن کاهش داشته است. چند شرکتی که در راستای تولید گرافیت در این کشور فعالیت می‌کنند عبارتند از: Bass Metals، BlackEarth MineralsوNextSource  Materials.

نمودار 1 میزان تولید گرافیت توسط کشورهای بحث شده را در سال 2017 نشان می‌دهد.

                                                    

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family