• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: چین بزرگ‌ترین تولیدکننده گرافیت در سال 2017 بود، پس از این کشور و با اختلافی فاحش هند، برزیل و سپس سایر کشورها قرار گرفته بودند. گرافیت یک رسانای بسیار عالی برای گرما و الکتریسته است و در عین حال دارای استحکام بسیار بالایی است؛ این مزایا باعث شده تقاضا برای گرافیت افزایش یابد، بنابراین استخراج و فرآوری آن بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. این امر تنها تقاضای صنایع بزرگی مانند فولاد را در بر نمی‌گیرد، بلکه به خاطر تقاضای شدید صنعت برای تولید باتری‌ها مزیدی بر علت افزایش تقاضای جهانی است؛ چرا که گرافیت نیز مانند کبالت، لیتیوم و نیکل از اجزای اصلی سازنده باتری‌ها است.

در ادامه این یادداشت، به بررسی اصلی‌ترین تولیدکنندگان این محصول مهم می‌پردازیم. در سال 2017، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده، گرافیت بود و پس از آن هند و برزیل به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند. سایت فلزات آنلاین نیز براساس آخرین گزارش سازمان زمین‌شناسی آمریکا به بررسی میزان تولیدکنندگان برتر گرافیت پرداخته است.

1 -  چین

همان‌طور که گفته شد، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده گرافیت جهان در سال 2017 بوده است. این کشور چیزی در حدود 780 هزار تن از تولید گرافیت جهان را به‌خود اختصاص داده است، این میزان دقیقا مشابه با حجم تولید 2 سال گذشته این کشور است. براساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا، این کشور در سال گذشته بیش از 65 درصد از کل گرافیت عرضه شده در جهان را تولید کرده که چیزی در حدود 35 درصد از این میزان را در داخل کشور خود مصرف کرده است.

علی‌رغم اینکه چین بزرگ‌ترین تولیدکننده بازار گرافیت است، اما نباید لزوما انتظار داشت که این چیرگی بر بازار برای همیشه ادامه یابد؛ چرا که بخشی از فرآیند تولید به‌دلیل مشکلات زیست‌محیطی در شرایط اضطراری تعلیق  یا تعطیلی دائم قرار دارند.

2 -  هند

هند در سال 2017 حجم تولید گرافیت بسیار کمتری از چین داشت، اما با این حال این کشور همچنان دومین تولیدکننده گرافیت در جهان بود. کل تولیدات گرافیتی هند در سال گذشته به بیش از 170 هزار تن رسید. ذخایر گرافیت هند از ایالتی به ایالت دیگر بسیار متفاوت است، به‌طوری که  ایالت آروناچال پرادش (Arunachal Pradesh) دارای 43 درصد از کل ذخایر گرافیت این کشور است. معدن‌کاری گرافیت در این ایالت شامل 8 منطقه تولیدی اصلی از جمله Tirupati Carbon & Graphite، Chotanagpur Graphite Industries و دیگر مناطق تولیدی است.

3 -  برزیل

برزیل بار دیگر به‌عنوان سومین تولیدکننده گرافیت جهان در سال 2017 شناخته شد. این کشور با تولید 95 هزار تن گرافیت در سال گذشته، پس از چین و هند قرار گرفت. حجم تولیدات این کشور در سال 2017 در مقایسه با سال 2016 تغییری نشان نمی‌دهد. 2 شرکت تولیدکننده بزرگ این کشور عبارتند از Extrativa Metalquimica و Nacional de Graphite.

4 - کانادا

تولید گرافیت در کانادا در سال گذشته با 30 هزار تن در سال ادامه یافت. علاقه به بازار کانادا به‌عنوان یک منبع بالقوه گرافیت در چند سال گذشته افزایش یافته است، به‌ویژه از این جهت که شرکت تسلا اعلام کرد است که قصد دارد منبع لیتیوم، گرافیت و کبالت خود را برای تولید باتری‌های لیتیوم -یون از آمریکای شمالی تأمین کند.

5 – موزامبیک

براساس اطلاعات سازمان زمین‌شناسی آمریکا، موزامبیک در سال 2017 یک جهش بزرگ در تولیدات خود انجام داد و میزان تولیدات آن در سال 2017 به 23 هزار تن رسید. این کشور دارای 2 شرکت تولیدکننده اصلی گرافیت است: Syrah Resources و Triton Minerals.

6 - روسیه

در سال 2017، روسیه با تولید 19 هزار تن گرافیت مشابه با سال 2016 به تولید پرداخت. انتظار می‌رود که در طول چند سال آینده به‌دلیل اجرای 2 پروژه سرمایه‌گذاری Dalgrafit و Uralgraphite این کشور حجم تولید خود را به‌طور قابل توجهی افزایش دهد.

7- اوکراین

اوکراین همان مقدار گرافیت را در سال 2017 تولید کرده است که در سال قبل از آن تولید کرده بود؛ حجم تولیدات گرافیت این کشور در این سال 15 هزار تن برآورد شده است. شرکت Zavalyevskiy Graphite یکی از تولیدکنندگان بزرگ گرافیت در اوکراین است. این شرکت از دهه 1930 فعالیت می‌کند و دارای ظرفیت تولیدی در حدود 30 هزار تن گرافیت پرک است.

8 - پاکستان

پاکستان در تولید گرافیت در رتبه هشتم قرار دارد. این کشور در سال گذشته میلادی 14 هزار تن گرافیت تولید کرد که در مقایسه با سال قبل از آن تغییری نداشت.

9 -  نروژ

تولید گرافیت نروژ از سال 2015 تا سال 2017 در حدود 8 هزار تن ثابت بوده است. تمام ذخایر گرافیتی  این کشور حاوی گرافیت پرک هستند.

10. ماداگاسکار

در سال 2017، کشور ماداگاسکار چیزی در حدود 7 هزار تن گرافیت تولید کرد که نسبت به سال 2016 حدود یک هزار تن کاهش داشته است. چند شرکتی که در راستای تولید گرافیت در این کشور فعالیت می‌کنند عبارتند از: Bass Metals، BlackEarth MineralsوNextSource  Materials.

نمودار 1 میزان تولید گرافیت توسط کشورهای بحث شده را در سال 2017 نشان می‌دهد.

                                                    

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family