• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: آنتراسیت یک از انواع زغال‌سنگ موجود در زمین است. پوده یا تورب (Peat)، زغال‌سنگ قهوه‌ای (Lignite)، زغال بیتومینه یا زغال سیاه (Bituminous)، زغال بخار (Steam coal) یا زغال دریایی (sea coal)، گرافیت و آنتراسیت (Anthracite) از مهم‌ترین انواع زغال هستند. در این گزارش نگاهی به آنتراسیت انداخته می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات، آنتراسیت یکی از انواع کمیاب‌تر زغال‌سنگ است که حدود یک درصد از کل منابع زغال جهان را در بر می‌گیرد. آنتراسیت پر کربن‌ترین نوع زغال نیز به‌شمار می‌رود. این نوع از زغال‌سنگ، نه‌تنها سخت‌تر است و بلکه به‌دلیل تولید حرارت بالاتر در صنایع ویژه‌ای کاربرد دارد. اگرچه منابع انرژی سبز به سرعت در حال افزایش محبوبیت هستند، اما آنتراسیت و دیگر انواع زغال‌سنگ هنوز هم به‌عنوان منابع مهم انرژی به‌شمار می‌روند. نمودار 1 میزان کل زغال‌سنگ تولید شده در جهان را طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

آنتراسیت خود در 3 دسته طبقه‌بندی می‌شود: استاندارد، گرید بالا و گرید بسیار بالا. آنتراسیت استاندارد خلوص کربن کمتری دارد و اغلب در تولید برق در واحدهایی خاص به‌کار می‌رود. آنتراسیت با گریدهای بالا و بسیار بالا، کربن بسیار زیادی دارند و در صنایع متالورژیکی به‌عنوان جایگزینی برای کک متالورژیکی محسوب می‌شوند. ارزش صنعتی آنتراسیت از توان تولید حرارت بسیار بالای آن ناشی می‌شود و در ژنراتورهای پایه بخار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، آنتراسیت در کنار مزایای خود دارای معایبی نیز هست. برای مثال این نوع زغال بسیار گران‌تر است و قیمتی بیش از 2 و یا 3 برابر نسبت به هم نوعان خود دارد. آنتراسیت بیشتر در مناطق کوهستانی جهان و در نزدیکی آتش فشان‌ها و مناطق زلزله‌خیز یافت می‌شود. گفته می‌شود ذخایر بسیار زیادی (حدود 6 میلیارد تن) از این ماده معدنی در آمریکا و در منطقه کوه‌هاى آپالاچ (Appalachian Mountains) وجود دارد. البته در مناطق کوه‌های راکی (Rocky Mountains) و آندز (Andes) نیز منابعی مورد شناسایی قرار گرفته‌اند. چین، روسیه، و آفریقای جنوبی نیز به عنوان کشورهای برتر دارای ذخایر آنتراسیت محسوب می‌شوند. گفتنی است که روسیه و آفریقای جنوبی تولید این محصول در گریدهای بالا و بسیار بالا را آغاز کرده‌اند.

مطالعه‌ بر روی آنتراسیت توسط شرکت پنسیلوانیایی Reading Anthracit به سال 1871 بر می‌گردد. این شرکت به تولید آنتراسیت با گرید‌های بسیار بالا دست زده است و در زمینه تولید محصولات برای تولید حرارت به فعالیت می‌پردازد. شرکت Blaschak Coal نیز دیگر تولیدکننده در پنسیلوانیا است که از سال 1937 به تولید می‌پردازد. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده آنتراسیت در آمریکا است که 5 معدن را در اختیار دارد. شرکت Blaschak در سال 2014 بیش از 374 هزار تن زغال به فروش رساند.

شرکت Lehigh Anthracite نیز در آمریکا با قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های Robindale Energy Services و BET Entities به فعالیت مشغول است. این شرکت سالانه بیش از 500 هزار تن آنتراسیت تولید می‌کند. شرکت استرالیایی Atrum Coal نیز آنتراسیت خود را از معدن BC’s Groundhog North تولید می‌کند. ذخیره این معدن بیش از 1.5 میلیارد تن برآورد شده  است.

                                            

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family