• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: آنتراسیت یک از انواع زغال‌سنگ موجود در زمین است. پوده یا تورب (Peat)، زغال‌سنگ قهوه‌ای (Lignite)، زغال بیتومینه یا زغال سیاه (Bituminous)، زغال بخار (Steam coal) یا زغال دریایی (sea coal)، گرافیت و آنتراسیت (Anthracite) از مهم‌ترین انواع زغال هستند. در این گزارش نگاهی به آنتراسیت انداخته می‌شود.

به گزارش اخبار فلزات، آنتراسیت یکی از انواع کمیاب‌تر زغال‌سنگ است که حدود یک درصد از کل منابع زغال جهان را در بر می‌گیرد. آنتراسیت پر کربن‌ترین نوع زغال نیز به‌شمار می‌رود. این نوع از زغال‌سنگ، نه‌تنها سخت‌تر است و بلکه به‌دلیل تولید حرارت بالاتر در صنایع ویژه‌ای کاربرد دارد. اگرچه منابع انرژی سبز به سرعت در حال افزایش محبوبیت هستند، اما آنتراسیت و دیگر انواع زغال‌سنگ هنوز هم به‌عنوان منابع مهم انرژی به‌شمار می‌روند. نمودار 1 میزان کل زغال‌سنگ تولید شده در جهان را طی سال‌های اخیر نشان می‌دهد.

آنتراسیت خود در 3 دسته طبقه‌بندی می‌شود: استاندارد، گرید بالا و گرید بسیار بالا. آنتراسیت استاندارد خلوص کربن کمتری دارد و اغلب در تولید برق در واحدهایی خاص به‌کار می‌رود. آنتراسیت با گریدهای بالا و بسیار بالا، کربن بسیار زیادی دارند و در صنایع متالورژیکی به‌عنوان جایگزینی برای کک متالورژیکی محسوب می‌شوند. ارزش صنعتی آنتراسیت از توان تولید حرارت بسیار بالای آن ناشی می‌شود و در ژنراتورهای پایه بخار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، آنتراسیت در کنار مزایای خود دارای معایبی نیز هست. برای مثال این نوع زغال بسیار گران‌تر است و قیمتی بیش از 2 و یا 3 برابر نسبت به هم نوعان خود دارد. آنتراسیت بیشتر در مناطق کوهستانی جهان و در نزدیکی آتش فشان‌ها و مناطق زلزله‌خیز یافت می‌شود. گفته می‌شود ذخایر بسیار زیادی (حدود 6 میلیارد تن) از این ماده معدنی در آمریکا و در منطقه کوه‌هاى آپالاچ (Appalachian Mountains) وجود دارد. البته در مناطق کوه‌های راکی (Rocky Mountains) و آندز (Andes) نیز منابعی مورد شناسایی قرار گرفته‌اند. چین، روسیه، و آفریقای جنوبی نیز به عنوان کشورهای برتر دارای ذخایر آنتراسیت محسوب می‌شوند. گفتنی است که روسیه و آفریقای جنوبی تولید این محصول در گریدهای بالا و بسیار بالا را آغاز کرده‌اند.

مطالعه‌ بر روی آنتراسیت توسط شرکت پنسیلوانیایی Reading Anthracit به سال 1871 بر می‌گردد. این شرکت به تولید آنتراسیت با گرید‌های بسیار بالا دست زده است و در زمینه تولید محصولات برای تولید حرارت به فعالیت می‌پردازد. شرکت Blaschak Coal نیز دیگر تولیدکننده در پنسیلوانیا است که از سال 1937 به تولید می‌پردازد. این شرکت بزرگ‌ترین تولیدکننده آنتراسیت در آمریکا است که 5 معدن را در اختیار دارد. شرکت Blaschak در سال 2014 بیش از 374 هزار تن زغال به فروش رساند.

شرکت Lehigh Anthracite نیز در آمریکا با قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های Robindale Energy Services و BET Entities به فعالیت مشغول است. این شرکت سالانه بیش از 500 هزار تن آنتراسیت تولید می‌کند. شرکت استرالیایی Atrum Coal نیز آنتراسیت خود را از معدن BC’s Groundhog North تولید می‌کند. ذخیره این معدن بیش از 1.5 میلیارد تن برآورد شده  است.

                                            

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family