• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: استاندار خراسان جنوبی با اشاره به ظرفیت های این استان گفت: عسلویه زغال سنگ در شهرستان طبس است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایرنا، محمدمهدی مروج الشریعه عصر دوشنبه در نشست ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی خراسان جنوبی که با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور در بیرجند برگزار شد افزود: مشکلات شرکت زغال سنگ در فروش مواد اولیه با فولاد مبارکه مورد بحث و بررسی است که باید به عنوان بهترین منطقه زغال سنگ ایران مورد توجه قرار گیرد.
وی اظهار داشت: با 2 شرکت سرمایه گذاری ایدرو (سازمان توسعه و نوسازی صنایع ایران) و ایمیدرو (سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) مسایلی داریم که باید مورد بررسی قرار گیرد.
وی با بیان اینکه وزارت کشور جلساتی را در این خصوص برگزار کند گفت: این شرکت ها در مورد وضعیت ورود یا خارج شدن از طرح ها باید تعیین تکلیف شوند.
'ذخیره زغال سنگ شهرستان طبس در 270 کیلومتری مرکز استان خراسان جنوبی 76 درصد ذخایر زغال سنگ کشور را شامل می شود.'
استاندار خراسان جنوبی تصریح کرد: ایمیدرو در خصوص فولاد قاین وارد شده است و با توجه به اینکه این پروژه از همه فولادهای هشت گانه زودتر شروع کرده اما متاسفانه عقب مانده و لنگ لنگان می چرخد.
وی افزود: شرکت های ایدرو و ایمیدرو 2 سازمان رونق بخش مناطق محروم هستند اما در این استان اثر شاخص و موثری از حضورشان وجود ندارد.
مروج الشریعه گفت: در مورد شمش منیزیم شخصا نامه نوشتم که وزارت مربوطه سرمایه گذار را رها کند و طبق قانون یک نایب التولیه را مامور کنند تا ما هم کمک کنیم و مشکل این واحد حل شود.
وی بیان کرد: چرا باید برای محصولی که امروز متقاضی آن اروپاست بی توجهی شود و بی جهت تعطیل باشد.
استاندار خراسان جنوبی با تاکید بر حفظ سرمایه گذاری در استان گفت: تامین یارانه حمل و نقل از سوی سرمایه گذاران قابل تامل است، سرمایه گذاران تسهیلات ارزان قیمت را در این استان طلب نمی کنند اما با توجه به دوری تامین مواد اولیه و مبادی صادراتی، درخواست یارانه حمل و نقل دارند.
وی اظهار داشت: برای تامین این یارانه هیچ اعتبار ملی را نمی خواهیم اما فقط اجازه به استان داده شود تا از منابع داخلی این یارانه پرداخت شود.
وی افزود: وضعیت آب در این استان از سیستان بلوچستان هم بدتر است که اگر به خاطر این معضل برخی از داشته ها را از دست دهیم وضعیت رو به زوال خواهد بود.
مروج الشریعه گفت: از جمله این داشته ها حد فاصل بندر چابهار تا سرخس است که 10.5 میلیون نفر ساکن دارد و در این فاصله هفت هزار و 870 واحد صنعتی و معدنی موجود است که اگر به دادشان نرسیم رو به ورشکستگی خواهند رفت.
به گفته وی برای 20 سال آینده 750 میلیون متر مکعب آب برای سه استان این خطه در زمینه تولید و آب شرب نیاز است و قطعا این آب برای کشاورزی استفاده نخواهد شد.
استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه هم اکنون یک شرکت اروپایی حاضر به سرمایه گذاری در این پروژه است گفت: هفت میلیارد دلار قرار است این سرمایه گذار هزینه کند اما متاسفانه تاکنون هشت ماه معطل روند اداری است.
وی تصریح کرد: تاکنون جلسات مکرری در این زمینه با مسئولان برگزار شده و با وجود موافقت هنوز در نقطه آغاز مانده است.
مروج الشریعه با بیان اینکه طرح تقسیم بندی موضوعی استان ها در موارد خاص ضروری است بیان کرد: در برخی موارد نمی توان به صورت کشوری یک نسخه برای استان ها پیچید.
وی گفت: برای مثال در بحث قنات هایی که هنوز وجود دارند و زنده هستند باید مشکلات آنها را استان هایی که بیشتر برخورداری دارند به صورت ویژه مورد توجه قرار دهند.
استاندار خراسان جنوبی توجه به گردشگری را از دیگر موارد مهم ذکر کرد و افزود: اگر اجازه کشوری به استان داده شود برای تورهای گردشگری به این استان یارانه اختصاص خواهیم داد.
معاون وزیر کشور امروز (دوشنبه) به همراه استاندار و جمعی از مدیران استانی از منطقه ویژه اقتصادی بیرجند نیز بازدید کرد.
وی در ادامه برنامه های دومین روز سفرش به خراسان جنوبی از پروژه شمش چدن شهرستان خوسف بازدید و روند اجرای آن را بررسی کرد. این پروژه با ظرفیت تولید سالانه 100 هزار تن، اشتغال مستقیم 250 نفر و سرمایه گذاری 100 درصد خارجی، 98 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بازدید از کارخانه کویر تایر و چند واحد تولیدی مستقر در شهرک صنعتی بیرجند از دیگر برنامه های امروز معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور در خراسان جنوبی بود.
بابک دین پرست دیروز (یکشنبه) وارد خراسان جنوبی شد و از بازارچه مرزی میل 78، پایانه مرزی ماهیرود و قطعه منفصله منطقه ویژه اقتصادی بازدید کرد. شرکت در دهمین کارگروه تخصصی اشتغال خراسان جنوبی در سال جاری از دیگر برنامه های روز گذشته وی بود.

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family