• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: قیمت کک سوزنی طی سال‌های 2012 تا 2016 به علت تقاضای پایین صنعت الکترود گرافیتی، کاهش یافت. البته کاهش قیمت مواد اولیه برای تولید این محصول (کک نفتی) طی این سال‌ها را نیز نباید از نظر دور نگه داشت. قیمت کک سوزنی در خلال سال‌های 2012 تا 2014 به کمتر از هزار دلار برای هر تن و پس از آن طی سال‌های 2014 تا 2017 حتی به کمتر از 500 دلار برای هر تن رسید. این رکود و کاهش نرخ برای سال‌ها، مانند آرامش قبل از طوفان در بازار کک سوزنی بود؛ چرا که رشد 7 تا 10 برابری قیمت کک سوزنی که در عرض کمتر از چند ماه در نیمه سال 2017 اتفاق افتاد، تمامی سطح پایین قیمت‌های قبلی را جبران کرد!

چنان که در گزارش قبلی پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اشاره شد، صنعت باتری‌ها از هر 2 نوع گرافیت‌های مصنوعی و طبیعی برای تولید محصول استفاده می‌کند. که هرکدام مزایا و معایب مربوط به خود را دارند. مهم‌ترین مسأله در گرافیت مصنوعی قیمت تمام شده آن است. در خلال‌ سال‌هایی که قیمت کک سوزنی به شدت کاهش یافته بود (2014 تا 2017) این کالا به‌عنوان جایگزین بسیار مناسب برای گرافیت طبیعی محسوب می‌شد و در نتیجه برای تولید آندهای گرافیتی در باتری‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفت و موجب شد تا تقاضا برای گرافیت مصنوعی به مرور افزایش یابد. تا به اینجا صنعت تولید الکترود گرافیتی هنوز تحت تأثیر کسری مواد اولیه بازار قرار نگرفته بود چراکه هنوز تقاضای بسیار زیادی برای الکترود در بازار مشاهده نمی‌شد. اما رویکرد ناگهانی جهان و مخصوصا کشور چین برای تولید فولاد با استفاده از کوره قوس الکتریکی باعث شد ورق عرضه و تقاضا برگردد.

اقدامات زیست‌محیطی چین و سایر کشور برای کاهش تولید فولاد با روش‌های آلاینده و استفاده از روش‌های دوست‌دار محیط زیست از سال 2016 به بعد شکلی جدی‌تر به خود گرفت اما این اتفاق ناگهان در نیمه دوم سال 2017 در رشد تقاضای عجیب برای الکترود گرافیتی، خود را نشان داد. رشد فزاینده استفاده از کوره‌های قوس الکتریکی باعث خواهد شد تا تقاضا برای الکترود گرافیتی در  سال‌های آتی در جهان همچنان افزایش یابد. انتظار می‌رفت که رشد همزمان صنعت باتری‌ها باعث می‌شود تا فضای بازار کک سوزنی رقابتی‌تر از گذشته شود. البته باید توجه داشت که افزایش شدید قیمت کک سوزنی استفاده از گرافیت مصنوعی را برای صنعت باتری‌ها را تا حدودی غیر اقتصادی کرده و این امر باعث شده است تا بار دیگر رویکرد بازار باتری‌های لیتیوم یون به سمت گرافیت طبیعی متمایل شود. قیمت کک سوزنی که در سال 2018 به بیش از 3 هزار و 500 دلار برای هر تن افزایش یافته با قیمت گرافیت طبیعی با خلوص بسیار بالا قابل مقایسه است. گرافیت طبیعی (خلوص متوسط) در حال حاضر در محدوده قیمتی یک هزار و 850 دلار بر تن در بازار جهانی معامله می‌شود. نمودار 1 تغییرات قیمت کک سوزنی در بازار جهانی را در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، تداوم استفاده از گرافیت مصنوعی از سوی برخی تولیدکنندگان باتری منجر به کاهش حاشیه سود و یا افزایش قیمت تمام‌شده باتری‌های لیتیوم – یون خواهد شد.

غیر از رشد جهانی قیمت‌ها، عامل جالب توجهی که صنعت باتری‌ها را به سمت استفاده از مواد کم‌هزینه‌تر سوق خواهد داد. تلاش‌ گروه‌های تحقیق و توسعه  برای استفاده از گرافن (یکی از مشتقات گرافیت) در تولید باتری است. گرافن به دلیل خواص مطلوب جدیدی که در اختیار تولیدکنندگان قرار داده است در سال‎های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

استفاده گرافن در باتری‌های لیتیوم- یون باعث افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی خواهد شد و عملکرد باتری به‌طور قابل توجهی بهبود خواهد یافت. منبع اصلی برای تولید گرافن، گرافیت طبیعی است و در حال حاضر گرافیت‌های مصنوعی برای تولید این محصول مناسب نیستند. این موضوع شاید رویکرد صنعت باتری‌ها با سرعت بیشتری به سمت گرافیت طبیعی متمایل کند و الکترودهای گرافیتی حجم بیشتری از بازار کک سوزنی را در اختیار بگیرد.

                                              

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family