• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: رشد فولادسازی هند افزایش واردات کک در این کشور را به همراه داشته است تا جایی که در سال 2016 هند بزرگ‌ترین واردکننده کک در جهان بود و این در حالی است که در سال 2001 حدود یک‌چهارم از واردات جهانی کک متعلق به آلمان بود. گرایش به تولید فولاد به روش EAF به خصوص در کشورهای توسعه یافته نظیر آلمان منجر به کاهش سهم این کشور از واردات کک در جهان شد.

به گزارش اخبار فلزات، طی سال‌های مورد بررسی، به طور میانگین آلمان بزرگ‌ترین واردکننده کک در جهان بود، در سال 2001 آلمان 6.8 میلیون تن کک صادر کرد و در سال 2016 میزان صادرات آن تا حدود 2 میلیون تن کاهش یافت. به‌طور کلی در سال‌های مورد بررسی تغییر چندانی در تکنولوژی تولید فولاد آلمان رخ نداد؛ اما تولید فولاد در این کشور به خصوص در سال‌های اخیر نزولی بوده است. لازم به ذکر است که تولید کک در این کشور در مدت مشابه تقریبا ثابت بود و لهستان نیز بزرگ‌ترین صادرکننده کک به آلمان بود. در سال 2016 این کشور 66 درصد از واردات کک آلمان را در اختیار داشت. البته لهستان از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کک در جهان است که در سال 2016 حدود 7 میلیون تن کک صادر کرد که سهم آلمان از صادرات این کشور 18 درصد بود.

تغییر واردات کک در کشور هند به‌عنوان دومین واردکننده بزرگ، در سال‌های بررسی شده نقطه مقابل آلمان است. همان‌طور که در نمودار 1 مشخص است، در سال 2001 هند حدود 8 درصد از واردات جهانی کک را در اختیار داشت که در سال 2016 این عدد به 15.7 درصد افزایش یافت. هند از امیدهای آینده بازار فولاد به‌شمار می‌رود که برخی حتی آتیه صنعت فولاد این کشور را با چین کنونی مقایسه می‌کنند. تولید کک در هند نیز همگام با رشد فولاد افزایش یافت و از 13.5 میلیون تن در سال 2001 به بیش از 30 میلیون تن در سال 2015 رسید. به گزارش فلزات آنلاین چین بزرگ‌ترین صادرکننده کک به هند بود که در سال 2016 بیش از 57 درصد از واردات هند را در اختیار داشت.

باید خاطرنشان ساخت چین بزرگ‌ترین صادرکننده کک متالورژیکی به جهان است. در سال 2016 حدود 24 درصد از صادرات کک چین به مقصد هند بود. همچنین 15 درصد از واردات کک هند در سال 2016 از کشور لهستان بود. ژاپن و برزیل نیز با میانگین سهم 6 درصدی از واردات جهانی، پس از هند برترین واردکنندگان کک در جهان محسوب می‌شوند. در سال 2010 شرکت Hyundai سومین کوره بلند خود به ظرفیت 4 میلیون تن در سال را وارد مدار تولید فولاد کرد که این امر منجر به افزایش تقاضای کک و واردات آن در این سال و تداوم آن در سال‌های آتی شد. ژاپن با تولید 30.2 میلیون تن کک در سال 2015 از برترین تولیدکنندگان بود، اما تولید بیش از 81.5 میلیون تنی فولاد در کنورتورهای این کشور، موجب پیشی گرفتن تقاضای کک از تولید بازار داخل و تبدیل ژاپن به یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان کک در جهان شد. اختلاف تولید و تقاضای کک در کشور برزیل نیز وضعیتی مشابه ژاپن دارد.

هر چند که سهم روش BOF از تولید جهانی فولاد (به‌جز چین) کاهش یافته است؛ اما همچنان بخش قابل توجهی از تولید فولاد با این روش انجام می‌شود و این یعنی کک از مواد اولیه اساسی فولادسازی خواهد بود و از آنجایی که عدم دسترسی به منابع زغال‌سنگ کک‌شو یا عوامل زیست‌محیطی محدودکننده تولید کک مورد نیاز در برخی کشورها است. تجارت کک همچنان منبعی برای تأمین تقاضا در بسیاری از کشورهای جهان خواهد بود.

                                           

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family