• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: رشد فولادسازی هند افزایش واردات کک در این کشور را به همراه داشته است تا جایی که در سال 2016 هند بزرگ‌ترین واردکننده کک در جهان بود و این در حالی است که در سال 2001 حدود یک‌چهارم از واردات جهانی کک متعلق به آلمان بود. گرایش به تولید فولاد به روش EAF به خصوص در کشورهای توسعه یافته نظیر آلمان منجر به کاهش سهم این کشور از واردات کک در جهان شد.

به گزارش اخبار فلزات، طی سال‌های مورد بررسی، به طور میانگین آلمان بزرگ‌ترین واردکننده کک در جهان بود، در سال 2001 آلمان 6.8 میلیون تن کک صادر کرد و در سال 2016 میزان صادرات آن تا حدود 2 میلیون تن کاهش یافت. به‌طور کلی در سال‌های مورد بررسی تغییر چندانی در تکنولوژی تولید فولاد آلمان رخ نداد؛ اما تولید فولاد در این کشور به خصوص در سال‌های اخیر نزولی بوده است. لازم به ذکر است که تولید کک در این کشور در مدت مشابه تقریبا ثابت بود و لهستان نیز بزرگ‌ترین صادرکننده کک به آلمان بود. در سال 2016 این کشور 66 درصد از واردات کک آلمان را در اختیار داشت. البته لهستان از بزرگ‌ترین صادرکنندگان کک در جهان است که در سال 2016 حدود 7 میلیون تن کک صادر کرد که سهم آلمان از صادرات این کشور 18 درصد بود.

تغییر واردات کک در کشور هند به‌عنوان دومین واردکننده بزرگ، در سال‌های بررسی شده نقطه مقابل آلمان است. همان‌طور که در نمودار 1 مشخص است، در سال 2001 هند حدود 8 درصد از واردات جهانی کک را در اختیار داشت که در سال 2016 این عدد به 15.7 درصد افزایش یافت. هند از امیدهای آینده بازار فولاد به‌شمار می‌رود که برخی حتی آتیه صنعت فولاد این کشور را با چین کنونی مقایسه می‌کنند. تولید کک در هند نیز همگام با رشد فولاد افزایش یافت و از 13.5 میلیون تن در سال 2001 به بیش از 30 میلیون تن در سال 2015 رسید. به گزارش فلزات آنلاین چین بزرگ‌ترین صادرکننده کک به هند بود که در سال 2016 بیش از 57 درصد از واردات هند را در اختیار داشت.

باید خاطرنشان ساخت چین بزرگ‌ترین صادرکننده کک متالورژیکی به جهان است. در سال 2016 حدود 24 درصد از صادرات کک چین به مقصد هند بود. همچنین 15 درصد از واردات کک هند در سال 2016 از کشور لهستان بود. ژاپن و برزیل نیز با میانگین سهم 6 درصدی از واردات جهانی، پس از هند برترین واردکنندگان کک در جهان محسوب می‌شوند. در سال 2010 شرکت Hyundai سومین کوره بلند خود به ظرفیت 4 میلیون تن در سال را وارد مدار تولید فولاد کرد که این امر منجر به افزایش تقاضای کک و واردات آن در این سال و تداوم آن در سال‌های آتی شد. ژاپن با تولید 30.2 میلیون تن کک در سال 2015 از برترین تولیدکنندگان بود، اما تولید بیش از 81.5 میلیون تنی فولاد در کنورتورهای این کشور، موجب پیشی گرفتن تقاضای کک از تولید بازار داخل و تبدیل ژاپن به یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان کک در جهان شد. اختلاف تولید و تقاضای کک در کشور برزیل نیز وضعیتی مشابه ژاپن دارد.

هر چند که سهم روش BOF از تولید جهانی فولاد (به‌جز چین) کاهش یافته است؛ اما همچنان بخش قابل توجهی از تولید فولاد با این روش انجام می‌شود و این یعنی کک از مواد اولیه اساسی فولادسازی خواهد بود و از آنجایی که عدم دسترسی به منابع زغال‌سنگ کک‌شو یا عوامل زیست‌محیطی محدودکننده تولید کک مورد نیاز در برخی کشورها است. تجارت کک همچنان منبعی برای تأمین تقاضا در بسیاری از کشورهای جهان خواهد بود.

                                           

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family