• آخرین های مواداولیه
  • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: گردهمایی مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با محوریت بررسی برنامه‌ها، اهداف و چشم‌انداز این سازمان در سال ۹۸ برگزار شد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روابط عمومی ایمیدرو، در این همایش یک روزه، خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، اردشیر سعدمحمدی معاون طرح‌های توسعه معادن و صنایع معدنی ایمیدرو، هاشم بت‌شکن از مدیران حوزه بانکی و وحید آزادمنش سخنرانی کردند. بنابر این گزارش، در این گردهمایی از مهدی کرباسیان، رئیس پیشین هیات عامل ایمیدرو به پاس خدمات سالیان گذشته وی قدردانی شد.
نکوداشت سیدحسن مدنی، استادیار گروه مهندسی معدن دانشگاه امیرکبیر و استاد برجسته حوزه معدن، از دیگر برنامه‌های آیین گردهمایی مدیران ایمیدرو در سال ۹۷ بود.


صیانت از نیروی انسانی
رئیس هیات عامل ایمیدرو در نشست مدیران این سازمان و شرکت‌های تابع، رویکرد جدید ایمیدرو در حوزه‌های نیروی انسانی، تامین مالی، همکاری با بخش خصوصی، اکتشاف و آموزش را اعلام کرد. خداداد غریب‌پور که صبح دیروز در گردهمایی مدیران مجموعه ایمیدرو سخن می‌گفت، تصریح کرد: نخستین ماموریت ما در این سازمان، صیانت از نیروی انسانی و آماده‌سازی شرایط رشد و ارتقای آن است. وی ایجاد شرایط تعاملی را روشی مطلوب برای تحقق اهداف دانست و تاکید کرد: با انجام کار گروهی و تعامل می‌توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد. غریب‌پور تاکید کرد: با این رویکرد توانسته‌ایم در بخش تامین مالی، خصوصی‌سازی و... بخشی از موانع را برطرف کنیم. وی به مسئولیت‌پذیری اشاره کرد و گفت: تمام سطوح سازمانی شامل معاونت‌ها، مدیران و کارشناسان، مسئول حیطه کاری خود هستند. رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: باید مانع اجرای برنامه‌ها با هزینه و انرژی بالا شویم، به این دلیل که انجام کار پرهزینه به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست و باید راهکارهای مناسب در پیش گرفت. وی ادامه داد: این امر نیاز به بازنگری فرآیندها و اصلاح آنها دارد. غریب‌پور درباره رویکردها و برنامه سال ۹۸ گفت: باتوجه به موانع خارجی و مشکلات ناشی از تحریم، تعامل بیشتری باید بین بخش‌ها و ستاد سازمان ایجاد شود تا راهکارهای لازم ارائه شوند. رئیس هیات عامل ایمیدرو در عین حال تاکید کرد: کارگروه‌هایی در این زمینه تشکیل شده و در حال فعالیت هستند.


افتتاح‌های سال ۹۷
وی در عین حال از شرایط مناسب تولید و تجارت یاد کرد و گفت: از ابتدای امسال افزون بر ۲.۲ میلیارد دلار طرح به بهره‌برداری رسیده و در سال جدید نیز برنامه بهره‌برداری از ۳ میلیارد دلار پروژه پیش رو قرار دارد. به گفته وی، بخش تولید با رشد ۲ رقمی روبه‌رو شده که نمونه آن افزایش ۳۲ درصدی تولید گندله و ۲۱ درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن است. این در شرایطی است که بیش از ۷ میلیارد دلار از تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی به خارج از کشور صادر شده است. وی یادآور شد: اشتغال ۷۰۰هزار نفری بخش معدن و صنایع معدنی نشان از اهمیت این حوزه در اقتصاد دارد.
غریب‌پور با اشاره به رویکردهای مبادله کالا گفت: یکی از روش‌های کارا، تهاتر کالاها با طرف‌های تجاری است که نتایج مناسبی در بر داشته است. وی افزود: طرح‌های زیربنایی اخیر در سنگان، لامرد و... با روش‌هایی همچون بی‌او‌تی و بی‌او او اجرایی شده است.


اکتشاف همچنان در اولویت
وی اکتشاف را همچنان از اولویت‌های سال ۹۸ اعلام و اظهار کرد: انجام بیش از ۲۷۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشافی به معنای رشد ۲۷۰ درصدی عملکرد در اکتشاف معادن بوده است. غریب‌پور گفت: حوزه اکتشاف نیز با مشارکت بخش خصوصی در قالب کنسرسیوم‌ها اجرایی شده و ادامه خواهد داشت. رئیس هیات عامل ایمیدرو اظهار کرد: در بخش بومی‌سازی ۱۰۰ نوع نیاز مشخص شده که از این مقدار ۲۷ طرح تحقیقاتی، به فراخوان گذاشته می‌شود.
وی ادامه داد: امسال ۱۲ میلیارد تومان در بخش آموزش نیروی انسانی هزینه شده، در حالی که در این حوزه، از سال ۹۴ بیش از ۵۰ میلیارد تومان هزینه شده است.


نیازهای آموزشی
غریب‌پور تاکید کرد: آموزش باید بیش از پیش کیفی و نیازسنجی‌های آن از پایین به بالا ارائه و تعریف شود.
وی افزود: نیاز بخش زیرساخت تا سال ۱۴۰۴ به ۱۱ میلیارد یورو می‌رسد که تامین آن نیازمند تنوع‌بخشی به روش‌های تامین مالی است. 
غریب‌پور گفت: تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام، نیاز به بازبینی فرآیندها، تعریف دوباره نظام کنترل پروژه درون و برون‌سازمانی دارد. به گفته وی به زودی سامانه جدیدی در این بخش پیاده‌سازی می‌شود. وی تاکید کرد: بسیاری از شرکت‌های توانمند داخلی، خواهان در اختیار گرفتن برخی پروژه‌های نیمه‌تمام هستند که این مهم نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.


رشد سهام معدنی‌ها
رئیس هیات عامل ایمیدرو به بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: رشد این بازار در امسال ۷۰ درصد بوده که مربوط به شرکت‌های کالامحور است. وی ادامه داد: اقبال مردم و سهامداران به شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی به مفهوم امیدبخش بودن جایگاه این شرکت‌ها در بورس است.
به گفته وی، تاثیرپذیری پایین نسبت به تحریم‌ها یکی از جذابیت‌های سهام این شرکت‌هاست. رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: سود سهام شرکت‌های معدنی بیش از میانگین سود بورس بوده است. غریب‌پور گفت: از ۵۶۰ هزار میلیارد تومان ارزش بازار بورس، ۲۵ درصد متعلق به شرکت‌های معدنی و صنایع معدنی است. وی همچنین تاکید کرد: ارزش اوراق منتشر شده در بورس نشان می‌دهد نسبت به ظرفیت بازار، فضای بیشتری برای انتشار انواع اوراق همچون بدهی، مرابحه و... وجود دارد.


قدردانی از مدنی و کرباسیان، ۲ چهره ماندگار
مهدی کرباسیان، رئیس پیشین هیات عامل ایمیدرو و سید حسن مدنی، استادیار گروه مهندسی معدن دانشگاه امیرکبیر به پاس خدمات چند ساله در بخش معدن و صنایع معدنی کشور، مورد تقدیر قرار گرفتند.
به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، مهدی کرباسیان در سخنانی درباره وقایع این سازمان در سال‌های اخیر گفت: از اکتشاف و طرح جامع فولاد می‌توان به عنوان اقدامات توسعه‌ای و بی‌سابقه در حوزه معدن و صنایع معدنی نام برد.
کرباسیان در گردهمایی مدیران ایمیدرو افزود: جوانگرایی در ایمیدرو با بررسی توانمندی‌های کارکنان انجام شد و خوشبختانه دکتر غریب‌پور، ریاست جدید این سازمان، رویکرد ثبات امور سازمانی و انجام درست امور را ادامه می‌دهد.
وی افزود: در دوران مسئولیتم در ایمیدرو تلاش کردم حمایت‌های لازم و جلوگیری از دخالت‌های بی‌منطقی برون‌سازمانی را در دستور کار قرار دهم. کرباسیان تاکید کرد: توجه به اکتشاف و طرح جامع فولاد از ماندگارترین برنامه‌های ایمیدرو در سال‌های گذشته بوده است.
وی افزود: در این سال‌ها، نقش ایمیدرو در دستاوردهای حوزه‌ مس و فولاد شرکت‌ها، مثال‌زدنی بود.
کرباسیان با ابراز خرسندی از تسریع در بهره‌برداری از پروژه‌های معدن و صنایع معدنی گفت: نگاه مسئولان نظام به این حوزه، تغییر کرده و انتظار مسئولان در اثرگذاری این حوزه بر اقتصاد ملی بیش از پیش شده است.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family