• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: ماهنامه «اخبار فلزات» در گزارشی در شماره 75 خود، به تحلیل عملکرد واحدهای فراوری سنگ آهن در عمان پرداخته است. همسایه جنوبی کشور ما که همواره به‌دور از حواشی و جنجال‌های سیاسی، روند رو به رشد اقتصادی خود را ادامه داده، درصدد است تا با سرمایه‌گذاری‌های گسترده در حوزه‌های مختلف با محوریت صنایع معدنی و بخش خدمات، وابستگی خود به درآمدهای حاصل از نفت و گاز را کاهش دهد. از سوی دیگر این کشور برای گسترش همکاری‌های خود با شرکت‌های خارجی، برنامه‌های متنوعی را طرح‌ریزی کرده که وضع قوانین حمایتی برای تسهیل ورود این شرکت‌ها و همچنین کاهش ریسک سرمایه‌گذاری، از جمله این برنامه‌ها هستند. حال به‌طور قطع ورود شرکت‌های بزرگ دنیا همچون واله، به اقتصاد این کشور که در نتیجه اقداماتی از این دست بوده، به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ اقتصادی این کشور برشمرده خواهد شد.

به گزارش اخبار فلزات، عمان یکی از کشورهای مستعد برای جذب سرمایه‌گذاری در منطقه خلیج فارس بوده که در سال‌های اخیر روند رو به رشد اقتصادی و صنعتی خود را با سرعت فزاینده‌ای ادامه داده است. این کشور که پیش از این دارای اقتصادی کاملاً وابسته به صنایع هیدروکربوری و محصولات آن‌ها بوده، در نظر دارد تا با سرمایه‌گذاری درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز، سهم تولیدات و صنایع غیرنفتی را در اقتصاد خود تا حد زیادی افزایش دهد. عمده این برنامه‌ها که با هدف کاهش سهم درآمدهای نفتی از تولید ناخالص داخلی کشور تا 19 درصد، در چشم‌انداز سال 2020 طرح‌ریزی شده‌اند، در راستای تقویت بخش صنعت و خدمات هستند.

در این بین جایگاه صنایع معدنی و فلزی به‌واسطه ظرفیت‌های این کشور از جمله منابع زیرزمینی، موقعیت جغرافیایی منحصربه‌فرد و همچنین ذخیره ارزی قابل ملاحظه، دارای اهمیت فراوانی بوده، که متعاقباً جلب سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را نیز در پی داشته است. همکاری با شرکت‌های بزرگ و شناخته‌شده دنیا در این حوزه یکی از راهکارهای این کشور برای توسعه صنایع معدنی و فلزی خود است. حال اگرچه شاید ذخایر معدنی عمان محدود به برخی مواد خاص همچون آمونیوم، کروم، مس، سنگ‌ گچ و منگنز است، اما توسعه صنایع مختلف در این کشور به‌هیچ عنوان به این حوزه‌ها محدود نشده و فعالیت‌های گسترده عمان در صنایعی همچون فولاد و آلومینیوم نیز چشمگیر بوده است. گندله‌سازی 10 میلیون تنی واله-عمان، شرکت آلومینیوم صحار، سیم و کابل عمان و نحاص از جمله مهم‌ترین واحدهای صنعتی این کشور بوده‌اند که نقش بسزایی در توسعه و ارزآوری دارند.

گندله‌سازی 10 میلیون تنی واله-عمان

برای مدت بیش از 70 سال، شرکت واله در حال انجام مذاکرات و توسعه روابط برای ایجاد همکاری با کشورهای مختلف در تمامی قاره‌ها بوده است. در این راستا همکاری مشترکی بین این شرکت و سلطان‌نشین عمان در کنفرانس «مزیت‌های ترویح سرمایه‌گذاری خارجی صادرات‌گرا» اعلام شد. از این‌رو این شرکت تصمیم گرفت تا دو واحد گندله‌سازی که هریک از آن‌ها دارای ظرفیت 5/4 میلیون تن است را در بندر صحار کشور عمان تاسیس کند. این اقدام در راستای برنامه بلندمدت این شرکت برای تامین تقاضای واحدهای آسیای شرقی و جنوب شرقی است. پروژه گندله‌سازی عمان، ایستگاه انتقال شناور در سوبیک‌ بی فیلیپین و همچنین مرکز توزیع و بندر در دست احداث در مالزی، در راستای استراتژی واله برای افزایش انعطاف‌پذیری و رقابت‌پذیری در بازارهای با سرعت رشد بالا همچون عمان است. احداث این واحدهای گندله‌سازی از اوایل سال 2009، با سرمایه‌گذاری 25/1 میلیارد دلاری آغاز شد. همچنین مرکز دیگری برای توزیع سالانه 40 میلیون تن بار نیز در مجاورت واحد گندله‌سازی راه‌اندازی شد.

برای دریافت متن کامل این گزارش، شماره 75 ماهنامه «اخبار فلزات» و بخش بورس، بازار و تحلیل را بخوانید.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family