• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: در پی اعلام پایه حقوق دولتی معادن در سال جاری که بر اساس حقوق دولتی اغلب محصولات معدنی بدون تغییر مانده و حقوق دولتی محصولاتی همچون سنگ‌آهن و گرانیت کاهش یافته است، دبیر انجمن سنگ‌ ایران تثبیت حقوق دولتی و حذف جرایم دیرکرد پرداخت حقوق دولتی را گامی مثبت دانست.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایسنا، احمد شریفی با اشاره به کاهش پایه حقوق دولتی در سال ۱۳۹۶ گفت: در آغاز دولت یازدهم حقوق دولتی معادن به یکباره افزایش ۱۰ برابری داشت. در حالی که معادن سنگ و واحدهای فرآوری در بازار صادرات و عرضه با رکود مواجه بودند و همچنان این رکود ادامه دارد.

وی افزود: علاوه بر موضوع رکود، بحث بازاریابی و مارکتینگ محصولات سنگ نیز مطرح است که واحدهای سنگ در آن ضعف دارند ولی با این حال همچنان تلاش می‌شود با کاهش هزینه‌ها بتوانیم واحدها را سر پا نگه داریم که البته بدون حمایت‌های دولت در مصوبات و قانون‌گذاری‌ها این کار ممکن نیست.

دبیر انجمن سنگ با اشاره به هزینه‌های موجود برای معادن تصریح کرد: در کنار افزایش ۱۰ برابری حقوق دولتی در آغاز دولت و مشکل فروش مارکتینگ واحدهای سنگ در نهایت جریمه دیرکرد پرداخت حقوق دولتی هم به آن اضافه شد که عملا هزینه‌ها را برای واحدهای تولیدکننده کمرشکن کرد. البته اخیرا مصوبه هیات دولت مبنی بر بخشش جریمه دیرکرد پرداخت گام مثبتی برای رفع بخشی از این هزینه‌ها بود.

شریفی همچنین در رابطه با کاهش حقوق دولتی سنگ گرانیت که در اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت این کاهش تا ۲۰ درصد ذکر شده است، اظهار کرد: موضوع سنگ گرانیت چندان برای ما مطرح نیست، چرا که رقیب ما در حوزه گرانیت چین است و این کشور با قیمتی بسیار پایین‌تر سنگ خود را به بازارهای صادراتی عرضه می‌کند که عملا سهم ما را در این بازارها اشغال کرده و قابلیت رقابت برای ما وجود ندارد.

این اظهارات در حالی است که چند روز پیش، پایه حقوق دولتی معادن اعلام شد که در آن حقوق دولتی اغلب محصولات معدنی بدون تغییر باقی ماند و در مواردی، بر اساس این مصوبه قیمت پایه مواد معدنی سنگ گرانیت و سنگ چینی ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۵ کاهش یافته و قیمت پایه ماده معدنی بیتومین نیز با ۵۰ درصد کاهش همراه بوده است که این کاهش قیمت ها بخاطر افتی که در بازارهای جهانی رخ داده پیش‌بینی شده است.

درباره این مصوبه سید پرهام موسوی - معاون اداره کل بهره برداری معادن و دبیر کمیته حقوق دولتی معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت - عنوان کرد: حقوق دولتی سنگ آهن بر مبنای کلوخه  معادل قیمت سال ۱۳۹۵ برابر پنج درصد بهای ماده معدنی سرمعدن تعیین و قیمت پایه کنسانتره با دو درصد کاهش معادل سه درصد بهای محصول سر معدن معدن تعیین شده است که در این مورد نیز محرومیت استان‌های کمتر برخوردار مانند سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی به گونه ای در نظر گرفته شده که برای کلوخه سنگ آهن ۲.۵ درصد بهای آن سر معدن و برای کنسانتره معدنی معادل دو درصد بهای آن سر معدن ابلاغ شده است.

به گفته وی، از نکات مهم مصوبه یادشده معافیت پرداخت حقوق دولتی مواد معدنی همراه تا ارزش ۲۰ درصد مواد معدنی اصلی برای بهره بردارانی است که نسبت به فرآوری ماده معدنی اقدام  می‌کنند و تفویض اختیار کاهش ۱۰ درصد حقوق دولتی به رؤسای سازمان صنعت، معدن وتجارت استان‌ها برای معادنی است که از کیفیت پایین تری برخوردارند.  

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family