• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

چهار شهرستان کاشمر، بردسکن، خلیل‎آباد و کوهسرخ ظرفیت های عظیم و منحصر به فردی در بخش معادن دارد و به عنوان یکی از مستعدترین مناطق معدنی استان خراسان رضوی به شمار می‌روند؛ پتانسیلی که در توسعه پایدار این منطقه مغفول مانده است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایسنا، با وجود اینکه ۸۴ معدن بسیار ارزشمند از جمله طلا، مس، نقره، سنگ آهن، گرانیت، کائولن، در این منطقه وجود دارد، اما هنوز بهره کافی از این ظرفیت عظیم خدادادی که نقش بسیار مهمی در توسعه پایدار ترشیز دارند، برده نشده است.

تنوع مواد معدنی در شهرستان های کاشمر، خلیل‎آباد و بردسکن و کوهسرخ موجب شده این منطقه به بهشتی برای سرمایه‎گذاران تبدیل شود، اگر چه پتانسیل اصلی سنگان خواف فقط سنگ آهن است ولی در منطقه ترشیز، بسیاری از موادمعدنی متنوع ارزشمند وجود دارد که می تواند در توسعه، اشتغال و پویایی منطقه ترشیز نقش بسزایی داشته باشد.

در همین خصوص کارشناس مسئول معادن منطقه ترشیز در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی به ایسنا گفت: از ۶۴ نوع ماده معدنی که در کل کشور داریم ۴۶ نوع آن در استان و از این تعداد بیش از ۳۰ نوع آن در منطقه ترشیز یافت می‌شوند.

مهدی اعتمادی بیان کرد: منطقه ترشیز از تنوع بسیار بالای مواد معدنی برخوردار است، به طوری که در هیچ شهرستانی تا این میزان تنوع وجود ندارد.

وی ادامه داد: اگر چه خواف به عنوان قطب آهن، تربت حیدریه قطب کرومیت، سبزوار قطب کرومیت و منگنز، نیشابور طلا و فیروزه و مقداری آهن معروف شده اند، اما در منطقه ترشیز کلکسیونی از بهترین مواد معدنی را داریم.

اعتمادی مطرح کرد: از ۱۰ نوع کانی مهمی که داریم ۸ نوع آن در منطقه ترشیز وجود دارد و این فرصت طلایی را برای همه مسئولان و سرمایه گذاران به وجود آورده است، هر چند تمامی شهرستان های استان با یک یا سه ماده معدنی برند و مشهور هستند، اما اگر مسئولان همکاری های لازم را داشته باشند، می‌توانیم منطقه ترشیز را به قطب ۱۰ ماده معدنی تبدیل کنیم.

کارشناس مسئول معادن منطقه ترشیز در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خراسان رضوی افزود: اکنون بیش از ۵ میلیون تن ذخیره قطعی مس با عیار متوسط ۶ دهم درصد در بردسکن داریم، همچنین بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان در دو معدن طلای بردسکن سرمایه گذاری شده است که در کمتر شهرستانی این حجم سرمایه گذاری را داریم اگر هم سرمایه گذاری صورت گرفته به صورت دولتی بوده و متعلق به بخش خصوصی نیست.

بردسکن قطب مس شرق کشور

در ادامه رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت بردسکن با اشاره به اینکه بردسکن قطب مس شرق کشور است، از وجود ۳۳ واحد معدنی دارای پروانه بهره برداری در این شهرستان خبر داد و گفت: در کل استان خراسان ۶ معدن طلا داریم که دو معدن در بردسکن است.

شهرام طلوع فکور تصریح کرد: حدود ۹ کارخانه مس در منطقه وجود دارند که فراوری را در شهرستان انجام می‌دهند، همچنین دو معدن آهن نیز در شهرستان وجود دارند، تاکنون بالغ بر یک هزار میلیارد تومان در معادن شخصی منطقه سرمایه گذاری شده است.

وی مطرح کرد: اگرچه وابستگی منطقه ترشیز به کشاورزی است، اما معادن و صنایع معدنی حرف برای گفتن بسیار دارند به طوری که این منطقه بهشتی برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود.

۸۴ معدن فعال در منطقه ترشیز

رئیس نظام مهندسی معدن خراسان رضوی در همین خصوص گفت: کشور ایران جزء ۱۰ کشور برتر معدنی در دنیا و منطقه درونه و تکنار جزء مناطق بسیار ارزشمند ایران هستند.

حبیب‎الله ترشیزیان افزود: معادن ارزشمند بسیاری از جمله مس، طلا و خاک های صنعتی در منطقه ترشیز وجود دارند، به گونه ای که بیش از ۸۴ معدن فعال در منطقه ترشیز داریم که شامل ۱۵ معدن مس و دو معدن طلا و دیگر معادن هستند که این موضوع می‌طلبد، مسئولان نگاه ویژه ای به این منطقه و البته معادن آن داشته باشند.

وی تأکید کرد: بردسکن نگینی ارزشمند در بخش معادن است که باید قدر این پتانسیل را دانست، معادن مس و طلای بردسکن به عنوان پتانسیل های ارزشمند منطقه به شمار می‌روند.

رئیس نظام مهندسی معدن خراسان رضوی گفت: منطقه کاشمر و بردسکن پتانسیل بسیار بیشتری از آنچه تا کنون کشف شده، دارند؛ معادن منطقه پتانسیل این را دارند که با فراوری، جای اقتصاد تک محصولی نفت را پر کنند، اگر بخواهیم پیشرفت و توسعه پایدار داشته باشیم باید به سمت تقویت صنعت، معدن و صنایع معدنی منطقه برویم.

وی مطرح کرد: معادن، بهترین عامل برای توسعه پایدار هستند، باید مردم منطقه را درگیر درآمدهای حاصل از یک کار تولیدی نمود، بدون شک وقتی معادن توسعه و رشد پیدا ‏کنند، نیروهای بومی به کار گرفته می‌شوند و ضمن آسفالت جاده، آب و برق نیز آورده می‎شود.

پتانسیلی که در حوزه معادن منطقه ترشیز شامل شهرستان های کاشمر، بردسکن، خلیل‎آباد و کوهسرخ وجود دارد، می تواند در ایجاد فرصت‌های شغلی نقش بسیار مهمی را ایفا کند، اما استفاده از این فرصت بزرگ برای رشد و توسعه اقتصادی منطقه مستلزم پرداختن متخصصانه به مسائل فراوری در این عرصه است.

اگرچه بخش معدن از بهترین جایگزین‌ها برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی است، اما بدون شک با شعار و اقدامات موقت این صنعت به اهداف مطلوب مدنظر دست نخواهد یافت؛ توجه ویژه به این بخش می‌تواند گره گشای حوزه اشتغال نیز باشد؛ از سویی سرمایه گذاری و از سویی دیگر کار علمی و تخصصی با برنامه های میان مدت و بلند مدت می‌تواند توسعه پایدار منطقه ترشیز را تضمین کند.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family