• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اجرای طرح ابتکاری استاندار خراسان رضوی با عنوان مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی و بهره گیری از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به عنوان تسهیل‌گر برای به فعالیت رساندن ظرفیت‌ها نوید بخش پویایی اقتصادی در شهرستان رشتخوار شده است.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از روابط عمومی مجتمع سنگ‌آهن سنگان، معین اقتصادی شهرستان رشتخوار، مجتمع سنگ آهن سنگان از توابع شهرستان خواف است که این مجتمع وابسته به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) بوده و مسئولیت فرآوری ذخایر معدنی سنگ آهن با برآورد بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن در شرق کشور را برعهده دارد.

مجتمع سنگان، معین اقتصادی رشتخوار

مدیرعامل مجتمع سنگ آهن سنگان و معین اقتصاد مقاومتی شهرستان رشتخوار در این باره گفت: شهرستان رشتخوار ظرفیت‌های زیادی برای توسعه اقتصادی دارد و نگین پنهانی در این حوزه بود که معین اقتصادی با همراهی مسئولان اجرایی و مردم توانست این نگین را هویدا کند.

دکتر همتی در ادامه افزود: مجتمع سنگ آهن سنگان چند ماه قبل از سال کنونی فعالیت خود را به عنوان معین اقتصادی شهرستان رشتخوار آغاز کرد و در ابتدا جلساتی را با مسئولان اجرایی و محلی آن شهرستان برای پیشبرد برنامه‌های توسعه اقتصادی برگزار کرد.

ایشان افزودند: برنامه ریزی معین اقتصادی برای توسعه شهرستان رشتخوار و به فعلیت رساندن ظرفیت‌های آن حول سه محور کشاورزی، دامپروری و صنعت متمرکز و تاکتیک جنگ نامنظم برای این منطقه اجرا شد به طوری که همه جانبه وارد عرصه کار شدیم.

وی گفت: وظیفه معین اقتصادی، ایده پردازی، تسهیلگری و حمایت معنوی مسئولان اجرایی و مردم برای توسعه اقتصادی است و در همین راستا نقش تصدی‌گری دولت کاهش می یابد و مردم محور اصلی فعالیتها در هر منطقه می شوند.

دکتر همتی افزود: زمانی که مردم محور اصلی فعالیتهای اقتصادی در هر منطقه باشند حساسیت بیشتری نسبت به خروجی فعالیتها دارند و نتیجه کار سودمندتر است.

وی ادامه داد: معین اقتصادی از ابتدای فعالیت خود در رشتخوار تاکنون ۳۰ نشست کارگروه اشتغال، ۴۰ نشست کارگروه فنی و کشاورزی، چهار نشست با سرمایه گذاران خارجی، پنج نشست شورای اداری با موضوع اقتصاد مقاومتی و چهار نشست کارگروه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به منظور رفع مشکلات سرمایه گذاران این منطقه با حضور مسئولان اجرایی، مسئولان محلی و سرمایه گذاران این شهرستان را برگزار کرده که نتایج بسیار خوبی داشته و منجر به پیشبرد بهتر کارها شده است.

دستاوردهای معین اقتصادی در رشتخوار

معین اقتصادی شهرستان رشتخوار گفت: ساز و کار جدید معین اقتصادی در این شهرستان باعث احیای صنایع، رفع مشکل کشاورزان، توسعه مشاغل خانگی، خودباوری مردم و افزایش مزیت های اقتصادی این منطقه شد.

دکتر همتی افزود: سهمیه ای که امسال دولت برای اشتغالزایی در شهرستان رشتخوار تعیین کرده، ۹۰۷ فرصت شغلی است که اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی در این شهرستان باعث تحقق ۶۰ درصد از این سهمیه معادل ۵۰۰ نفر شد و این در حالی است که هنوز تسهیلات طرح اشتغال روستایی دولت به این شهرستان تخصیص نیافته است.

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای معین اقتصادی در شهرستان رشتخوار همگرایی اضلاع مثلث توسعه اقتصادی – فرهنگی با رویکرد تسهیلگری بود به طوری که امام جمعه، فرماندار و  دادگستری به همراه سرمایه داران بخش خصوصی و مردم همگرا و همیار شدند تا فعالیت‌های اقتصادی را در این منطقه رونق ببخشند.

از دیگر اقدامات مهم معین اقتصادی در رشتخوار تحقق آرزوی چندین ساله مردم محروم بخش جنگل این شهرستان مبنی بر تسطیح مسیر بین مزارع بود که طی چند ماه اخیر جاده بین مزارع به طول حدود ۲۵۰ کیلومتر و عرض ۱۰ متر با هدف اصلی جلوگیری از هدر رفت محصولات کشاورزی ساخته شد.

دکتر همتی با اشاره به صندوقهای خُرد محلی برای تامین هزینه طرح‌های اشتغال‌زا گفت: صندوق‌های خرد محلی همان صندوق‌های قرض الحسنه با ساز و کار جدید هستند که سرمایه های خُرد روستاییان در آنها گردآوری شده و اندوخته آن صرف اشتغال افراد به صورت پرداخت وام می شود و در پایان پس از ایجاد شغل، فرد وام گیرنده پول را به صندوق باز می‌گرداند.

وی اضافه کرد: هم اکنون ۲۲ صندوق خُرد در این شهرستان ایجاد شده است که از این تعداد ۱۶ صندوق مربوط به سپاه، چهار صندوق مربوط به اداره جهاد کشاورزی و دو صندوق  مربوط به روستاییان است.

او ادامه داد: قرار است تسهیلات دولت به طرح توسعه اشتغال روستایی به همین صندوق های خرد محلی اختصاص یابد که گردانندگانشان خود مردم هستند و در این میان نقش معین اقتصادی فقط ترغیب آنان به فعال نگاه داشتن این صندوق است.

طرح‌های اشتغال‌زا در رشتخوار با ایده های معین اقتصادی

نخستین طرحی که ایده آن توسط معین اقتصادی ارائه شد تقویت دام‌های سبک و سنگین از محل نژادهای اصلاح شده بود که در این راستا با بهره گیری از اندوخته صندوق‌های خرد و سرمایه گذار، ۱۵۰ راس بز سانن و ۱۵۰ راس گاو دوشا وارد منطقه و از طریق پرورش آنان برای ۳۰ نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.

دکتر همتی گفت: از دیگر طرح‌های معین اقتصادی در رشتخوار، ارائه ایده مسقف کردن فضای دامپروری‌ها به وسعت هزار و ۵۰۰ مترمربع با بهره گیری از سرمایه‌های مردمی بود.

ایشان با اشاره به تلاش معین اقتصادی برای تسریع در اجرای طرح‌های اقتصادی منطقه گفتند: هم اینک دو طرح صنعتی شامل واحد گندله سازی قائم امید نور و واحد گندله سازی فولاد رشتخوار با سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرستان در دست ساخت است که به زودی واحد گندله سازی قائم به بهره برداری می رسد و برای ۱۵۰ نفر شغل ایجاد می کند.

دکتر همتی گفت: از محل اندوخته صندوقهای خرد محلی در رشتخوار تاکنون کارگاههای تراش سنگ‌های زینتی، کشت گلخانه ای آلوئه ورا، پرورش کرم ابریشم، گل رز و بز سانن، کارگاههای گلیمبافی، فرتبافی، قالیبافی، خشک کردن میوه ها و سبزیجات راه اندازی و برای ۷۰ نفر شغل ایجاد شده است.

دکتر همتی افزود: توسعه کشت آلوئه ورا در رشتخوار طی چند ماه اخیر باعث شد که محصول آلوئه ورا سه مرتبه و هر دفعه ۱۵ تُن از گلخانه‌ها برداشت و به استانهای آذربایجان شرقی، کرمان و فارس صادر شود.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران بومی در رشتخوار باعث گسترش صنعت قالی بافی از طریق راه اندازی ۲۵۰ دار قالی شده و راه اندازی ۴۰ کارگاه فرتبافی خانگی شده اند که این اقدامات در مجموع برای ۲۶۰ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده است. با بهره گیری از اندوخته صندوق های خرد محلی فضای خانگی پرورش مرغ بومی به ظرفیت دو هزار قطعه در شهرستان رشتخوار ایجاد و برای چهار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شد.

دکتر همتی افزود: در تلاش هستیم نخستین هایپرمارکت و بازار روز میوه و تره بار را نیز به وسعت دو هزار مترمربع در رشتخوار با بهره گیری از سرمایه گذاران راه اندازی کنیم.

ایشان ارسال ماشین آلات از مجتمع سنگان برای جمع آوری آب‌های ناشی از سیل و کاهش خسارت ناشی از آن به مزارع کشاورزی، ترغیب اداره منابع طبیعی شهرستان به اجرای سه طرح آبخیزداری، بارگیری سیلوی ۳۰ هزار تنی گندم، تسطیح لیزری جاده بین مزارع به وسعت ۵۰ هکتار و ترغیب به کشت محصولات کم آب بر و متناسب با اقلیم منطقه را از دیگر اقدامات معین اقتصادی رشتخوار برای توسعه این شهرستان برشمرد.

مدیرعامل مجتمع سنگ آهن سنگان گفت: معین اقتصادی این شهرستان با همکاری نهادهای دست‌اندرکار اقدام به برگزاری کلاسهای آموزشی در خصوص مشاغل خانگی و روستایی و نشستهای آموزشی برای راه اندازی صندوقهای خرد ویژه مسئولان اجرایی در رشتخوار کرده است.

دکتر همتی افزود: یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های معین اقتصادی در رشتخوار، ترغیب نهادها به حمایت از طرح‌های اشتغال‌زاست که در این زمینه صندوق کارآفرینی امید و اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی بیشترین حمایت را داشته اند.

وی اضافه کرد: معین اقتصادی به عنوان یک تسهیلگر و ایده پرداز برای به فعلیت رساندن ظرفیتهای اقتصادی منطقه عمل می‌کند از این رو اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی، فرهنگی در رشتخوار باعث ایجاد بارقه امید در مردم و خودباوری در آنان، پویایی اقتصاد و تبدیل این شهرستان به یک منطقه اقتصادی فعال شده است.

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family