• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

معاملات سنگ آهن صادراتی همواره برای صادرکنندگان جذاب بوده است و متقاضیان برای انجام این کار در رینگ صادراتی بورس کالا صف می‌کشیدند. اما با تغییرات شدید قیمت سنگ آهن در 6 ماه ابتدای سال و عدم توافق میان تولیدکنندگان و معامله‌گران، بخش مهمی از عرضه سنگ آهن در بورس کالا با وجود دارا بودن متقاضی، بدون معامله رینگ بورس را ترک کرد.

 به گزارش اخبار فلزات، ایران یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ آهن در جهان است و اغلب صادرات سنگ آهن خود را نیز به چین انجام می‌دهد. در نتیجه بخشی از بازار سنگ آهن چین را نیز در اختیار دارد. با وجود نوسانات همیشگی واردات سنگ آهن به چین، روند آن همواره مثبت بوده است و شرکت‌های سنگ آهنی در ایران نیز همواره در این بازار حضور داشته‌اند. صادرات سنگ آهن ایران   معمولا با گریدهای گوناگون و شامل سنگ آهن دانه‌بندی با عیارهای مختلف و کنسانتره 66 درصد بوده است. به‌دلیل اینکه تولید کنسانتره 66 درصد در کشور توسط شرکت‌های بخش خصوصی انجام می‌شود، در نتیجه این شرکت‌ها مستقیما در بازار صادراتی حضور دارند و خود را ملزم به ارائه محصول در رینگ صادراتی بورس کالا نمی‌دانند. در مقابل تولیدکنندگان سنگ آهن دانه‌بندی اغلب مجموعه‌های وابسته به دولت را تشکیل می‌دهند و در نتیجه به‌نظر می‌رسد که ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا باشند. بنابراین رینگ صادراتی بورس کالا همواره میزبان سنگ آهن دانه‌بندی است.

طی سال‌‌های اخیر نیز با وجود عرضه سنگ آهن دانه‌بندی در بورس کالا، روند معاملات کاهشی بوده است و این موضوع در سال 1396 نیز ادامه داشته است. به‌طوری که در سال گذشته و در 6 ماه اول که عرضه سنگ آهن در بورس کالا یک میلیون و 485 هزار تن بود، تقاضایی در حدود 4 میلیون و 400 هزار تن داشت و در نهایت نیز یک میلیون و 155 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. اما در نقطه مقابل، نمودار 1 حاکی از آن است که طی 6 ماه ابتدای سال 1396 تنها یک میلیون و 59 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه شد و در مقابل آن 2 میلیون و 749 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 619 هزار تن سنگ آهن برای صادرات مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت.

نکته مهم در مورد معاملات این است که تقاضا حدود 2.5 برابر عرضه بود، اما نکته مهم این است که قیمت پیشنهادی برای انجام معامله از سوی متقاضیان بسیار کمتر از عرضه‌کنندگان بود و در حقیقت یک رقابت منفی برای کاهش قیمت وجود داشت. نهایت این عرضه و تقاضا این بود که عرضه‌کنندگان از قیمت پیشنهادی خود کوتاه نیامدند و 500 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی از رینگ صادراتی بورس بدون متقاضی برگشت خورد. مجتمع سنگ آهن سنگان در 4 نوبت و مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی نیز در دو نوبت نتوانستند عرضه خود را به فروش برسانند. نمودار 2 نیز آمار معاملات شرکت‌های عرضه‌کننده سنگ آهن را نشان می‌دهد.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family