• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

معاملات سنگ آهن صادراتی همواره برای صادرکنندگان جذاب بوده است و متقاضیان برای انجام این کار در رینگ صادراتی بورس کالا صف می‌کشیدند. اما با تغییرات شدید قیمت سنگ آهن در 6 ماه ابتدای سال و عدم توافق میان تولیدکنندگان و معامله‌گران، بخش مهمی از عرضه سنگ آهن در بورس کالا با وجود دارا بودن متقاضی، بدون معامله رینگ بورس را ترک کرد.

 به گزارش اخبار فلزات، ایران یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان سنگ آهن در جهان است و اغلب صادرات سنگ آهن خود را نیز به چین انجام می‌دهد. در نتیجه بخشی از بازار سنگ آهن چین را نیز در اختیار دارد. با وجود نوسانات همیشگی واردات سنگ آهن به چین، روند آن همواره مثبت بوده است و شرکت‌های سنگ آهنی در ایران نیز همواره در این بازار حضور داشته‌اند. صادرات سنگ آهن ایران   معمولا با گریدهای گوناگون و شامل سنگ آهن دانه‌بندی با عیارهای مختلف و کنسانتره 66 درصد بوده است. به‌دلیل اینکه تولید کنسانتره 66 درصد در کشور توسط شرکت‌های بخش خصوصی انجام می‌شود، در نتیجه این شرکت‌ها مستقیما در بازار صادراتی حضور دارند و خود را ملزم به ارائه محصول در رینگ صادراتی بورس کالا نمی‌دانند. در مقابل تولیدکنندگان سنگ آهن دانه‌بندی اغلب مجموعه‌های وابسته به دولت را تشکیل می‌دهند و در نتیجه به‌نظر می‌رسد که ملزم به عرضه محصولات خود در بورس کالا باشند. بنابراین رینگ صادراتی بورس کالا همواره میزبان سنگ آهن دانه‌بندی است.

طی سال‌‌های اخیر نیز با وجود عرضه سنگ آهن دانه‌بندی در بورس کالا، روند معاملات کاهشی بوده است و این موضوع در سال 1396 نیز ادامه داشته است. به‌طوری که در سال گذشته و در 6 ماه اول که عرضه سنگ آهن در بورس کالا یک میلیون و 485 هزار تن بود، تقاضایی در حدود 4 میلیون و 400 هزار تن داشت و در نهایت نیز یک میلیون و 155 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت. اما در نقطه مقابل، نمودار 1 حاکی از آن است که طی 6 ماه ابتدای سال 1396 تنها یک میلیون و 59 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه شد و در مقابل آن 2 میلیون و 749 هزار تن تقاضا وجود داشت. اما در نهایت 619 هزار تن سنگ آهن برای صادرات مورد معامله قرار گرفت و به فروش رفت.

نکته مهم در مورد معاملات این است که تقاضا حدود 2.5 برابر عرضه بود، اما نکته مهم این است که قیمت پیشنهادی برای انجام معامله از سوی متقاضیان بسیار کمتر از عرضه‌کنندگان بود و در حقیقت یک رقابت منفی برای کاهش قیمت وجود داشت. نهایت این عرضه و تقاضا این بود که عرضه‌کنندگان از قیمت پیشنهادی خود کوتاه نیامدند و 500 هزار تن سنگ آهن دانه‌بندی از رینگ صادراتی بورس بدون متقاضی برگشت خورد. مجتمع سنگ آهن سنگان در 4 نوبت و مجتمع سنگ آهن فلات مرکزی نیز در دو نوبت نتوانستند عرضه خود را به فروش برسانند. نمودار 2 نیز آمار معاملات شرکت‌های عرضه‌کننده سنگ آهن را نشان می‌دهد.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family