• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

در مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، بیان کرد که طبق اعلام هفته گذشته محمد شریعتمداری، از این پس نظارت و پایش تمام طرح‌های فولادی از سنگ معدن تا محصولات پایین دست به ایمیدرو بوده و این سازمان در جهت ایجاد توازن در زنجیره تلاش خواهد کرد.

  مهدی کرباسیان در ادامه بیان کرد، یکی از اقدامات خوب که در سال 92 و 93 صورت گرفت، بازنگری طرح جامع فولاد بود. شرکت فولاد تکنیک به‌عنوان بازوی شرکت ملی فولاد، هر 3 ماه یکبار طرح 55 میلیون تن فولاد و زنجیره فولاد را پایش می‌کند. در هفته گذشته نیز طبق دستور جناب شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو را محور پیگیری و پایش تمام طرح‌های پروژه‌های زنجیره فولاد از سنگ آهن تا پایین دستی فولاد جهت ایجاد توازن در زنجیره فولاد قرار داده است. در این میان وزارتخانه نقش حمایت، نظارت و درصورت نیاز دخالت را دارد.  

ریئس هیات عامل ایمدرو در ادامه بیان کرد که واحد آهن اسفنجی فولاد میانه که در 22 مهر افتتاح شد طرح یکی از 7 طرح فولادی است که در ابتدای دولت یازدهم متوقف بود؛ و خوشبختانه در مهر ماه امسال به افتتاح رسمی رسید. این طرح دومین پروژه از 7 طرح‌ فولادی است که به‌صورت رسمی افتتاح شد. تفاوت این پروژه با سایر پروژه‌ها در فناوری مورد استفاده در آن است. وی در ادامه بیان کرد که فناوری مورد استفاده در این پروژه فناوری ایرانی پرد بوده که شرکت MME، وابسته به ایمیدرو این فناوری را ایجاد کرده است. مزیت این فناوری، نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر، صرفه‌جویی انرژی و بهره‌وری بالاتر است. این فناوری در اروپا و آسیا ثبت شده است و امیدواریم بتوان این فناوری را در دنیا توسعه داد.  

وی در ادامه بیان کرد که واحد آهن اسفنجی فولاد میانه، دارای ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن آهن اسفنجی بوده که گامی مهم در جهت جلوگیری از خام فروشی است. طرح بعدی فولاد میانه افتتاح واحد فولاد سازی است که این طرح نیز تابه‌حال حدود 25 درصد پیشرفت داشته و تا 2 سال آتی به بهره‌برداری خواهد رسید. با به بهره‌برداری رسیدن این واحد فولادسازی میانه، این واحد دارای قسمت زیادی از نجیره فولاد از آهن اسفنجی تا شمش و بعد میلگرد و مقاطع خواهد شد. در حال حاضر این واحد دارای ظرفیت تولید سالانه 550 هزار تن آهن مقاطع فولادی است.

مهدی کرباسیان در ادامه بیان کرد که با پایان طرح فولاد میانه 700 شغل مستقیم در منطقه ایجاد خواهد شد. در حال حاضر 250 نفر در این واحد مشغول به‌کار هستند. به‌بهره‌برداری رسیدن این واحد گامی مهم در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی است. وی در ادامه هزینه این پروژه را 240 میلیارد تومان بیان کرد، البته این هزینه شامل قسمتی از هزینه‌های ایجاد زیرساخت برای واحد فولادی نیز می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه بیان کرد که در حال حاضر کشور با تولید سالانه 25 میلیون تن آهن اسفنجی، در مقام اول تولید آهن اسفنجی در دنیا قرار دارد. با راه‌اندازی پروژه‌های شادگان، می‌ریز و سبزوار در چند ماه آتی، این مقام برای سال‌های آتی نیز حفظ خواهد شد و در جهت تکمیل زنجیره فولاد حرکت خواهیم کرد.

ماده اولیه طرح‌های آهن اسفنجی از کارخانجات گندله‌سازی چادرملو، گلگهر و سنگان تامین خواهد شد. کارخانه سنگان سالانه 5 میلیون تن گندله تولید می‌کند. کارخانه گندله‌سلزی اپال پارسیان از هفته پیش به‌صورت آزمایشی شروع شد. و به‌زودی افتتاح خواهد شد. با افتتاح این واحدها، در آینده نزدیک به توازن گندله، آهن اسفنجی و شمش نزدیک خواهیم شد.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family