• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

در مهدی کرباسیان رئیس هیات عامل ایمیدرو، بیان کرد که طبق اعلام هفته گذشته محمد شریعتمداری، از این پس نظارت و پایش تمام طرح‌های فولادی از سنگ معدن تا محصولات پایین دست به ایمیدرو بوده و این سازمان در جهت ایجاد توازن در زنجیره تلاش خواهد کرد.

  مهدی کرباسیان در ادامه بیان کرد، یکی از اقدامات خوب که در سال 92 و 93 صورت گرفت، بازنگری طرح جامع فولاد بود. شرکت فولاد تکنیک به‌عنوان بازوی شرکت ملی فولاد، هر 3 ماه یکبار طرح 55 میلیون تن فولاد و زنجیره فولاد را پایش می‌کند. در هفته گذشته نیز طبق دستور جناب شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو را محور پیگیری و پایش تمام طرح‌های پروژه‌های زنجیره فولاد از سنگ آهن تا پایین دستی فولاد جهت ایجاد توازن در زنجیره فولاد قرار داده است. در این میان وزارتخانه نقش حمایت، نظارت و درصورت نیاز دخالت را دارد.  

ریئس هیات عامل ایمدرو در ادامه بیان کرد که واحد آهن اسفنجی فولاد میانه که در 22 مهر افتتاح شد طرح یکی از 7 طرح فولادی است که در ابتدای دولت یازدهم متوقف بود؛ و خوشبختانه در مهر ماه امسال به افتتاح رسمی رسید. این طرح دومین پروژه از 7 طرح‌ فولادی است که به‌صورت رسمی افتتاح شد. تفاوت این پروژه با سایر پروژه‌ها در فناوری مورد استفاده در آن است. وی در ادامه بیان کرد که فناوری مورد استفاده در این پروژه فناوری ایرانی پرد بوده که شرکت MME، وابسته به ایمیدرو این فناوری را ایجاد کرده است. مزیت این فناوری، نیاز به سرمایه‌گذاری کمتر، صرفه‌جویی انرژی و بهره‌وری بالاتر است. این فناوری در اروپا و آسیا ثبت شده است و امیدواریم بتوان این فناوری را در دنیا توسعه داد.  

وی در ادامه بیان کرد که واحد آهن اسفنجی فولاد میانه، دارای ظرفیت تولید سالانه 800 هزار تن آهن اسفنجی بوده که گامی مهم در جهت جلوگیری از خام فروشی است. طرح بعدی فولاد میانه افتتاح واحد فولاد سازی است که این طرح نیز تابه‌حال حدود 25 درصد پیشرفت داشته و تا 2 سال آتی به بهره‌برداری خواهد رسید. با به بهره‌برداری رسیدن این واحد فولادسازی میانه، این واحد دارای قسمت زیادی از نجیره فولاد از آهن اسفنجی تا شمش و بعد میلگرد و مقاطع خواهد شد. در حال حاضر این واحد دارای ظرفیت تولید سالانه 550 هزار تن آهن مقاطع فولادی است.

مهدی کرباسیان در ادامه بیان کرد که با پایان طرح فولاد میانه 700 شغل مستقیم در منطقه ایجاد خواهد شد. در حال حاضر 250 نفر در این واحد مشغول به‌کار هستند. به‌بهره‌برداری رسیدن این واحد گامی مهم در اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی است. وی در ادامه هزینه این پروژه را 240 میلیارد تومان بیان کرد، البته این هزینه شامل قسمتی از هزینه‌های ایجاد زیرساخت برای واحد فولادی نیز می‌شود.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در ادامه بیان کرد که در حال حاضر کشور با تولید سالانه 25 میلیون تن آهن اسفنجی، در مقام اول تولید آهن اسفنجی در دنیا قرار دارد. با راه‌اندازی پروژه‌های شادگان، می‌ریز و سبزوار در چند ماه آتی، این مقام برای سال‌های آتی نیز حفظ خواهد شد و در جهت تکمیل زنجیره فولاد حرکت خواهیم کرد.

ماده اولیه طرح‌های آهن اسفنجی از کارخانجات گندله‌سازی چادرملو، گلگهر و سنگان تامین خواهد شد. کارخانه سنگان سالانه 5 میلیون تن گندله تولید می‌کند. کارخانه گندله‌سلزی اپال پارسیان از هفته پیش به‌صورت آزمایشی شروع شد. و به‌زودی افتتاح خواهد شد. با افتتاح این واحدها، در آینده نزدیک به توازن گندله، آهن اسفنجی و شمش نزدیک خواهیم شد.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family