• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: اخیرا به‌علت تمهیدات زیست‌محیطی چین، تولید فولاد این کشور کاهش داشته که سبب افزایش قیمت آن شده است. علی‌رغم افزایش تقاضا برای فولاد، به‌دلایلی نظیر پر بودن انبارهای بنادر و کم نشدن میزان تولید سنگ آهن توسط تولیدکنندگان بین‌المللی، به‌نظر نمی‌رسد قیمت این ماده خام رشد چندانی داشته باشد.

سنگ آهن که به عنوان مهمترین ماده اولیه فولاسازی شناخته می‌شود در چند ماه اخیر قیمت  آن در بازار چین دچار تغییرات زیادی شده است. برای بررسی بهتر، نمودار 1، تغییرات قیمت سنگ آهن حاوی 62 درصد آهن در سال جاری را نشان می‌دهد.

همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، قیمت سنگ آهن در چند ماه اخیر دچار افت و خیزهای فراوانی بوده است. کاهش قیمتی که از مارس شروع شده بود، در ژوئن پایان گرفت و از این ماه رونق به بازار سنگ آهن بازگشت. افت دوباره قیمت این ماده خام از اواخر آگوست شروع شد و به‌نظر می‌رسد همچنان ادامه یابد.

عامل اصلی نوسانات قیمتی سنگ آهن در هفته‌های اخیر، سیاست‌های دولت چین بوده که اثر مهمی بر بازارهای آهنی داشته است. تولید فولاد در شمال چین تحت محدودیت‌های زیست‌محیطی فراوانی قرار دارد و بخش ساخت‌و‌ساز در پکن و تیانجین به‌دلیل برگزاری نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، در حالت تعلیق قرار دارند.

در تانگشان، بیلت فولادی طی روز 17 اکتبر، به افزایش قیمت خود ادامه داد و هر تن از این محصول در روز 17 اکتبر، حدود 6 دلار بالاتر از روز قبل معامله شد و به 549 دلار بر تن رسید. ترکیبی از عوامل ذکر شده، سبب شد که فولادسازان شمال چین، در خرید سنگ آهن به‌صورت انتخابی عمل کنند. ترجیح کلی فولادسازان همچنان بر خرید کلوخه، گندله و کنسانتره زینترشده (درشت‌دانه) است. این در حالی است که سنگ آهن ریزدانه معیار (62 درصد آهن)، علی‌رغم قیمت پایین‌تر خود همچنان مورد استقبال خریداران نیست. به‌طور مثال، محموله‌های سنگ آهن شرکت بزرگ گلوبال‌اور (Global Ore) که از بندر استرالیایی پیلبارا (Pilbara) راهی بنادر چین می‌شوند، به‌دلیل همین ریزدانه بودن و خلوص 62 درصد، با پریمیوم کمتری معامله شدند. بازه پریمیوم سنگ آهن 62 درصد این شرکت از 1.7 تا 1.8 دلار بر تن در معامله قبلی، با 2 سنت کاهش، به 1.5 تا 1.6 دلار بر تن رسید.

بر اساس نظر تحلیل‌گران شانگهای، قیمت‌ سنگ آهن با عیارهای مختلف، ممکن است که از روند صعودی بازار فولاد در 3 ماهه آخر سال پیروی کند. به‌علت محدودیت‌های زیست‌محیطی اعمال شده برای بخش فولاد، پیش‌بینی می‌شود که حجم تولید فولاد در 3 ماهه آخر سال، کاهش یابد که باعث بالا رفتن قیمت فولاد خواهد شد.

با افزایش قیمت فولاد، فولادسازان در پی افزایش تناژ تولید برخواهند آمد و تقاضا برای سنگ آهن نیز افزایش خواهد یافت اما پیش‌بینی تحلیل‌گران حاکی از آن است که تحرک بازار آن ضعیف خواهد بود. از جمله دلایل اصلی دور شدن روند قیمت فولاد از ماده اولیه خود (افزایش قیمت فولاد و در عین حال کاهش قیمت سنگ آهن)، این است که تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن نظیر شرکت‌های بی.اچ.پی (BHP) و واله (Vale) با کاهش قیمت سنگ آهن، نه تنها حجم تولیدات خود را کاهش نداده، بلکه در راستای اهداف پیش‌بینی شده قبلی، در پی افزایش تولید سالیانه خود هستند. از سوی دیگر حجم واردات سنگ آهن در بنادر چین از مرز 100 میلیون تن گذشته است. همین عوامل، سبب مازاد عرضه سنگ آهن در بازار چین شده و علی‌رغم افزایش قیمت فولاد و تقاضای بیشتر برای ماده اولیه فولادسازی، قیمت این ماده خام پایین خواهد ماند.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family