• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: اخیرا به‌علت تمهیدات زیست‌محیطی چین، تولید فولاد این کشور کاهش داشته که سبب افزایش قیمت آن شده است. علی‌رغم افزایش تقاضا برای فولاد، به‌دلایلی نظیر پر بودن انبارهای بنادر و کم نشدن میزان تولید سنگ آهن توسط تولیدکنندگان بین‌المللی، به‌نظر نمی‌رسد قیمت این ماده خام رشد چندانی داشته باشد.

سنگ آهن که به عنوان مهمترین ماده اولیه فولاسازی شناخته می‌شود در چند ماه اخیر قیمت  آن در بازار چین دچار تغییرات زیادی شده است. برای بررسی بهتر، نمودار 1، تغییرات قیمت سنگ آهن حاوی 62 درصد آهن در سال جاری را نشان می‌دهد.

همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، قیمت سنگ آهن در چند ماه اخیر دچار افت و خیزهای فراوانی بوده است. کاهش قیمتی که از مارس شروع شده بود، در ژوئن پایان گرفت و از این ماه رونق به بازار سنگ آهن بازگشت. افت دوباره قیمت این ماده خام از اواخر آگوست شروع شد و به‌نظر می‌رسد همچنان ادامه یابد.

عامل اصلی نوسانات قیمتی سنگ آهن در هفته‌های اخیر، سیاست‌های دولت چین بوده که اثر مهمی بر بازارهای آهنی داشته است. تولید فولاد در شمال چین تحت محدودیت‌های زیست‌محیطی فراوانی قرار دارد و بخش ساخت‌و‌ساز در پکن و تیانجین به‌دلیل برگزاری نوزدهمین کنگره ملی حزب کمونیست چین، در حالت تعلیق قرار دارند.

در تانگشان، بیلت فولادی طی روز 17 اکتبر، به افزایش قیمت خود ادامه داد و هر تن از این محصول در روز 17 اکتبر، حدود 6 دلار بالاتر از روز قبل معامله شد و به 549 دلار بر تن رسید. ترکیبی از عوامل ذکر شده، سبب شد که فولادسازان شمال چین، در خرید سنگ آهن به‌صورت انتخابی عمل کنند. ترجیح کلی فولادسازان همچنان بر خرید کلوخه، گندله و کنسانتره زینترشده (درشت‌دانه) است. این در حالی است که سنگ آهن ریزدانه معیار (62 درصد آهن)، علی‌رغم قیمت پایین‌تر خود همچنان مورد استقبال خریداران نیست. به‌طور مثال، محموله‌های سنگ آهن شرکت بزرگ گلوبال‌اور (Global Ore) که از بندر استرالیایی پیلبارا (Pilbara) راهی بنادر چین می‌شوند، به‌دلیل همین ریزدانه بودن و خلوص 62 درصد، با پریمیوم کمتری معامله شدند. بازه پریمیوم سنگ آهن 62 درصد این شرکت از 1.7 تا 1.8 دلار بر تن در معامله قبلی، با 2 سنت کاهش، به 1.5 تا 1.6 دلار بر تن رسید.

بر اساس نظر تحلیل‌گران شانگهای، قیمت‌ سنگ آهن با عیارهای مختلف، ممکن است که از روند صعودی بازار فولاد در 3 ماهه آخر سال پیروی کند. به‌علت محدودیت‌های زیست‌محیطی اعمال شده برای بخش فولاد، پیش‌بینی می‌شود که حجم تولید فولاد در 3 ماهه آخر سال، کاهش یابد که باعث بالا رفتن قیمت فولاد خواهد شد.

با افزایش قیمت فولاد، فولادسازان در پی افزایش تناژ تولید برخواهند آمد و تقاضا برای سنگ آهن نیز افزایش خواهد یافت اما پیش‌بینی تحلیل‌گران حاکی از آن است که تحرک بازار آن ضعیف خواهد بود. از جمله دلایل اصلی دور شدن روند قیمت فولاد از ماده اولیه خود (افزایش قیمت فولاد و در عین حال کاهش قیمت سنگ آهن)، این است که تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن نظیر شرکت‌های بی.اچ.پی (BHP) و واله (Vale) با کاهش قیمت سنگ آهن، نه تنها حجم تولیدات خود را کاهش نداده، بلکه در راستای اهداف پیش‌بینی شده قبلی، در پی افزایش تولید سالیانه خود هستند. از سوی دیگر حجم واردات سنگ آهن در بنادر چین از مرز 100 میلیون تن گذشته است. همین عوامل، سبب مازاد عرضه سنگ آهن در بازار چین شده و علی‌رغم افزایش قیمت فولاد و تقاضای بیشتر برای ماده اولیه فولادسازی، قیمت این ماده خام پایین خواهد ماند.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family