• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

بازار فولاد این روزها با نوسانات زیادی روبه‌رو شده و با هدف برقراری آرامش در این بازار، اظهارنظرهای گوناگونی مطرح شده و حتی رئیس‌جمهور نیز وارد این مباحث شده است. هرچند، تکلیف تحولات نهایی بازار در میان خبرهای غیررسمی متفاوت و حتی متضاد، هنوز، روشن نیست، اما رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور تاکید کرده است که ابلاغ قیمت‌های دستوری در بازار فولاد باعث افزایش شدید قیمت‌ها برای مصرف‌کننده، توزیع گسترده رانت، ایجاد فساد در دستگاه‌های اجرایی و نیز بازگشت امضاهای طلایی و عدم توسعه زنجیره می‌شود.

دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران درباره این نامه معتقد است: قیمت سنگ‌آهن، گندله و آهن اسفنجی، درصدی از قیمت شمش فولاد است؛ بنابراین افزایش قیمت شمش، روی قیمت محصولات سنگ‌آهنی تأثیرگذار است و هر چه قیمت شمش فولاد افزایش یابد، قیمت مواد اولیه هم به همان نسبت تغییر خواهد کرد. ازاین‌رو، قیمت گذاری روی سایر کالاها تأثیر خاصی در بهبود قیمت فولاد نخواهد داشت و بدین ترتیب برنامه‌ای که دولت و وزارت صمت دنبال می‌کند خروجی مثبتی نخواهد داشت.
سعید عسکرزاده در گفت و گویی افزود: مهم‌ترین اصلاحی که باید در قیمت‌گذاری زنجیره فولاد رخ دهد، اصلاح نسبت‌ها در فرمول قیمت‌گذاری است. پیشنهاد انجمن سنگ‌آهن ایران، تعیین نسبت ۲۱ درصد شمش فولاد برای قیمت‌گذاری کنسانتره است و در شرایطی که در بازارهای جهانی این نسبت ۲۴ درصد است، پیشنهاد ما کاملاً منطقی است. اما این شیوه قیمت‌گذاری سبب کاهش قیمت فولاد نخواهد شد.
وی ادامه داد: افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد کنترل بازار از دست تشکل‌های مربوطه خارج شده و به همین دلیل به نظر می‌رسد، بهتر است به‌جای تعیین قیمت محصولات بالادستی فولاد بر اساس درصدی از قیمت شمش فولاد، در همان ابتدای زنجیره قیمت‌گذاری بر اساس پوشش بهای تمام‌شده با حاشیه سود منطقی تولیدکننده، تعیین شود و در مراحل بعدی با ضرایبی قیمت سایر محصولات تعیین می‌شد.
دبیر انجمن سنگ‌آهن ایران تصریح کرد: در غیر این صورت باید انتهای زنجیره به‌عنوان مبدأ قیمت‌گذاری در نظر گرفته شود و قیمت سایر محصولات با نسبت‌هایی معقول و نزدیک به مدل‌های جهانی تعیین شود.
به گفته وی، شمش فولاد، محصول نهایی زنجیره فولاد نیست و قیمت‌گذاری زنجیره بر اساس درصدی از قیمت شمش، صحیح نیست. ضمن اینکه به نظر می‌رسد قیمت فولاد موردنیاز بازار داخل، باید قیمت متفاوتی با قیمت محصولات صادراتی داشته باشد و تخفیفی برای بازار داخل در نظر گرفته شود که به مصرف‌کنندگان نهایی فشاری وارد نشود.
عسکرزاده تأکید کرد: البته بهترین راه‌حل این است که در قیمت‌گذاری‌ها، تشکل‌های صنفی را درگیر کنند و البته که برای اصلاح قیمت‌های زنجیره، نیازی به کار کارشناسی سنگین نیست و تنها با بررسی آمارها، ظرفیت صنعت فولاد و مشورت با تشکل‌های صنفی، می‌توان برای اصلاح نقاط ضعف اقدام کرد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family