• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

یک تحلیلگر ارشد بین‌المللی در حوزه سنگ آهن و فولاد معتقد است ادامه ممنوعیت صادرات سنگ آهن هماتیت به چین می‌تواند فروش فولاد ایران به این کشور را نیز با خطرات جدی مواجه کند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از اخبار فولاد، کیوان جعفری طهرانی در خصوص وضعیت قیمت سنگ آهن در کشور، می‌گوید: افزایش قیمت سنگ آهن چه در داخل و چه در خارج، ارتباطی با عرضه سنگ آهن از سوی ایران ندارد؛ چراکه ایران در این زمینه حرفی برای گفتن ندارد. کشور ما در دورانی چهارمین صادرکننده سنگ آهن به چین بود اما در حال حاضر در میان ده کشور نخست هم نیست. بزرگان صادرکننده سنگ آهن دنیا به ترتیب استرالیا، برزیل، آفریقای جنوبی و هندوستان هستند و پس از آن‌ها کشورهای دیگری مانند مالزی، قزاقستان و … قرار دارند که بعدها به تدریج وارد شدند. ما در سال ۲۰۱۳ با صادرات بالغ بر ۲۱ میلیون تن جایگاه قابل قبولی در این رده‌بندی داشتیم اما هم‌اکنون از جایگاه مناسبی برخوردار نیستیم.

وی ادامه داد: افزایش قیمت سنگ آهن در بازار جهانی به دلیل افزایش تقاضای فولاد از سوی چین بوده و به همین دلیل هم شاهد این هستیم که صادرات فولاد چین با کاهش مواجه شده تا این کشور بیشتر به عنوان یک مصرف‌کننده شناخته شود.

جعفری طهرانی افزود: در بازار جهانی نیز با وجود افزایش تولید، تقاضای سنگ آهن در چین آنقدر بالاست که ما در بنادر این کشور شاهد کاهش چشمگیر موجودی هستیم، تا جایی که پس از گذشت یک‌سال‌ونیم از شکست سد باطله دوم در برزیل که در اواخر ژانویه ۲۰۱۹ اتفاق افتاد، قیمت سنگ‌آهن به بالاترین حد خود رسیده است.

تحلیلگر ارشد بین‌المللی در حوزه سنگ آهن و فولاد، ادامه داد: نگرانی که در این زمینه وجود دارد، این است که غول‌های بزرگ تامین سنگ آهن دنیا از جمله استرالیا و برزیل به دلیل استفاده از این موقعیت، عرضه خود را آنقدر افزایش دهند که اواخر سپتامبر یا اوایل اکتبر سال جاری میلادی که حدود یک‌ماه‌ونیم تا دو ماه با آن فاصله داریم، شاهد کاهش قیمت این محصول باشیم.

وی با اشاره به توقف صادرات سنگ آهن در سال ۹۹، عنوان کرد: در حالی که بسیاری توقف صادرات سنگ آهن ایران را به دلیل عوارض صادرات ۲۵ درصدی ارزیابی می‌کنند اما این توقف بیشتر به دلیل صادر نشدن مجوز صادرات است؛ چراکه سال گذشته و با وجود همین مقدار عوارض، صادرات سنگ آهن با تناژ کمتر از گذشته را در کشور داشتیم اما در حال حاضر دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوزی برای صادرات سنگ آهن اختصاص نمی‌دهند که این موضوع هم شامل سنگ آهن مگنتیت می‌شود، هم سنگ آهن هماتیت.

جعفری طهرانی تصریح کرد: از آنجا که سنگ آهن هماتیت با عیار کمتر از ۵۸ درصد در کشور مصرف داخلی ندارد و حتی مورد استفاده ذوب‌آهن اصفهان هم نیست، جا دارد که دولت اجازه صادرات این محصول را بدهد تا حداقل سهم کوچکی را در بازار سنگ آهن چین حفظ نماییم. اخیرا تنها محموله‌های بسیار محدودی از جمله آگلومره سنگ آهن مرکزی ایران که یک محصول با عیار پایین به حساب می‌آید صادر شده که داستان آن با سنگ آهن و کنسانتره کاملا متفاوت است.

این تحلیلگر حوزه سنگ آهن، معتقد است: در کل، می‌توان گفت که ما می‌توانیم جایگاه خود به عنوان یک شریک تجاری با چین را حفظ کنیم، در صورتی که نیاز داخلی کشور برای فولادسازان تامین شود و دوم، اجازه صادرات سنگ آهن هماتیت با عیار زیر ۵۸ درصد، داده شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا ما می‌توانیم با توجه به وضعیتی که در زمینه تقاضای جهانی به وجود آمده، از این فرصت برای ارزآوری بیشتر استفاده کنیم، عنوان کرد: در شرایط اقتصادی موجود، هم کشور و هم معادن به ارز نیاز دارند و ما نباید به طور کامل درهای کشور را روی بازارهای جهانی ببندیم. واقعیتی که باید قبول کنیم این است که چین در زمان تحریم شریک تجاری خوبی برای کشورمان بوده اما در حال حاضر در حال کمرنگ کردن روابط تجاری فی‌مابین در تمامی حوزه‌هاست. اگر خود ما هم بخواهیم به این مساله دامن بزنیم، نه‌تنها در زمینه سنگ آهن که در زمینه خرید فولاد از ایران نیز باید منتظر تجدید نظر این کشور باشیم.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family