• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: پیش‌بینی سال گذشته قیمت سنگ آهن در حدود 50 دلار بر تن بوده است که با واقعیت کنونی هم‌خوانی ندارد. به گفته مؤسسه وود مکنزی، علت این اختلاف، 3 عامل اصلی دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، بازسازی‌های بخش تولید فولاد و تمهیدات محیط زیستی این کشور هستند.

به گزارش اخبار فلزات، سال گذشته در همین موقع، پیش‌بینی قیمت سنگ آهن ریزدانه در سال 2017، حدود 50 دلار بر تن بود. امروز پیش‌بینی سال آینده این محصول خام فولادسازی، 70 دلار بر تن است. این افزایش 40 درصدی، نیازمند علت‌یابی دقیق است. برای مطالعه بهتر، در نمودار 1، قیمت سنگ آهن 62 درصد ریزدانه آورده شده است.

                                           

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، عوامل ذکر شده، باعث شده‌اند که سنگ آهنی که سال گذشته به طور میانگین ارزشی معادل 58 دلار بر تن داشت، در 3 ماهه نخست امسال، به طور میانگین، 73 دلار بر تن معامله شود.

مؤسسه وود مکنزی اعلام کرد که دلیل نخست این افزایش قیمت دیده شده نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی، دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، خصوصا تقاضای بخش‌های غیرمسکونی و زیرساخت‌های این کشور بوده است.

دلیل دومی که این مؤسسه برای این رشد پیش‌بینی نشده عنوان کرده است، در نظر نگرفتن عواقب بازسازی بخش تولید فولاد چین بوده است. به طور مثال، بخش عظیمی از کوره‌های القایی فرسوده از ظرفیت تولید فولاد این کشور، کنار گذاشته شدند.

عامل سومی که باعث شد نرخ پیش‌بینی سال گذشته با واقعیت امسال، تا این حد تفاوت داشته باشد، تمهیداتی است که دولت چین برای کنترل آلودگی هوا به کار بسته است. این تمهیدات به طور خاص، بازار محصولات آهنی و فولادی زینتر شده را هدف قرار داده، یک نیرو محرکه جدید که در بازار سنگ آهن چین ایجاد شده تمایل بازار را به واردات محصولات پرعیار و با ناخالصی کم بیشتر کرده است و باعث شده که از بین محصولات داخلی چین، تقاضا برای کنسانتره افزایش یابد.

به طور خلاصه باید گفت که پیشرفت‌های مربوط به بازار و همچنین پیشرفت‌های ایجاد شده توسط سیاست‌گذاری‌ها، هر 2 نقش مثبتی در بازار سنگ آهن ایفا کرده‌اند. نوسازی بخش تولید آهن و فولاد چین، به همراه سیاست‌های رو به افزایش این کشور در رابطه با حفظ محیط زیست، با تقاضای بیش از حد انتظار فولاد چین همراه شد. نتیجه تقابل این نیروها، افزایش قدرت قیمت‌گذاری فولادسازان بزرگ چین بود. سرنوشت سنگ آهن به طور ذاتی وابسته به آینده صنعت فولاد چین است و جریان مستقیمی سودآوری فولادسازی را به قدرت خرید سنگ آهن مربوط می‌کند. با این توصیفات درک تغییرات قیمتی سنگ آهن در 3 ماهه نخست امسال آسان‌تر می‌شود.

بنا به پیش‌بینی مؤسسه وود مکنزی، این افزایش قیمت ایجاد شده در بازار سنگ آهن، به پایان راه خود رسیده است و برای 3 ماهه آخر سال 2017، افزایش قیمت اندکی انتظار می‌رود. البته باید در نظر داشت که عواملی مثل سیاست‌گذاری‌های کاهش آلودگی هوا و نوسازی بخش تولید فولاد چین، ممکن است تأثیرات مهمی بر روی بازار سنگ آهن و فولاد داشته باشند، که قابل پیش‌بینی نیست. به طور مثال، در نیمه نخست امسال، مقامات چین، با قاطعیت تمام، کلیه ظرفیت‌های کوره‌های القایی را از خط خارج کردند. در طی این فرآیند، آمارها به طور کلی جابه‌جا شدند و تخمین و پیش‌بینی میزان تولید و تقاضا کاملا تغییر کرد.

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family