• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: پیش‌بینی سال گذشته قیمت سنگ آهن در حدود 50 دلار بر تن بوده است که با واقعیت کنونی هم‌خوانی ندارد. به گفته مؤسسه وود مکنزی، علت این اختلاف، 3 عامل اصلی دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، بازسازی‌های بخش تولید فولاد و تمهیدات محیط زیستی این کشور هستند.

به گزارش اخبار فلزات، سال گذشته در همین موقع، پیش‌بینی قیمت سنگ آهن ریزدانه در سال 2017، حدود 50 دلار بر تن بود. امروز پیش‌بینی سال آینده این محصول خام فولادسازی، 70 دلار بر تن است. این افزایش 40 درصدی، نیازمند علت‌یابی دقیق است. برای مطالعه بهتر، در نمودار 1، قیمت سنگ آهن 62 درصد ریزدانه آورده شده است.

                                           

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، عوامل ذکر شده، باعث شده‌اند که سنگ آهنی که سال گذشته به طور میانگین ارزشی معادل 58 دلار بر تن داشت، در 3 ماهه نخست امسال، به طور میانگین، 73 دلار بر تن معامله شود.

مؤسسه وود مکنزی اعلام کرد که دلیل نخست این افزایش قیمت دیده شده نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی، دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، خصوصا تقاضای بخش‌های غیرمسکونی و زیرساخت‌های این کشور بوده است.

دلیل دومی که این مؤسسه برای این رشد پیش‌بینی نشده عنوان کرده است، در نظر نگرفتن عواقب بازسازی بخش تولید فولاد چین بوده است. به طور مثال، بخش عظیمی از کوره‌های القایی فرسوده از ظرفیت تولید فولاد این کشور، کنار گذاشته شدند.

عامل سومی که باعث شد نرخ پیش‌بینی سال گذشته با واقعیت امسال، تا این حد تفاوت داشته باشد، تمهیداتی است که دولت چین برای کنترل آلودگی هوا به کار بسته است. این تمهیدات به طور خاص، بازار محصولات آهنی و فولادی زینتر شده را هدف قرار داده، یک نیرو محرکه جدید که در بازار سنگ آهن چین ایجاد شده تمایل بازار را به واردات محصولات پرعیار و با ناخالصی کم بیشتر کرده است و باعث شده که از بین محصولات داخلی چین، تقاضا برای کنسانتره افزایش یابد.

به طور خلاصه باید گفت که پیشرفت‌های مربوط به بازار و همچنین پیشرفت‌های ایجاد شده توسط سیاست‌گذاری‌ها، هر 2 نقش مثبتی در بازار سنگ آهن ایفا کرده‌اند. نوسازی بخش تولید آهن و فولاد چین، به همراه سیاست‌های رو به افزایش این کشور در رابطه با حفظ محیط زیست، با تقاضای بیش از حد انتظار فولاد چین همراه شد. نتیجه تقابل این نیروها، افزایش قدرت قیمت‌گذاری فولادسازان بزرگ چین بود. سرنوشت سنگ آهن به طور ذاتی وابسته به آینده صنعت فولاد چین است و جریان مستقیمی سودآوری فولادسازی را به قدرت خرید سنگ آهن مربوط می‌کند. با این توصیفات درک تغییرات قیمتی سنگ آهن در 3 ماهه نخست امسال آسان‌تر می‌شود.

بنا به پیش‌بینی مؤسسه وود مکنزی، این افزایش قیمت ایجاد شده در بازار سنگ آهن، به پایان راه خود رسیده است و برای 3 ماهه آخر سال 2017، افزایش قیمت اندکی انتظار می‌رود. البته باید در نظر داشت که عواملی مثل سیاست‌گذاری‌های کاهش آلودگی هوا و نوسازی بخش تولید فولاد چین، ممکن است تأثیرات مهمی بر روی بازار سنگ آهن و فولاد داشته باشند، که قابل پیش‌بینی نیست. به طور مثال، در نیمه نخست امسال، مقامات چین، با قاطعیت تمام، کلیه ظرفیت‌های کوره‌های القایی را از خط خارج کردند. در طی این فرآیند، آمارها به طور کلی جابه‌جا شدند و تخمین و پیش‌بینی میزان تولید و تقاضا کاملا تغییر کرد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family