• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: پیش‌بینی سال گذشته قیمت سنگ آهن در حدود 50 دلار بر تن بوده است که با واقعیت کنونی هم‌خوانی ندارد. به گفته مؤسسه وود مکنزی، علت این اختلاف، 3 عامل اصلی دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، بازسازی‌های بخش تولید فولاد و تمهیدات محیط زیستی این کشور هستند.

به گزارش اخبار فلزات، سال گذشته در همین موقع، پیش‌بینی قیمت سنگ آهن ریزدانه در سال 2017، حدود 50 دلار بر تن بود. امروز پیش‌بینی سال آینده این محصول خام فولادسازی، 70 دلار بر تن است. این افزایش 40 درصدی، نیازمند علت‌یابی دقیق است. برای مطالعه بهتر، در نمودار 1، قیمت سنگ آهن 62 درصد ریزدانه آورده شده است.

                                           

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، عوامل ذکر شده، باعث شده‌اند که سنگ آهنی که سال گذشته به طور میانگین ارزشی معادل 58 دلار بر تن داشت، در 3 ماهه نخست امسال، به طور میانگین، 73 دلار بر تن معامله شود.

مؤسسه وود مکنزی اعلام کرد که دلیل نخست این افزایش قیمت دیده شده نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی، دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، خصوصا تقاضای بخش‌های غیرمسکونی و زیرساخت‌های این کشور بوده است.

دلیل دومی که این مؤسسه برای این رشد پیش‌بینی نشده عنوان کرده است، در نظر نگرفتن عواقب بازسازی بخش تولید فولاد چین بوده است. به طور مثال، بخش عظیمی از کوره‌های القایی فرسوده از ظرفیت تولید فولاد این کشور، کنار گذاشته شدند.

عامل سومی که باعث شد نرخ پیش‌بینی سال گذشته با واقعیت امسال، تا این حد تفاوت داشته باشد، تمهیداتی است که دولت چین برای کنترل آلودگی هوا به کار بسته است. این تمهیدات به طور خاص، بازار محصولات آهنی و فولادی زینتر شده را هدف قرار داده، یک نیرو محرکه جدید که در بازار سنگ آهن چین ایجاد شده تمایل بازار را به واردات محصولات پرعیار و با ناخالصی کم بیشتر کرده است و باعث شده که از بین محصولات داخلی چین، تقاضا برای کنسانتره افزایش یابد.

به طور خلاصه باید گفت که پیشرفت‌های مربوط به بازار و همچنین پیشرفت‌های ایجاد شده توسط سیاست‌گذاری‌ها، هر 2 نقش مثبتی در بازار سنگ آهن ایفا کرده‌اند. نوسازی بخش تولید آهن و فولاد چین، به همراه سیاست‌های رو به افزایش این کشور در رابطه با حفظ محیط زیست، با تقاضای بیش از حد انتظار فولاد چین همراه شد. نتیجه تقابل این نیروها، افزایش قدرت قیمت‌گذاری فولادسازان بزرگ چین بود. سرنوشت سنگ آهن به طور ذاتی وابسته به آینده صنعت فولاد چین است و جریان مستقیمی سودآوری فولادسازی را به قدرت خرید سنگ آهن مربوط می‌کند. با این توصیفات درک تغییرات قیمتی سنگ آهن در 3 ماهه نخست امسال آسان‌تر می‌شود.

بنا به پیش‌بینی مؤسسه وود مکنزی، این افزایش قیمت ایجاد شده در بازار سنگ آهن، به پایان راه خود رسیده است و برای 3 ماهه آخر سال 2017، افزایش قیمت اندکی انتظار می‌رود. البته باید در نظر داشت که عواملی مثل سیاست‌گذاری‌های کاهش آلودگی هوا و نوسازی بخش تولید فولاد چین، ممکن است تأثیرات مهمی بر روی بازار سنگ آهن و فولاد داشته باشند، که قابل پیش‌بینی نیست. به طور مثال، در نیمه نخست امسال، مقامات چین، با قاطعیت تمام، کلیه ظرفیت‌های کوره‌های القایی را از خط خارج کردند. در طی این فرآیند، آمارها به طور کلی جابه‌جا شدند و تخمین و پیش‌بینی میزان تولید و تقاضا کاملا تغییر کرد.

گفت و گوها

 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌های معدنی، فصل جدیدی از تحول در معادن

  اخبار فلزات: محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات در خصوص ورود استارت‌آپ‌ها و نقش آن در حوزه معدن و صنایع معدنی گفت: کشور ما باید تجربیات جهانی در هر مسیری را برای خود استفاده کند. نگاه معدنکاران در کشور ما باید از سنتی به مدرن و نوآوری‌های جدید تغییر یابد و نگاه‌ها در تمامی مراحل معدنکاری و حتی در واگذاری‌ها نیز نوآورانه باشد.

  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  نگاه دولت باید صادرات محور باشد

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین مباحث مطرح شده برای بهبود وضعیت کالاهای تولید داخل، صادرات محور بودن آن است. در این میان محصولات معدنی طیف بزرگی از صادرات کشور را دربر می‌گیرند که باید برای توسعه صادرات این محصولات از سوی مسئولان اقداماتی صورت گیرد. بر این اساس ماهنامه «اخبار فلزات» با رئیس هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد صادرات محور نبود کالاهای معدنی و عدم وجود حمایت‌های صادراتی از تولیدکنندگان دو مانع اصلی توسعه صادرات محسوب می‌شوند. وی همچنین می‌گوید دولت باید رویکرد خود را صادرات قرار دهد تا تولیدکنندگان کشور بتوانند با دیگر کشورها رقابت کنند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد

  اخبار فلزات: محمد رضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران در خصوص تغییرات در ریاست سازمان زمین‌شناسی ایران در گفت‌وگو با اخبار فلزات ضمن عرض تبریک به سرکار خانم راضیه لک به‌عنوان رئیس جدید این سازمان، گفت: در مسیر توسعه کشور، هر سازمانی باید در حوزه وظایف خود بر پایه استراتژی بخش عمل کند. هنگامی که استراتژی وجود داشته باشد، سلیقه حاکم نیست.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل هلدینگ میدکو در گفت‌وگو با «اخبار فلزات»

  جای بیمه سرمایه‌گذاری در ایران خالی است

  اخبار فلزات: بانک‌ها مهم‌ترین منابع تامین مالی در کشور ما به‌شمار می‌روند. اما طی سال‌های اخیر تامین مالی از بانک‌ها دشوار شده است و بسیاری از فعالان اقتصادی معتقدند که بانک‌ها رویکرد تجاری دارند و کمتر از بخش تولید حمایت می‌کنند. ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی وضعیت تامین مالی از بانک با مدیرعامل شرکت هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) به گفت‌وگو نشسته است. علی اصغر پورمند اعتقاد دارد که بدون یک پشتیبان قوی و دارای اعتبار همانند بانک، تشکیل شرکت‌های بزرگ ممکن نیست. ضمن اینکه برای تشکیل شرکت‌های بزرگ باید به مقوله‌های اقتصادی بودن پروژه، تامین مالی از بازار پول و سرمایه و نیز بیمه سرمایه‌گذاری توجه کرد. وی همچنین می‌گوید به یک پروژه زمانی وام تعلق می‎گیرد که از نظر اقتصادی سودده و شرکت مورد نظر صلاحیت دریافت وام را داشته باشد. پورمند همچنین اظهار کرد مهم‌ترین تضمین سرمایه‌گذاری در یک پروژه سودده بودن است و البته در کنار آن باید فعالیت شرکت بیمه شود که بورس‌های بزرگ و بین‎المللی چنین وظیفه‎ای را برعهده دارند البته بیمه سرمایه‌گذاری در ایران وجود ندارد و لازم است به این مقوله نیز پرداخته شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن در گفت‌وگو با اخبار فلزات:

  صنعت بیمه در ایران متناسب با سایر کشورها توسعه پیدا نکرده است

  اخبار فلزات: سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف از حساسیت‌های ویژه‌ای برخوردار است و خطرات متعددی آن را تهدید می‌کند. بر همین اساس استفاده از ابزار مناسبی که بر مبنای آن بتوان، امنیت سرمایه را فراهم کرد، ضروری به‌نظر می‌رسد. در همین راستا، استفاده از بیمه به‌عنوان نماد تامین امنیت قطعاً کمک‌کننده خواهد بود و نقش مؤثری در توسعه ریسک‌پذیری بازی خواهد کرد. ماهنامه «اخبار فلزات» جهت بررسی جایگاه بیمه‌های سرمایه‌گذاری در حفظ این امنیت با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن به گفت‌وگو نشسته است. امیر تقی‌خان‌تجریشی اعتقاد دارد ریسک‌های متعددی در مسیر سرمایه‌گذاری وجود دارد، اما این موارد لزوماً به معنی تهدید نیستند. ریسک، جزء جدایی‌ناپذیر سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود و باید با مدیریت آن در راه توسعه و پیشرفت قدم برداشت. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
cache/resized/20dad0ca3dcde75f8c4985cf133c076e.jpg
دولت، راهبر معادن و صنایع معدنی برای ایجاد اشتغال
cache/resized/8b3997a7bfaf098d94bf58cbbcb18186.jpg
میوه رونق  را می‌توان از نهال ثبات بازار چیدثبات
cache/resized/cad32d5671fc38b27d619711c892ca0d.jpg
منابع معدنی فراوانی از هفت فلز اساسی شامل فولاد،
cache/resized/1d2a5aed3665892df2c3eec86c8f9249.jpg
چرخ‌دنده‌های تو در توی صنعت با قیمت‌گذاری دستوری
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family