• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: پیش‌بینی سال گذشته قیمت سنگ آهن در حدود 50 دلار بر تن بوده است که با واقعیت کنونی هم‌خوانی ندارد. به گفته مؤسسه وود مکنزی، علت این اختلاف، 3 عامل اصلی دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، بازسازی‌های بخش تولید فولاد و تمهیدات محیط زیستی این کشور هستند.

به گزارش اخبار فلزات، سال گذشته در همین موقع، پیش‌بینی قیمت سنگ آهن ریزدانه در سال 2017، حدود 50 دلار بر تن بود. امروز پیش‌بینی سال آینده این محصول خام فولادسازی، 70 دلار بر تن است. این افزایش 40 درصدی، نیازمند علت‌یابی دقیق است. برای مطالعه بهتر، در نمودار 1، قیمت سنگ آهن 62 درصد ریزدانه آورده شده است.

                                           

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، عوامل ذکر شده، باعث شده‌اند که سنگ آهنی که سال گذشته به طور میانگین ارزشی معادل 58 دلار بر تن داشت، در 3 ماهه نخست امسال، به طور میانگین، 73 دلار بر تن معامله شود.

مؤسسه وود مکنزی اعلام کرد که دلیل نخست این افزایش قیمت دیده شده نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی، دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، خصوصا تقاضای بخش‌های غیرمسکونی و زیرساخت‌های این کشور بوده است.

دلیل دومی که این مؤسسه برای این رشد پیش‌بینی نشده عنوان کرده است، در نظر نگرفتن عواقب بازسازی بخش تولید فولاد چین بوده است. به طور مثال، بخش عظیمی از کوره‌های القایی فرسوده از ظرفیت تولید فولاد این کشور، کنار گذاشته شدند.

عامل سومی که باعث شد نرخ پیش‌بینی سال گذشته با واقعیت امسال، تا این حد تفاوت داشته باشد، تمهیداتی است که دولت چین برای کنترل آلودگی هوا به کار بسته است. این تمهیدات به طور خاص، بازار محصولات آهنی و فولادی زینتر شده را هدف قرار داده، یک نیرو محرکه جدید که در بازار سنگ آهن چین ایجاد شده تمایل بازار را به واردات محصولات پرعیار و با ناخالصی کم بیشتر کرده است و باعث شده که از بین محصولات داخلی چین، تقاضا برای کنسانتره افزایش یابد.

به طور خلاصه باید گفت که پیشرفت‌های مربوط به بازار و همچنین پیشرفت‌های ایجاد شده توسط سیاست‌گذاری‌ها، هر 2 نقش مثبتی در بازار سنگ آهن ایفا کرده‌اند. نوسازی بخش تولید آهن و فولاد چین، به همراه سیاست‌های رو به افزایش این کشور در رابطه با حفظ محیط زیست، با تقاضای بیش از حد انتظار فولاد چین همراه شد. نتیجه تقابل این نیروها، افزایش قدرت قیمت‌گذاری فولادسازان بزرگ چین بود. سرنوشت سنگ آهن به طور ذاتی وابسته به آینده صنعت فولاد چین است و جریان مستقیمی سودآوری فولادسازی را به قدرت خرید سنگ آهن مربوط می‌کند. با این توصیفات درک تغییرات قیمتی سنگ آهن در 3 ماهه نخست امسال آسان‌تر می‌شود.

بنا به پیش‌بینی مؤسسه وود مکنزی، این افزایش قیمت ایجاد شده در بازار سنگ آهن، به پایان راه خود رسیده است و برای 3 ماهه آخر سال 2017، افزایش قیمت اندکی انتظار می‌رود. البته باید در نظر داشت که عواملی مثل سیاست‌گذاری‌های کاهش آلودگی هوا و نوسازی بخش تولید فولاد چین، ممکن است تأثیرات مهمی بر روی بازار سنگ آهن و فولاد داشته باشند، که قابل پیش‌بینی نیست. به طور مثال، در نیمه نخست امسال، مقامات چین، با قاطعیت تمام، کلیه ظرفیت‌های کوره‌های القایی را از خط خارج کردند. در طی این فرآیند، آمارها به طور کلی جابه‌جا شدند و تخمین و پیش‌بینی میزان تولید و تقاضا کاملا تغییر کرد.

گفت و گوها

 • معصومی، معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان:

  فولاد هرمزگان در 9 ماه نخست سال جاری، 196 میلیارد تومان سود کسب کرد

  اخبار فلزات: معاون مالی و اقتصادی شرکت فولاد هرمزگان از تحقق سود 196 میلیارد تومانی در 9 ماه ابتدایی سال خبر داد و افزود: احتمال می‌رود تا پایان سال جاری، سود 200 ریالی برای هر سهم این شرکت محقق شود.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه

  افتخار فولاد مبارکه در کسب جایزه MAKE

  اخبار فلزات: بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در خصوص لزوم دانش‌محور شدن سازمان‌ها در کشور و ایجاد یک استراتژی دانشی در شرکت‌ها در گفت‌وگو با اخبار فلزات گفت: در شرکت فولاد مبارکه تبعیت از استراتژی سازمان تبدیل به یک فرهنگ شده است و این موضوع با تغییر مدیران و حتی با روی کار آوردن مدیر از بیرون سازمان تغییر نمی‌کند. در این شرکت چارچوب برای هر مدیر مشخص است و هنر آن مدیر است که چه میزان در پیشبرد اهداف تسریع بخشد.
  ادامه مطلب...
 • عرضه قطره چکانی مس توسط شرکت ملی مس، صحت ندارد

  بخش خصوصی صنعت مس کشور، نیازمند شفافیت بیشتری از عملکرد خود است

  اخبار فلزات: شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین تاکید کرد: مطالب مطرح شده درخصوص عرضه قطره‌چکانی و محدود مس در بورس کالا از سوی شرکت ملی صنایع مس ایران، صحت ندارد.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی،مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تزریق غیرهدفمند نقدینگی عامل افزایش رکود در سال آتی خواهد شد

  اخبار فلزات: با سوار شدن به هواپیما، سفر من به استان خوزستان آغاز شد. سفری به مقصد شهر اهواز و کارخانه فولاد خوزستان. در ابتدای ورود اهواز، هوا کاملا صاف بود و خبری از گردوغبارهایی که هر روز در اخبار از آن می‌شنیدم نبود و امیدوار شدم یک روز پاکیزه را در اهواز ببینم. از ابتدای ورود به شرکت فولاد خوزستان، خون‌گرمی مردمان خوزستان از درب نگهبانی تا تمامی کارمندان روابط عمومی مشهود بود. با گذشت اندک زمانی از ورودم به فولاد خوزستان طوفان گردوغبار آغاز شد، اما من در میان کارکنانی بودم که باوجود آلودگی و اعلام تعطیلی همچنان مشغول فعالیت بودند. با همانگی روابط عمومی فولاد خوزستان، مقدمات گفتگو با محمد کشانی مدیرعامل شرکت فراهم شد. از همان ابتدا متوجه صراحت و شفاف بودن محمد کشانی شدم، از وی درباره تاثیر بودجه درنظر گرفته شده برای سال آتی برای صنایع کشور پرسیدم و وی، به مشکلات ناشی از کاهش بودجه عمرانی، افزایش بی‌برنامه نقدینگی در کشور و از مشکلات پیش‌روی صنعت فولاد در آینده می گوید. از مزیت‌های اقتصادی و از اینکه چگونه فرصت‌های طلایی را باید درک کرد و بهره برداری نمود و صادرات را یک برگ برنده برای حیات اقتصادی می‌پندارد و از نداستن قدر بازارهای کشورهای همسایه غبطه می‌خورد، اما آینده فولادخوزستان را امیدوارکننده می خواند، متن کامل این گفت‌وگو جالب و خواندنی است.
  ادامه مطلب...
 • مهدی کرباسیان، رئیس هیات عامل ایمیدرو

  بودجه سازمان‌های توسعه‌ای پاسخگوی نیاز کشور نیست

  اخبار فلزات: به عقیده بسیاری از فعالان بخش معدن، بودجه مد نظر دولت برای سازمان‌های توسعه‌ای معادن کافی به‌نظر نمی‌رسد؛ چرا که طرح‌های نیمه‌تمام فراوانی در بخش معادن و صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد و آلومینیوم وجود دارد که سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدن ایران (ایمیدرو) موظف است این طرح‌ها را تکمیل کند. برای بررسی بودجه سازمان ایمیدرو، ماهنامه اخبار فلزات با ریاست هیات عامل این سازمان به گفت‌وگو نشسته است. مهدی کرباسیان اعتقاد دارد بودجه‌های اختصاص یافته به این سازمان طی سال‌های گذشته کفاف اجرای طرح‌های توسعه‌ای در کشور را نداده است و حتی با وجود واگذاری شرکت‌های تحت پوشش ایمیدرو به بخش خصوصی، کمتر از یک درصد آن به ایمیدرو بازگشته است و عملا دست این سازمان برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی بسته ماند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
cache/resized/80442cd0d6a22f9f38cf5d92b90f208e.jpg
سید محمود نوابی، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family