• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: پیش‌بینی سال گذشته قیمت سنگ آهن در حدود 50 دلار بر تن بوده است که با واقعیت کنونی هم‌خوانی ندارد. به گفته مؤسسه وود مکنزی، علت این اختلاف، 3 عامل اصلی دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، بازسازی‌های بخش تولید فولاد و تمهیدات محیط زیستی این کشور هستند.

به گزارش اخبار فلزات، سال گذشته در همین موقع، پیش‌بینی قیمت سنگ آهن ریزدانه در سال 2017، حدود 50 دلار بر تن بود. امروز پیش‌بینی سال آینده این محصول خام فولادسازی، 70 دلار بر تن است. این افزایش 40 درصدی، نیازمند علت‌یابی دقیق است. برای مطالعه بهتر، در نمودار 1، قیمت سنگ آهن 62 درصد ریزدانه آورده شده است.

                                           

همان‌طور که در نمودار مشاهده می‌شود، عوامل ذکر شده، باعث شده‌اند که سنگ آهنی که سال گذشته به طور میانگین ارزشی معادل 58 دلار بر تن داشت، در 3 ماهه نخست امسال، به طور میانگین، 73 دلار بر تن معامله شود.

مؤسسه وود مکنزی اعلام کرد که دلیل نخست این افزایش قیمت دیده شده نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی، دست کم گرفتن تقاضای فولاد چین، خصوصا تقاضای بخش‌های غیرمسکونی و زیرساخت‌های این کشور بوده است.

دلیل دومی که این مؤسسه برای این رشد پیش‌بینی نشده عنوان کرده است، در نظر نگرفتن عواقب بازسازی بخش تولید فولاد چین بوده است. به طور مثال، بخش عظیمی از کوره‌های القایی فرسوده از ظرفیت تولید فولاد این کشور، کنار گذاشته شدند.

عامل سومی که باعث شد نرخ پیش‌بینی سال گذشته با واقعیت امسال، تا این حد تفاوت داشته باشد، تمهیداتی است که دولت چین برای کنترل آلودگی هوا به کار بسته است. این تمهیدات به طور خاص، بازار محصولات آهنی و فولادی زینتر شده را هدف قرار داده، یک نیرو محرکه جدید که در بازار سنگ آهن چین ایجاد شده تمایل بازار را به واردات محصولات پرعیار و با ناخالصی کم بیشتر کرده است و باعث شده که از بین محصولات داخلی چین، تقاضا برای کنسانتره افزایش یابد.

به طور خلاصه باید گفت که پیشرفت‌های مربوط به بازار و همچنین پیشرفت‌های ایجاد شده توسط سیاست‌گذاری‌ها، هر 2 نقش مثبتی در بازار سنگ آهن ایفا کرده‌اند. نوسازی بخش تولید آهن و فولاد چین، به همراه سیاست‌های رو به افزایش این کشور در رابطه با حفظ محیط زیست، با تقاضای بیش از حد انتظار فولاد چین همراه شد. نتیجه تقابل این نیروها، افزایش قدرت قیمت‌گذاری فولادسازان بزرگ چین بود. سرنوشت سنگ آهن به طور ذاتی وابسته به آینده صنعت فولاد چین است و جریان مستقیمی سودآوری فولادسازی را به قدرت خرید سنگ آهن مربوط می‌کند. با این توصیفات درک تغییرات قیمتی سنگ آهن در 3 ماهه نخست امسال آسان‌تر می‌شود.

بنا به پیش‌بینی مؤسسه وود مکنزی، این افزایش قیمت ایجاد شده در بازار سنگ آهن، به پایان راه خود رسیده است و برای 3 ماهه آخر سال 2017، افزایش قیمت اندکی انتظار می‌رود. البته باید در نظر داشت که عواملی مثل سیاست‌گذاری‌های کاهش آلودگی هوا و نوسازی بخش تولید فولاد چین، ممکن است تأثیرات مهمی بر روی بازار سنگ آهن و فولاد داشته باشند، که قابل پیش‌بینی نیست. به طور مثال، در نیمه نخست امسال، مقامات چین، با قاطعیت تمام، کلیه ظرفیت‌های کوره‌های القایی را از خط خارج کردند. در طی این فرآیند، آمارها به طور کلی جابه‌جا شدند و تخمین و پیش‌بینی میزان تولید و تقاضا کاملا تغییر کرد.

گفت و گوها

 • امیر تقی‌خان تجریشی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن

  الگوبرداری از بازار سرمایه بین‌المللی به روش‌های تامین مالی در کشور کمک می‌کند

  اخبار فلزات: تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این بنگاه‌ها برای پیشبرد اهداف و چشم‌اندازهای آن‌ها است. مشکلات اقتصادی کشور، بحران‌های سیاسی بین‌المللی و مشکلات اجتماعی منجر به بروز چالش‌های بسیاری برای تامین سرمایه و بازار مالی شرکت‌ها شده است. عدم وجود سیاست‌گذاری‌های مناسب برای کنترل حجم نقدینگی در کشور و مشکلات تامین مالی با استفاده از جذب سرمایه خارجی راه تامین مالی در ایران را بسیار دشوار می‌کند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی «فلزات آنلاین» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صنعت و معدن نشسته است. امیر تقی خان تجریشی اعتقاد دارد که ارتباط با بازارهای سرمایه کشورهای پیشرفته و الگوبرداری از آن‌ها بدون تغییر اساسی در ساختار و با رعایت الزامات شریعت به توسعه بازار سرمایه کشور کمک قابل توجهی خواهد کرد. شرح کامل این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمود نوریان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو

  چادرملو پیشرو در بازتولید پساب‌های شهری و صنعتی

  اخبار فلزات: مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو شب گذشته در گفتگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین در خصوص منابع تامین آب صنایع چادرملو در استان یزد گفت: موضوع کمبود آب و استفاده نامناسب از منابع موجود یکی از دغدغه‌های اصلی مردم و مسئولان و بخصوص فعالان صنعتی است. شرکت چادرملو نیز با درک این شرایط طی چند سال اخیر با اجرای طرح‌های زیر بنایی، گام‌های مثبتی در جهت تامین آب مورد نیاز صنایع خود در استان یزد برداشته است.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از منحصر به فردترین مناطق ویژه کشور به ویژه برای صنایع معدنی، فلزی و پتروشیمی به‌شمار می‌رود. در این منطقه تلاش شده تا با تکمیل زیرساخت‌ها و اعمال مشوق‌های گوناگون زمینه جذب هرچه بیشتری سرمایه فراهم شود. تاجایی که این منطقه را می‌توان یکی از قطب‌های صنعتی کشور دانست. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکانات این منطقه برای صاحبان سرمایه با مدیرعامل آن به گفت‌وگو نشسته است. حسن خلج طهرانی از طرح‌های توسعه این منطقه و تلاش برای آماده شدن این منطقه در چشم‌انداز 1404 می‌گوید.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت

  جامعه نباید با قدرت‌های پنهانی اقتصادی در نوسان نرخ ارز همکاری کند

  اخبار فلزات: نوسان نرخ ارز در کشور ما باعث شده است که طی چند ماه اخیر نگرانی‌هایی برای تولیدکنندگان و واردکنندگان ایجاد شود و ممکن است این پرسش مطرح شود که سرنوشت قیمت دلار چه خواهد بود. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با معاون سازمان توسعه تجارت به گفت‌وگو نشسته است. محمدرضا مودودی اعتقاد دارد که عده‌ای در حال ماهی گرفتن از آب گل‌آلود از نوسان نرخ ارز هستند و جامعه نباید با آن‌ها همراهی کند. مودودی همچنین می‌گوید جای نگرانی برای تامین ارز در کشور ما وجود ندارد و با توجه به صادرات، ارز به میزان کافی در کشور موجود است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • راضیه لک، رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی

  عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن

  اخبار فلزات: طی سال‌های گذشته اکتشافات بخش معدن با کندی همراه شده بود این مسئله در درازمدت برای این بخش مناسب نیست. ضمن اینکه منابع مالی مناسب به سمت اکتشافات به‌خوبی هدایت نشدند. ماهنامه اخبار فلزات برای بررسی چالش‌های تامین مالی اکتشافات معدنی با رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی به گفت‌وگو نشسته است. راضیه لک اعتقاد دارد عدم تخصیص بودجه مناسب به اکتشافات معدنی و به‌ویژه سازمان زمین‌شناسی مانع از توسعه اکتشافات شده است و عملا سرمایه‌گذاران به این حوزه وارد نشده‌اند. و معتقد است وظیفه حاکمیت است که با تولید داده‌های اکتشافی پایه و مطمئن، سرمایه‌گذاران را به این حوزه جذب کند. متن این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family