• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: شرکت ریوتینتو، صاحب امتیاز عمده معادن سنگ آهن منطقه پیلباراست. تولید سنگ آهن این شرکت، طی فصل سوم امسال، نسبت به سال گذشته و 3 ماهه دوم، به ترتیب 2 و 6 درصد رشد داشت. عامل اصلی این افزایش تولید، پروژه‌های بهبود عملکرد ریلی در منطقه پیلبارا بود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت ریوتینتو، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن در جهان است. که صاحب امتیاز بیش از 80 درصد سنگ آهن استخراج شده از منطقه پیلبارا (Pilbara) است. گزارش پیش رو، میزان تولید و فروش سنگ آهن این شرکت را تا پایان 9 ماهه نخست امسال مرور می‌کند. برای بررسی بهتر، در نمودار 1، مقدار تولید سنگ آهن این شرکت در 9 ماهه نخست سال 2017 به تفکیک هر فصل آورده شده است.

                                             

همان‌طور که در نمودار دیده می‌شود، حجم تولید سنگ آهن این شرکت در فصل سوم امسال، نسبت به 3 ماهه دوم، 6 درصد رشد داشت. حجم تولید 3 ماهه سوم امسال نسبت به دوره مشابه با سال گذشته، با 2 درصد افزایش به 85 میلیون تن رسید. برای بررسی دقیق‌تر میزان و علت تغییرات حجم تولید این شرکت، باید بزرگترین ذخیره سنگ آهن آن، یعنی منطقه پیلبارا مورد بررسی قرار بگیرد.

منطقه پیلبارا که در ایالت استرالیای غربی قرار دارد، اغلب ذخایر سنگ آهن استرالیا را در خود جا داده است. این منطقه که حاوی معادن متعدد است، در 9 ماهه نخست امسال، تولیدی معادل 241.9 میلیون تن داشت که از این مقدار تولید، 82 درصد آن متعلق به شرکت ریوتینتو بوده است. مقدار تولید پیلبارا در 9 ماهه اول 2017، نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته، با یک درصد کاهش مواجه بود. علت این کاهش تولید، مشکلات ناشی از آب و هوا در نیمه نخست امسال، گزارش شده که باعث توقف و اختلال در کار استخراج از معدن‌های آن شده است. با این همه، حجم تولید 3 ماهه سوم که ریوتینتو سهم 69.7 میلیون تنی از آن داشت، نسبت به دوره مشابه سال گذشته ، 2 درصد و نسبت به فصل دوم سال 2017، حدود 6 درصد بهبود داشت. علت این افزایش تولید، به سرانجام رسیدن پروژه‌های بهبود بازدهی بود که در مناطق مختلفی از این منطقه معدنی اجرا شده‌اند.

حجم فروش این شرکت در 9 ماهه نخست امسال، از محل تولیدات معدنی منطقه پیلبارا، حدود 197.2 میلیون تن بود که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، تفاوت چندانی نداشت. تناژ فروش سنگ آهن شرکت ریوتینتو در فصل سوم امسال (که از منطقه پیلبارا استخراج شده بود)، با حدود 6 درصد رشد نسبت به بازه مشابه سال 2016 به حدود 60 میلیون تن رسید. علت رشد تولید این منطقه که در نهایت به افزایش حجم تولید 3 ماهه سوم سنگ آهن ریوتینتو انجامید، بهبود عملکرد و افزایش ظرفیت ریلی این منطقه عنوان شده است. گفتنی است که در همین بازه زمانی در سال 2016، فروش سنگ آهن منطقه پیلبارا به دلیل انجام تعمیرات بارگیری کشتی‌ها کاهش یافته بود.

چشم‌انداز شرکت ریوتینتو تا پایان سال 2017، این است که فروش سنگ آهن از منطقه پیلبارا با توجه به آب و هوای منطقه‌ای، تغییری نداشته باشد و حجم فروش سنگ آهن این شرکت در فصل آخر سال، به حدود 330 میلیون تن برسد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family