• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

ایستگاه راه آهن چادرملو یکی از مهمترین مبادی بارگیری شبکه ریلی کشور و از پر ترافیک‌ترین مبادی بارگیری در منطقه محسوب می‌شود که نقش مؤثری در عملکرد راه آهن استان یزد دارد.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایرنا ، ایستگاه راه آهن چادرملو یکی از مهمترین مبادی بارگیری شبکه ریلی کشور و از پر ترافیک‌ترین مبادی بارگیری در منطقه محسوب می‌شود که نقش مؤثری در عملکرد راه آهن استان یزد دارد.

راه آهن استان یزد به دلیل و قرار گرفتن در مرکز جغرافیایی، معدنی و مسیر ترانزیتی اصلی کشور، نقش استراتژیک مهمی در راه آهن جمهوری اسلامی ایران دارد و بخش عمده بار این منطقه سنگ آهن استخراجی از معادن چادرملو و چغارت، زغال سنگ و محموله‌های عبوری شامل نفت کوره، کنسانتره، سنگ آهن، گندله و محموله های ترانزیتی است.

اهمیت اقتصادی راه آهن یزد در شبکه ریلی به دلیل حمل مواد اولیه کارخانه ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه و گندله‌سازی که قسمتی اعظم سنگ آهن آن از معادن چادرملو و چغارت تامین می‌شود، حجم حمل بار در این محدوده را به شکل چشمگیری افزایش داده است.

محورهای راه آهن استان یزد مسیرهای مهمی مانند میبد _ اردکان _ بادرود، اردکان ـ چادرملو، میبد ـ یزد، یزد _ بافق، بافق ـ جندق و اردکان ـ ارژنگ ـ میبد را شامل می شود که دارای پنج ایستگاه تشکیلاتی یزد، میبد، بافق، اردکان و چادرملو است.

از میان ایستگاه های راه آهن یزد، ایستگاه چادرملو یکی از ایستگاه‌های تشکیلاتی استان و از مهمترین ایستگاه های شبکه ریلی کشور است، این ایستگاه به دلیل واقع شدن در کنار معدن چادرملو از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در محور اردکان - مشهد در ۲۰۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن اردکان قرار دارد.

سالانه بالغ بر ۹ میلیون تن مواد معدنی و کنسانتره از ایستگاه راه آهن چادرملو به کارخانجات ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد اهواز، گندله سازی و بخشی نیز برای صادرات به مقصد بندرعباس بارگیری و ارسال می‌شود.

همچنین به منظور گسترش خطوط ریلی و روان شدن سیر قطارها، خطی به طول ۲۰۰ کیلومتر در سال ۱۳۷۷ از اردکان تا ایستگاه چادرملو احداث شد و به منظور رفع گلوگاه‌های ظرفیتی و کاهش شیب و فراز محور مذکور، تونلی به طول ۸۰۰ متر و واریانتی به طول ۱۵ کیلومتر در بلاک ریگ _ زرین ساخته شد که نقش قابل توجهی در افزایش راندمان کاری و استفاده از ظرفیت موجود داشته است.

پایان یافتن عملیات زیرسازی خطوط ایستگاه چادرملو

مدیرکل راه آهن یزد با اعلام پایان یافتن عملیات زیرسازی خطوط ایستگاه راه‌آهن چادرملو گفت: به منظور افزایش راندمان کاری، سیر روان قطارها و رفع موانع ترافیکی در محور شرق _ یزد _ اصفهان، عملیات زیرسازی خطوط ایستگاه چادرملو به طول ۳ هزار متر و با هشت هزار مترمکعب خاکریزی طبق نقشه مصوب اداره کل خط و سازه های فنی راه آهن جمهوری اسلامی ایران پایان یافته است.

رحمت رحمت نژاد با بیان اینکه در این عملیات ۲ خط به طول سه کیلومتر ساخته خواهد شد، افزود: برای عملیات این خط در مجموع ۱.۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت گرفته است.

وی از آغاز عملیات روسازی خطوط ایستگاه راه آهن چادرملو خبر داد و اظهار داشت: این عملیات شامل نصب هشت دستگاه سوزن و هشت هزار متر مکعب خاکریزی است که برای این عملیات سه میلیارد تومان اعتبار منظور شده است.

رحمت نژاد تصریح کرد: تغییر ایستگاه مبادله از جندق به چادرملو، حذف توقف قطارها در جندق، افزایش بهره‌وری، کاهش زمان فرآیند مبادله قطارها، ارتقاء ایمنی و سیر روان قطارهای محور شرق _اصفهان و بالعکس از دیگر مزایای اجرای این طرح است.

مدیرکل راه آهن یزد با بیان اینکه ایستگاه چادرملو یکی از پرترافیک ترین مبادی بارگیری در منطقه محسوب می شود، افزود: روزانه حدود ۴۵۰ واگن از این محور حدود ۴۰ هزار تن مواد معدنی و کنسانتره را از چادرملو به کارخانجات ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد اهواز، گندله سازی و بخشی نیز برای صادرات به بندرعباس حمل می کنند.

وی خاطر نشان کرد: ایستگاه چادرملو هم اکنون دارای ۱۱ خط قبول و اعزام، ۲ دستگاه قیف بارگیری، ۲ خط بارگیری، ۲ خط دوار برای مانور ، یک خط سوخت و تعمیرات است و با احداث ۲ خط جدید به طول ۳ هزار متر با ۷ دستگاه سوزن، تعداد خطوط این ایستگاه به ۱۳ خط می رسد که نقش قابل توجهی در افزایش سیر روان قطارها ایفا خواهد کرد.

رشد ۵ درصدی حمل بار در راه آهن یزد

مدیر کل راه آهن یزد گفت: در نیمه اول سال جاری ۳ میلیارد و ۲۵۰ میلیون تن کیلومتر بار خالص حمل شده در این اداره کل به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵ درصد رشد داشته است.

وی تصریح کرد، در نیمه اول امسال، ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن مواد معدنی، کنسانتره و گندله از مبادی سنگ آهن مرکزی ایران، گندله سازی اردکان و معدن چادرملو به مقاصد فولاد اصفهان، فولاد خوزستان و قسمتی نیز جهت صادرات به بندرعباس بارگیری شده است.

رحمت نژاد خاطر نشان کرد: ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تن محموله از قبیل سنگ آهن، کنسانتره، گندم، رول فلزی و دیگر اقلام نیز تخلیه شده که امید می رود با طرح های پیاده شده و برنامه ریزی‌های صورت گرفته، درماه های آتی روند رو به رشدی شاهد باشیم.

شرکت معدنی و صنعتی چادرملو یکی از بزرگترین تولیدکنندگان سنگ آهن کشور است که از سال گذشته با بهره برداری از واحدهای فولادی توانست زنجیره تولید را از سنگ آهن تا محصولات نهایی تکمیل کند.

راه‌آهن یزد با سهم حدود ۴۰ درصدی از حمل‌ و نقل بار ایران در ۱۸ سال گذشته در جایگاه نخست حمل بار کشور قرار دارد و بیش از ۸۰ درصد مواد معدنی و افزون بر ۷۰ درصد بارهای ترانزیتی کشور از این استان حمل می‌شود.

حدود یکهزار کیلومتر خط‌آهن شامل هفت درصد مجموع خطوط ریلی کشور در استان یزد قرار دارد و نزدیک به ۴۰ درصد عملیات معادل چهار برابر بازدهی و بهره‌وری نسبت به دیگر نواحی کشور مربوط به این منطقه است.

مجموع خطوط راه آهن یزد یکهزار و ۱۶۳ کیلومتر می باشد که شامل؛ ۹۵۳،کیلومتر خطوط اصلی و ۶۵ کیلومتر خطوط صنعتی تجاری و ۱۴۵ کیلومتر خطوط مانوری است .

 

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family