• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

تامین مواد اولیه مورد نیاز فولادسازان طی ماه‌های اخیر به یکی از موضوعات چالش برانگیز تبدیل شد و همه دستگاه‌های نظارتی آمادگی خود را در جهت رفع این مشکل اعلام کردند و گفتند روش‌های مختلفی را برای آن در پیش خواهند گرفت؛ با این حال امروز می‌بینیم که مجددا فولادی‌ها برای تامین نیاز خود با مشکلی جدید دست و پنجه نرم می‌کنند.

به گزارش اخبارفلزات به نقل از ایراسین، وزارت صمت که متولی صنعت فولاد بوده و تنظیم بازار را نیز در اختیار دارد، راهکاری را برای رفع این مشکل در نظر گرفت، که آن هم تخصیص سهیمه برای شرکت‌های فولادساز بود. به این شکل که هرکدام از آنها بر اساس میزان نیاز خود سهمیه مواد اولیه‌شان همچون کنسانتره را از  شرکتی مشخص و در زمان معین تهیه کنند.

کما اینکه بازهم میزان سهمیه‌های مشخص شده برای شرکت‌های بزرگ فولادساز نیز به درستی انجام نشده بود و فولادسازان برای تامین کسری مواد اولیه خود مجبور بودند به سمت بازار آزاد بروند. بازاری که امروزه به دست دلالان افتاده و آنها نیز با جولان در بازار محصولات فولادی به جای فروش مواد اولیه همچون کنسانتره در بازار داخلی به قیمت مشخص و تعیین شده، یا کنسانتره را با درصدی بالاتر از قیمت مصوب به فروش می رسانند و یا اینکه به دلیل گران شدن دلار، عوارض صادراتی را به جان خریده و در تلاش برای صادرات آن هستند.

این موضوع در حالی مطرح می‌شود که دکتر سرقینی سرپرست پیشین وزارت صمت، در گفتگو با ایراسین برای حل این مشکل گفته بود به زودی تجدید نظر روی سهمیه بندی‌ها انجام خواهد شد و از طرف دیگر بازار محصولات فولادی نیز که بشدن متاثر از تقاضای کاذب گشته و دلالان در آن نقش پررنگی دارند، مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.؛ اما اکنون با مشخص شدن وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت باید منتظر ماند و دید که این موضوع مورد توجه وزیر صنعت قرار دارد یا خیر؟

در کنار تمامی مباحث یاد شده، نکته ای که امروز از سوی برخی تولیدکنندگان و خریداران مواداولیه در صنعت فولاد به گوش می رسد، تعلل عمدی در تخصیص سهمیه هاست که باعث شده راه برای فروش سهمیه های حمل نشده به دلالان باز شود. در واقع سهمیه ای که باید توسط تولیدکننده مواد معدنی به فولادساز می‌رسید اینگونه به دست دلالان می‌افتد و دوباره این دور تسلسل ادامه پیدا می‌کند.

یکی از کارشناس حوزه معدن و فولاد با بیان این مطلب به ایراسین می‌گوید: ارسال مواد اولیه برای فولادسازان به شکل کامل و بر اساس جدول ارائه شده، نیست، بلکه به شکلهای مختلف از مقدار آن می‌کاهند تا در پایان سال بخشی از سهمیه باقی بماند تا دیگر امکان درخواست برای سهمیه جدید نداشته باشیم.

وی ادامه داد: از سوی دیگر با توجه به تغییر شرایط آب و هوایی یعنی شروع فصل بارندگی و سرما در کشور امکان جذب سهمیه ها در مدت 6ماهه دوم سال سخت میشود و دلیل آن هم نبود زیرساخت مناسب جاده ای و ریلی برای حمل محموله ها و همچنین پایین بودن ظرفیت ناوگان حمل و نقل کشور است.

به گفته وی، موضوع دیگری که به این مشکلات دامن می زند عدم نظارت از سوی وزارتخانه است. زیرا این سهمیه‌ها که به دست شرکت‌های فولادی نمی‌رسد، طبعا نصیب دلالان شده و آن را در بازار به فروش می رسانند. از سوی دیگر عدم دریافت سهمیه شرکت‌ها راه را برای تولیدکنندگان مواد اولیه باز می‌کند تا آنها مازاد تولیدشان را در مزایده به فروش برسانند.

کارشناس حوزه معدن و فولاد گفت: در حال حاضر که شرایط آب و هوایی مناسب است و می توان مواد اولیه را راحت تر جابجا کرد، سهمیه روزانه به درستی توزیع نمی شود تا در نهایت بخشی از سهمیه شرکت‌های فولاد ساز از بین برود و کار را برای ادامه تولید آنها سختتر کند.

در اینجاست که می‌توان به نقش مدیران و دستگاه‌های دولتی در نظارت بر امور اشاره داشت. وزارتخانه صمت که نزدیک به 6 ماه بدون وزیر مانده بود و سرپرست آن نیز اختیارات کمی برای اداره امور داشت، سبب شد تا بسیاری از این آشفتگی‌های بازار رقم بخورد و برخی از افراد با گرفتن قدرت در دست شرایط را به گونه ای به پیش ببرند که تنها بخشی از زنجیره فولاد به سود برسند و تولیدکنندگان فولادی با دست و پنجه نرم کردن با این شرایط برای ادامه بقای خود بجنگند. امید می رود که سیاست وزیر جدید صمت برای بهبود شرایط بازار فولاد هرچه زودتر مشخص شده و اوضاع را سروسامان دهد.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family