• آخرین های مواداولیه
  • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: با توجه به افزایش قیمت سنگ آهن داخلی هند که اخیرا رخ داد، رقابت‌پذیری محصولات فولادی هند کاهش یافته است. لیکن پیش‌بینی‌ قیمت سنگ آهن داخلی هند، روندی کاهشی را نشان می‌دهد. همین موضوع، خبر خوبی برای فولادسازانی است که اکنون علاوه بر تأمین داخلی، از سنگ آهن وارداتی استفاده می‌کنند.

به گزارش اخبار فلزات، در حال حاضر بازار سنگ آهن هند برای رفع تقاضای خود، به واردات نیازمند است، اما با رشد تدریجی عرضه در سال مالی جدید، قیمت‌های داخلی نیز تحت تأثیر سنگ آهن وارداتی قرار خواهد گرفت. با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود قیمت سنگ آهن وارداتی در پایان سال جاری، به حدود 58 دلار بر تن کاهش یابد، قیمت سنگ آهن داخلی نیز کاهش خواهد یافت. با توجه به اینکه قیمت پیش‌بینی شده برای سنگ آهن وارداتی، از حد تعادل قیمت  (70 دلار بر تن) کمتر است، قیمت داخلی نیز هم‌راستا با قیمت وارداتی تغییر خواهد کرد. از همین رو، به‌دلیل ورود سنگ آهن وارداتی با قیمت پایین، تولیدکنندگان داخلی نیز برای بالا بردن رقابت‌پذیری خود، اقدام به کاهش قیمت خواهند کرد تا سهم خود را از بازار حفظ کنند. پیش‌بینی می‌شود که در 3 ماهه دوم و سوم امسال، حجم واردات نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد؛ چراکه فولادسازان قصد دارند تا از قیمت‌های رو به کاهش وارداتی، حداکثر استفاده را داشته باشند؛ اما در نهایت با افزایش تولید داخلی و کاهش قیمت، واردات جذابیت خود را از دست خواهد داد و حجم آن به‌نحو قابل توجهی افت خواهد کرد.

از آنجایی که اغلب ماده اولیه فولادسازی هند، از داخل این کشور تأمین می‌شود، هزینه تولید فولادسازان هندی (به غیر از شرکت‌های بزرگی نظیر تاتااستیل و سیل) بسیار تحت تأثیر قیمت سنگ آهن داخلی است. از همین رو قیمت تمام شده این شرکت‌ها با افزایش قیمت اخیر، به شدت بالا رفته است. برای بررسی رقابت‌پذیری فولادسازان هندی با شرکت‌های فعال در سایر کشورها، در نمودار 1 تغییر هزینه تولید آورده شده است. این نمودار که با توجه به مدل هزینه مؤسسه سی.آر.یو تهیه شده، تغییرات رقابت‌پذیری ورق گرم نوردشده در نیمه نخست امسال و سال قبل را برای فولادسازان کشورهای مختلف نشان می‌دهد.

                                                

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می‌شود، انتظار می‌رود رقابت‌پذیری ورق گرم نورد شده فولادسازان هندی در نیمه نخست سال 2018 نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته، به‌واسطه افزایش هزینه تولید، به‌شدت افت پیدا کند. در حالی که افزایش قیمت مواد اولیه، تأثیر به مراتب کمتری بر روی فولادسازان سایر کشورها داشته است.

 

در راستای افزایش رقابت‌پذیری فولادسازان، طی سال گذشته، مجوز بهره‌برداری از تعدادی معدن، به صورت مزایده‌ای به فولادسازان داخلی واگذار شد که با بهبود موازنه عرضه و تقاضا، سبب افت واردات خواهد شد. با این حال، به گزارش «فلزات آنلاین»، انتظار می‌رود که در آغاز فعالیت این معادن، حجم تولید آن‌ها کم باشد و در نتیجه اثر به‌سزایی در افزایش عرضه داخلی نداشته باشند. شرکت جی.اس. دبلیو (JSW Steel) که در ساحل غربی هند واقع است، بزرگ‌ترین واردکننده سنگ آهن هند محسوب می‌شود و از همین رو، کاهش عرضه داخلی، نفع فراوانی برای این شرکت خواهد داشت. با اضافه شدن این معادن به چرخه تولید، میزان تولید سنگ آهن در منطقه کارناتاکا از 30 میلیون تن در سال به 35 میلیون تن افزایش یافته است.

هزینه حمل و نقل همچنان بالا خواهد بود

هزینه حمل و نقل، خصوصا برای فولادسازانی که در قسمت‌های داخلی هند قرار دارند، عامل بسیار مهمی است. تولیدکنندگانی که در ایالات ساحلی هند قرار دارند، محل قرارگیری آن‌ها از بندر فاصله دارد، هزینه حمل و نقل می‌تواند تا 30 دلار بر تن به هزینه مواد اولیه بیفزاید. این هزینه بالای حمل و نقل، از جذابیت سنگ آهن وارداتی ارزان می‌کاهد. علاوه بر تعرفه‌های بالای حمل و نقل جاده‌ای، زیرساخت‌های ریلی نیز ناکافی بوده و در حال حاضر، از شبکه ریلی این کشور بیش از حد توان آن، بهره‌برداری صورت می‌گیرد. هزینه حمل و نقل داخلی نیز عامل مهمی برای تعیین جذابیت واردات نسبت به تولید داخلی برای تولیدکنندگانی که در ایالات ساحلی قرار دارند تلقی می‌شود، با این حال، برنامه مدونی برای تغییر تعرفه‌های آن در کوتاه‌مدت وجود ندارد.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family