• آخرین های مواداولیه
 • محبوبترین های مواداولیه


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بر اساس آمار گمرک در ۴ ماه نخست امسال، ۳ میلیون و ۴۴۱ هزار تن انواع سنگ‌آهن به ارزش ۱۰۶ میلیون و ۱۹۸ هزار دلار از ایران صادر شد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از روزنامه صمت، در این مدت ۹ کشور جهان خریدار سنگ‌آهن ایران بودند که از این بین چین بزرگ‌ترین مشتری این فرآورده معدنی ایران است. در واقع این کشور بیش از ۹۲ درصد از سنگ‌آهن صادراتی ایران را خریداری کرده اما پس از اعمال تحریم‌های یک سویه امریکا علیه ایران، تمایل برای خرید سنگ‌آهن ایران از سوی این کشور کاهش پیدا کرد. از دید فعالان این حوزه، خریداران چینی سنگ‌آهن ایران منتظر هستند تا نتیجه تحولات اخیر را مشاهده کنند. نتیجه این انتظار در بازار جهانی، کاهش نرخ سنگ‌آهن صادراتی است. ارزش هر تن سنگ‌آهن صادراتی ایران در ۴ ماه نخست امسال حدود ۳۱ دلار است، در حالی که سنگ‌آهن صادراتی ایران در مدت مشابه سال گذشته حدود ۵۵ دلار خرید و فروش شد.

کاهش فروش سنگ‌آهن
مهرداد اکبریان، رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران درباره دلیل اصلی کاهش صادرات سنگ‌آهن ایران، گفت: در ماه‌های نخست سال ۹۷، شرایط خوبی برای صادرات سنگ‌آهن و مشتقات آن مانند کنسانتره و گندله ایجاد نشد. به نظر من با جدی شدن روند تحریم‌ها علیه ایران، نرخ سنگ‌آهن کاهش پیدا کرد و روند نزولی گرفت.
وی با بیان اینکه سامانه نیما درباره مواد معدنی و سنگ‌آهن شرایط مشخص و روشنی ندارد، اظهار کرد: کاهش نرخ سنگ‌آهن در بازار داخلی و جهانی به بسیاری از معادن کوچک و متوسط آسیب وارد کرده است، از این‌رو فعالان این حوزه برای فروش این فرآورده معدنی با احتیاط جلو می‌روند و میزان صادرات خود را کاهش داده‌اند تا ببینند در آینده چه اتفاق‌هایی رخ می‌دهد.
این فعال اقتصادی با بیان اینکه وضع عوارض بر خام‌فروشی، باعث بالا رفتن هزینه تولید و صادرات شده است، گفت: این بخشنامه شرایط را برای صادرات معادن کوچک و متوسط سخت و دشوار خواهد کرد. درحال‌حاضر نمی‌توان پیش‌بینی کرد که تحریم‌ها چه شرایطی را برای فعالان این حوزه ایجاد خواهد کرد. 
به گفته وی، با رونق صادرات می‌توان شرایط اقتصادی کشور را بهبود بخشید زیرا به این وسیله، ارز مورد نیاز کشور تامین می‌شود اما شرایط برای صادرات در داخل کشور دشوار شده و مسئولان اجرایی، آنگونه که باید زمینه تسهیل صادرات را فراهم نکرده‌اند.
اکبریان تصریح کرد: هزینه‌های تولید و صادرات سنگ‌آهن در ایران افزایش یافته، در حالی که شاهد کاهش نرخ جهانی این محصول هستیم و این مسئله باعث شده نتوانیم در بازار جهانی حضور موفقی داشته باشیم.
وی با بیان اینکه شرکت‌های چینی، عمده خریدار سنگ‌آهن ایران هستند، گفت: خریداران چینی با اعمال تحریم‌ها احساس خطر می‌کنند، از این‌رو روند خرید را متوقف کردند و چندان به‌دنبال دردسر نیستند.
رئیس انجمن سنگ‌آهن ایران با ابراز نگرانی از بازار فروش مواد معدنی در ماه‌های آینده، گفت: تولیدکنندگان داخلی سنگ‌آهن، توان فروش محصولات را ندارند. همچنین در بازار داخلی و خارجی، تقاضا برای خرید کنسانتره و گندله سنگ‌آهن کمتر شده است. اگر این روند ادامه‌دار شود بدون تردید به تعطیلی معادن سنگ‌آهن منجر خواهد شد.
اکبریان با اشاره به بالا رفتن ظرفیت تولید سنگ‌آهن در کشور، گفت: درحال‌حاضر ایران ۸۰ میلیون تن سنگ‌آهن تولید می‌کند و این آمار بهترین گواه برای موفقیت در تولید سنگ‌آهن است چراکه تا ۳ سال پیش حداکثر ظرفیت تولید سنگ‌آهن در کشور ۴۰ میلیون تن بود. در ۲ سال گذشته تعداد قابل توجهی کارخانه کنسانتره و گندله راه‌اندازی شد و بسیاری از کارخانه‌های فرآوری با دلار ۶ هزار تومانی ساخته شدند، از این‌رو اگر نتوانند بازار داشته باشند بدون تردید با مشکلات اساسی روبه‌رو خواهند شد.
این فعال معدنی با بیان اینکه در شرایط فعلی دولت، معدنی‌ها و فولادی‌ها باید با هم همراه شوند، گفت: در شرایط فعلی بهتر است دولت یک بسته حمایتی برای صنعت و معدن تعریف کند و شرایط را برای ادامه حیات معادن و کارخانه‌های فولاد هموار سازد. معدنی‌ها و فولادی‌ها به هم وابسته هستند، از این‌رو با تعامل می‌توان از این مشکل گذر کرد.

نگاه متفاوت معدنکاران به خام‌فروشی
وی با بیان اینکه موضوع خام‌فروشی از دید معدنکاران متفاوت است، گفت: به نظر من عبارت خام‌فروشی در فرآورده‌های معدنی کاربرد چندانی ندارد زیرا هر ماده معدنی نسبت به ماده بالاتر از خود خام به شمار می‌رود. به عبارت دیگر سنگ‌آهن نسبت به کنسانتره، کنسانتره نسبت به گندله و گندله نسبت به آهن اسفنجی، خام به شمار می‌رود. از دید من اینگونه تعاریف از ماده خام چندان درست نیستند.
اکبریان افزود: در بازار داخلی با توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی که در کشور وجود دارد باید به سمت ارزش افزوده بالاتر برویم. این مهم زمانی محقق خواهد شد که شرایط مناسب در کشور فراهم شود.
این فعال معدنی با بیان اینکه سیاست‌های رئیس‌جمهوری امریکا باعث کاهش نرخ سنگ‌آهن در بازارهای جهانی شده است، گفت: ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، بسیاری از مناسبات تجاری و سیاسی جهان را بر هم زد و تنش‌های زیادی در بسیاری از بازارهای جهانی ایجاد کرد. تصمیم‌گیری‌های وی بر بازار سنگ‌آهن نیز تاثیر مستقیم گذاشت و باعث توقف روند خرید سنگ‌آهن از سوی چینی‌ها شد اما باید بگویم اگر کارخانه‌های چینی، تصمیم قطع تولید بگیرند شاهد اتفاق‌های ناخوشایندی در بازار داخلی و خارجی خواهیم بود.

بازیگر تعیین‌کننده نرخ سنگ‌آهن
کیوان جعفری طهرانی، تحلیلگر بازارهای بین‌الملل فولاد و سنگ‌آهن در این باره عنوان کرد: کارخانه‌های فولاد چین از اصلی‌ترین بازیگران تعیین نرخ فولاد هستند. از این‌رو اگر بخواهیم نوسان‌ نرخ سنگ‌آهن را در بازارهای جهانی بررسی کنیم، ناگزیریم به اتفاق‌های بازار چین نگاهی بیندازیم.
وی ادامه داد: تجربه نشان داده که در ماه اوت، مصادف با مرداد و شهریور تقاضا برای خرید سنگ‌آهن از سوی کارخانه‌های فولاد چین مضاعف بود. این افزایش تقاضا بر نرخ سنگ‌آهن تاثیر مستقیم گذاشت. این کارشناس با بیان اینکه درحال‌حاضر نرخ فولاد افت چندانی نکرده است، گفت: به نظر من نرخ فولاد در بازارهای جهانی مناسب است. نرخ سنگ‌آهن با عیار میانگین ۶۲، حدود ۶۶ تا ۶۷ دلار است که مناسب به شمار می‌رود اما با توجه به اینکه نخستین هفته اکتبر شاهد تعطیلات طولانی در چین خواهیم بود، از ماه سپتامبر شاهد افت نرخ سنگ‌آهن هستیم.
به گفته جعفری طهرانی، هر سال اواخر شهریور، کنفرانس بین‌المللی سنگ‌آهن از سوی انجمن فولاد چین در این کشور برگزار می‌شود. امسال نیز این کنفرانس ۲۸ تا ۳۰ شهریور برگزار خواهد شد. همواره پیش از شروع این کنفرانس شاهد تب و تاب در بازار سنگ‌آهن هستیم اما پس از آن، چین به تعطیلات اکتبر می‌رود و از ۲۰ شهریور تا ۲۰ مهر شاهد افت بیشتر نرخ سنگ‌آهن در بازارهای جهانی خواهیم بود.

سخن آخر
صادرات ایران در امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با کاهش چشمگیری همراه بوده؛ به طوری که تا پایان تیر سال گذشته ۵ میلیون و ۶۷۵ هزار تن انواع سنگ‌آهن از ایران صادر شد. ارزش صادرات سنگ‌آهن ایران نیز در سال گذشته بیش از ۳۱۱ میلیون و ۶۰۹ هزار دلار بود.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family