آخرین اخبار

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: صنعت روی بخش کوچک اما استراتژیکی را در کشور به خود اختصاص داده است. ذخایر متعددی از روی در ایران وجود دارد، هرچند که تا کنون فعالیت‌های اکتشافی صحیحی برای بهره‌برداری از آن‌ها انجام نشده است. در نتیجه واحدهای فراوری و تولید شمش روی ایران با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه هستند.

ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روی در آسیا به‌شمار می‌رود. بهره‌برداری از صنعت روی در کشور توسط بخش خصوصی در شرکت‌های سهامی خاص و عام انجام می‌شود. در کانسارهای انگوران، آهنگران، لکان، ایرانکوه، نخلک، مهدی‌آباد و دونا اکتشافاتی برای استفاده از ذخایر آن‌ها در حال انجام است. استفاده از این منابع می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت صنعت روی در کشور باشد.

اولین و عمده مشکلی که تولیدکنندگان صنعت روی با آن مواجه هستند، تامین مواد اولیه است. این بخش با کمبود ماده معدنی مواجه است و لازم است صنعت‌کاران با استفاده از کارشناسان خبره و شیوه‌های نوین با آن کنار بیایند و راه‌حل‌های مناسبی برای برطرف کردن آن انتخاب کنند. حدود 25 تا 30 درصد از ماده اولیه مورد نیاز این واحد از داخل کشور تهیه می‌شود. مجتمع سرب و روی انگوران تامین‌کننده نیاز خاک مورد استفاده صنعت روی است. سرمایه‌گذاران، صنعت‌گران و کارشناسان روی بیش از 23 سال تلاش کرده‌اند و به این معدن بها داده‌اند. زیرا استفاده از این خاک با چنین عیاری و چنین قیمتی برای مصرف‌کنندگان صرفه اقتصادی دربر ندارد. مابقی نیاز صنعت روی به خاک از طریق واردات از سایر کشورها، چون ترکیه، برای پر کردن ظرفیت‌های داخلی در حال انجام است. 

نکته قابل توجه در خاک‌های حاوی روی داخلی و وارداتی عیار و قیمت آن‌ها است. هزینه سوخت و انرژی در ترکیه، 9 برابر گران‌تر از ایران است و این خاک‌ها عیار بالاتری نسبت به معدن انگوران دارند. اما با وجود این، معادن این کشور و حتی معادن سایر نقاط دنیا خاک ارزان‌تری را به بازار عرضه می‌کنند. همچنین نسبت به ماده اولیه‌ای که به‌فروش می‌رسانند، مسئولیت می‌پذیرند و اگر میزان عناصر مضر و مخرب خاک بالا باشد، تخفیف‌هایی را در قیمت نهایی اعمال می‌کنند. همچنین مزایای دیگری برای خریداران خود قائل می‌شوند؛ برای مثال، آنالیز کاملی از عناصر ماده معدنی فروخته‌شده را ارائه می‌دهند.

اما خاک معادن ایران از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند، عیار پایینی دارند و با قیمت بالاتری به‌ فروش می‌رسند. شرکت‌های تولیدکننده روی در داخل کشور نیز برای باقی ماندن در چرخه تولید مجبور به ‌استفاده از آن هستند. بنابراین طبیعی است که چنین مواردی تنها سبب تضعیف بخش خصوصی خواهد شد. متاسفانه هیچ گوش شنوایی درخصوص این مسائل وجود ندارد تا بتوان راه مناسبی برای حل این مشکلات پیدا کرد. تنها بخش خصوصی و عملکرد آن زیر ذره‌بین قرار گرفته است. شیوه صحیح آن است که به‌جای هدف قرار دادن بخش خصوصی و زیر سوال بردن راندمان واحدهای تولیدی این بخش، به بررسی دلایل قیمت بالای مواد اولیه معادن کشور و هدررفت برق و انرژی در واحدهای معدنی و عدم کارایی این واحدها پرداخته شود و دلایل قیمت بالای مواد معدنی‌ای چون روی با وجود تمام تسهیلات دولتی شناسایی و برطرف شوند.

در همین راستا انجمن روی کشور برای برطرف کردن مشکل مواد اولیه واحدهای تولیدکننده روی کشور برنامه‌هایی برای بلندمدت ارائه داده است. امید است با بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد بخشی از مشکلات این بخش در حوزه تامین ماده اولیه برطرف شود.

برای مطالعه متن کامل یادداشت " تامین مواد اولیه، چالش صنعت روی کشور "، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 79 و بخش نگاه ماه مراجعه کنید.

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 1689

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family