×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: صنعت روی بخش کوچک اما استراتژیکی را در کشور به خود اختصاص داده است. ذخایر متعددی از روی در ایران وجود دارد، هرچند که تا کنون فعالیت‌های اکتشافی صحیحی برای بهره‌برداری از آن‌ها انجام نشده است. در نتیجه واحدهای فراوری و تولید شمش روی ایران با مشکل کمبود مواد اولیه مواجه هستند.

ایران یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان روی در آسیا به‌شمار می‌رود. بهره‌برداری از صنعت روی در کشور توسط بخش خصوصی در شرکت‌های سهامی خاص و عام انجام می‌شود. در کانسارهای انگوران، آهنگران، لکان، ایرانکوه، نخلک، مهدی‌آباد و دونا اکتشافاتی برای استفاده از ذخایر آن‌ها در حال انجام است. استفاده از این منابع می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت صنعت روی در کشور باشد.

اولین و عمده مشکلی که تولیدکنندگان صنعت روی با آن مواجه هستند، تامین مواد اولیه است. این بخش با کمبود ماده معدنی مواجه است و لازم است صنعت‌کاران با استفاده از کارشناسان خبره و شیوه‌های نوین با آن کنار بیایند و راه‌حل‌های مناسبی برای برطرف کردن آن انتخاب کنند. حدود 25 تا 30 درصد از ماده اولیه مورد نیاز این واحد از داخل کشور تهیه می‌شود. مجتمع سرب و روی انگوران تامین‌کننده نیاز خاک مورد استفاده صنعت روی است. سرمایه‌گذاران، صنعت‌گران و کارشناسان روی بیش از 23 سال تلاش کرده‌اند و به این معدن بها داده‌اند. زیرا استفاده از این خاک با چنین عیاری و چنین قیمتی برای مصرف‌کنندگان صرفه اقتصادی دربر ندارد. مابقی نیاز صنعت روی به خاک از طریق واردات از سایر کشورها، چون ترکیه، برای پر کردن ظرفیت‌های داخلی در حال انجام است. 

نکته قابل توجه در خاک‌های حاوی روی داخلی و وارداتی عیار و قیمت آن‌ها است. هزینه سوخت و انرژی در ترکیه، 9 برابر گران‌تر از ایران است و این خاک‌ها عیار بالاتری نسبت به معدن انگوران دارند. اما با وجود این، معادن این کشور و حتی معادن سایر نقاط دنیا خاک ارزان‌تری را به بازار عرضه می‌کنند. همچنین نسبت به ماده اولیه‌ای که به‌فروش می‌رسانند، مسئولیت می‌پذیرند و اگر میزان عناصر مضر و مخرب خاک بالا باشد، تخفیف‌هایی را در قیمت نهایی اعمال می‌کنند. همچنین مزایای دیگری برای خریداران خود قائل می‌شوند؛ برای مثال، آنالیز کاملی از عناصر ماده معدنی فروخته‌شده را ارائه می‌دهند.

اما خاک معادن ایران از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند، عیار پایینی دارند و با قیمت بالاتری به‌ فروش می‌رسند. شرکت‌های تولیدکننده روی در داخل کشور نیز برای باقی ماندن در چرخه تولید مجبور به ‌استفاده از آن هستند. بنابراین طبیعی است که چنین مواردی تنها سبب تضعیف بخش خصوصی خواهد شد. متاسفانه هیچ گوش شنوایی درخصوص این مسائل وجود ندارد تا بتوان راه مناسبی برای حل این مشکلات پیدا کرد. تنها بخش خصوصی و عملکرد آن زیر ذره‌بین قرار گرفته است. شیوه صحیح آن است که به‌جای هدف قرار دادن بخش خصوصی و زیر سوال بردن راندمان واحدهای تولیدی این بخش، به بررسی دلایل قیمت بالای مواد اولیه معادن کشور و هدررفت برق و انرژی در واحدهای معدنی و عدم کارایی این واحدها پرداخته شود و دلایل قیمت بالای مواد معدنی‌ای چون روی با وجود تمام تسهیلات دولتی شناسایی و برطرف شوند.

در همین راستا انجمن روی کشور برای برطرف کردن مشکل مواد اولیه واحدهای تولیدکننده روی کشور برنامه‌هایی برای بلندمدت ارائه داده است. امید است با بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد بخشی از مشکلات این بخش در حوزه تامین ماده اولیه برطرف شود.

برای مطالعه متن کامل یادداشت " تامین مواد اولیه، چالش صنعت روی کشور "، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 79 و بخش نگاه ماه مراجعه کنید.

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 1689

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family