×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مجتمع معدنی مهدی‌آباد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین معادن سرب و روی در سطح جهان شناخته می‌شود که بهره‌برداری از آن به کنسرسیوم مبین واگذار شده است. کنسرسیوم مبین با هدف مشارکت و جذب سرمایه، دانش، صنعت و تکنولوژی نوین دنیا در زمینه اکتشاف، استخراج و فراوری فلزهای سرب و روی، رایزنی‌هایی برای حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پیشرو خارجی همچون گلینکور انجام داده است. ذکر این نکته نیز لازم است که حتی بدون مشارکت شرکت‌های خارجی نیز توان انجام این پروژه به نحو احسن در داخل کشور وجود دارد و تنها تفاوت‌هایی در مقیاس و زمان‌بندی پروژه ایجاد می‌شود.

ذخیره روی معدن مهدی‌آباد در میان ذخایر محتوی روی کشورهای جهان در رتبه 7 و همچنین در میزان ذخیره سرب محتوی، در رتبه 10 جای می‌گیرد. راه‌اندازی و بهره‌برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد با ذخیره قطعی 154 میلیون تن با عیار متوسط روی 6% ، سرب 2% و 52.5 گرم بر تن نقره، نه تنها می‌تواند به عنوان جایگزین مناسبی برای معدن انگوران و تامین تقاضای ایران باشد، بلکه می‌تواند نقش پررنگی در تامین تقاضای جهانی ایفا کند.

گلینکور یک شرکت چندملیتی تجارت کالاهای معدنی است که در سال 2014، در مجله فورچون از بین 500 شرکت بزرگ جهان در جایگاه دهم قرار گرفت. این شرکت 60 درصد سهم بازار روی و 50 درصد سهم بازار مس در سطح بین‌المللی را دارا است و بیشترین حجم تجارت جهانی این محصولات را در اختیار خود قرار داده، همچنین لازم به ذکر است که این شرکت از برترین تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه استحصال این فلزات برخوردار است.

با توجه به پیشینه و تجربه شرکت گلینکور درزمینه پروژه‌های مشابه سرب و روی، این شرکت یکی از گزینه‌های مناسب جهت همکاری در این پروژه شناخته می‌شود. حضور این شرکت در پروژه مهدی‌آباد، مزیت‌های فراوانی برای ایران به دنبال دارد. این شرکت در بازارهای جهانی جایگاه ویژه‌ای دارد که در پی این مشارکت، از یک سو حضور در بازارهای جهانی برای صنعت سرب و روی ایران سهل خواهد شد و از سوی دیگر با توجه به موقعیت و توانمندی گلینکور در بازار، این شرکت با تغییرات عرضه و تقاضا، می تواند در قیمت‌های جهانی اثرگذار باشد. بدون شک حضور گلینکور به‌عنوان همکار و نه رقیب، مزیت دیگری برای صنعت سرب و روی کشور به‌شمار می‌رود. لازم به ذکر است که این توافق، نفع دو طرف را به همراه دارد، زیرا معدن بزرگی چون مهدی‌آباد با ذخیره قابل ملاحظه‌ای که برای آن پیش‌بینی شده است، می‌تواند در آینده بازارهای فروش سرب و روی را تحت تاثیر قرار دهد و شرکت گلینکور نیز به تبع آن، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در مجموع می‌توان گفت این همکاری خواسته هر دو طرف است. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، حتی اگر در روند اجرای این فعالیت خللی ایجاد شود و توافق مورد نظر حاصل نشود، قابلیت و توان اجرایی شدن این پروژه در داخل کشور وجود دارد و از این نظر جای نگرانی نیست.

در حال حاضر، مذاکرات با شرکت گلینکور ادامه دارد به‌طوری که در آخرین دوره، تنها موضوع مورد بحث میان طرفین، نوع ذخیره اکسیدی این معدن و مسائل مربوط به فرآوری آن بوده است. این شرکت بر روی نمونه‌های اکسیدی معدن مهدی آباد که در اختیار آن‌ها قرار گرفته بود، مطالعه و بررسی انجام داده‌ و اعلام نمود بهره‌برداری از ذخیره اکسیدی این معدن اقتصادی به‌نظر نمی‌رسد. اما نظر کارشناسان داخلی کشور خلاف نظر آن هاست و استدلال این کارشناسان، استاندارد نبودن نمونه معدنی مورد آزمایش شرکت گلنکور است. زیرا این معدن، چهار بخش اکسیدی دارد و یک نمونه معرف تمامی بخش‌های آن نخواهد بود. لذا برای اطمینان بیشتر، نمونه‌گیری‌های صحیح تحت نظارت ایمیدرو، نماینده شرکت گلینکور و کنسرسیوم مبین در زمان مشخص انجام خواهد شد و در نهایت پس از اعلام نتیجه، دو طرف ملزم به پذیرش آن هستند.

 

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 2208

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family