آخرین اخبار

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: مجتمع معدنی مهدی‌آباد به عنوان یکی از بزرگ‌ترین معادن سرب و روی در سطح جهان شناخته می‌شود که بهره‌برداری از آن به کنسرسیوم مبین واگذار شده است. کنسرسیوم مبین با هدف مشارکت و جذب سرمایه، دانش، صنعت و تکنولوژی نوین دنیا در زمینه اکتشاف، استخراج و فراوری فلزهای سرب و روی، رایزنی‌هایی برای حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های پیشرو خارجی همچون گلینکور انجام داده است. ذکر این نکته نیز لازم است که حتی بدون مشارکت شرکت‌های خارجی نیز توان انجام این پروژه به نحو احسن در داخل کشور وجود دارد و تنها تفاوت‌هایی در مقیاس و زمان‌بندی پروژه ایجاد می‌شود.

ذخیره روی معدن مهدی‌آباد در میان ذخایر محتوی روی کشورهای جهان در رتبه 7 و همچنین در میزان ذخیره سرب محتوی، در رتبه 10 جای می‌گیرد. راه‌اندازی و بهره‌برداری از معدن سرب و روی مهدی آباد با ذخیره قطعی 154 میلیون تن با عیار متوسط روی 6% ، سرب 2% و 52.5 گرم بر تن نقره، نه تنها می‌تواند به عنوان جایگزین مناسبی برای معدن انگوران و تامین تقاضای ایران باشد، بلکه می‌تواند نقش پررنگی در تامین تقاضای جهانی ایفا کند.

گلینکور یک شرکت چندملیتی تجارت کالاهای معدنی است که در سال 2014، در مجله فورچون از بین 500 شرکت بزرگ جهان در جایگاه دهم قرار گرفت. این شرکت 60 درصد سهم بازار روی و 50 درصد سهم بازار مس در سطح بین‌المللی را دارا است و بیشترین حجم تجارت جهانی این محصولات را در اختیار خود قرار داده، همچنین لازم به ذکر است که این شرکت از برترین تکنولوژی‌های روز دنیا در زمینه استحصال این فلزات برخوردار است.

با توجه به پیشینه و تجربه شرکت گلینکور درزمینه پروژه‌های مشابه سرب و روی، این شرکت یکی از گزینه‌های مناسب جهت همکاری در این پروژه شناخته می‌شود. حضور این شرکت در پروژه مهدی‌آباد، مزیت‌های فراوانی برای ایران به دنبال دارد. این شرکت در بازارهای جهانی جایگاه ویژه‌ای دارد که در پی این مشارکت، از یک سو حضور در بازارهای جهانی برای صنعت سرب و روی ایران سهل خواهد شد و از سوی دیگر با توجه به موقعیت و توانمندی گلینکور در بازار، این شرکت با تغییرات عرضه و تقاضا، می تواند در قیمت‌های جهانی اثرگذار باشد. بدون شک حضور گلینکور به‌عنوان همکار و نه رقیب، مزیت دیگری برای صنعت سرب و روی کشور به‌شمار می‌رود. لازم به ذکر است که این توافق، نفع دو طرف را به همراه دارد، زیرا معدن بزرگی چون مهدی‌آباد با ذخیره قابل ملاحظه‌ای که برای آن پیش‌بینی شده است، می‌تواند در آینده بازارهای فروش سرب و روی را تحت تاثیر قرار دهد و شرکت گلینکور نیز به تبع آن، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در مجموع می‌توان گفت این همکاری خواسته هر دو طرف است. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، حتی اگر در روند اجرای این فعالیت خللی ایجاد شود و توافق مورد نظر حاصل نشود، قابلیت و توان اجرایی شدن این پروژه در داخل کشور وجود دارد و از این نظر جای نگرانی نیست.

در حال حاضر، مذاکرات با شرکت گلینکور ادامه دارد به‌طوری که در آخرین دوره، تنها موضوع مورد بحث میان طرفین، نوع ذخیره اکسیدی این معدن و مسائل مربوط به فرآوری آن بوده است. این شرکت بر روی نمونه‌های اکسیدی معدن مهدی آباد که در اختیار آن‌ها قرار گرفته بود، مطالعه و بررسی انجام داده‌ و اعلام نمود بهره‌برداری از ذخیره اکسیدی این معدن اقتصادی به‌نظر نمی‌رسد. اما نظر کارشناسان داخلی کشور خلاف نظر آن هاست و استدلال این کارشناسان، استاندارد نبودن نمونه معدنی مورد آزمایش شرکت گلنکور است. زیرا این معدن، چهار بخش اکسیدی دارد و یک نمونه معرف تمامی بخش‌های آن نخواهد بود. لذا برای اطمینان بیشتر، نمونه‌گیری‌های صحیح تحت نظارت ایمیدرو، نماینده شرکت گلینکور و کنسرسیوم مبین در زمان مشخص انجام خواهد شد و در نهایت پس از اعلام نتیجه، دو طرف ملزم به پذیرش آن هستند.

 

 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 2208

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/3a533897092c3b3bdfe0eb3e757a8869.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی / بوق و کَرنا، سهم صنایع
cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family