×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: دستاوردهای اقتصادی دولت را باید متناسب با شرایط کشور ارزیابی کرد و نمی‌توان بدون درنظر گرفتن واقعیت‌های موجود اظهار نظر کرد. اگر شرایط کشور به‌دقت مورد بررسی قرار گیرد، دستاوردهای دولت را می‌توان قابل ملاحظه توصیف کرد.

دره مرگ فولاد به پایان خود نزدیک می‌شود و این موضوع را می‌توان به‌عنوان یکی از دستاوردهای مثبت دولت اخیر در صنایع معدنی نام برد.

روابط خارجی ایران طی سال‌های گذشته با تنش‌های بسیاری مواجه بود. این موضوع تامین سرمایه و استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های جدید را با مشکلات بسیاری همراه کرد. با عملیاتی شدن برجام، نزدیک به 30 درصد از هزینه‌های مالی واردات کالاها کاهش یافت اما همچنان بسیاری از این دست مشکلات برطرف نشده‌اند. متاسفانه این توافق هنوز نتوانسته زمینه برقراری روابط بانکی آسان و بی‌خطری را با سیستم مالی بانکی بین‌المللی ایجاد کند. برای نمونه باید از امضای تفاهم‌نامه‌هایی با کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه و ژاپن برای دریافت وام‌های بلندمدت به مبلغ ده‌ها میلیارد دلار نام برد. این قراردادها می‌توانستند ساختار اقتصادی و صنعتی کشور را دگرگون سازند. اما متاسفانه تحقق این امر به‌علت تغییراتی که پس از انتخابات آمریکا در سیاست‌های این کشور پدید آمد، با خلل مواجه شد؛ زیرا با آغاز سخت‌گیری از سوی این کشور، بانک‌های بزرگ دنیا، دیگر حاضر به همکاری با ایران نیستند؛ بنابراین دولت کماکان با موانع مالی متعددی مواجه است.

البته لازم به‌ذکر است که با در نظر گرفتن سهم تمام مشکلات یاد شده، همچنان می‌توان برخی چالش‌ها را به ضعف مدیریت اقتصادی دولت نسبت داد. به این معنی که برخی فعالیت‌های اقتصادی هیچ ارتباطی با سیستم بانکی بین‌المللی و برجام ندارند و اجرای آن‌ها به خروج کشور از شرایط رکود کمک می‌کند. در همین راستا می‌توان به فعالیت بسیاری از دولت‌ها در دوره رکود اقتصادی بر پایه نقطه نظرهای برجسته‌ترین اقتصاددانان قرن بیستم همانند کینگ اشاره کرد. برای نمونه فعالیت‌های دولت جدید آمریکا و سرمایه‌گذاری برای بازسازی زیرساخت‌های این کشور و همچنین کاهش نرخ بیکاری از این‌گونه اقدامات محسوب می‌شود.

کشور ما از پتانسیل‌های متعددی برخوردار است که توجه به آن‌ها در شرایط کنونی کشور، کمک بزرگی به ثبات اقتصادی کشور می‌کند. ایران کشوری با موقعیت استثنایی ترانزیتی محسوب می‌شود، هرچند زیربنای استفاده از آن در کشور وجود ندارد. برای نمونه اگر صادرکنندگان چینی یا هندی بخواهند کالاهای خود را از مسیر ایران و سریع‌تر به اروپا برسانند، امکانات کافی برای اجرای آن در کشور وجود ندارد. به این معنی که بنادر داخلی از ظرفیت کافی برخوردار نیستند، سیستم ریلی کشور بسیار ضعیف است و شبکه‌های آزادراهی به معنی واقعی در کشور وجود ندارد.

بنابراین از دولت یازدهم انتظار می‌‌رود که از منابع ریالی برای جبران کمبودها و فعال‌سازی اقتصاد استفاده کنند. لازم به‌ذکر است ساخت آزادراه‌ها، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای خطوط ریلی، حفر تونل، خاکریزی، فعالیت‌های ساختمانی در بخش مسکن که جزو نیازهای اساسی کشور به‌شمار می‌روند، مواردی هستند که دولت می‌توانست بیشتر روی آن‌ها تمرکز کند. برای مطالعه متن کامل یادداشت " مشکلات مدیریتی، تاثیر ثبات را کمرنگ می‌کند. "، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 82 و بخش نگاه ماه مراجعه کنید.K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 3088

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family