آخرین اخبار

اخبار فلزات: بودجه سال 1397 کشور یک بودجه نامتوازن است؛ زیرا از آن جهت که بخاطر مالیات‌های در نظر گرفته شده، با فشار بر دهک‌های پایین جامعه همراه خواهد بود؛ با انتشار اوراق‌های مشارکت، استقراض دولت از مردم را نیز افزایش می‌دهد. در عین حال بودجه سال 1397 فعالیت‌های عمرانی را حتی در مقایسه با سال 1396 که در سطح بسیار پایینی قرار داشت، بیش از گذشته کاهش می‌دهد. در عین حال این بودجه عوارض و درآمدهای متفرقه دولت را افزایش می‌دهد و این افزایش نیز از طریق اخذ عوارض مختلف خواهد بود. به‌نظر می‌رسد این بودجه در مسیر تحقق خود با کسری مواجه خواهد شد و جبران این کسری بر جامعه اثر تورمی خواهد گذاشت که در این رابطه باید مردم بیشترین فشار را تحمل کنند و پاسخگوی تورم باشند. به‌‌طور کلی قرار بود که بودجه سال 1397 عملیاتی باشد یا به عبارت بهتر بر مبنای عملکرد بخش‌ها و حوزه‌های مختلف باشد و بر این اساس بودجه تنظیم شود. این بودجه‌ای بود که تحت عنوان بودجه عملیاتی از آن اسم می‌بردند اما در سال 1397 نیز وعده دولت مبنی بر بودجه عملیاتی تحقق پیدا نکرده است.
 با توجه به شرایط اقتصادی، بودجه سال 1397 کشور باید اقتصاد را از رکود خارج کند، اما این موضوع تحقق پیدا نکرده است. چرا که یکی از راهکارهای خروج از رکود افزایش درآمد مردم است. بنابراین با توجه به افزایش قیمت برخی از اقلام اساسی مانند آب، بنزین، گازوئیل، حامل‌های انرژی، عوارض خروج از کشور، مالیات و عوارض متعدد که در بخش‌های مختلف بودجه دیده شده است، درآمد مردم کاهش خواهد یافت. در مجموع بودجه در نظر گرفته شده برای سال 1397 نمی‌تواند برآورنده انتظارات اقتصادی کشور باشد.

وجود تناقض در بودجه

در بودجه سال 1397 تناقض‌های متعددی دیده می‌شود. به‌طور مثال بر اساس قانون فعلی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بدین صورت است که باید هرگونه افزایش قیمت در حامل‌های انرژی بین سه گروه تقسیم شود. به‌طوری که 60 درصد آن تحت عنوان یارانه به مردم تعلق گیرد، 20 درصد به تولیدکنندگان و 20 درصد دیگر آن به دولت اختصاص یابد. این در حالی است که با وجود پیش‌بینی افزایش قیمت حامل‌های انرژی، راهکارهای خرج کردن آن در بودجه لحاظ نشده و این یک تناقض است. البته ممکن است دولت قصد داشته باشد از مجلس مصوبه لغو قانون کنونی را بگیرد و از محل افزایش یارانه‌ها، رقمی به یارانه‌بگیران تعلق نگیرد. نکته مهم این است که افزایش قیمت حامل‌های انرژی به‌طور صریح در بودجه مشخص نشده که قرار است در چه زمینه‌هایی هزینه شود. به همین دلیل جای نگرانی وجود دارد که مابه‌التفاوت این افزایش قیمت در بودجه جاری دولت هزینه شود. البته طی سال‌های گذشته به‌طور مرتب بر بودجه جاری افزوده شده و در عوض بودجه عمرانی کاهش پیدا کرده است. کاهش بودجه عمرانی نیز به معنای کاهش اشتغال و فعالیت شرکت‌هایی خواهد بود که تولیدات آن‌ها در ارتباط با فعالیت‌های عمرانی کشور است. در حالی که سهام برخی از این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در ضمن در سیاست‌های ارزی همچنان تناقض دیده می‌شود و دولت رسما ارز را سه نرخی کرده است. به این دلیل که ارز در بودجه 3 هزار و 600 تومان، نرخ ارز مرجع 3 هزار و 500 و نرخ ارز آزاد در بازار بیش از 4 هزار تومان لحاظ شده است. این یعنی با وجود اینکه قرار بود توسط دولت یکسان‌سازی نرخ ارز انجام شود، با این بودجه نباید انتظار اجرای چنین سیاستی را داشت.

رفع محدودیت‌ها با بودجه

از آنجایی که مجلس فعالیت‌های کسب‌وکار را محدود کرده بود، با توجه به محدودیت‌ها در فضای کسب‌وکار، انتظار می‌رفت دولت بخواهد در بودجه پیشنهادی برای سال 1397 روند حذف محدودیت‌ها را به مجلس پیشنهاد دهد. بنابراین با توجه به جوان‌گرا بودن جامعه، وجود محدودیت‌های فراوان و انتظار تسهیل شرایط شغلی برای جوانان، انتظار می‌رفت دولت برنامه‌ای برای حذف محدودیت‌ها ارائه کند. البته چنین پیشنهادهایی باید جدا از بودجه به مجلس ارائه شود؛ اما با توجه فوریت معضلات اجتماعی و حقوقی، بهتر بود که دولت این مشکلات را در قالب یک تبصره لحاظ می‌کرد.

متن کامل این یادداشت را در شماره 90 ماهنامه اخبار فلزات و در بخش نگاه ماه مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6738

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family