آخرین اخبار

اخبار فلزات: بودجه سال 1397 کشور یک بودجه نامتوازن است؛ زیرا از آن جهت که بخاطر مالیات‌های در نظر گرفته شده، با فشار بر دهک‌های پایین جامعه همراه خواهد بود؛ با انتشار اوراق‌های مشارکت، استقراض دولت از مردم را نیز افزایش می‌دهد. در عین حال بودجه سال 1397 فعالیت‌های عمرانی را حتی در مقایسه با سال 1396 که در سطح بسیار پایینی قرار داشت، بیش از گذشته کاهش می‌دهد. در عین حال این بودجه عوارض و درآمدهای متفرقه دولت را افزایش می‌دهد و این افزایش نیز از طریق اخذ عوارض مختلف خواهد بود. به‌نظر می‌رسد این بودجه در مسیر تحقق خود با کسری مواجه خواهد شد و جبران این کسری بر جامعه اثر تورمی خواهد گذاشت که در این رابطه باید مردم بیشترین فشار را تحمل کنند و پاسخگوی تورم باشند. به‌‌طور کلی قرار بود که بودجه سال 1397 عملیاتی باشد یا به عبارت بهتر بر مبنای عملکرد بخش‌ها و حوزه‌های مختلف باشد و بر این اساس بودجه تنظیم شود. این بودجه‌ای بود که تحت عنوان بودجه عملیاتی از آن اسم می‌بردند اما در سال 1397 نیز وعده دولت مبنی بر بودجه عملیاتی تحقق پیدا نکرده است.
 با توجه به شرایط اقتصادی، بودجه سال 1397 کشور باید اقتصاد را از رکود خارج کند، اما این موضوع تحقق پیدا نکرده است. چرا که یکی از راهکارهای خروج از رکود افزایش درآمد مردم است. بنابراین با توجه به افزایش قیمت برخی از اقلام اساسی مانند آب، بنزین، گازوئیل، حامل‌های انرژی، عوارض خروج از کشور، مالیات و عوارض متعدد که در بخش‌های مختلف بودجه دیده شده است، درآمد مردم کاهش خواهد یافت. در مجموع بودجه در نظر گرفته شده برای سال 1397 نمی‌تواند برآورنده انتظارات اقتصادی کشور باشد.

وجود تناقض در بودجه

در بودجه سال 1397 تناقض‌های متعددی دیده می‌شود. به‌طور مثال بر اساس قانون فعلی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بدین صورت است که باید هرگونه افزایش قیمت در حامل‌های انرژی بین سه گروه تقسیم شود. به‌طوری که 60 درصد آن تحت عنوان یارانه به مردم تعلق گیرد، 20 درصد به تولیدکنندگان و 20 درصد دیگر آن به دولت اختصاص یابد. این در حالی است که با وجود پیش‌بینی افزایش قیمت حامل‌های انرژی، راهکارهای خرج کردن آن در بودجه لحاظ نشده و این یک تناقض است. البته ممکن است دولت قصد داشته باشد از مجلس مصوبه لغو قانون کنونی را بگیرد و از محل افزایش یارانه‌ها، رقمی به یارانه‌بگیران تعلق نگیرد. نکته مهم این است که افزایش قیمت حامل‌های انرژی به‌طور صریح در بودجه مشخص نشده که قرار است در چه زمینه‌هایی هزینه شود. به همین دلیل جای نگرانی وجود دارد که مابه‌التفاوت این افزایش قیمت در بودجه جاری دولت هزینه شود. البته طی سال‌های گذشته به‌طور مرتب بر بودجه جاری افزوده شده و در عوض بودجه عمرانی کاهش پیدا کرده است. کاهش بودجه عمرانی نیز به معنای کاهش اشتغال و فعالیت شرکت‌هایی خواهد بود که تولیدات آن‌ها در ارتباط با فعالیت‌های عمرانی کشور است. در حالی که سهام برخی از این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در ضمن در سیاست‌های ارزی همچنان تناقض دیده می‌شود و دولت رسما ارز را سه نرخی کرده است. به این دلیل که ارز در بودجه 3 هزار و 600 تومان، نرخ ارز مرجع 3 هزار و 500 و نرخ ارز آزاد در بازار بیش از 4 هزار تومان لحاظ شده است. این یعنی با وجود اینکه قرار بود توسط دولت یکسان‌سازی نرخ ارز انجام شود، با این بودجه نباید انتظار اجرای چنین سیاستی را داشت.

رفع محدودیت‌ها با بودجه

از آنجایی که مجلس فعالیت‌های کسب‌وکار را محدود کرده بود، با توجه به محدودیت‌ها در فضای کسب‌وکار، انتظار می‌رفت دولت بخواهد در بودجه پیشنهادی برای سال 1397 روند حذف محدودیت‌ها را به مجلس پیشنهاد دهد. بنابراین با توجه به جوان‌گرا بودن جامعه، وجود محدودیت‌های فراوان و انتظار تسهیل شرایط شغلی برای جوانان، انتظار می‌رفت دولت برنامه‌ای برای حذف محدودیت‌ها ارائه کند. البته چنین پیشنهادهایی باید جدا از بودجه به مجلس ارائه شود؛ اما با توجه فوریت معضلات اجتماعی و حقوقی، بهتر بود که دولت این مشکلات را در قالب یک تبصره لحاظ می‌کرد.

متن کامل این یادداشت را در شماره 90 ماهنامه اخبار فلزات و در بخش نگاه ماه مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6738

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family