اخبار فلزات: بودجه سال 1397 کشور یک بودجه نامتوازن است؛ زیرا از آن جهت که بخاطر مالیات‌های در نظر گرفته شده، با فشار بر دهک‌های پایین جامعه همراه خواهد بود؛ با انتشار اوراق‌های مشارکت، استقراض دولت از مردم را نیز افزایش می‌دهد. در عین حال بودجه سال 1397 فعالیت‌های عمرانی را حتی در مقایسه با سال 1396 که در سطح بسیار پایینی قرار داشت، بیش از گذشته کاهش می‌دهد. در عین حال این بودجه عوارض و درآمدهای متفرقه دولت را افزایش می‌دهد و این افزایش نیز از طریق اخذ عوارض مختلف خواهد بود. به‌نظر می‌رسد این بودجه در مسیر تحقق خود با کسری مواجه خواهد شد و جبران این کسری بر جامعه اثر تورمی خواهد گذاشت که در این رابطه باید مردم بیشترین فشار را تحمل کنند و پاسخگوی تورم باشند. به‌‌طور کلی قرار بود که بودجه سال 1397 عملیاتی باشد یا به عبارت بهتر بر مبنای عملکرد بخش‌ها و حوزه‌های مختلف باشد و بر این اساس بودجه تنظیم شود. این بودجه‌ای بود که تحت عنوان بودجه عملیاتی از آن اسم می‌بردند اما در سال 1397 نیز وعده دولت مبنی بر بودجه عملیاتی تحقق پیدا نکرده است.
 با توجه به شرایط اقتصادی، بودجه سال 1397 کشور باید اقتصاد را از رکود خارج کند، اما این موضوع تحقق پیدا نکرده است. چرا که یکی از راهکارهای خروج از رکود افزایش درآمد مردم است. بنابراین با توجه به افزایش قیمت برخی از اقلام اساسی مانند آب، بنزین، گازوئیل، حامل‌های انرژی، عوارض خروج از کشور، مالیات و عوارض متعدد که در بخش‌های مختلف بودجه دیده شده است، درآمد مردم کاهش خواهد یافت. در مجموع بودجه در نظر گرفته شده برای سال 1397 نمی‌تواند برآورنده انتظارات اقتصادی کشور باشد.

وجود تناقض در بودجه

در بودجه سال 1397 تناقض‌های متعددی دیده می‌شود. به‌طور مثال بر اساس قانون فعلی افزایش قیمت حامل‌های انرژی بدین صورت است که باید هرگونه افزایش قیمت در حامل‌های انرژی بین سه گروه تقسیم شود. به‌طوری که 60 درصد آن تحت عنوان یارانه به مردم تعلق گیرد، 20 درصد به تولیدکنندگان و 20 درصد دیگر آن به دولت اختصاص یابد. این در حالی است که با وجود پیش‌بینی افزایش قیمت حامل‌های انرژی، راهکارهای خرج کردن آن در بودجه لحاظ نشده و این یک تناقض است. البته ممکن است دولت قصد داشته باشد از مجلس مصوبه لغو قانون کنونی را بگیرد و از محل افزایش یارانه‌ها، رقمی به یارانه‌بگیران تعلق نگیرد. نکته مهم این است که افزایش قیمت حامل‌های انرژی به‌طور صریح در بودجه مشخص نشده که قرار است در چه زمینه‌هایی هزینه شود. به همین دلیل جای نگرانی وجود دارد که مابه‌التفاوت این افزایش قیمت در بودجه جاری دولت هزینه شود. البته طی سال‌های گذشته به‌طور مرتب بر بودجه جاری افزوده شده و در عوض بودجه عمرانی کاهش پیدا کرده است. کاهش بودجه عمرانی نیز به معنای کاهش اشتغال و فعالیت شرکت‌هایی خواهد بود که تولیدات آن‌ها در ارتباط با فعالیت‌های عمرانی کشور است. در حالی که سهام برخی از این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است. در ضمن در سیاست‌های ارزی همچنان تناقض دیده می‌شود و دولت رسما ارز را سه نرخی کرده است. به این دلیل که ارز در بودجه 3 هزار و 600 تومان، نرخ ارز مرجع 3 هزار و 500 و نرخ ارز آزاد در بازار بیش از 4 هزار تومان لحاظ شده است. این یعنی با وجود اینکه قرار بود توسط دولت یکسان‌سازی نرخ ارز انجام شود، با این بودجه نباید انتظار اجرای چنین سیاستی را داشت.

رفع محدودیت‌ها با بودجه

از آنجایی که مجلس فعالیت‌های کسب‌وکار را محدود کرده بود، با توجه به محدودیت‌ها در فضای کسب‌وکار، انتظار می‌رفت دولت بخواهد در بودجه پیشنهادی برای سال 1397 روند حذف محدودیت‌ها را به مجلس پیشنهاد دهد. بنابراین با توجه به جوان‌گرا بودن جامعه، وجود محدودیت‌های فراوان و انتظار تسهیل شرایط شغلی برای جوانان، انتظار می‌رفت دولت برنامه‌ای برای حذف محدودیت‌ها ارائه کند. البته چنین پیشنهادهایی باید جدا از بودجه به مجلس ارائه شود؛ اما با توجه فوریت معضلات اجتماعی و حقوقی، بهتر بود که دولت این مشکلات را در قالب یک تبصره لحاظ می‌کرد.

متن کامل این یادداشت را در شماره 90 ماهنامه اخبار فلزات و در بخش نگاه ماه مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6738

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family