آخرین اخبار

اخبار فلزات: با شروع دوره جدید فعالیت وزارت صنعت، معدن و تجارت، شعارهایی مبنی بر افزایش توجه دولت جدید به بخش معدن داده شد، درهمین راستا انتظار می‌رفت که آینده بهتری در انتظار بخش معدن باشد. بخش معدن یکی از مهمترین محرک‌های اقتصادی کشورهاست که در سال‌های گذشته چندان مورد توجه دولتمردان کشورنبوده است. اما انتظار می‌رفت در دوره جدید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. اما با لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 1397، مشخص شد که باوجود شعارهایی که نسبت به لزوم توجه بیشتر به این بخش داده می‌شد، اما این بخش همچنان مورد عنایت دولتمردان قرار ندارد. از نکات لایحه بودجه سال آتی کاهش بودجه سازمان زمین‌شناسی بود، این سازمان متولی بخش اکتشاف در کشور است، کاهش بودجه سازمان زمین‌شناسی برای سال آتی، امید افزایش فعالیت اکتشافی برای سال آتی را نیز از بین برد. همچنین در این لایحه، بودجه سازمان ایمیدرو نیز کاهش پیدا کرده و از آنجاییکه این سازمان متولی بخش معدن کشور است این کاهش بودجه حاکی از عدم توجه به بخش معدن بوده و لطمات جدی به این بخش وارد خواهد کرد.
 انتظاران فعالان عرصه صنعت و معدن و تولیدکنندگان کشور به‌خصوص فعالان حوزه معدن از بودجه سال 1397، بیش از چیزی بود که در لایحه بودجه برای این حوزه‌ها در نظر گرفته شده است. حقوق دولتی و بهره مالکانه بخش معدن برای سال آتی افزایش 10 درصدی پیدا کرده و همین امر یکی از دلایل انتظار فعالان این حوزه برای افزایش بودجه بود. درکنار این امر، بخش معدن به‌خصوص در حوزه اکتشاف و تکمیل تجهیزات معدنی نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد؛ در کنار این موارد، زیرساخت‌های مربوط به حوزه معدن نیز مانند جاده سازی، ریل سازی، انتقال برق به نقاطی ازکشور که دارای محدوده‌های معدنی هستند ازجمله موارد مهم در توسعه بخش معدن بوده که انتظار می‌رفت، دولت جدید با شعارهایی که در راستای شکوفایی بخش معدن داشت، به این بخش توجه بیشتری کند؛ اما متاسفانه انتظارات فعالان این حوزه در لایحه بودجه سال 1397 محقق نشد و حتی بودجه سازمان نوسازی و توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که درواقع به‌نوعی متولی بخش معدن بود کاهش یافت. از دیگر نکات منفی لایحه بودجه سال 1397 کاهش بودجه سازمان زمین‌شناسی بود.

 باتوجه به بحث‌های گسترده صورت گرفته مبنی بر نیاز کشور به اکتشافات جدید معدنی، انتظار می‌رفت بودجه سال آتی سازمان زمین‌شناسی افزایش چند برابری پیداکند تا بحث اکتشافات در کشور با جدیت پیگیری شود که این امر محقق نشد. جدا از مقوله عدد و رقم در بودجه، کاهش بودجه این سازمان‌ها نشان از عدم عنایت مسئولین به این حوزه دارد. به‌نظر می‌رسد کسانی که لایحه بودجه سال 1397 را نوشته‌اند، به درستی متوجه وضعیت بخش معدن نشده‌اند. بخشی که معدن نیازمند محرک‌هایی بوده تا تحرک بیشتری پیدا کند، اما چنین عنایتی به این بخش وجود ندارد، که اگر وجود داشت نشانه‌های آن در بودجه نیز دیده می‌شد.

اثرات کاهش بودجه در بخش معدن

براساس سندچشم‌انداز توسعه کشور باید میزان تولید فولاد خام کشور تا سال 1404 به سالانه 55 میلیون تن برسد.  برای تحقق این امر باید دو مقوله   مورد توجه دولت قرار گیرد، اول بحث زیر ساخت است که در این باره ایجاد زیرساخت حمل‌ونقل ریلی و برق‌رسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تامین زیرساخت‌های آب و گاز نیز در اولویت‌های بعدی قرار دارند. همچنین از آنجاییکه تحقق هدف تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد نیاز به تولید بالغ بر168 میلیون تن سنگ آهن دارد، باید در زمینه اکتشاف و تولید کنسانتره سنگ آهن نیز اقدامات جدی صورت گیرد. در صورت تحقق تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد، میزان ذخایر فعلی معدنی سنگ آهن کشور تنها کفاف 10 سال ماده خام را می‌دهد. بنابراین باید مقوله اکتشاف در اولویت فعالیت قرار گیرد. درحال حاضر میانگین عمق اکتشاف دولتی در کشور 150 متر و میانگین عمق اکتشاف در بخش خصوصی 50 متر است، اما اگر بتوان عمق اکتشاف در بخش دولتی را به 450 متر و در بخش خصوصی به 120 مترساند، میزان ذخایر سنگ آهن کشور افزایش خواهد یافت. البته تحقق هر دو مورد اعم از ایجاد زیرساخت و افزایش عمق اکتشاف، نیازمند توجه دولت و صرف هزینه در این حوزه‌هاست. متن کامل این یاداشت را در شماره 91 ماهنامه اخبار فلزات، بخش نگاه ماه بخوانید. 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6824

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family