اخبار فلزات: با شروع دوره جدید فعالیت وزارت صنعت، معدن و تجارت، شعارهایی مبنی بر افزایش توجه دولت جدید به بخش معدن داده شد، درهمین راستا انتظار می‌رفت که آینده بهتری در انتظار بخش معدن باشد. بخش معدن یکی از مهمترین محرک‌های اقتصادی کشورهاست که در سال‌های گذشته چندان مورد توجه دولتمردان کشورنبوده است. اما انتظار می‌رفت در دوره جدید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. اما با لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 1397، مشخص شد که باوجود شعارهایی که نسبت به لزوم توجه بیشتر به این بخش داده می‌شد، اما این بخش همچنان مورد عنایت دولتمردان قرار ندارد. از نکات لایحه بودجه سال آتی کاهش بودجه سازمان زمین‌شناسی بود، این سازمان متولی بخش اکتشاف در کشور است، کاهش بودجه سازمان زمین‌شناسی برای سال آتی، امید افزایش فعالیت اکتشافی برای سال آتی را نیز از بین برد. همچنین در این لایحه، بودجه سازمان ایمیدرو نیز کاهش پیدا کرده و از آنجاییکه این سازمان متولی بخش معدن کشور است این کاهش بودجه حاکی از عدم توجه به بخش معدن بوده و لطمات جدی به این بخش وارد خواهد کرد.
 انتظاران فعالان عرصه صنعت و معدن و تولیدکنندگان کشور به‌خصوص فعالان حوزه معدن از بودجه سال 1397، بیش از چیزی بود که در لایحه بودجه برای این حوزه‌ها در نظر گرفته شده است. حقوق دولتی و بهره مالکانه بخش معدن برای سال آتی افزایش 10 درصدی پیدا کرده و همین امر یکی از دلایل انتظار فعالان این حوزه برای افزایش بودجه بود. درکنار این امر، بخش معدن به‌خصوص در حوزه اکتشاف و تکمیل تجهیزات معدنی نیاز به سرمایه‌گذاری بالایی دارد؛ در کنار این موارد، زیرساخت‌های مربوط به حوزه معدن نیز مانند جاده سازی، ریل سازی، انتقال برق به نقاطی ازکشور که دارای محدوده‌های معدنی هستند ازجمله موارد مهم در توسعه بخش معدن بوده که انتظار می‌رفت، دولت جدید با شعارهایی که در راستای شکوفایی بخش معدن داشت، به این بخش توجه بیشتری کند؛ اما متاسفانه انتظارات فعالان این حوزه در لایحه بودجه سال 1397 محقق نشد و حتی بودجه سازمان نوسازی و توسعه معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که درواقع به‌نوعی متولی بخش معدن بود کاهش یافت. از دیگر نکات منفی لایحه بودجه سال 1397 کاهش بودجه سازمان زمین‌شناسی بود.

 باتوجه به بحث‌های گسترده صورت گرفته مبنی بر نیاز کشور به اکتشافات جدید معدنی، انتظار می‌رفت بودجه سال آتی سازمان زمین‌شناسی افزایش چند برابری پیداکند تا بحث اکتشافات در کشور با جدیت پیگیری شود که این امر محقق نشد. جدا از مقوله عدد و رقم در بودجه، کاهش بودجه این سازمان‌ها نشان از عدم عنایت مسئولین به این حوزه دارد. به‌نظر می‌رسد کسانی که لایحه بودجه سال 1397 را نوشته‌اند، به درستی متوجه وضعیت بخش معدن نشده‌اند. بخشی که معدن نیازمند محرک‌هایی بوده تا تحرک بیشتری پیدا کند، اما چنین عنایتی به این بخش وجود ندارد، که اگر وجود داشت نشانه‌های آن در بودجه نیز دیده می‌شد.

اثرات کاهش بودجه در بخش معدن

براساس سندچشم‌انداز توسعه کشور باید میزان تولید فولاد خام کشور تا سال 1404 به سالانه 55 میلیون تن برسد.  برای تحقق این امر باید دو مقوله   مورد توجه دولت قرار گیرد، اول بحث زیر ساخت است که در این باره ایجاد زیرساخت حمل‌ونقل ریلی و برق‌رسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تامین زیرساخت‌های آب و گاز نیز در اولویت‌های بعدی قرار دارند. همچنین از آنجاییکه تحقق هدف تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد نیاز به تولید بالغ بر168 میلیون تن سنگ آهن دارد، باید در زمینه اکتشاف و تولید کنسانتره سنگ آهن نیز اقدامات جدی صورت گیرد. در صورت تحقق تولید سالانه 55 میلیون تن فولاد، میزان ذخایر فعلی معدنی سنگ آهن کشور تنها کفاف 10 سال ماده خام را می‌دهد. بنابراین باید مقوله اکتشاف در اولویت فعالیت قرار گیرد. درحال حاضر میانگین عمق اکتشاف دولتی در کشور 150 متر و میانگین عمق اکتشاف در بخش خصوصی 50 متر است، اما اگر بتوان عمق اکتشاف در بخش دولتی را به 450 متر و در بخش خصوصی به 120 مترساند، میزان ذخایر سنگ آهن کشور افزایش خواهد یافت. البته تحقق هر دو مورد اعم از ایجاد زیرساخت و افزایش عمق اکتشاف، نیازمند توجه دولت و صرف هزینه در این حوزه‌هاست. متن کامل این یاداشت را در شماره 91 ماهنامه اخبار فلزات، بخش نگاه ماه بخوانید. 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6824

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family