آخرین اخبار

اخبار فلزات: اکوسیستم محصولات هایتک، فناوری و دانش‌بنیان، اکوسیستمی مجزا از سایر محصولات در کشور است. حوزه دانش‌بنیان و هایتک دارای مزایایی نظیر ایجاد اشتغال برای افراد تحصیل‌کرده بوده و باعث درآمد زایی بالاتر و موجب سودآوری بیشتری می‌شود. بنابر تفاوت‌های این بخش با سایر حوزه‌ها روند صادرات این بخش نیز متفاوت است. میزان صادرات محصولات هایتک کشور در سال‌های اخیر رشد مناسبی داشته است، اما توسعه صادرات در این حوزه نیازمند حمایت‌هایی از طرف دولت و داشتن اقتصادی صادرات محور است.
 ترکیه، صادرات محور در اقتصاد

ترکیه، ابتدا نظام اقتصادی خود را بر اساس صادرات چید، در ادامه برای گسترش صادرات خود اقدام به فعالیت‌هایی نظیر احداث بیمارستان در کشورهای آفریقایی کرد، این بیمارستان‌ها به‌طور رایگان و برای کمک به مردم محروم آفریقا ساخته شدند، اما از طرف ترکیه این شرط گذاشته شد که وسایل این بیمارستانها باید توسط تجهیزات ترکیه‌ای تامین شود. این چنین اقداماتی زمینه مناسبی را برای صادرات محصولات ترکیه به این کشورها ایجاد می‌کند. دولت ترکیه در ادامه اقدامات حمایتی خود از صادرکنندگان ترکیه، انبارهایی را در کشورهای مقصد صادراتی تاسیس می‌کند و در اختیار صادرکنندگان کشور خود قرار می‌دهد تا محصولات خود را در این انبارها دپو کنند. اما متاسفانه ایران چنین اقدامات حمایتی را انجام نمی‌دهد. این کشور حتی بورس تحصیلی برای دانش آموزان آفریقایی گذاشت یا آموزش پلیس این کشورها را با قیمتهای پایین و حتی گاهی رایگان به عهده گرفت. بدین ترتیب این افراد بطور غیرمستقیم نمایندگان خرید محصولات ترک در کشورهای خود شدند.

بازارهای عراق، فرصتی که محقق نشد

باوجود زحمت و هزینه‌های زیادی که ایران در کشورهای همسایه نظیر عراق و سوریه داشته اما نتیجه اقتصادی مناسبی برای کشور حاصل نشد. علت اصلی این امر، عدم ورود منسجم به بازارهای این کشورها بوده است. بازرگانان کشور، خوب، اصولی و منسجم عمل نکرده‌اند و همین امر موجب بی‌اعتمادی و عدم تمایل خرید کالاهای ایرانی در این کشورها شده است. به‌عنوان مثال، یک تولیدکننده یا بازرگان در مرحله اول، محصول خوبی به این کشورها صادر کرده اما در مرحله دوم از کیفیت کالای صادراتی کم شده و همین امر موجب بی‌اعتمادی نسبت به بازرگانان ایرانی شده است.

یک صادرکننده خوب باید در پشتیبانی از محصولات خود نیز قوی عمل کند. از طرفی باید در قبال محصولات خود خدمات پس از فروش ارائه دهد و از طرف دیگر کیفیت محصولات خود را به‌مرور افزایش دهد تا سهم بیشتری از بازار را نصیب خود کند. توجه به ارائه خدمات پس از فروش به‌عنوان اعتبار تولیدکننده از اهمیت بالایی برخوردار بوده و موجب توسعه صادرات می‌شود.

یکی دیگر از مشکلات مطرح شده از سوی تجار داخلی، مشکلات بانکی است. اما با تمام این مشکلات صادرکنندگان بسیاری نیز هستند که در همین زمان صادرات دارند و راه‌هایی برای جابه‌جایی پول وجود دارد.

نکته بعدی که سبب شکست فعالیت صادرات تولیدکنندگان داخلی می‌شود عدم پی‌بردن به اهمیت بازاریابی است. وقتی محصول یک شرکت داخلی در بازار خارج خوب به‌فروش می‌رسد، شرکت ایرانی فکر می‌کند که این فروش تنها نتیجه کیفیت خوب محصول خود بوده و تیم بازرگانی را کنار زده و خود وارد عمل می‌شود و در نتیجه این عملکرد اشتباه بازار را خراب می‌کند. شرکتی می‌تواند در امر صادرات موفق شود که کار بازاریابی را به فرد مناسبی بسپرد و بپذیرد که هر دو طرف در این میانه سود خواهند برد.

جای خالی شرکت‌های مدیریت صادرات

برای تسهیل و رونق صادرات تا به‌حال بیشتر از  10 پایگاه صادراتی در کشورهای مختلف و 15 شرکت مدیریت صادرات در نقاط مختلف دنیا تاسیس شده است. در حال حاضر حدود 250 تا 300 شرکت صادرکننده در زمینه محصولات هایتک وجود دارد که سالانه بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات دارند. اگر بتوان از این شرکت‌ها حمایت‌های لازم مانندکمک در تامین مالی، کمک در بازاریابی و بازارسازی انجام داد امکان توسعه و افزایش صادرات را دارند.

رایزنی ضعیف اقتصادی در کشور

با وجود تلاش‌های صورت گرفته در مجموع می‌توان گفت که اتاق‌بازرگانی، سفارتخانه‌ها و سایر دست‌اندرکاران رایزنی اقتصادی کشور در این سال‌ها عملکرد مناسبی نداشته‌اند که نتیجه مناسبی از عملکرد آن‌ها به‌وجود آید. البته سفارتخانه‌های کشور نیروی کافی برای انجام امور اقتصادی ندارند، در بعضی از سفارتخانه‌ها دیده می‌شود که رایزن سیاسی وظایف رایزن اقتصادی را نیز انجام می‌دهد. درصورتی که هر سفارتخانه‌ای به‌طور مجزا به رایزن سیاسی و امنیتی، رایزن بازرگانی، رایزن اقتصادی و توسعه منطقه‌ای و حتی رایزن فناوری نیاز دارد.

از دیگر راهکارهای افزایش صادرات برگزاری تورهای اقتصادی و اعزام هیات تجار به سایر کشورها است. اگر برنامه‌ریزی درست و دقیق صورت گیرد، فعالیت هیات‌ها نتیجه بخش خواهدبود. اما متاسفانه برخی هیات‌های تجاری بدون برنامه اعزام می‌شوند و همین امر موجب بی‌نتیجه شدن این فعالیت‌ها می‌شود.

متن کامل یادداشت "تنظیم اقتصاد کشور بر مبنای صادرات فناورانه" را در شماره 89 ماهنامه اخبار فلزات و بخش نگاه ماه بخوانید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6897

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family