آخرین اخبار

اخبار فلزات: اکوسیستم محصولات هایتک، فناوری و دانش‌بنیان، اکوسیستمی مجزا از سایر محصولات در کشور است. حوزه دانش‌بنیان و هایتک دارای مزایایی نظیر ایجاد اشتغال برای افراد تحصیل‌کرده بوده و باعث درآمد زایی بالاتر و موجب سودآوری بیشتری می‌شود. بنابر تفاوت‌های این بخش با سایر حوزه‌ها روند صادرات این بخش نیز متفاوت است. میزان صادرات محصولات هایتک کشور در سال‌های اخیر رشد مناسبی داشته است، اما توسعه صادرات در این حوزه نیازمند حمایت‌هایی از طرف دولت و داشتن اقتصادی صادرات محور است.
 ترکیه، صادرات محور در اقتصاد

ترکیه، ابتدا نظام اقتصادی خود را بر اساس صادرات چید، در ادامه برای گسترش صادرات خود اقدام به فعالیت‌هایی نظیر احداث بیمارستان در کشورهای آفریقایی کرد، این بیمارستان‌ها به‌طور رایگان و برای کمک به مردم محروم آفریقا ساخته شدند، اما از طرف ترکیه این شرط گذاشته شد که وسایل این بیمارستانها باید توسط تجهیزات ترکیه‌ای تامین شود. این چنین اقداماتی زمینه مناسبی را برای صادرات محصولات ترکیه به این کشورها ایجاد می‌کند. دولت ترکیه در ادامه اقدامات حمایتی خود از صادرکنندگان ترکیه، انبارهایی را در کشورهای مقصد صادراتی تاسیس می‌کند و در اختیار صادرکنندگان کشور خود قرار می‌دهد تا محصولات خود را در این انبارها دپو کنند. اما متاسفانه ایران چنین اقدامات حمایتی را انجام نمی‌دهد. این کشور حتی بورس تحصیلی برای دانش آموزان آفریقایی گذاشت یا آموزش پلیس این کشورها را با قیمتهای پایین و حتی گاهی رایگان به عهده گرفت. بدین ترتیب این افراد بطور غیرمستقیم نمایندگان خرید محصولات ترک در کشورهای خود شدند.

بازارهای عراق، فرصتی که محقق نشد

باوجود زحمت و هزینه‌های زیادی که ایران در کشورهای همسایه نظیر عراق و سوریه داشته اما نتیجه اقتصادی مناسبی برای کشور حاصل نشد. علت اصلی این امر، عدم ورود منسجم به بازارهای این کشورها بوده است. بازرگانان کشور، خوب، اصولی و منسجم عمل نکرده‌اند و همین امر موجب بی‌اعتمادی و عدم تمایل خرید کالاهای ایرانی در این کشورها شده است. به‌عنوان مثال، یک تولیدکننده یا بازرگان در مرحله اول، محصول خوبی به این کشورها صادر کرده اما در مرحله دوم از کیفیت کالای صادراتی کم شده و همین امر موجب بی‌اعتمادی نسبت به بازرگانان ایرانی شده است.

یک صادرکننده خوب باید در پشتیبانی از محصولات خود نیز قوی عمل کند. از طرفی باید در قبال محصولات خود خدمات پس از فروش ارائه دهد و از طرف دیگر کیفیت محصولات خود را به‌مرور افزایش دهد تا سهم بیشتری از بازار را نصیب خود کند. توجه به ارائه خدمات پس از فروش به‌عنوان اعتبار تولیدکننده از اهمیت بالایی برخوردار بوده و موجب توسعه صادرات می‌شود.

یکی دیگر از مشکلات مطرح شده از سوی تجار داخلی، مشکلات بانکی است. اما با تمام این مشکلات صادرکنندگان بسیاری نیز هستند که در همین زمان صادرات دارند و راه‌هایی برای جابه‌جایی پول وجود دارد.

نکته بعدی که سبب شکست فعالیت صادرات تولیدکنندگان داخلی می‌شود عدم پی‌بردن به اهمیت بازاریابی است. وقتی محصول یک شرکت داخلی در بازار خارج خوب به‌فروش می‌رسد، شرکت ایرانی فکر می‌کند که این فروش تنها نتیجه کیفیت خوب محصول خود بوده و تیم بازرگانی را کنار زده و خود وارد عمل می‌شود و در نتیجه این عملکرد اشتباه بازار را خراب می‌کند. شرکتی می‌تواند در امر صادرات موفق شود که کار بازاریابی را به فرد مناسبی بسپرد و بپذیرد که هر دو طرف در این میانه سود خواهند برد.

جای خالی شرکت‌های مدیریت صادرات

برای تسهیل و رونق صادرات تا به‌حال بیشتر از  10 پایگاه صادراتی در کشورهای مختلف و 15 شرکت مدیریت صادرات در نقاط مختلف دنیا تاسیس شده است. در حال حاضر حدود 250 تا 300 شرکت صادرکننده در زمینه محصولات هایتک وجود دارد که سالانه بالغ بر یک میلیارد دلار صادرات دارند. اگر بتوان از این شرکت‌ها حمایت‌های لازم مانندکمک در تامین مالی، کمک در بازاریابی و بازارسازی انجام داد امکان توسعه و افزایش صادرات را دارند.

رایزنی ضعیف اقتصادی در کشور

با وجود تلاش‌های صورت گرفته در مجموع می‌توان گفت که اتاق‌بازرگانی، سفارتخانه‌ها و سایر دست‌اندرکاران رایزنی اقتصادی کشور در این سال‌ها عملکرد مناسبی نداشته‌اند که نتیجه مناسبی از عملکرد آن‌ها به‌وجود آید. البته سفارتخانه‌های کشور نیروی کافی برای انجام امور اقتصادی ندارند، در بعضی از سفارتخانه‌ها دیده می‌شود که رایزن سیاسی وظایف رایزن اقتصادی را نیز انجام می‌دهد. درصورتی که هر سفارتخانه‌ای به‌طور مجزا به رایزن سیاسی و امنیتی، رایزن بازرگانی، رایزن اقتصادی و توسعه منطقه‌ای و حتی رایزن فناوری نیاز دارد.

از دیگر راهکارهای افزایش صادرات برگزاری تورهای اقتصادی و اعزام هیات تجار به سایر کشورها است. اگر برنامه‌ریزی درست و دقیق صورت گیرد، فعالیت هیات‌ها نتیجه بخش خواهدبود. اما متاسفانه برخی هیات‌های تجاری بدون برنامه اعزام می‌شوند و همین امر موجب بی‌نتیجه شدن این فعالیت‌ها می‌شود.

متن کامل یادداشت "تنظیم اقتصاد کشور بر مبنای صادرات فناورانه" را در شماره 89 ماهنامه اخبار فلزات و بخش نگاه ماه بخوانید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6897

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family