اخبار فلزات: اهمیت صادرات در حفظ و پیش‌برد تمامی صنایع کشور از جمله صنعت فولاد هر روز افزایش پیدا می‌کند. صادرات به‌دلیل گسترده شدن بازارهای در اختیار تولیدکنندگان امکان رشد و افزایش سودآوری واحدهای تولیدی را به‌وجود می‌آورد و در کنار این امر با ایجاد اشتغال و ارزآوری به بهبود اوضاع اقتصادی کشور نیز کمک می‌کند. در همین راستا تکیه بر صادرات از اهمیت زیادی برخوردار است. اما تولیدکنندگان کشور برای صادرات محصولات خود با مشکلاتی مانند، عدم ثبات قوانین، عدم توسعه مناسب زیرساخت‌های صادراتی، نداشتن مناسبات تجاری مناسب با دنیا و... مواجه‌اند. از آنجاییکه در سند چشم‌انداز توسعه کشور نیز به افزایش صادرات کشور تاکید شده برای تحقق این امر باید دولت در جهت رفع مشکلات موجود برآید و با حمایت از تولیدکنندگانی که محصولات خود را صادر می‌کنند، صادرات کشور را افزایش دهد.

صادرات در توسعه تمامی صنایع از جمله صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تولیدکننده‌ای که بتوانند محصول خود را صادر کند، بازارهای بیشتری در اختیار خواهد داشت و همین امر موجب افزایش تولید، افزایش سودآوری و افزایش اشتغال خواهد بود. تولیدکننده‌ای که محصول تولیدی خود را صادر می‌کند، برای حفظ بازار باید در حفظ و بهبود مستمر کیفیت محصول تولیدی خود بکوشد و همواره از تکنولوژی روز استفاده کند، همین امر موجب ارتقای تکنولوژی در صنایع کشور خواهد بود. در کنار این مورد، صادرات موجب ایجاد ارزآوری برای کشور و همچنین موجب چرخیدن چرخ صنعت کشور می‌شود.

مشکلات، عامل کاهش صادرات

تولیدکنندگان کشور در صادرات محصولات خود با مشکلات متعددی روبرو هستند، ازجمله مهم‌ترین این مشکلات آماده نبودن زیر ساخت‌ها‌، فرسوده بودن ناوگان حمل‌و‌نقل، عدم شفافیت و ثبات قوانین و مقررات و ... را می‌توان نام برد. صادرات، به‌عنوان یکی از ارکان مهم استراتژی دولت که در سند چشم‌انداز برای سال 1404 به آن اشاره شده است، نیازمند حمایت دولت است.

دیپلماسی اقتصادی، عامل توسعه صادرات

یکی از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی صادرکنندگان کشور، مناسبات تجاری با دنیاست. در همین راستا لازم است که به دیپلماسی اقتصادی در تیم وزارت خارجه اهمیت بیشتری داده شود. به‌عنوان مثال در همسایگی ما بازار 150 میلیارد دلاری عراق وجود دارد که به‌علت ارتباطات عمیق فرهنگی و تاریخی شرایط برای حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی بیش از هر نقطه دیگری از جهان مهیاست. اما باید دید که در به‌دست آوردن این بازار تا چه میزان موفق عمل شده است. در 6 ماهه نخست امسال در حدود 3.5 میلیارد دلار کالای ایرانی به عراق صادر شده است و در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان سال این رقم به 7 میلیارد دلار خواهد رسید. در واقع سهم صادر کننده ایرانی از بازار عراق تنها 5 درصد بوده و مابقی بازار در اختیار کالاهای چینی و ترک قرار دارد. دولت چین با پرداخت هزینه حمل کالای صادراتی تا مقصد و دولت ترکیه با پرداخت هزینه‌های نمایشگاهی و تبلیغاتی از صادرکنندگان خود حمایت می‌کند اما در ایران هنوز جوایز صادراتی سال 95 پرداخت نشده است.

در دنیای امروز، توسعه صنعت فولاد و به‌دست آوردن بازارهای رقابتی داخلی و بین‌المللی که در بسیاری موارد دچار رکود نیز می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشد صادرات و فروش در بازارهای خارجی بر پایه قیمت، کیفیت و زمان تحویل قرار دارد. تولیدکننده‌ای که بتواند در بازارهای خارجی در این سه عامل بر رقبا مزیت داشته باشد می‌تواند به رشد و توسعه صادرات خود امیدوار باشد. در کنار این عوامل که شرط‌های لازم برای صادرات هستند، توجه به مواردی نظیر استفاده از تکنولوژی‌های روز، تولید محصولات متنوع، تحویل به‌موقع محصولات به مشتریان، داشتن برند، فروش اعتباری و... می‌توانند موجب موفقیت بیشتر در کسب بازارهای دنیا شود. برای خواند متن کامل  این یادداشت به شماره 89 ماهنامه اخبار فلزات، بخش فولاد مراجعه کنید. 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6954

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family