اخبار فلزات: اهمیت صادرات در حفظ و پیش‌برد تمامی صنایع کشور از جمله صنعت فولاد هر روز افزایش پیدا می‌کند. صادرات به‌دلیل گسترده شدن بازارهای در اختیار تولیدکنندگان امکان رشد و افزایش سودآوری واحدهای تولیدی را به‌وجود می‌آورد و در کنار این امر با ایجاد اشتغال و ارزآوری به بهبود اوضاع اقتصادی کشور نیز کمک می‌کند. در همین راستا تکیه بر صادرات از اهمیت زیادی برخوردار است. اما تولیدکنندگان کشور برای صادرات محصولات خود با مشکلاتی مانند، عدم ثبات قوانین، عدم توسعه مناسب زیرساخت‌های صادراتی، نداشتن مناسبات تجاری مناسب با دنیا و... مواجه‌اند. از آنجاییکه در سند چشم‌انداز توسعه کشور نیز به افزایش صادرات کشور تاکید شده برای تحقق این امر باید دولت در جهت رفع مشکلات موجود برآید و با حمایت از تولیدکنندگانی که محصولات خود را صادر می‌کنند، صادرات کشور را افزایش دهد.

صادرات در توسعه تمامی صنایع از جمله صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تولیدکننده‌ای که بتوانند محصول خود را صادر کند، بازارهای بیشتری در اختیار خواهد داشت و همین امر موجب افزایش تولید، افزایش سودآوری و افزایش اشتغال خواهد بود. تولیدکننده‌ای که محصول تولیدی خود را صادر می‌کند، برای حفظ بازار باید در حفظ و بهبود مستمر کیفیت محصول تولیدی خود بکوشد و همواره از تکنولوژی روز استفاده کند، همین امر موجب ارتقای تکنولوژی در صنایع کشور خواهد بود. در کنار این مورد، صادرات موجب ایجاد ارزآوری برای کشور و همچنین موجب چرخیدن چرخ صنعت کشور می‌شود.

مشکلات، عامل کاهش صادرات

تولیدکنندگان کشور در صادرات محصولات خود با مشکلات متعددی روبرو هستند، ازجمله مهم‌ترین این مشکلات آماده نبودن زیر ساخت‌ها‌، فرسوده بودن ناوگان حمل‌و‌نقل، عدم شفافیت و ثبات قوانین و مقررات و ... را می‌توان نام برد. صادرات، به‌عنوان یکی از ارکان مهم استراتژی دولت که در سند چشم‌انداز برای سال 1404 به آن اشاره شده است، نیازمند حمایت دولت است.

دیپلماسی اقتصادی، عامل توسعه صادرات

یکی از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی صادرکنندگان کشور، مناسبات تجاری با دنیاست. در همین راستا لازم است که به دیپلماسی اقتصادی در تیم وزارت خارجه اهمیت بیشتری داده شود. به‌عنوان مثال در همسایگی ما بازار 150 میلیارد دلاری عراق وجود دارد که به‌علت ارتباطات عمیق فرهنگی و تاریخی شرایط برای حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی بیش از هر نقطه دیگری از جهان مهیاست. اما باید دید که در به‌دست آوردن این بازار تا چه میزان موفق عمل شده است. در 6 ماهه نخست امسال در حدود 3.5 میلیارد دلار کالای ایرانی به عراق صادر شده است و در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان سال این رقم به 7 میلیارد دلار خواهد رسید. در واقع سهم صادر کننده ایرانی از بازار عراق تنها 5 درصد بوده و مابقی بازار در اختیار کالاهای چینی و ترک قرار دارد. دولت چین با پرداخت هزینه حمل کالای صادراتی تا مقصد و دولت ترکیه با پرداخت هزینه‌های نمایشگاهی و تبلیغاتی از صادرکنندگان خود حمایت می‌کند اما در ایران هنوز جوایز صادراتی سال 95 پرداخت نشده است.

در دنیای امروز، توسعه صنعت فولاد و به‌دست آوردن بازارهای رقابتی داخلی و بین‌المللی که در بسیاری موارد دچار رکود نیز می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشد صادرات و فروش در بازارهای خارجی بر پایه قیمت، کیفیت و زمان تحویل قرار دارد. تولیدکننده‌ای که بتواند در بازارهای خارجی در این سه عامل بر رقبا مزیت داشته باشد می‌تواند به رشد و توسعه صادرات خود امیدوار باشد. در کنار این عوامل که شرط‌های لازم برای صادرات هستند، توجه به مواردی نظیر استفاده از تکنولوژی‌های روز، تولید محصولات متنوع، تحویل به‌موقع محصولات به مشتریان، داشتن برند، فروش اعتباری و... می‌توانند موجب موفقیت بیشتر در کسب بازارهای دنیا شود. برای خواند متن کامل  این یادداشت به شماره 89 ماهنامه اخبار فلزات، بخش فولاد مراجعه کنید. 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6954

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family