آخرین اخبار

اخبار فلزات: اهمیت صادرات در حفظ و پیش‌برد تمامی صنایع کشور از جمله صنعت فولاد هر روز افزایش پیدا می‌کند. صادرات به‌دلیل گسترده شدن بازارهای در اختیار تولیدکنندگان امکان رشد و افزایش سودآوری واحدهای تولیدی را به‌وجود می‌آورد و در کنار این امر با ایجاد اشتغال و ارزآوری به بهبود اوضاع اقتصادی کشور نیز کمک می‌کند. در همین راستا تکیه بر صادرات از اهمیت زیادی برخوردار است. اما تولیدکنندگان کشور برای صادرات محصولات خود با مشکلاتی مانند، عدم ثبات قوانین، عدم توسعه مناسب زیرساخت‌های صادراتی، نداشتن مناسبات تجاری مناسب با دنیا و... مواجه‌اند. از آنجاییکه در سند چشم‌انداز توسعه کشور نیز به افزایش صادرات کشور تاکید شده برای تحقق این امر باید دولت در جهت رفع مشکلات موجود برآید و با حمایت از تولیدکنندگانی که محصولات خود را صادر می‌کنند، صادرات کشور را افزایش دهد.

صادرات در توسعه تمامی صنایع از جمله صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تولیدکننده‌ای که بتوانند محصول خود را صادر کند، بازارهای بیشتری در اختیار خواهد داشت و همین امر موجب افزایش تولید، افزایش سودآوری و افزایش اشتغال خواهد بود. تولیدکننده‌ای که محصول تولیدی خود را صادر می‌کند، برای حفظ بازار باید در حفظ و بهبود مستمر کیفیت محصول تولیدی خود بکوشد و همواره از تکنولوژی روز استفاده کند، همین امر موجب ارتقای تکنولوژی در صنایع کشور خواهد بود. در کنار این مورد، صادرات موجب ایجاد ارزآوری برای کشور و همچنین موجب چرخیدن چرخ صنعت کشور می‌شود.

مشکلات، عامل کاهش صادرات

تولیدکنندگان کشور در صادرات محصولات خود با مشکلات متعددی روبرو هستند، ازجمله مهم‌ترین این مشکلات آماده نبودن زیر ساخت‌ها‌، فرسوده بودن ناوگان حمل‌و‌نقل، عدم شفافیت و ثبات قوانین و مقررات و ... را می‌توان نام برد. صادرات، به‌عنوان یکی از ارکان مهم استراتژی دولت که در سند چشم‌انداز برای سال 1404 به آن اشاره شده است، نیازمند حمایت دولت است.

دیپلماسی اقتصادی، عامل توسعه صادرات

یکی از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی صادرکنندگان کشور، مناسبات تجاری با دنیاست. در همین راستا لازم است که به دیپلماسی اقتصادی در تیم وزارت خارجه اهمیت بیشتری داده شود. به‌عنوان مثال در همسایگی ما بازار 150 میلیارد دلاری عراق وجود دارد که به‌علت ارتباطات عمیق فرهنگی و تاریخی شرایط برای حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی بیش از هر نقطه دیگری از جهان مهیاست. اما باید دید که در به‌دست آوردن این بازار تا چه میزان موفق عمل شده است. در 6 ماهه نخست امسال در حدود 3.5 میلیارد دلار کالای ایرانی به عراق صادر شده است و در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان سال این رقم به 7 میلیارد دلار خواهد رسید. در واقع سهم صادر کننده ایرانی از بازار عراق تنها 5 درصد بوده و مابقی بازار در اختیار کالاهای چینی و ترک قرار دارد. دولت چین با پرداخت هزینه حمل کالای صادراتی تا مقصد و دولت ترکیه با پرداخت هزینه‌های نمایشگاهی و تبلیغاتی از صادرکنندگان خود حمایت می‌کند اما در ایران هنوز جوایز صادراتی سال 95 پرداخت نشده است.

در دنیای امروز، توسعه صنعت فولاد و به‌دست آوردن بازارهای رقابتی داخلی و بین‌المللی که در بسیاری موارد دچار رکود نیز می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشد صادرات و فروش در بازارهای خارجی بر پایه قیمت، کیفیت و زمان تحویل قرار دارد. تولیدکننده‌ای که بتواند در بازارهای خارجی در این سه عامل بر رقبا مزیت داشته باشد می‌تواند به رشد و توسعه صادرات خود امیدوار باشد. در کنار این عوامل که شرط‌های لازم برای صادرات هستند، توجه به مواردی نظیر استفاده از تکنولوژی‌های روز، تولید محصولات متنوع، تحویل به‌موقع محصولات به مشتریان، داشتن برند، فروش اعتباری و... می‌توانند موجب موفقیت بیشتر در کسب بازارهای دنیا شود. برای خواند متن کامل  این یادداشت به شماره 89 ماهنامه اخبار فلزات، بخش فولاد مراجعه کنید. 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6954

گفت و گوها

 • امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد

  توجه به محیط زیست، اولویت اول مجتمع مهدی آباد

  اخبار فلزات: امین صفری، مدیر مجتمع معدنی سرب و روی و باریت مهدی‌آباد در خصوص فعالیت‌های زیست‌محیطی این مجتمع در گفت‌وگو با فلزات آنلاین گفت: در معدن مهدی‌آباد یک پروژه بسیار بزرگ در دست اقدام است و در مقیاس جهانی قرار دارد. قرار است این مجتمع 2.5 درصد از روی دنیا را تولید کند. در عین حال این معدن و مجتمع‌های تابعه آن در منطقه حفاظت‌شده زیست‌محیطی قرار دارند. به عبارت بهتر محدوده معدن همانند یک جزیره در درون محدوده حفاظت شده است. به همین دلیل این مجتمع خود را موظف می‌داند که مسائل زیست‌محیطی را رعایت کند.
  ادامه مطلب...
 • بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران

  بازدهی سهام شرکت ملی مس در سال جاری 70 درصد شد

  اخبار فلزات: بهروز رحمتی، مدیر امور سهام، سرمایه‌گذاری و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در گفت‌وگو با فلزات آنلاین در خصوص وضعیت این شرکت در بورس گفت: آمار و ارقام منتشر شده از بورس نشان می‌دهد که پس از چندین سال که قیمت‌های جهانی مس افت کرده بود، سال جاری به‌دلیل افزایش قیمت جهانی مس و پارامترهایی که در شرکت ملی مس رخ داد، بازدهی بسیار مناسبی نصیب سهامداران این شرکت شد. بدین صورت که از ابتدای سال جاری تا کنون بازدهی سهام شرکت ملی مس حدود 70 درصد بود که در مقایسه با شاخص بازدهی کل بورس در حدود 27 درصد، نشان می‌دهد 2.5 برابر بازدهی بهتر بوده است.
  ادامه مطلب...
 • امیرهامونی، مدیرعامل فرابورس ایران

  فرابورس در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط

  اخبار فلزات: یکی از مشکلاتی که این روزها گریبان‌گیر بنگاه‌های کوچک و متوسط شده است، مشکل تامین سرمایه و نقدینگی برای این واحدهاست. از آنجایی‌که شرکت‌های کوچک و متوسط نقش به‌سزایی در تولید ناخالص داخلی، اشتغال و... کشور دارند، رفع مشکلات این واحدها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. ماهنامه اخبار فلزات برای مشخص شدن نقش فرابورس در تامین سرمایه واحدهای کوچک و متوسط به گفت‌وگو با مدیرعامل فرابورس ایران پرداخت. امیرهامونی یکی از اهداف اولیه فرابورس را فراهم کردن امکان ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه و بهره‌بردن از فضای شرکت‌ها دانست. وی در ادامه بیان کرد، فرابورس درحال حاضر در ابتدای راه جذب شرکت‌های کوچک و متوسط به بازار سرمایه و تامین مالی آن‌ها و ایجاد سازوکارهای نظام‌مند در این بازار است. و آینده روشنی در انتظار این واحدهاست.
  ادامه مطلب...
 • جعفر سرقینی، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت

  تشکیل کنسرسیوم صادراتی، منجر به افزایش قدرت رقابت می‌شود

  اخبار فلزات: توجه به پتانسیل‌های بخش معدن و صنایع معدنی در کشور می‌تواند به افزایش قدرت رقابت محصولات تولیدی منجر شود. در نتیجه با افزایش قدرت رقابت محصولات، توان صادراتی تولیدکنندگان نیز افزایش می‌یابد. در رابطه با توسعه صادرات محصولات معدنی، ماهنامه اخبار فلزات با معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به گفت‌وگو نشسته است. جعفر سرقینی اعتقاد دارد تشکیل کنسرسیوم‌های تخصصی به‌منظور صادرات منظم و هدفمند، یکی از راه‌های توسعه صادرات محصولات معدنی و صنایع معدنی کشور است. وی همچنین می‌گوید مشوق‌های صادراتی بسیار مناسبی برای صادرکنندگان در نظر گرفته شده است متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعد محمدی مدیرعامل شرکت توسعه معادن سرب و روی ایران

  الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد

  اخبار فلزات: دکتر سعدمحمدی از مدیران و فعالان حوزه معدن است که مدیرعاملی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران، مدیرعاملی شرکت ملی فولاد ایران، مدیرعاملی ذوب آهن اصفهان، مدیرعاملی هلدینگ توسعه معادن روی ایران و عضویت در هیات عامل ایمیدرو را می‌توان از مهم‌ترین سوابق کاری او برشمرد. اخیرا طرح‌هایی در زمینه بهره‌وری در هلدینگ توسعه معادن روی ایران انجام شده است که نتایج بسیار خوبی به همراه داشتند. این موضوع باعث شد با دکتر سعدمحمدی در زمینه بهره‌وری در معادن ایران به گفت‌وگو بنشینیم که در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family