آخرین اخبار

اخبار فلزات: اهمیت صادرات در حفظ و پیش‌برد تمامی صنایع کشور از جمله صنعت فولاد هر روز افزایش پیدا می‌کند. صادرات به‌دلیل گسترده شدن بازارهای در اختیار تولیدکنندگان امکان رشد و افزایش سودآوری واحدهای تولیدی را به‌وجود می‌آورد و در کنار این امر با ایجاد اشتغال و ارزآوری به بهبود اوضاع اقتصادی کشور نیز کمک می‌کند. در همین راستا تکیه بر صادرات از اهمیت زیادی برخوردار است. اما تولیدکنندگان کشور برای صادرات محصولات خود با مشکلاتی مانند، عدم ثبات قوانین، عدم توسعه مناسب زیرساخت‌های صادراتی، نداشتن مناسبات تجاری مناسب با دنیا و... مواجه‌اند. از آنجاییکه در سند چشم‌انداز توسعه کشور نیز به افزایش صادرات کشور تاکید شده برای تحقق این امر باید دولت در جهت رفع مشکلات موجود برآید و با حمایت از تولیدکنندگانی که محصولات خود را صادر می‌کنند، صادرات کشور را افزایش دهد.

صادرات در توسعه تمامی صنایع از جمله صنعت فولاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. تولیدکننده‌ای که بتوانند محصول خود را صادر کند، بازارهای بیشتری در اختیار خواهد داشت و همین امر موجب افزایش تولید، افزایش سودآوری و افزایش اشتغال خواهد بود. تولیدکننده‌ای که محصول تولیدی خود را صادر می‌کند، برای حفظ بازار باید در حفظ و بهبود مستمر کیفیت محصول تولیدی خود بکوشد و همواره از تکنولوژی روز استفاده کند، همین امر موجب ارتقای تکنولوژی در صنایع کشور خواهد بود. در کنار این مورد، صادرات موجب ایجاد ارزآوری برای کشور و همچنین موجب چرخیدن چرخ صنعت کشور می‌شود.

مشکلات، عامل کاهش صادرات

تولیدکنندگان کشور در صادرات محصولات خود با مشکلات متعددی روبرو هستند، ازجمله مهم‌ترین این مشکلات آماده نبودن زیر ساخت‌ها‌، فرسوده بودن ناوگان حمل‌و‌نقل، عدم شفافیت و ثبات قوانین و مقررات و ... را می‌توان نام برد. صادرات، به‌عنوان یکی از ارکان مهم استراتژی دولت که در سند چشم‌انداز برای سال 1404 به آن اشاره شده است، نیازمند حمایت دولت است.

دیپلماسی اقتصادی، عامل توسعه صادرات

یکی از مهم‌ترین مسائل پیش‌روی صادرکنندگان کشور، مناسبات تجاری با دنیاست. در همین راستا لازم است که به دیپلماسی اقتصادی در تیم وزارت خارجه اهمیت بیشتری داده شود. به‌عنوان مثال در همسایگی ما بازار 150 میلیارد دلاری عراق وجود دارد که به‌علت ارتباطات عمیق فرهنگی و تاریخی شرایط برای حضور تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایرانی بیش از هر نقطه دیگری از جهان مهیاست. اما باید دید که در به‌دست آوردن این بازار تا چه میزان موفق عمل شده است. در 6 ماهه نخست امسال در حدود 3.5 میلیارد دلار کالای ایرانی به عراق صادر شده است و در خوشبینانه‌ترین حالت تا پایان سال این رقم به 7 میلیارد دلار خواهد رسید. در واقع سهم صادر کننده ایرانی از بازار عراق تنها 5 درصد بوده و مابقی بازار در اختیار کالاهای چینی و ترک قرار دارد. دولت چین با پرداخت هزینه حمل کالای صادراتی تا مقصد و دولت ترکیه با پرداخت هزینه‌های نمایشگاهی و تبلیغاتی از صادرکنندگان خود حمایت می‌کند اما در ایران هنوز جوایز صادراتی سال 95 پرداخت نشده است.

در دنیای امروز، توسعه صنعت فولاد و به‌دست آوردن بازارهای رقابتی داخلی و بین‌المللی که در بسیاری موارد دچار رکود نیز می‌شود از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. رشد صادرات و فروش در بازارهای خارجی بر پایه قیمت، کیفیت و زمان تحویل قرار دارد. تولیدکننده‌ای که بتواند در بازارهای خارجی در این سه عامل بر رقبا مزیت داشته باشد می‌تواند به رشد و توسعه صادرات خود امیدوار باشد. در کنار این عوامل که شرط‌های لازم برای صادرات هستند، توجه به مواردی نظیر استفاده از تکنولوژی‌های روز، تولید محصولات متنوع، تحویل به‌موقع محصولات به مشتریان، داشتن برند، فروش اعتباری و... می‌توانند موجب موفقیت بیشتر در کسب بازارهای دنیا شود. برای خواند متن کامل  این یادداشت به شماره 89 ماهنامه اخبار فلزات، بخش فولاد مراجعه کنید. 

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 6954

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family