آخرین اخبار

اخبار فلزات: کاهش آب‌های زیرسطحی و کمبود آب شیرین از مهم‌ترین چالش‌های ایران است. تمامی افراد یک جامعه از هر قشر و تباری ملزم به صرفه‌جویی این نعمت گران‌بهای خدادادی هستند، اما موضوع مهم پیدا کردن وزنه‌های سنگین مصرف‌کننده و هدردهنده آب و ساختن سد تدبیر بر سیلاب بی‌آبی کشور است. با آنکه همواره همجمه‌های فراوانی بر پیکر بی‌جان صنعت کشور وارد شده است و ارقامی مبنی بر کم بازده بودن و جانمایی غلط صنایع و مخصوصا واحد‌های تولید فولادی در مناطق کم آب ارائه می‌شود، اما موضوعی که مورد غفلت واقع شده آن است که بازده آب در بخش صنعت بسیار بیشتر از سایر بخش‌ها بوده و تغییر تدریجی الگوی اقتصادی در مناطق کم آب به سمت الگوی صنعتی، می‌تواند منجر به کاهش چشمگیر مصرف آب و نجات کشور از چالش بی‌آبی شود.

مساله آب و کم‌آبی یکی از مهم‌ترین معضلات خبری روز در ایران است. معضلی که مردم، اقتصاد و صنعت کشور را با خود درگیر می‌کند. باید توجه داشت که کسب‌وکار صنایع معدنی و فولاد در کنار سایر فعالیت‌های اقتصادی کشور، بدون توجه به مقوله آب به هیچ وجه ادامه‌دار و امکان‌پذیر نخواهد بود. تجربه نشان می‌دهد تصمیمات احساسی و غیرکارشناسی در این حوزه نه‌تنها مشکل را رفع نمی‌کند؛ بلکه منجر به تعمیق مشکلات و بروز مسائل جدید خواهد شد.

یکی از مسائلی که به‌نظر می‌رسد به میزان کافی مورد بررسی همه‌جانبه کارشناسی قرار نگرفته است، انتقاد به جانمایی فولادسازی‌ها در مرکز کشور و در مناطق بی‌آب و تمایل به الزام انتقال فولادسازی‌ها به کنار دریاهای آزاد و مواردی نظیر آن است؛ گاهی استدلال می شود که در سایر کشورها نظیر چین بر اساس قوانین، احداث فولادسازی جدید مگر در کنار دریا صورت نخواهد پذیرفت و گاهی با اطلاق واژه "آب‌بر" به صنعت فولاد، صرف وجود آن در مناطق کم‌آب مورد پرسش قرار می‌گیرد. اما این موارد تا چه حد ریشه کارشناسی داشته و باید مبنای تصمیمات کلان در کشور ما شود؟ پس بهتر است نگاهی موشکافانه‌تر به این موضوع داشته باشیم.

 میزان مصرف آب در فولاد سازی

ابتدا باید به میزان مصرف آب در صنایع فولاد و بازدهی آب در این بخش اشاره شود. طی ماه‌های اخیر در نشریات و فضای مجازی مشاهده می‌شود که برخی چنین ادعا کرده و می‌کنند که به‌ازای تولید هرکیلوگرم فولاد چیزی در حدود 230 لیتر آب مصرف می‌شود. باید اذعان داشت که حداقل در کشور ما، این عدد به هیچ عنوان پایه علمی ندارد. باید توجه کرد که فولادسازی در ایران با اغلب فولادسازی‌های دیگر در دنیا از جهت مصرف آب قابل مقایسه نیست، چرا که یکی از مهم‌ترین مواردی را که در مورد مصرف آب در این صنایع باید مد نظر قرار داد، بسته و یا بازبودن سیستم‌های گردش، انتقال و استفاده از آب است. شایان ذکر است که در سیستم‌های بسته، آب وارد شده به چرخه تولید پس از مصرف دور ریخته نمی‌شود، بلکه در چرخه‌های بسته مورد استفاده مجدد قرار می‌گیرد. در نتیجه برای میزان دقیق مصرف و یا هدررفت آب، باید واحدهایی که از سیستم‌های مدار بسته استفاده می‌کنند را از سایر واحدهای فولادی متمایز ساخت. خوشبختانه در کشور ما همه فولادسازان از چرخه بسته آب برای تولید استفاده می‌کنند.

بر اساس مدارک و مستندات دقیق موجود، در شرکت‌های برتر فولادی کشور که از آخرین تکنولوژی‌های روز استفاده می‌کنند، مصرف آب به‌ازای تولید هر کیلوگرم فولاد خام در سراسر زنجیره و از نقطه ابتدایی تا پایانی تولید، شامل بهره‌برداری از معدن، تولید کنسانتره، تولید گندله، احیا و فولاد سازی، کمتر از 6 لیتر است. برای سایر فولادسازی‌های کشور نیز بعید به‌نظر می‌رسد که این عدد بیش از 10 تا 12 لیتر باشد. یادآور می‌شود که آب مصرفی برای تولید هر کیلوگرم فولاد خام در کل زنجیره تولید از فرآوری سنگ‌آهن تا تولید شمش در روش کوره‌بلند حدودا 5 درصد کمتر از روش احیاء مستقیم (در صورت استفاده از تکنولوژی هم‌نسل) است.

 آیا بازده اقتصادی آب در فولادسازی کمتر از سایر بخش‌های اقتصادی است؟

از آنجا که کشور با کمبود شدید منابع آبی مواجه است، بسیار مهم خواهد بود که از منابع ارزشمند آبی، حداکثر استفاده اقتصادی در جهت توسعه کشور و بهبود معیشت مردم صورت پذیرد. اما از نظر علمی و آماری در چه کسب‌وکاری بیشترین بازده اقتصادی از آب صورت می‌پذیرد؟ برای پاسخ به این سوال کافی است برخی از محصولات مختلفی که در کشور تولید می‌شوند، از لحاظ اقتصادی با یکدیگر مقایسه شوند.

چنانکه گفته شد، مصرف آب در فولادسازی‌های مدرن کشور به‌ازای هرکیلوگرم کمتر از 6 لیتر است. با توجه به قیمت روز فولاد خام می‌توان گفت به‌ازای مصرف هر لیتر آب در فولادسازی، حدود 370 تومان ارزش اقتصادی تولید می‌شود. بر اساس مطالعات انجام شده، در کشت سنتی پسته که یکی از بهترین الگوهای کشت در ایران را دارا است و آب کمتری را نسبت به سایر محصولات کشاورزی مصرف می‌کند، به‌ازای تولید هر کیلوگرم محصول، به‌طور متوسط حدود 2 هزار لیتر آب مصرف می‌شود و ارزش افزوده‌ای که به ازای هر لیتر آب با تولید این کالا ایجاد میشود، تنها حدود 30 تومان است. به همین ترتیب هندوانه تنها 2 تومان، گندم 1 تومان و گوشت گاو نیز 3 تومان به‌ازای هر لیتر آب ارزش افزوده ایجاد می‌کنند. واضح است که بازده اقتصادی فولاد به‌ازای مصرف هر لیتر آب، ده‌ها برابر محصولات دیگری است که اتفاقا در مناطق خشک و کم‌آب مرکز کشور پایه اقتصاد خانوارها را تشکیل می‌دهند.

 مشکل کم‌آبی چقدر جدی است؟

بر اساس مطالعات بانک جهانی در سال‌های 2040 تا 2050 در ایران بر اساس مدل تر، 5 میلیارد متر مکعب، بر اساس مدل خشک 65 میلیارد متر مکعب و بر اساس مدل متوسط 40 میلیارد متر مکعب کمبود آب اتفاق خواهد افتاد. طبق آخرین آمار شرکت آب و فاضلاب در حال حاضر 96 میلیارد متر مکعب آب در سال در کشور مصرف می‌شود. مساله کم‌آبی در سال‌های آتی در کشور بسیار جدی خواهد بود. نکته قابل توجه اینجاست که در حال حاضر بخش صنعت کشور تنها 2 درصد از آب و مصرف خانگی 6 درصد از مصرف آب را به خود اختصاص داده‌اند و بخش کشاورزی 92 درصد از آب را مصرف کرده و بیشترین میزان هدررفت آب را با خود به‌همراه دارد.

متن کامل این یادداشت را در ماهنامه شماره 95 اخبار فلزات بخوانید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 7952

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family