آخرین اخبار

اخبار فلزات: وضعیت تامین مواد اولیه صنعت فولاد کشور در حال حاضر چندان مطلوب نیست و این موضوع را می‌توان از طرح‌های در دست اقدام شرکت‌ها و نیز وضعیت ذخایر سنگ آهن و میزان بهره‌برداری از آن‌ها فهمید. اگر وضعیت تولید فولاد کشور به همین منوال پیش رود، تامین سنگ آهن در سال‌های آینده مشکلی نخواهد داشت. اما واقعیت آن است که اگر کشور قصد داشته باشد در افق 1404 به تولید 55 میلیون تن فولاد دست پیدا کند، این میزان تولید مواد اولیه فولاد کشور به هیچ وجه کفاف آن را نخواهد داد. این یعنی حتی اگر همه طرح‌ها تا آن زمان به بهره‌برداری برسند، کمبود مواد اولیه وجود خواهد داشت و کشور به ناچار باید به واردات مواد اولیه روی آورد. بنابراین لازم است اکتشافات سنگ آهن سرعت بیشتری پیدا کنند و سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه فرآوری سنگ آهن با ایجاد مشوق‌ها و جذابیت‌ها برای سرمایه‌گذاران از سوی دولت بیشتر شود.

ایران به‌علت دارا بودن معادن سنگ آهن، منابع انرژی، دسترسی به آب‌های آزاد و... جهت تولید فولاد دارای مزیت‌های رقابتی قابل توجهی نسبت به برخی کشورهای صنعتی مانند آلمان، ژاپن، کره جنوبی و برخی از دیگر کشورها است. با این حال در سال‌های اخیر به‌دلیل پاره‌ای مشکلات نظیر تکمیل نبودن زنجیره تولید، محدودیت در زیرساخت‌های حمل‌ونقل، محدودیت در بخش انرژی و... با چالش‌‌های عدیده‌ای جهت تامین مواد اولیه و کمکی مورد نیاز خود مواجه بوده است.

عمده‌ترین این چالش‌ها حول چهار محور تأمین کنسانتره سنگ آهن، تامین انرژی مورد نیاز کارخانه‌های تولیدی، دسترسی به ناوگان حمل‌ونقل بین معادن، بنادر و کارخانه‌های فولادی و محدودیت در تولید مواد افزودنی و اساسی تولید فولاد مانند فروآلیاژ و الکترود در داخل هستند.

 چالش‌های تامین مواد اولیه برای شرکت‌‌های فولادی کشور

در خصوص تامین کنسانتره سنگ آهن مورد نیاز فولادسازها، با توجه به اینکه بسیاری از معادن اقدام به ایجاد کارخانه‌های گندله‌سازی در مجاورت معادن خود کرده‌اند، در وضعیت فعلی فولادسازهایی که دارای معدن نیستند، برای پایداری تولید خود با مشکلات بسیاری مواجه شده‌اند. همچنین طی سال‌های اخیر عدم تناسب بین فعالیت‌های استخراجی و کشف معادن جدید با احداث کارخانه‌های فولادسازی و در برخی موارد خام‌فروشی یا صادرات سنگ آهن مورد نیاز کارخانه‌ها توسط معادن، شکاف میان عرضه و تقاضای سنگ آهن را گسترده‌تر کرده است. به‌علاوه با توجه به اینکه بخشی از تأمین خوراک مورد نیاز واحدهای فولادسازی نیز از طریق آهن قراضه صورت می‌پذیرد، به‌دلیل عدم وجود قراضه‌های صنعتی در ایران، فولادسازان در این حوزه نیز با کمبود مواجه هستند.

تهدید دیگری که عمده فولادسازان داخلی جهت تامین پایدار مواد اولیه خود با آن مواجه هستند، محدودیت و در برخی مسیرها عدم وجود شبکه ریلی بین معادن، بنادر و واحدهای فولادسازی است. محدودیت در شبکه حمل‌ونقل، سبب کندی سیستم حمل مواد اولیه به واحدهای فولادسازی و افزایش هزینه‌های حمل شده است که این مهم با توجه به رقم بالای هزینه‌های حمل به‌ویژه سنگ آهن، حاشیه سود شرکت‌ها را تحت تاثیر قرار داده است.

همچنین تامین انرژی و آب مورد نیاز واحدهای صنعتی، چالش مهم بعدی است که پیش روی فولادسازان داخلی قرار دارد. احداث واحدهای فولادسازی توسط معادن در استان‌های خشک و کم‌آب و همچنین خشکسالی‌های اخیر باعث ایجاد چالش کمبود آب برای واحدهای تولید مواد اولیه و فولادسازی شده است. همچنین وجود محدودیت‌های مصرف برق در برخی از ماه‌های سال با توجه به تکنولوژی موجود در صنایع فولادسازی باعث ایجاد محدودیت در تولید و کاهش بهره‌وری شده است. 

در نهایت عدم تولید مواد افزودنی و اساسی تولید فولاد مانند الکترود و برخی از فروآلیاژها  از دیگر مشکلات این صنعت در داخل کشور است. با توجه به چشم‌انداز افزایش ظرفیت تولید فولاد در ایران و به تبع آن نیاز به مواد اولیه و کمکی، ظرفیت‌های تولیدکنندگان داخلی این مواد پاسخگوی نیاز فولادسازان نیست. از این رو، تأمین کیفی و اقتصادی این مواد، همواره یکی از دغدغه‌های اساسی فولادسازان طی سال‌های اخیر و به ویژه با بروز تحریم‌های بین‌المللی و نوسانات پیش آمده در نرخ ارز است.

متن کامل این یادداشت را در شماره 95 ماهنامه «اخبار فلزات» و بخش فولاد مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 8000

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family