اخبار فلزات: منطقه گل‌گهر بیشتر حوزه معدنی است و اخیرا به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش تا تولید فولاد است. در این منطقه 6 آنومالی فعال وجود دارند که بیش از 1300 میلیون تن ذخیره سنگ آهن دارند. بنابراین در کل کشور بیشترین فعالیت معدنی در رابطه با سنگ آهن در این منطقه صورت می‌گیرد. به‌طوری که در هر سال حدود 45 تا 50 میلیون تن سنگ آهن از معادن برداشت می‌شود. برای رسیدن به این میزان سنگ آهن، باید مقداری خاک و باطله استخراج شود و این یعنی در هر سال 250 میلیون تن جابه‌جایی مواد معدنی رخ می‌دهد که این امر حجم بسیار زیادی از ماشین‌آلات معدنی را در این منطقه فعال کرده است و در حوزه معدن باعث ایجاد اشتغال فراوان شده است.

هم اکنون برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از تکنولوژی‌های روز، نیاز ضروری شرکت‌ها برای تکمیل زنجیره ارزش است. در همین زمینه شرکت گل‌گهر برای تکمیل زنجیره تولید و استفاده بهینه از ذخایر معدنی، با چندین شرکت مطرح معدنی قرارداد بسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت SRK، شرکت Hatch و شرکت Metso اشاره کرد. همکاری با این شرکت‌ها از آن جهت صورت گرفته است که تکنولوژی‌های موجود در منطقه جزو به‌روزترین‌ها در دنیا باشد و به همین ترتیب هزینه‌های بهره‌برداری کاهش یابد. در این همکاری‌ها نوع برداشت از معادن و روش‌های تولید مشخص می‌شود. بنابراین با استفاده از مشاوره‌های خارجی و داخلی، بهینه‌ترین روش‌های بهره‌برداری از معادن انجام شدند. خوشبختانه در زمینه بهره‌برداری موفقیت‌های خوبی حاصل شده است و در این زمینه طرح‌های مناسبی مانند بهره‌برداری زیرزمینی از معادن و نیز روش in pit crash انجام خواهد شد. در روش دوم در عمق معدن که حدود 200 تا 300 متر است، عملیات خردایش انجام می‌شود و سپس ماده معدنی با نوار نقاله به کارخانه‌های فرآوری انتقال می‌یابد. حتی در اکتشافات از روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید استفاده شده است.

افزایش راندمان تولید

در سال گذشته منطقه گل‌گهر 31 میلیون تن و شرکت گل‌گهر بالغ بر 14 میلیون تن کنسانتره تولید کرد. در خطوط کنسانتره نیز چشم‌انداز این است که تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده شود و تمامی آهن موجود در سنگ معدن برداشت شود؛ به‌طوری که باطله نهایی عاری از هر گونه سنگ آهن باشد. به همین دلیل قابلیت بازیابی خطوط بیش از 10 درصد افزایش یافته است که به همین ترتیب راندمان خطوط نیز افزایش یافته‌اند. برای کاهش گردوغبار و آلودگی، روش‌های بهره‌برداری در خطوط تولید کنسانتره به روش تر تغییر یافته‌اند. همچنین پروژه بازیابی آب در خطوط کنسانتره تعریف شده است که آب مصرفی مجددا به فرآیند تولید بازگردد. یک خط جدید نیز برای بهره‌برداری از باطله‌های قدیمی طراحی شده است. نکته دیگر در حوزه فرآوری این است که در کشور معادن سنگ آهن هماتیتی فراوانی وجود دارد که دارای اکسید آهن پایین‌تری نسبت به مگنتیت هستند. در این زمینه نیز با چندین شرکت مطرح مذاکراتی صورت گرفته و قرار است که خط جدید کنسانتره برای بهره‌برداری از سنگ آهن هماتیتی و دارای عیار پایین احداث شود. برای این کار سه انگیزه وجود داشت؛ یکی بهره‌برداری از معادن سنگ آهن هماتیتی فراوان در کشور که از آن‌ها استفاده نمی‌شود؛ دیگر اینکه با فعال‌سازی این معادن اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد می‌شود. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود ایران در سال‌های آینده در چرخه فولاد با کمبود کنسانتره مواجه شود. از این رو، بخشی از کنسانتره کشور از این طریق تامین خواهد شد.

در زمینه محصول گندله نیز گل گهر به مانند کنسانتره بزرگترین تولید کننده کشور است. تا پیش از راه‌اندازی کارخانه شماره 2 گندله‌سازی گل‌گهر، برخی از شرکت‌های فولادی مجبور بودند از خارج گندله وارد کنند، اما با راه‌اندازی کارخانه شماره 2 گندله‌سازی، جلوی واردات گرفته شد. در همین حال کارخانه یاد شده در کمتر از سه ماه به ظرفیت اسمی رسید. برنامه بعدی در حوزه گندله این است که ظرفیت خطوط از 5 میلیون تن به 7 میلیون تن افزایش یابد. به این ترتیب ظرفیت دو خط موجود به 14 میلیون تن خواهد رسید.

متن کامل این یادداشت را در شماره 95 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش معدن مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 8030

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family