آخرین اخبار

اخبار فلزات: منطقه گل‌گهر بیشتر حوزه معدنی است و اخیرا به‌دنبال تکمیل زنجیره ارزش تا تولید فولاد است. در این منطقه 6 آنومالی فعال وجود دارند که بیش از 1300 میلیون تن ذخیره سنگ آهن دارند. بنابراین در کل کشور بیشترین فعالیت معدنی در رابطه با سنگ آهن در این منطقه صورت می‌گیرد. به‌طوری که در هر سال حدود 45 تا 50 میلیون تن سنگ آهن از معادن برداشت می‌شود. برای رسیدن به این میزان سنگ آهن، باید مقداری خاک و باطله استخراج شود و این یعنی در هر سال 250 میلیون تن جابه‌جایی مواد معدنی رخ می‌دهد که این امر حجم بسیار زیادی از ماشین‌آلات معدنی را در این منطقه فعال کرده است و در حوزه معدن باعث ایجاد اشتغال فراوان شده است.

هم اکنون برنامه‌ریزی مناسب و استفاده از تکنولوژی‌های روز، نیاز ضروری شرکت‌ها برای تکمیل زنجیره ارزش است. در همین زمینه شرکت گل‌گهر برای تکمیل زنجیره تولید و استفاده بهینه از ذخایر معدنی، با چندین شرکت مطرح معدنی قرارداد بسته است که از جمله آن‌ها می‌توان به شرکت SRK، شرکت Hatch و شرکت Metso اشاره کرد. همکاری با این شرکت‌ها از آن جهت صورت گرفته است که تکنولوژی‌های موجود در منطقه جزو به‌روزترین‌ها در دنیا باشد و به همین ترتیب هزینه‌های بهره‌برداری کاهش یابد. در این همکاری‌ها نوع برداشت از معادن و روش‌های تولید مشخص می‌شود. بنابراین با استفاده از مشاوره‌های خارجی و داخلی، بهینه‌ترین روش‌های بهره‌برداری از معادن انجام شدند. خوشبختانه در زمینه بهره‌برداری موفقیت‌های خوبی حاصل شده است و در این زمینه طرح‌های مناسبی مانند بهره‌برداری زیرزمینی از معادن و نیز روش in pit crash انجام خواهد شد. در روش دوم در عمق معدن که حدود 200 تا 300 متر است، عملیات خردایش انجام می‌شود و سپس ماده معدنی با نوار نقاله به کارخانه‌های فرآوری انتقال می‌یابد. حتی در اکتشافات از روش‌ها و تکنولوژی‌های جدید استفاده شده است.

افزایش راندمان تولید

در سال گذشته منطقه گل‌گهر 31 میلیون تن و شرکت گل‌گهر بالغ بر 14 میلیون تن کنسانتره تولید کرد. در خطوط کنسانتره نیز چشم‌انداز این است که تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده شود و تمامی آهن موجود در سنگ معدن برداشت شود؛ به‌طوری که باطله نهایی عاری از هر گونه سنگ آهن باشد. به همین دلیل قابلیت بازیابی خطوط بیش از 10 درصد افزایش یافته است که به همین ترتیب راندمان خطوط نیز افزایش یافته‌اند. برای کاهش گردوغبار و آلودگی، روش‌های بهره‌برداری در خطوط تولید کنسانتره به روش تر تغییر یافته‌اند. همچنین پروژه بازیابی آب در خطوط کنسانتره تعریف شده است که آب مصرفی مجددا به فرآیند تولید بازگردد. یک خط جدید نیز برای بهره‌برداری از باطله‌های قدیمی طراحی شده است. نکته دیگر در حوزه فرآوری این است که در کشور معادن سنگ آهن هماتیتی فراوانی وجود دارد که دارای اکسید آهن پایین‌تری نسبت به مگنتیت هستند. در این زمینه نیز با چندین شرکت مطرح مذاکراتی صورت گرفته و قرار است که خط جدید کنسانتره برای بهره‌برداری از سنگ آهن هماتیتی و دارای عیار پایین احداث شود. برای این کار سه انگیزه وجود داشت؛ یکی بهره‌برداری از معادن سنگ آهن هماتیتی فراوان در کشور که از آن‌ها استفاده نمی‌شود؛ دیگر اینکه با فعال‌سازی این معادن اشتغال و رونق اقتصادی ایجاد می‌شود. ضمن اینکه پیش‌بینی می‌شود ایران در سال‌های آینده در چرخه فولاد با کمبود کنسانتره مواجه شود. از این رو، بخشی از کنسانتره کشور از این طریق تامین خواهد شد.

در زمینه محصول گندله نیز گل گهر به مانند کنسانتره بزرگترین تولید کننده کشور است. تا پیش از راه‌اندازی کارخانه شماره 2 گندله‌سازی گل‌گهر، برخی از شرکت‌های فولادی مجبور بودند از خارج گندله وارد کنند، اما با راه‌اندازی کارخانه شماره 2 گندله‌سازی، جلوی واردات گرفته شد. در همین حال کارخانه یاد شده در کمتر از سه ماه به ظرفیت اسمی رسید. برنامه بعدی در حوزه گندله این است که ظرفیت خطوط از 5 میلیون تن به 7 میلیون تن افزایش یابد. به این ترتیب ظرفیت دو خط موجود به 14 میلیون تن خواهد رسید.

متن کامل این یادداشت را در شماره 95 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش معدن مطالعه نمایید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 8030

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family