اخبار فلزات: در دنیای کنونی، حضور موفق کشورها در بازارهای بین‌المللی به‌عنوان یکی از عناصر اصلی توسعه یافتگی شناخته می‌شود. صادرات فولاد نیز به‌عنوان یکی از شاخصه‌های رشد اقتصادی از اهمیت دوچندانی برخوردار است. طی سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاری قابل توجهی در صنعت فولاد کشور انجام و ظرفیت قابل توجهی احداث شده است. استفاده از تمامی این ظرفیت در داخل کشور ممکن نیست و همین موضوع گویای نقش صادرات برای ادامه بقا این صنعت و فعالیت با ظرفیت کامل خواهد بود.

صادرات یکی از مهمترین لازمه‌های پیشرفت و توسعه صنایع به‌شمار می‌رود. صنعت فولاد نیز از این قضیه مثتثنی نیست و حتی باید اذعان کرد که فروش مصنوعات فولادی در بازار جهانی از اهمیت دوچندانی نسبت به سایر صنایع برخوردار است. در سند چشم‌انداز ایران در افق 1404، تولید 55 میلیون تن فولاد هدف‌گذاری شده است. سرانه مصرف فولاد در داخل کشور رقم مشخصی دارد. اگر این ظرفیت تولید محقق شود که با توجه به طرح‌های توسعه این صنعت، دور از ذهن نیست، تنها بخشی از این تولید قابلیت مصرف در داخل کشور را خواهد داشت. در نتیجه باید مازاد تولید صادر شود تا واحدهای فولادسازی بتوانند با تمام ظرفیت خود فعالیت کنند. کما اینکه در سند چشم‌انداز نیز، برنامه برای صادرات 19 میلیون تن فولاد در نظر گرفته شده است.

در صورتی که این حجم از صادرات محقق نشود، واحدهای فولادسازی کشور ناچار هستند با کمتر از ظرفیت اسمی خود فعالیت کنند. باید خاطرنشان ساخت طی سال گذشته، حدود 21 میلیون تن فولاد تولید شد. از این میزان 13 میلیون تن آن در داخل کشور به مصرف رسید، مازاد نیاز کشور که حدود 8 میلیون تن بود نیز به همت فعالان این صنعت در بازارهای بین‌المللی به فروش رسید.

حال با توجه به موارد یاد شده، ذکر این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که اگر تا سال 1404، شرکت‌های فولادی خود را برای این حجم از صادرات آماده نکنند، حتی اگر به این ظرفیت تولید برسیم، باز هم امکان تولید واقعی آن محقق نخواهد شد. چراکه بازار مصرف و صادرات را نداریم.

صادرات در ابعاد دیگر نیز حائز اهمیت است که از جمله مهمترین آن‌ها باید به ارزآوری اشاره کرد که نتایج مثبت آن به دولت باز می‌گردد. کما اینکه طی سال گذشته، سهم ارزآوری فولادی‌ها بالغ بر 5 میلیارد دلار گزارش شد. اشتغال‌زایی را باید از دیگر مزیت‌های توجه به صادرات، حفظ و توسعه آن دانست. چرا که اگر واحدهای تولیدی از همه ظرفیت خود برای تولید استفاده کنند، بدون شک موقعیت‌های شغلی افزایش خواهد یافت.

تصمیم‌گیران، دید بلندمدت ندارند

مسئولان کشور اغلب به اهمیت صادرات واقف هستند اما در مواقع بحرانی، نمی‌توانند به خوبی حمایت لازم را از این مهم به عمل آورند. شاهد عینی این ادعا نیز، اقدامات انجام گرفته از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به ویژه از ماه دوم سال جاری است. این اقدامات زمینه کاهش صادرات را فراهم کرده‌اند. بنابرای باید افزود که متاسفانه مدیران و تصمیم‌گیران بلند نظر نیستند و مقطعی برنامه‌ریزی می کنند. به همین دلیل نیز صادرات کشور  هر سال فراز و فرودهای خاص خودش را دارد.

توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که باید به زمان‌بر بودن صادرات تاکید کرد. برای حضور در یک بازار باید چندین ماه و حتی چندین سال، تلاش کرد؛ چراکه رقیبان قدری در این خصوص داریم.

اما متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود پس از ورود به یک بازار جهانی، به ناگاه، دولت با صدور بخشنامه‌های مختلف سد راه صادرات می‌شود. درنتیجه کشورهای دیگری جایگزین ما در امر صادرات  خواهند شد و سهم بازار را به دست می‌گیرند. در ادامه بازاری که به سختی به دست آمده، با یک بخشنامه و بی تدبیری دولت از دست خواهد رفت.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 9233

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family