اخبار فلزات: علوم زمین‌شناسی و اطلاعات مربوط به حوزه معدنی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در دنیا برخوردار هستند. کشورهای توسعه‌یافته توانستند با پیشرفت و توسعه این حوزه، موجبات استفاده از منابع سایر کشورها را فراهم آوردند. ایران علی‌رغم ذخایر وسیع خود در مواد معدنی و نفت، از تکنولوژی و علم موضوع زمین‌شناسی بهره‌مند نبوده؛ بنابراین سازمان‌های معدنی و سازمان اکتشافات کشور وظیفه دارند تا با آموزش صحیح و تهیه تجهیزات موردنیاز، زمینه‌ این پیشرفت و توسعه را بیش از پیش فراهم کنند.

در سال 1280 هجری شمسی، فردی به‌نام ویلیام ناکس‌دارسی از انگلستان به ایران آمد و به شرق خوزستان و منطقه مسجد سلیمان رفت و جستجوی نفت را در این ناحیه آغاز کرد. حال این سوال مطرح می‌شود که ویلیام ناکس‌دارسی با توجه به علم و تکنولوژی آن زمان چگونه این منطقه را انتخاب کرده است؟ در آن زمان نه تصاویر ماهواره‌ای وجود داشت و نه اقداماتی در زمینه اکتشافات و زمین‌شناسی انجام می‌گرفت. چگونه این فرد با حفاری‌های متعدد، موفق به استخراج اولین چاه نفتی مسجد سلیمان در سال 1287 شد؟

درواقع باید اذعان کرد که این ماجرا، حکایت از پیشرفت متخصصان انگلیسی در زمینه اکتشاف طی سال‌های گذشته دارد. اما آیا ایران در حال حاضر توانایی انجام این‌کار را با توجه به پیشرفت و توسعه تکنولوژی دارد؟

  کشور ما از ابتدا نیز در علوم زمین‌شناسی ضعیف بود و علی‌رغم تمامی تلاش‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات مبنی بر توسعه و پیشرفت این علم، شاهد نتایج خوبی در این زمینه نیستیم. روش‌های اکتشاف در ایران پر ریسک هستند بنابراین سرمایه‌گذاران خصوصی به سراغِ این حوزه نمی‌روند. اکتشاف با هزینه‌های بسیار برای سرمایه‌گذاران، منجر به عدمِ سرمایه‌گذاری در این حوزه و در نتیجه، عقب‌ماندگی مجدد ایران در حوزه زمین‌شناسی خواهد شد. 

عدمِ درک درست کارشناسان از حوزه علوم زمین، سبب شد تا سفره‌های آبی زیرزمینی کشور نیز مدیریت نشوند. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر، شاهد بحران سفره‌های آبِ زیرزمینی در ایران هستیم که متاثر از بی‌اطلاعی در علوم مذکور است. مشکل بزرگتر تشکیل مهندسی نفت در دانشکده‌های مهندسی شیمی به‌شمار می‌رود. چراکه موضوعات مهندسی نفت درخصوص علوم زمین و مباحث زیرزمین نادیده‌ گرفته شده و تنها به مسائل سطحی زمین پرداخته می‌شود که این موارد به حوزه پالایش و پتروشیمی تعلق دارد. این در حالی است که دو موضوع مذکور بعد از فرآیند استخراج نفت و تولید نفت قرار دارد بنابراین استقرار رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌های شیمی امری اشتباه و غیرکارشناسی محسوب می‌شود. در بسیاری از کشورهای دنیا، مهندسی نفت در کنار مهندسی معدن قرار دارد؛ که دلیل آن مرتبط‌ بودن این 2 رشته به علوم زمین است. در دانشگاه‌ها و سازمان‌ها باید علوم مربوط به زمین تقویت شوند.

توصیه بنده این است که مهندسی نفت یا مخازن نفتی را در دانشکده‌های معدن و علوم زمینی انتقال دهند تا این 2 مقوله با در کنارِ هم قرار گرفتن موجبات توسعه حوزه معدنی کشور را فراهم کنند. عدمِ انتقال ریسک استخراج به کارشناسان و سرمایه‌گذاران، باید از مهم‌ترین وظایف سازمان زمین‌شناسی باشد؛ این ریسک باید توسط دولت انجام گیرد تا با گسترش سفارشات اکتشافی، شاهد نتایج بهتری در راستای گسترش اطلاعات زمین‌شناسی و توسعه در بخش معدن باشیم. پس از احداث ایمیدرو، امیدهای بسیاری مبنی بر انجام این اتفاقات ایجاد شد اما دلیل عدمِ تحقق این امر، جایگزینی وظایف این سازمان با شرکت ملی فولاد بود. ایمیدرو باید فعالیت‌های مربوط به فولاد را به شرکت ملی فولاد واگذار کند، معادن و کارخانه‌های فولادی را رها کند و در زمینه معدن و زمینه‌های زمین‌شناسی فعالیت کند. فولاد به مرحله بلوغ در کشور رسیده و واحدهایی اجرایی در زمینه زمین‌شناسی و معدن باید بر ماموریت اصلی خود یعنی حوزه‌های معدنی بپردازند.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 9375

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family