اخبار فلزات: میزان تولید محصولات سنگ‌آهنی از عوامل نشان‌دهنده میزان پیشرفت یک‌ کشور به‌شمار می‌رود. کشور ما با برخورداری از ذخایر وسیع سنگ‌آهن و ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مربوط به دانش و تخصص افراد تحصیلکرده خود توانسته در چند سال‌ گذشته از خام‌فروشی فاصله گرفته و با تبدیل سنگ‌آهن به کنسانتره و گندله میزان ارزش‌افزوده محصولات سنگ‌آهنی کشور را افزایش دهد. براساس بررسی‌های انجام‌شده شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز با استفاده از حداکثر ظرفیت تولیدی خود و فراتر از آن، توانسته کارنامه خوبی در روند صعودی تولیدات کشور به جا بگذارد. امید می‌رود با تکرار این نتایج و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در منطقه گل‌گهر، چشم‌انداز 1400 این منطقه محقق شده و موجبات پیشرفت ایران به‌عنوان کشوری موفق و در حال توسعه در سطح بین‌المللی بیش از پیش فراهم شود.

نیمه نخست سال97 باوجود تمامی مشکلات و مسائل مربوط به موضوع تک‌نرخی شدن ارز و فعالیت بازار ثانویه، برای شرکت‌های معدنی و صنعتی با رشد قابل‌توجهی در تولید همراه بود. در این میان شرکت‌هایی توانستند بالاترین میزان فروش خود را ثبت و با ارتقا و افزایش واحدهای تولیدی در آینده مقدمات تولید بیشتر و در نتیجه فروش افزون‌تر را فراهم کنند. همین امر نشان‌دهنده تاثیر مدیریت و برنامه‌ریزی بر وضعیت آینده یک شرکت است. این شرکت‌ها با ثبت رکوردهای خیره‌کننده خود نشان دادند که تحریم‌های بین‌المللی تاثیر اندکی بر روند کاری داخل داشته و با خودکفایی و استفاده از پتانسیل‌ بالای کشور، می‌توان علاوه بر حفظ موقعیت فعلی و ارتقای آن، زمینه‌های صادرات محصول به سایر کشورهای دنیا را نیز فراهم کرد.

 وضعیت بازار کنسانتره و گندله

تکمیل زنجیره فولاد تا حد زیادی به توانایی شرکت‌های معدنی در افزایش ارزش‌افزوده سنگ‌آهن بستگی دارد. بازار فعلی ایران بازاری پر رونق برای سنگ‌آهن به‌شمار می‌رود. این بازار در پی افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور، با ارزش‌افزوده و رونق خوبی همراه بوده است. نکته قابل توجه در تکمیل زنجیره تولید فولاد از تبدیل سنگ‌آهن به محصول نهایی نهفته است و با تکمیل و توسعه واحدهای تولید کنسانتره و گندله می‌توان این زنجیره را بهبود بخشیده و میزان ارزش‌افزوده حاصل را تا حد زیادی افزایش داد. شرکت‌های بزرگ معدنی و صنعتی نقش بسیار موثری در تحقق این مهم ایفا می‌کنند. این شرکت‌های علاوه بر داشتن پتانسیل معدنی بالا، سرمایه و نیروی انسانی متخصص، می‌توانند با احداث واحدهای فرآوری میزان تولید و فروش محصول نهایی را تا حد زیادی افزایش دهند.

معادن کشور پتانسیل بالایی در افزایش ثروت و ایجاد ارزش‌افزوده دارند. واحدهای معدنی و صنعتی در دهه‌های گذشته با توجه خاصی روبه‌رو شده و توانسته‌اند با تکمیل و احداث پروژه‌های گوناگون، گامی موثر در راستای افزایش ظرفیت‌های تولیدی کشور بردارند. یکی از مهم‌ترین معیارهای هر کشور توسعه‌یافته صنعت فولاد و محصولات آن است. طبق آمار میزان تولیدات صنعت فولاد کشورهای توسعه‌یافته در مقایسه با کشورهای در حال توسعه بالاتر بوده و از جایگاه بهتری برخوردار هستند.

متن کامل این یادداشت را در شماره 99 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش معدن مطالعه کنید.

K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 9564

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family