مقوله مسئولیت‌های اجتماعی از موضوعات بسیار حیاتی و تاثیرگذار در شرکت‌های موفق و اصولی جهان به‌شمار می‌رود. شرکت‌های بزرگ در کشورهای توسعه‌یافته با بهره‌گیری از روش‌های مختلف، مسئولیت‌های اجتماعی خود را به بهترین نحو انجام می‌دهند که دلیل اصلی این امر، اهمیت منافع جامعه و محیط پیرامون در راستای رسیدن به اهداف بزرگ و مهم خود است. ایران در زمره کشورهای در حال توسعه قرار دارد و با الگوبرداری درست از اقدامات شرکت‌های موفق جهان و ترویج آن‌ها می‌تواند در بسترسازی مناسب برای پیشرفت شرکت و جامعه، گام‌های موثری بردارد. فولاد خوزستان به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین واحدهای تولید فولاد کشور توانسته با انجام مسئولیت‌های اجتماعی متنوع و کاربردی خود، موفقیت‌های بزرگی را در سال‌های گذشته به دست آورد. استمرار و تداوم مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت موجب پیشرفت این مجموعه بزرگ کشور خواهد شد؛ از جمله مهم‌ترین اقدامات فولاد خوزستان در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی می‌توان به ساخت ورزشگاه، احداث کمربند سبز و اقدامات فرهنگی دیگر اشاره کرد. امید می‌رود که با هدف‌گذاری مناسب و همکاری تمامی نهادهای دولتی و خصوصی کشور، مقدمات تعالی تمامی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور فراهم شود.

مسئولیت اجتماعی شرکتی(Corporate Social Responsibility) یکی از مباحث مهم اخلاق کسب و کار به‌شمار می‌رود که براساس آن نقش شرکت‌ها در جامعه مورد بررسی قرار می‌گیرد. وظایف شرکت در راستای حفظ و کمک به منافع مردم در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی قرار می‌گیرد؛ به‌عبارت دیگر مسئولیت اجتماعی شرکتی در رابطه با جامعه، نفرات و محیطی مرتبط با شرکت تعریف شده که این مقوله بسیار فراتر از مسائل مالی و اقتصادی خواهد بود. مسئولیت‌های اجتماعی، اهرم پیشبرد ملزومات اجتماعی و در نهایت منافع شرکت است، به‌نحوی که شرکت‌های اصولی و دارای ساختار به منظور تولید ثروت و رونق کسب و کار خود موظف به انجام این وظایف هستند. اجرای این اقدامات مهم و موثر و نظارت بر عملکرد برعهده کادر هیات مدیره و مدیرعامل هر مجموعه و واحد تولیدی است.

 

مسئولیت اجتماعی، اختیاری نیست

با پیشرفت و گسترش کارخانه‌ها در قرن بیستم و محوریت شرکت‌ها بر موضوع توسعه پایدار، مباحثی مانند اقتصاد جامعه و محیط‌زیست قوت گرفته و تبدیل به اصول بنیادی شده است. توجه به آن‌ اقتصاد جامعه و محیط‌زیست مفهوم کلی مسئولیت اجتماعی را شکل داده و برخلاف نگاه سنتی به مدیریت کسب و کار و اهداف کوتاه‌مدت و محدود، توسعه و سود پایدار و بلندمدت را مورد بررسی قرار داده که تحقق تمامی آن‌ها در گرو توجه به محیط پیرامون و انجام مسئولیت‌های یادشده است.

مسئولیت‌های اجتماعی مانند سایر نظریه‌های موجود در حوزه کسب و کار و ازجمله مقوله توسعه پایدار، تاثیر بسزایی بر روند اقتصاد فعلی و آتی جهان خواهند داشت. در بیشتر کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه، موضوع احترام به حقوق مصرف‌کننده فقط به موضوعات اقتصادی و خدمات محدود نشده و در سایر بخش‌های مربوط به جامعه نیز گسترده شده است. این حوزه سعی دارد با تفهیم این موضوع که دامنه ذی‌نعفان یک شرکت از خریداران نهایی آن بیشتر است، اهمیت مسائلی مانند محیط‌زیست و جامعه را بیش از پیش آشکار کند. انجام این مهم به‌عنوان امری ضروری در هر شرکت، سلیقه‌ای نبوده و اقدامی اجباری به‌شمار می‌رود. این موضوع نشان‌دهنده میزان اهمیت واحدهای تولیدی و فعالان اقتصادی به حقوق تمامی انسان‌ها، محیط‌زیست و در راستای حمایت از کارگران و پرسنل واحدهای تولیدی و صنعتی است.

متن کامل این یادداشت را در شماره 100 ماهنامه «اخبار فلزات» و در بخش فولاد مطالعه کنید.

 •  
 •  
 •  
K2_NEWS_NUMBER_CUSTOM 9625

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family