• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: به دلیل توقف‌های تولید از پیش تعیین شده در معادن بزرگ این شرکت، یعنی آزول و اوروکوم، تولید منگنز شرکت واله در 3 ماهه سوم امسال، به 1.6 میلیون تن کاهش یافت. این افت 10 درصدی تولید، به حدی بود که حتی افزایش تولید 58 درصدی معدن مورو دا مینا، نتوانست مانع آن شود.

به گزارش اخبار فلزات، شرکت واله، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد معدنی دنیاست. معادن سنگ منگنز این شرکت، همگی در کشور برزیل واقع هستند. کشور برزیل، حدود 10 درصد از کل ذخایر منگنز جهان را در اختیار دارد و از این بابت، در رتبه چهارم قرار می‌گیرد. شرکت واله، استخراج 70 درصد از منگنز برزیل را به عهده دارد. معادن این شرکت به ترتیب بزرگی حجم تولید سالانه، آزول (Azul)، اوروکوم (Urucum) و مورو دا مینا (Morro da Mina) هستند که در ایالت‌های پارا (Pará) و مت گروسو دو سول (Mat Grosso do Sul) قرار دارند. معدن آزول، به تنهایی، 80 درصد از تولید کل شرکت واله را به خود اختصاص داده است. این معادن، همگی از نوع پرعیار بوده و سنگ معدنی استحصال شده از آن‌ها، حاوی حداقل 40 درصد عنصر منگنز است. نمودار 1، مقایسه تولید منگنز در سال 2017 و 2016 را در 3 ماهه‌های مختلف سال نشان می‌دهد.

                                             

همانطور که در نمودار بالا دیده می‌شود، حجم تولید منگنز در 9 ماهه سال 2017 نسبت به سال گذشته، حدود 10 درصد کاهش داشت. حجم تولید منگنز در 3 ماهه سوم امسال، با اینکه از 3 ماهه دوم و 3 ماهه اول سال، به ترتیب 12 و 4 درصد رشد داشت، اما باز هم نتوانست به حجم تولید سال گذشته دست یابد و به 568 هزار تن قناعت کرد.

تولید معدن آزول، در 3 ماهه سوم 2017 معادل 382 هزار تن گزارش شد که نسبت به 3 ماهه دوم، رشد 12 درصدی داشت. علت کاهش شدید تولید در 3 ماهه دوم امسال، توقف‌هایی بود که در ماه ژوئن برای انجام تعمیرات در معدن آزول صورت گرفت. این توقف‌ها همگی از پیش برنامه‌ریزی شده بودند. علت افت حجم تولید 3 ماهه سوم 2017، نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته، این بود که دسترسی به سنگ‌های معدنی پرعیار معدن، مشکل‌تر شده بود. همین معضل، باعث افت 20 درصدی تولید منگنز نسبت به سال گذشته شد.

معدن اوروکوم، در 3 ماهه سوم امسال، حدود 160 هزار تن سنگ منگنز تولید کرد. حجم تولید این معدن نسبت به 3 ماهه دوم امسال، 6.8 درصد کمتر شد. علت این کاهش تولید، توقف 10 روزه‌ای بود که برای تعمیرات از پیش تعیین شده برای کارخانه تغلیظ این معدن انجام شد.

درباره معدن مورو دا مینا باید گفت که این معدن کوچک با تأمین 5 درصد از کل حجم تولید شرکت واله در 3 ماهه سوم امسال، تولیدی معادل 27 هزار تن داشت. تولید این معدن، برخلاف سایر معادن این شرکت، نسبت به 3 ماهه دوم 2017، رشد زیادی داشت. این افزایش 58 درصدی در تولید، مدیون افزایش تقاضای کارخانه فروآلیاژ بارباسینا (Barbacena) بود.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family