• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: جهان با افزایش تولید خودروهای الکتریکی در دهه‌های آینده، بیش از پیش به کبالت نیاز پیدا خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، این در حالی است که هم‌اکنون بیش از نیمی از نیاز جهان با ذخایری تامین می‌شود که در جمهوری دموکراتیک کنگو استخراج می‌شود. کشوری که به استخراج غیرقانونی، تضییع حقوق انسانی و کار کودکان در معادن آن شهرت جهانی دارد. حالا یک شرکت کانادایی از شناسایی یک کمربند کبالت-نقره در این کشور خبر داده که می‌توان آن را فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت در جهان معرفی کرد. با توسعه این منبع و رشد چشمگیر حجم کبالت استخراج شده در کانادا می‌توان اطمینان حاصل کرد که زنجیره عرضه کبالت در جهان سالم‌تر از آنچه اکنون است، خواهد بود. 
به گزارش صمت به نقل از ماینینگ، شرکت کانادایی «متوریک‌ریسورسِز» که در زمینه اکتشاف مواد معدنی با رویکرد کبالت و کانی‌های پلی‌متالیک فعالیت دارد، با امضای قراردادی الزام‌آور ۱۰۰ درصد از مالکیت پروژه‌ای به نام «لورن‌کبالت» را به‌دست آورده است. این پروژه در ۹ کیلومتری شهر کوچک کوبالت در استان انتاریو در کانادا قرار دارد. 
متوریک‌ریسورسِز در گزارشی که ۷ مه۲۰۱۸ (۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) در این باره منتشر کرد، این پروژه را بیشتر تشریح کرد و در آن آورد که در اختیار گرفتن مالکیت این پروژه، بخشی از راهکاری است که این شرکت در پیش گرفته و در آن بر رشد موقعیت سرزمینی‌اش در کمربند کبالت-نقره آنتاریو متمرکز شده است. 
تاکنون و در یک دوره زمانی ۶۰ ساله از این منطقه ۵۰ میلیون پوند (نزدیک به ۲۲ میلیون و ۶۸۰ کیلوگرم) کبالت و ۶۰۰ میلیون اونس (حدود ۱۷ میلیون گرم) نقره به‌دست آمده است. 
هم‌اکنون زمین‌شناسان مشغول نقشه‌برداری دقیق از سایت هستند و بر تکمیل برنامه نمونه‌برداری تراشه‌سنگ‌ها تمرکز دارند. این برنامه شامل نمونه‌برداری از شفت‌ها و پیت‌های تاریخی می‌شود. 
تونی کورباک، مدیر بخش کبالت این شرکت است. او می‌گوید: در منطقه مربوط به پروژه شفت‌ها و پیت‌های کبالت-نقره‌ای قرار دارند که هیچ گاه با فنون اکتشافی مدرن اکتشاف نشده‌اند. 
کورباک در یک نشست رسانه‌ای در این باره گفت منطقه لورن به دلیل عیار بالای کبالت آن شناخته شده است. یک گزارش تاریخی مربوط به دهه ۱۹۳۰ میلادی (۱۳۰۹ خورشیدی) نشان داده که در عمق ۵۳ متری شفت معدن این منطقه، مقادیر زیادی کبالت و نقره وجود دارد، اگرچه میزان نقره به اندازه کبالت نیست و کانی‌های کبالت فراوان‌تر و قابل‌مشاهده‌تر هستند. 
او افزود: کمربند کوبالت-انتاریو را می‌توان فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت روی زمین معرفی کرد. ما در هفته‌های پیش رو بر اکتشاف منطقه و پس از آن بر حفاری متمرکز خواهیم بود.

 انتظار کاهش آن در جمهوری دموکراتیک کنگو 
در صورتی که گفته کورباک عملی باشد و کمربند کوبالت-انتاریو به عنوان فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت روی زمین اکتشاف و استخراج شود، در زنجیره تامین کبالت اتفاق تاثیرگذاری به شمار می‌آید.
این مسئله از آنجایی اهمیت دارد که اکنون بیشترین ذخایر کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو در افریقای مرکزی شناسایی شده‌اند و حدود ۵۳ درصد از کبالت جهان از این کشور استخراج می‌شود. پس از کنگو نیز چین و کانادا حدود ۵/۶ درصد از تولید جهانی را در اختیار دارند. 
جمهوری دموکراتیک کنگو، کشوری جنگ‌زده و از نظر سیاسی بی‌ثبات است و معادن آن نیز متاثر از این هرج و مرج و نابسامانی، بیشتر به صورت غیرقانونی و با استثمار نیروی انسانی و بکارگیری کودکان استخراج می‌شوند.
 مجموع این اتفاق‌ها می‌تواند برای بخش استخراج کبالت در کانادا یک مزیت به شمار آید، آن هم در شرایطی که استخراج کبالت در استان‌های انتاریو، بریتیش‌کلمبیا و کانادای شمالی در ۲ سال گذشته افزایش داشته است و آنچه در این بین بر اهمیت این مزیت می‌افزاید چشم‌اندازی است که برای مصرف کبالت در سال‌های پیش رو ترسیم می‌شود. 
بنا بر گزارشی که بلومبرگ در آبان سال گذشته منتشر کرده، تقاضای جهانی کبالت تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۰۹خورشیدی) ۴۷ برابر میزانی خواهد بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶خورشیدی) وجود داشت. این افزایش تقاضا از جایی برمی‌آید که صنعت خودرو در آینده به شدت به این ماده معدنی وابستگی خواهد داشت، چون بسیاری از شرکت‌های برجسته خودروساز جهان به دنبال ساخت خودروهای برقی هستند تا از فشاری که در زمینه گرمایش زمین بر آنها وارد است، رهایی یابند.در واقع دولت‌ها، این شرکت‌ها را به دلیل استفاده از موتورهایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند، به افزایش کربن در جو متهم می‌کنند. در نتیجه تقاضا برای باتری‌های لیتیوم‌یون و همچنین کبالت به عنوان ماده‌ای به نسبت کمیاب بالا می‌رود.

گفت و گوها

 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد

  بی‌ثباتی بازار ارز و ضرر تولیدکنندگان، دو روی یک سکه

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت توکافولاد در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به ناپایداری اقتصادی کشور در سال جاری اشاره کرد و افزود: شرایط اقتصادی کشور از ابتدای بهار 97، آنطور که باید امیدبخش نبود و مشکلات متعددی گریبانگیر فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان و .... شد. تحریم، عدم اطمینان نسبت به آینده، نبود ثبات در قیمت ارز و .... به مشکلات بازار و تولیدکنندگان داخلی دامن زد و این تولیدکنندگان در شرایطی متزلزل‌تر از گذشته قرار گرفتند.
  ادامه مطلب...
 • مهدی ثقفی، مدیر عامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)

  حلقه‌های اتصال چرخه تولید در صنعت آلومینیوم منقطع است

  اخبار فلزات: یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه، تامین منابع مالی مناسب و به‌هنگام صنایع کشور است. در شرایطی که اقتصاد کشور با مشکلات و معضلات بسیاری همراه است، یافتن مسیرهای مناسب برای تامین منابع مالی طرح‌های توسعه‌ای می‌تواند به ‌بهبود شرایط اقتصادی کمک کند. در این راستا ماهنامه اخبار فلزات با مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) به گفت‌وگو نشسته است. مهدی ثقفی معتقد است که با توجه به محدودیت‌های بسیار زیاد صنایع کشور و مخصوصا آلومینیوم، تامین منابع مالی صحیح می‌تواند بخشی از مشکلات موجود را کاهش دهد. شرح مفصل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات

  لیلی بخش معدن، مرد بود یا زن؟!

  اخبار فلزات: فرشید سلطان‌زاده، مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات در گفت‌وگو با پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: دولت باید تعریف خود را از واژه ماده معدنی خام و یا با ارزش افزوده پایین، مشخص کند.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد ارزانی، مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان جنوب

  صادرات، اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان ایرانی است

  اخبار فلزات: با توجه به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز توسعه و با درنظر گرفتن میزان تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404و سرانه مصرف آن، اهمیت صادرات بیش از پیش خود را نشان می‌دهد. تا جائی که برخی واحدهای فولادی از ابتدا با هدف صادرات و با درنظر گرفتن چنین شرایطی احداث شده‌اند. این واحدها باید از هم‌اکنون برای حضور موفق در بازار رقابت بین‌المللی تلاش کنند. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین با هدف بررسی امکان توسعه پایدار صادرات با مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به‌عنوان یک شرکت موفق در امر صادرات به گفت‌وگو نشسته است. فرزاد ارزانی اعتقاد دارد اوج قدرت و هنر تولیدکنندگان در عرصه صادرات به نمایش گذاشته می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family