• آخرین های تکنولوژی
  • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: جهان با افزایش تولید خودروهای الکتریکی در دهه‌های آینده، بیش از پیش به کبالت نیاز پیدا خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، این در حالی است که هم‌اکنون بیش از نیمی از نیاز جهان با ذخایری تامین می‌شود که در جمهوری دموکراتیک کنگو استخراج می‌شود. کشوری که به استخراج غیرقانونی، تضییع حقوق انسانی و کار کودکان در معادن آن شهرت جهانی دارد. حالا یک شرکت کانادایی از شناسایی یک کمربند کبالت-نقره در این کشور خبر داده که می‌توان آن را فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت در جهان معرفی کرد. با توسعه این منبع و رشد چشمگیر حجم کبالت استخراج شده در کانادا می‌توان اطمینان حاصل کرد که زنجیره عرضه کبالت در جهان سالم‌تر از آنچه اکنون است، خواهد بود. 
به گزارش صمت به نقل از ماینینگ، شرکت کانادایی «متوریک‌ریسورسِز» که در زمینه اکتشاف مواد معدنی با رویکرد کبالت و کانی‌های پلی‌متالیک فعالیت دارد، با امضای قراردادی الزام‌آور ۱۰۰ درصد از مالکیت پروژه‌ای به نام «لورن‌کبالت» را به‌دست آورده است. این پروژه در ۹ کیلومتری شهر کوچک کوبالت در استان انتاریو در کانادا قرار دارد. 
متوریک‌ریسورسِز در گزارشی که ۷ مه۲۰۱۸ (۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) در این باره منتشر کرد، این پروژه را بیشتر تشریح کرد و در آن آورد که در اختیار گرفتن مالکیت این پروژه، بخشی از راهکاری است که این شرکت در پیش گرفته و در آن بر رشد موقعیت سرزمینی‌اش در کمربند کبالت-نقره آنتاریو متمرکز شده است. 
تاکنون و در یک دوره زمانی ۶۰ ساله از این منطقه ۵۰ میلیون پوند (نزدیک به ۲۲ میلیون و ۶۸۰ کیلوگرم) کبالت و ۶۰۰ میلیون اونس (حدود ۱۷ میلیون گرم) نقره به‌دست آمده است. 
هم‌اکنون زمین‌شناسان مشغول نقشه‌برداری دقیق از سایت هستند و بر تکمیل برنامه نمونه‌برداری تراشه‌سنگ‌ها تمرکز دارند. این برنامه شامل نمونه‌برداری از شفت‌ها و پیت‌های تاریخی می‌شود. 
تونی کورباک، مدیر بخش کبالت این شرکت است. او می‌گوید: در منطقه مربوط به پروژه شفت‌ها و پیت‌های کبالت-نقره‌ای قرار دارند که هیچ گاه با فنون اکتشافی مدرن اکتشاف نشده‌اند. 
کورباک در یک نشست رسانه‌ای در این باره گفت منطقه لورن به دلیل عیار بالای کبالت آن شناخته شده است. یک گزارش تاریخی مربوط به دهه ۱۹۳۰ میلادی (۱۳۰۹ خورشیدی) نشان داده که در عمق ۵۳ متری شفت معدن این منطقه، مقادیر زیادی کبالت و نقره وجود دارد، اگرچه میزان نقره به اندازه کبالت نیست و کانی‌های کبالت فراوان‌تر و قابل‌مشاهده‌تر هستند. 
او افزود: کمربند کوبالت-انتاریو را می‌توان فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت روی زمین معرفی کرد. ما در هفته‌های پیش رو بر اکتشاف منطقه و پس از آن بر حفاری متمرکز خواهیم بود.

 انتظار کاهش آن در جمهوری دموکراتیک کنگو 
در صورتی که گفته کورباک عملی باشد و کمربند کوبالت-انتاریو به عنوان فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت روی زمین اکتشاف و استخراج شود، در زنجیره تامین کبالت اتفاق تاثیرگذاری به شمار می‌آید.
این مسئله از آنجایی اهمیت دارد که اکنون بیشترین ذخایر کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو در افریقای مرکزی شناسایی شده‌اند و حدود ۵۳ درصد از کبالت جهان از این کشور استخراج می‌شود. پس از کنگو نیز چین و کانادا حدود ۵/۶ درصد از تولید جهانی را در اختیار دارند. 
جمهوری دموکراتیک کنگو، کشوری جنگ‌زده و از نظر سیاسی بی‌ثبات است و معادن آن نیز متاثر از این هرج و مرج و نابسامانی، بیشتر به صورت غیرقانونی و با استثمار نیروی انسانی و بکارگیری کودکان استخراج می‌شوند.
 مجموع این اتفاق‌ها می‌تواند برای بخش استخراج کبالت در کانادا یک مزیت به شمار آید، آن هم در شرایطی که استخراج کبالت در استان‌های انتاریو، بریتیش‌کلمبیا و کانادای شمالی در ۲ سال گذشته افزایش داشته است و آنچه در این بین بر اهمیت این مزیت می‌افزاید چشم‌اندازی است که برای مصرف کبالت در سال‌های پیش رو ترسیم می‌شود. 
بنا بر گزارشی که بلومبرگ در آبان سال گذشته منتشر کرده، تقاضای جهانی کبالت تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۰۹خورشیدی) ۴۷ برابر میزانی خواهد بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶خورشیدی) وجود داشت. این افزایش تقاضا از جایی برمی‌آید که صنعت خودرو در آینده به شدت به این ماده معدنی وابستگی خواهد داشت، چون بسیاری از شرکت‌های برجسته خودروساز جهان به دنبال ساخت خودروهای برقی هستند تا از فشاری که در زمینه گرمایش زمین بر آنها وارد است، رهایی یابند.در واقع دولت‌ها، این شرکت‌ها را به دلیل استفاده از موتورهایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند، به افزایش کربن در جو متهم می‌کنند. در نتیجه تقاضا برای باتری‌های لیتیوم‌یون و همچنین کبالت به عنوان ماده‌ای به نسبت کمیاب بالا می‌رود.

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family