• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: جهان با افزایش تولید خودروهای الکتریکی در دهه‌های آینده، بیش از پیش به کبالت نیاز پیدا خواهد کرد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از صمت، این در حالی است که هم‌اکنون بیش از نیمی از نیاز جهان با ذخایری تامین می‌شود که در جمهوری دموکراتیک کنگو استخراج می‌شود. کشوری که به استخراج غیرقانونی، تضییع حقوق انسانی و کار کودکان در معادن آن شهرت جهانی دارد. حالا یک شرکت کانادایی از شناسایی یک کمربند کبالت-نقره در این کشور خبر داده که می‌توان آن را فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت در جهان معرفی کرد. با توسعه این منبع و رشد چشمگیر حجم کبالت استخراج شده در کانادا می‌توان اطمینان حاصل کرد که زنجیره عرضه کبالت در جهان سالم‌تر از آنچه اکنون است، خواهد بود. 
به گزارش صمت به نقل از ماینینگ، شرکت کانادایی «متوریک‌ریسورسِز» که در زمینه اکتشاف مواد معدنی با رویکرد کبالت و کانی‌های پلی‌متالیک فعالیت دارد، با امضای قراردادی الزام‌آور ۱۰۰ درصد از مالکیت پروژه‌ای به نام «لورن‌کبالت» را به‌دست آورده است. این پروژه در ۹ کیلومتری شهر کوچک کوبالت در استان انتاریو در کانادا قرار دارد. 
متوریک‌ریسورسِز در گزارشی که ۷ مه۲۰۱۸ (۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷) در این باره منتشر کرد، این پروژه را بیشتر تشریح کرد و در آن آورد که در اختیار گرفتن مالکیت این پروژه، بخشی از راهکاری است که این شرکت در پیش گرفته و در آن بر رشد موقعیت سرزمینی‌اش در کمربند کبالت-نقره آنتاریو متمرکز شده است. 
تاکنون و در یک دوره زمانی ۶۰ ساله از این منطقه ۵۰ میلیون پوند (نزدیک به ۲۲ میلیون و ۶۸۰ کیلوگرم) کبالت و ۶۰۰ میلیون اونس (حدود ۱۷ میلیون گرم) نقره به‌دست آمده است. 
هم‌اکنون زمین‌شناسان مشغول نقشه‌برداری دقیق از سایت هستند و بر تکمیل برنامه نمونه‌برداری تراشه‌سنگ‌ها تمرکز دارند. این برنامه شامل نمونه‌برداری از شفت‌ها و پیت‌های تاریخی می‌شود. 
تونی کورباک، مدیر بخش کبالت این شرکت است. او می‌گوید: در منطقه مربوط به پروژه شفت‌ها و پیت‌های کبالت-نقره‌ای قرار دارند که هیچ گاه با فنون اکتشافی مدرن اکتشاف نشده‌اند. 
کورباک در یک نشست رسانه‌ای در این باره گفت منطقه لورن به دلیل عیار بالای کبالت آن شناخته شده است. یک گزارش تاریخی مربوط به دهه ۱۹۳۰ میلادی (۱۳۰۹ خورشیدی) نشان داده که در عمق ۵۳ متری شفت معدن این منطقه، مقادیر زیادی کبالت و نقره وجود دارد، اگرچه میزان نقره به اندازه کبالت نیست و کانی‌های کبالت فراوان‌تر و قابل‌مشاهده‌تر هستند. 
او افزود: کمربند کوبالت-انتاریو را می‌توان فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت روی زمین معرفی کرد. ما در هفته‌های پیش رو بر اکتشاف منطقه و پس از آن بر حفاری متمرکز خواهیم بود.

 انتظار کاهش آن در جمهوری دموکراتیک کنگو 
در صورتی که گفته کورباک عملی باشد و کمربند کوبالت-انتاریو به عنوان فعال‌ترین قلمروی اکتشافی کبالت روی زمین اکتشاف و استخراج شود، در زنجیره تامین کبالت اتفاق تاثیرگذاری به شمار می‌آید.
این مسئله از آنجایی اهمیت دارد که اکنون بیشترین ذخایر کبالت در جمهوری دموکراتیک کنگو در افریقای مرکزی شناسایی شده‌اند و حدود ۵۳ درصد از کبالت جهان از این کشور استخراج می‌شود. پس از کنگو نیز چین و کانادا حدود ۵/۶ درصد از تولید جهانی را در اختیار دارند. 
جمهوری دموکراتیک کنگو، کشوری جنگ‌زده و از نظر سیاسی بی‌ثبات است و معادن آن نیز متاثر از این هرج و مرج و نابسامانی، بیشتر به صورت غیرقانونی و با استثمار نیروی انسانی و بکارگیری کودکان استخراج می‌شوند.
 مجموع این اتفاق‌ها می‌تواند برای بخش استخراج کبالت در کانادا یک مزیت به شمار آید، آن هم در شرایطی که استخراج کبالت در استان‌های انتاریو، بریتیش‌کلمبیا و کانادای شمالی در ۲ سال گذشته افزایش داشته است و آنچه در این بین بر اهمیت این مزیت می‌افزاید چشم‌اندازی است که برای مصرف کبالت در سال‌های پیش رو ترسیم می‌شود. 
بنا بر گزارشی که بلومبرگ در آبان سال گذشته منتشر کرده، تقاضای جهانی کبالت تا سال ۲۰۳۰ میلادی (۱۴۰۹خورشیدی) ۴۷ برابر میزانی خواهد بود که در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶خورشیدی) وجود داشت. این افزایش تقاضا از جایی برمی‌آید که صنعت خودرو در آینده به شدت به این ماده معدنی وابستگی خواهد داشت، چون بسیاری از شرکت‌های برجسته خودروساز جهان به دنبال ساخت خودروهای برقی هستند تا از فشاری که در زمینه گرمایش زمین بر آنها وارد است، رهایی یابند.در واقع دولت‌ها، این شرکت‌ها را به دلیل استفاده از موتورهایی که با سوخت فسیلی کار می‌کنند، به افزایش کربن در جو متهم می‌کنند. در نتیجه تقاضا برای باتری‌های لیتیوم‌یون و همچنین کبالت به عنوان ماده‌ای به نسبت کمیاب بالا می‌رود.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family