• آخرین های تکنولوژی
  • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: بی‌شک بخش معدن و صنایع معدنی، اقتصاد کشور را به پیش می‌برد و با متحول شدن این بخش، سایر بخش‌های صنعتی و اقتصادی کشور نیز فعال می‌شوند. شاید در برخی نقاط جهان؛ فناوری، عامل اولیه توسعه باشد اما در ایران بخش معدن همواره موتور توسعه کشور بوده و هست و این نکته‌ای است که نباید از آن غفلت کرد.

تاثیر معدن بر صنعت به اندازه‌ای جدی است که می‌توان ادعا کرد اگر صنایع مختلف به ویژه کارخانه‌های صنعت فولاد، کارخانه‌های سرب و روی و نظایر آن در ایران سودآور هستند، به دلیل فعالیت معادن گوناگون در کشور است. در غیر این صورت، صنایع معدنی در ایران پا نمی‌گرفت یا قدرت کافی برای پیشبرد اهداف در حلقه‌های بعدی زنجیره تولید را نداشت.
تاکنون در ایران ۶۸ نوع ماده معدنی، شناسایی شده که ارزش ذخایر شناخته شده موجود حدود ۷۷۰ میلیارد دلار برآورد شده است، به این معنی که اگرچه ایران حدود یک درصد مساحت خشکی‌های جهان را به خود اختصاص داده اما حدود ۳ درصد ذخایر شناخته شده معدنی جهان و ۶۸ نوع ماده معدنی و استراتژیک را در اختیار دارد. با این وجود باید اعلام کرد که نتوانسته‌ایم به طور مطلوب از این ظرفیت در توسعه اقتصاد ملی استفاده کنیم، به طوری که میانگین سهم اقتصاد معدن در تولید ناخالص داخلی، حدود یک درصد و سهم اقتصاد صنایع معدنی حدود ۵ درصد است. البته اشتباهی که در محاسبه این سهم در تولید ناخالص داخلی ما وجود دارد، این است که زنجیره ارزش مواد معدنی به طور پیوسته در معدن و صنایع معدنی دیده شده اما در محاسبه معدن و صنایع معدنی به طور مجزا بررسی می‌شود. از آنجا که ارزش افزوده نهادهای معدنی در حلقه‌های بعدی این زنجیره محقق می‌شود، این سهم به ۵ تا ۶ درصد خواهد رسید.
سهم معدن در اقتصاد ایران چه کمتر و چه بیشتر از یک درصد باشد، نباید یک نکته را فراموش کرد که تاثیر رشد معدن بر رشد اقتصاد ایران به طور مستقیم و غیرمستقیم بسیار بیشتر از تاثیر تجارت و حتی صنعت است زیرا بر اساس آمار سازمان جهانی کار، به ازای هر شغل مستقیم در بخش معدن ۱۷ شغل وابسته و تکمیلی در این بخش ایجاد می‌شود. برای نمونه، حجم فعالیت معدنکاری آن‌قدر چشمگیر است که به تنهایی سبب رونق حمل‌ونقل در کشور می‌شود.
از طرف دیگر، اشتغال ایجاد شده به واسطه معادن، پایدارتر و با توجه به پراکندگی آن در سراسر ایران و مناطق محروم از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. اکتشاف و بهره‌برداری از معادن و ایجاد صنایع معدنی، ظرفیت‌های شغلی بسیاری ایجاد می‌کند و برابر آنچه گفته شد، از تولید ماده معدنی تا محصول نهایی، ظرفیت‌های شغلی بسیاری وجود دارد. متاسفانه دولت‌ها توجه کمی به این موضوع می‌کنند و از نظر اشتغالزایی و ارزش افزوده به آنها پرداخته نمی‌شود.
اگر بپذیریم که استفاده خردمندانه از ظرفیت‌ها و منابع بهبود کیفیت زندگی و رونق بخشیدن به فضای کسب و کار، نیازمند برنامه‌ریزی، سازماندهی و نظارت فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی است، می‌توان گفت دستیابی به رشد اقتصاد ملی در گروی تفکر توسعه پایدار و تحقق اهداف چهارگانه آن برای رشد تولید و درآمد ملی، اهداف اجتماعی به منظور اجرای عدالت و رفاه عمومی، اهداف سیاسی برای ایجاد تعامل و مشارکت مدنی و اهداف زیست‌محیطی به منظور حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی است.
همان گونه که می‌دانید، در ایران حدود ۸هزار و ۹۰۰ معدن کشف شده وجود دارد که حدود ۶۰ درصد آنها فعالند. ۷۴ درصد معادن کشور را معادن مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزئینی تشکیل می‌دهند و از ۲۶ درصد معادن باقی‌مانده نیز ۲۰ درصد غیرفلزی و ۶ درصد فلزی هستند. با این وجود، معادن فلزی سهم بسیار جدی و زیادی در تولید مواد معدنی ایران دارند و نقش پررنگی در اقتصاد معدنکاری ایران ایفا می‌کنند.


منبع: صمت

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/2091afdaff5653aed5de5838e3b2bdaf.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/a3d8121aa8601b0c15c31e751afcd2d5.jpg
سرمقاله/ منصور یزدیزاده مدیرعامل شرکت ذوبآهن
cache/resized/a6f6b900e42a7e34c3648f0422e27dae.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه /
cache/resized/0ae8623d56dbafa542c6aa3c0b87f39b.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/3a82131138548e3368155af1b80821d2.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ گسترش تجارت
cache/resized/ca3e70587d55f6105aa6562919d3c26d.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/756ef62e518dd161f817b0615d605350.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز
cache/resized/8183663ba8e9d683688345f5bcae2cde.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعتگر چه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family