• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: سرپرست صنایع معدنی کانی غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیرکل امور اکتشافات این وزارتخانه با حضور در اتاق اصفهان با فعالان صنعت سنگ به گفت‌وگو پرداختند. همایش سنگ و چالش‌های صادراتی توسط کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق اصفهان برگزار شد.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از پایگاه خبری، رئیس اتاق اصفهان در ابتدای این همایش با اشاره به اینکه کارخانه‌های سنگ طی دو سال گذشته برای پرداخت نکردن عوارض و مالیات بر ارزش‌افزوده با تعطیلی واحدهای خود اتحادشان را نشان دادند، پیشنهاد کرد: اتحادیه صادرکنندگان سنگ متشکل از تولیدکنندگان، فعالان معدن، سنگ، فراوری سنگ، ماشین‌آلات سنگ و صادرکنندگان این حوزه در استان تشکیل شود.

سید عبدالوهاب سهل‌آبادی با انتقاد از اینکه ما از قیمت‌های جهانی سنگ ناآگاهیم، گفت: ما باید رصدخانه سنگ را در کشور راه‌اندازی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه دیگر نقد دولت کافی است و نباید انتظار کمک از آن را داشت، افزود: اینکه فعالان این صنعت در اصفهان و کشور با یکدیگر انسجام ندارند، موجب شده در صادرات موفق نباشیم.

رئیس اتاق اصفهان با تأکید بر اینکه تعدادی از واحدهای تولیدی سنگ در کشور و استان به‌روز هستند اما به دلیل عدم انسجام با یکدیگر نتوانسته‌اند در امر صادرات موفق عمل کنند؛ بیان داشت: در این شرایط دلالان کشورهای هدف از وضعیت بازار ما سوءاستفاده می‌کنند.

سهل‌آبادی همچنین با تأکید بر اینکه هزینه تبلیغات برای تولیدکنندگان ایرانی در صداوسیما بالاست، گفت: متأسفانه صداوسیما در شرایطی که تأکید مقام معظم رهبری بر تولید داخلی است اقدام به تبلیغ برندهای خارجی با توجه به پرداخت‌های ارزی آنها می‌کند.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه ما به واردات کم و صادرات بالا و باکیفیت توجهی نمی‌کنیم، افزود: بهره‌وری پایین در این صنعت موجب کیفیت پایین محصولات سنگی‌شده است.

رئیس اتاق اصفهان در ادامه با انتقاد از اینکه متأسفانه قول و فعل صادرات بخش سنگ یکی نیست، تصریح کرد: مسئولان باید نسبت به اجرای آیین‌نامه‌ها و قوانین صادرات به‌خصوص در بخش سنگ توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی همچنین بابیان اینکه در تأمین مالی صادرات صنعت سنگ ضعیف هستیم، تأکید کرد: نبود سیستم قوی بانکی در صادرات سنگ ازجمله معضلات این بخش است.

تنها راه برون‌رفت واحدهای فراوری سنگ و معادن این بخش، صادرات است

رئیس کمیسیون معاد و صنایع معدنی اتاق اصفهان در این همایش گفت: تنها راه برون‌رفت واحدهای فراوری سنگ و معادن این بخش، صادرات است.

احمد خوروش افزود: کمیسیون معادن اتاق تلاش می‌کند که با شناسایی مسائل و مشکلات بخش سنگ راهکارهای اجرایی برای پویا ساختن این بخش ارائه کند.

تشکیل مجدد شورای سیاست گذاری سنگ

سرپرست صنایع معدنی کانی غیرفلزی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وزارت صنعت برای توسعه الزامات صادرات سنگ کشور در افق ۱۴۰۴ در دولت یازدهم شورای سیاست‌گذاری سنگ را مجدداً تشکیل داد.

 سیف اله امیری با تأکید بر اینکه رویکرد صادرات محور در برگزاری نمایشگاه‌های سنگ کشور از الزامات آن است، اظهار داشت: ازآنجاکه یکی از مؤلفه‌های اساسی اقتصاد مقاومتی درون‌زا بودن یعنی استفاده از ظرفیت‌های داخلی کشور و برون‌گرا بودن یعنی دارای قدرت مواجهه با اقتصاد دیگر کشورها و در تعامل بودن با اقتصادهای جهانی تبیین شده است.

امیری افزود: صنعت سنگ و دیگر صنایع وابسته که دارای ظرفیت‌های صادراتی هستند می‌توانند بخش مهمی از پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی را به دوش کشیده و با تکیه‌بر مزایای نسبی و رقابتی خود بازوهای صادراتی کشور را بیش‌ازپیش تقویت کرده و سهم و جایگاه خود را در بازارهای جهانی ارتقا دهند.

سرپرست صنایع معدنی کانی غیرفلزی وزارت صنعت بیان داشت: در یک فضای اقتصادی تعامل محور، نمایشگاه‌های تخصصی به‌عنوان شاهراه ارتباط‌گیری و نقطه برجسته تعاملات، همکاری‌ها و همچنین مرکز به‌روز کردن دانش و آگاهی فعالان هر رشته صنفی فضایی را فراهم می‌آورند تا صنایع کشور علاوه بر تقویت ارتباطات داخلی و سهم خواهی خود از بازارهای کشور ارتباطات بین‌المللی خود را محک بزنند.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان به‌عنوان قطب اصلی سنگ کشور رتبه نخست تولید و فرآوری سنگ را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: این استان با برخورداری از ۲۳۰ معدن سنگ و بیش از هزار و ۸۰۰ کارخانه فرآوری به بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ‌های تزئینی در کشور تبدیل‌شده است و با استفاده از این شرایط سنگ‌بری‌های استان تقریباً ۵۰ درصد سنگ‌های فرآوری شده موجود در بازار کشور را تأمین می‌کنند.

امیری بابیان اینکه ایران با دارا بودن حدود ۲.۴ میلیارد تن ذخیره قطعی در انواع سنگ‌های گرانیتی، مرمریت، تراورتن، چینی و کریستال سهم بسزایی از ذخایر معدنی را به خود اختصاص داده است، تاکید کرد: سنگ ایران در این شرایط می‌تواند در بخش درآمدهای غیرنفتی نقش مهمی را ایفا کند که این بالاترین مزیت در منطقه است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در ایران حدود هزار و ۹۵۵ معدن سنگ تزئینی وجود دارد، گفت: از آن تعداد ۶۵۰۰ واحد فرآوری سنگ تزئینی در کشور وجود دارد که حدود ۳۰۰ واحد آن با استفاده از تکنولوژی روز است.

سرپرست صنایع معدنی کانی غیرفلزی وزارت صنعت با تأکید بر اینکه میزان ظرفیت تولید معادن سنگ در کشور ۲۷ میلیون تن است، ادامه داد: در سال ۹۵ میزان تولید سنگ بلوک در کشور ۱۳ میلیون تن بوده و میزان ظرفیت تولید در واحدهای فرآوری سنگ حدود ۱۶۰ میلیون مترمربع است.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۵ میزان تولید سنگ بریده‌شده، ۸۰ میلیون مترمربع بوده که نسبت به سال قبل تغییر نداشته و علت آن رکود بازار است، اضافه کرد: سال گذشته میزان مصرف سنگ بریده‌شده در کشور ۷۰ میلیون مترمربع بوده و میزان صادرات سنگ تزئینی، ۱.۲ میلیون تن به ارزش ۲۷۳ میلیارد دلار است که نسبت به سال ۹۴ حدود ۲۵۰ هزار تن افزایش صادرات داشته‌ایم.

امیری با تأکید بر اینکه سال گذشته میزان واردات سنگ در کشور، ۶۲ هزار تن به ارزش ۱۰.۸ میلیون دلار است، گفت: مسائل و مشکلات موجود در این بخش، عدم وجود مدیریت علمی و برنامه‌ریزی صحیح، عدم انتخاب ماشین‌آلات مناسب، روش استخراج نامناسب و ایجاد ضایعات نامتعارف، نبود مدیریت اطلاعات، تنگناهای مالی، منابع انسانی که ناشی از مدیریت سنتی به‌جای مدیریت علمی، حمل‌ونقل ضعیف در واردات و صادرات، ضعف برنامه‌ریزی و ساماندهی مناسب برای صادرات و ورود به بازارهای جدید است.

وی در ادامه به برخی الزامات توسعه صادرات سنگ کشور در افق ۱۴۰۴ اشاره کرد و افزود: انجام مطالعات بازار به‌منظور شناسایی و توسعه بازارهای صادراتی هدف و برنامه‌ریزی مناسب به‌منظور اطلاع‌رسانی و تبلیغات در بازارهای هدف صادراتی، تشکیل کنسرسیوم‌های تولید و صادرات سنگ، انجام تبلیغات گسترده و بازاریابی مؤثر از طریق شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی بازارهای هدف، ایجاد نمایشگاه‌های دائمی زنجیره‌ای در بازارهای هدف، برقراری تعرفه ترجیحی با کشورهای همسایه آسیای میانه و روسیه و سایر کشورهای بازار هدف، ازجمله این الزامات است.

سرپرست صنایع معدنی کانی غیرفلزی وزارت صنعت تصریح کرد: در این راستا وزارت صنعت در دولت یازدهم شورای سیاست‌گذاری سنگ را مجدداً تشکیل داد و در آن شورا موارد ذیل موردبحث و تبادل‌نظر قرارگرفته و تصمیم‌گیری‌هایی اتخاذ کرد.

چالش‌های صنعت سنگ فرصتی برای جذب بازارهای صادراتی است

مدیرکل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه امروز صنعت سنگ کشور با مشکل فروش و بازرگانی مواجه است، گفت: چالش‌های سنگ در داخل فرصت خوبی برای این صنعت در راستای جذب بازارهای صادراتی است.

اسداله کشاورز با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از کارخانه‌های سنگ کشور از تکنولوژی بالایی برخوردار هستند، گفت: بااین‌وجود صنعت سنگ با چالش‌هایی ازجمله مسکن و مخالفت ارگان‌هایی همچون منابع طبیعی و معدنی مواجه است اما با تلاش‌های وزارتخانه به تعاملاتی بین معدن کاران و ترجمان‌های دولتی دست‌یافته‌ایم.

به گفته وی، این اقدامات در راستای نام‌گذاری شعار امسال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال، صورت گرفته و امیدواریم چالش‌های سنگ را برطرف کنیم.

مدیرکل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه چالش‌های سنگ در داخل فرصت خوبی برای این صنعت در راستای جذب بازارهای صادراتی است، تصریح کرد: ایران با توجه به ذخایر متنوع و گسترده سنگ‌های تزیینی، می‌تواند طرح‌های نو سنگ‌های تزیینی را با مطالعات جدید شناسایی کند.

وی با انتقاد بر اینکه متأسفانه دامنه اکتشافات معدنی در ایران، سطح الارضی است، تأکید کرد: ما هنوز نمی‌دانیم در عمق معادن چه فرصت‌هایی نهفته است و نیازمند مطالعات جدید هستیم.

کشاورز با اشاره به استقبال از سنگ‌های ورقه‌ای، افزود: از این فرصت‌ها می‌توان استفاده بهینه کرد.

وی در ادامه بابیان اینکه رکود شدیدی گریبان‌گیر صنعت سنگ و سنگ‌بری‌های کشور شده است، افزود: ٥٠ درصد از فعالیت‌های اقتصادی به مارکتینگ آن برمی‌گردد اما امروز صنعت سنگ کشور با مشکل فروش و بازرگانی مواجه است.

مدیرکل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه اصفهان قطب صنعت سنگ کشور است، گفت: با توجه به تنوع و رنگ‌های سنگ ایتالیایی، این کشور نیز قطب صنعت سنگ جهان است.

وی بابیان اینکه ایتالیایی‌ها و اروپاییان در حوزه سنگ تنوع‌طلب هستند، تصریح کرد: با توجه به سنگ‌ها و ذخایر سنگی کشور، با شناسایی گونه‌های جدید و مناسب آن می‌توان به فراوری خوبی دست‌یابیم.

به گفته کشاورز، با آموزش‌های لازم می‌توان به بازارهای صادراتی مناسب دست‌یابیم.

وی با تأکید بر جای خالی اتحادیه صادرکنندگان سنگ در کشور، تصریح کرد: ایران خوشبختانه مشکلی در ذخیره، تنوع رنگ و فراوری سنگ ندارد اما با اتحاد و همبستگی می‌توان به موفقیت در این صنعت دست‌یابیم.

گفت و گوها

 • صنعت سرب زمینه خوبی برای ارزآوری است

  مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی بهادری گفت: در ایران، قیمت انرژی شامل برق، گاز و... برای واحدهای معدنی بسیار پایین‌تر از سایر کشورهای دنیا در نظر گرفته می‌شود و به نوعی پس از یک محاسبه سرانگشتی می‌توان به این نتیجه رسید که نسبت با قیمت میانگین جهانی، انرژی ما اساسا رایگان است. به این ترتیب، اگر نزدیک به 50 واحد معدنی شمش سرب در بخش خصوصی به طور همزمان و بر اساس ظرفیت اسمی خود شروع به تولید کنند، تولید داخلی شمش سرب به رقمی خواهد رسید که علاوه بر تامین نیاز داخل، بخش اعظمی از آن را می‌توان صادر کرد و زمینه ارزآوری مطلوبی را برای کشور به وجود آورد.

  ادامه مطلب...
 • افزایش ظرفیت کارخانه تولید باسبار در سال جاری

  تحریم و بسته شدن مرزهای کشورها، ضربه سنگینی را به اقتصاد و صنعت یک کشور وارد می‌کند. شرکت صنایع مس شهید باهنر به عنوان اولین مجموعه متمرکز و مجهز تولید محصولات جانبی در شرایط سخت اقتصادی، نمایی دیگری از فعالیت خود را به نمایش گذاشت و در جهت خودکفایی کشور در میزان فروش و تولید محصولات جانبی مسی و آلیاژی رکوردهای مطلوبی را به ثبت رساند. تولید لوله‌های آلیاژی، مسی و همچنین سکه‌های آلیاژی ازجمله فعالیت‌های این شرکت موفق محسوب می‌شود. جهت آشنایی بیشتر با شرکت شهید باهنر به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید ضیایی، مدیرعامل شرکت صنایع مس شهید باهنر، به گفت‌وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...
 • لازمه بقای اقتصاد کشور، حمایت از صنایع صادرات‌محور است

  دولت قصد دارد بخشی از سهام خود را در شرکت‌های بزرگ دولتی به بخش خصوصی واگذار کند و سال‌ها است که اصل خصوصی‌سازی را سرلوحه کار خود قرار داده است. به همین دلیل در این سال‌ها شرکت‌های بسیاری پای به عرصه صنعت فولاد نهاده‎‌اند. با این حال، مشکل بخش خصوصی صنعت فولاد، حکم‌رانی تفکر دولتی بر این صنعت است که چالش‌هایی را برای بخش خصوصی به وجود می‌آورد. ازجمله این تفکرات، می‌توان نحوه عرضه ورق در بورس کالا اشاره کرد که وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال گذشته الزام کرد که همه معاملات به صورت نقدی انجام شود و بنابراین تولیدکنندگان نتوانستند با توجه به نیازها به تامین مواد اولیه بپردازند. بخش خصوصی انتظار دارد که دولت حامی این بخش باشد و آن را رقیب خود نبیند. در این رابطه به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با مجید یاریگر، مدیرعامل شرکت صنایع فولاد شهریار به گپ‌وگفت نشسته است که شرح آن را در ادامه خواهید خواند:

  ادامه مطلب...
 • همواره برای محصولات باکیفیت، تقاضا وجود دارد

  صنعت پروفیل و ورق آلومینیومی چند دهه می‌شود که به یکی از صنایع در حال توسعه کشور تبدیل شده است و با وجود اینکه رقابت منفی، اقتصاد ناسالم، نبود استاندارد تعریف شده و ... به این صنعت لطمات بسیار زیادی وارد کرده و موجب شده بسیاری از تولیدکنندگان به استفاده از ضایعات یا مواد اولیه نامرغوب روی بیاورند اما بسیاری از مجموعه‌ها همانند مجتمع آلومینیوم البرز توانسته است در این سال‌ها علاوه بر افزایش فروش، بهبود کیفیت و ایجاد تنوع در محصولات در جهت بهبود میزان رضایت‌مندی مشتریان نیز گام بردارد؛ به همین دلیل با محمد بخشی، مدیرعامل مجتمع آلومینیوم البرز گفت‌وگو کرده‌ایم که شرح آن را در ادامه آمده است:

  ادامه مطلب...
 • شاه کلید توسعه صنعت سرب و روی، در دستان بخش خصوصی است

  شرکت ملی سرب و روی ایران برای افزایش میزان تولید شمش سرب و روی، آن هم در شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، دستورالعمل‌هایی را در نظر گرفته است که همزمان می‌تواند با افزایش تولید، در مصرف انرژی نیز بهینه عمل کند. از طرفی این شرکت یکی از راهکارهای رسیدن به ظرفیت اسمی واحدهای معدنی سرب و روی را توجه دولت به بخش خصوصی می‌داند که با توجه به شهرت بخش خصوصی در سرعت عمل بالا در مقایسه با بخش دولتی، به نظر می‌رسد دولت می‌تواند به مثابه چتری بزرگ، این بخش را مورد حمایت خود قرار دهد تا مسیر تولید و افزایش کیفیت محصولات معدنی بتوانند جهش ناگهانی را تجربه کنند. در همین راستا، به گزارش اخبارفلزات به نقل از خبرنگار پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» با علی‌اصغر صفری، مدیرعامل شرکت ملی سرب و روی ایران، گفت‌وگو کرده است که متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید:

  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e0cdfb2494c2c040ca0c2c09d3d8de0d.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / هیاهو برای
cache/resized/25170933fff78e3ea301a418cc9631c6.jpg
سرمقاله/ طهرانی خلج مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی
cache/resized/3b03a04d90a535bc35fc6c3001f902a5.jpg
سرمقاله / مصطفی رجبی عضو هیات مدیره و برنامه‌ریزی
cache/resized/bff7dd53750d218041996804c7c4a1db.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / مسیر
cache/resized/3f61347a300f1b28f4df16dc47d8eeb1.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / کاهش
cache/resized/0c960277c2b9ee567fde86e9742839c0.jpg
سرمقاله/ علی اسماعیلی دبیر تحریریه / گسترش تجارت
cache/resized/a0aaca940d312066d8bb22021ae13c37.jpg
سرمقاله / علی اسماعیلی دبیر تحریریه / صنعت
cache/resized/5cd178fc5cb9d30bb4b06084fbd0c0d1.jpg
سرمقاله/علی اسماعیلی دبیر تحریریه/ بّوَد کز طرفی،
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family