• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

امین صفری، مدیر مجتمع معدنی مهدی‌آباد

در حال حاضر بسیاری از واحدهای ذوب روی کشور با ظرفیت بسیار کم‌تری از توان خود فعالیت می‌کنند که علت اصلی این امر نداشتن ماده اولیه است، ذخایر معدن انگوران که مهم‌ترین تامین‌کننده خاک روی واحدهای فعلی روی کشور هست نیز تا چند سال آینده ذخایرش به اتمام خواهد رسید؛ در این بین چشم امید صنعت ذوب روی کشور به آغاز به‌کار معدن مهدی‌آباد است.

این معدن با 716 میلیون تن ذخیره زمین شناسی، دومین معدن بزرگ دنیا است. که در حال حاضر بناست 154 میلیون تن از ذخایر آن مورد بهره‌برداری قرارگیرد. ذخایر این معدن به دو صورت اکسیده و سولفوره هستند و سرمایه‌گذار این پروژه موظف شده است که نیمی  از محصول تولیدی خود را به واحدهای روی داخل کشور بفروشد تا نیاز این واحدها برطرف شود. در حال حاضر این پروژه در مرحله باطله‌برداری و تامین زیرساخت است. تامین زیرساخت‌هایی نظیر آب و برق نیز برعهده سرمایه‌گذار این پروژه است و بنا شده که حجم عمده آب مورد نیاز آن از طریق انتقال پساب شهری یزد تامین شود.

در حال حاضر بسیاری از واحدهای روی کشور به‌دلیل نداشتن ماده اولیه کافی میزان تولید بسیار کمتری نسبت به ظرفیت اسمی خود دارند؛ با توجه به ‌اینکه در سال‌های آتی ذخایر معدن انگوران نیز به پایان خواهد رسید، امید واحدهای روی کشور به بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد است و با بهره‌برداری از این معدن، تا حد زیادی مشکل تامین خوراک بسیاری از این واحدها برطرف خواهد شد.

ذخیره زمین‌شناسی این معدن حدود 716 میلیون تن برآورد شده است و این میزان ذخیره زمین‌شناسی موجب شده که این معدن به‌لحاظ ذخایر روی، پس از معدن مونتریزای استرالیا دومین معدن بزرگ دنیا باشد. اما در حال حاضر 154 میلیون تن از ذخایر این معدن قابل بهره‌بردای بوده و برای برداشت از آن برنامه‌ریزی شده است. با به بهره‌برداری رسیدن کامل این معدن سالانه 800 هزار تن کنسانتره روی تولید خواهد شد.

ذخایر خاک روی این معدن به دو صورت خاک اکسیده و سولفوره است که از 800 هزار تن، 300 هزار تن آن از منبع خاک اکسیده و 500 هزار تن خاک سولفوره است. باید توجه داشت که بسیاری از معادن روی ایران از جمله انگوران نیز دارای ذخایر اکسیده هستند؛ اما بخش اکسید روی این معدن با ذخیره سایر معادن مانند انگوران متفاوت بوده و پیچیدگی‌های زیادی دارد که استفاده از آن را مشکل می‌کند. اکسید روی این معدن دارای عناصری مانند آهن و منگز بوده و حضور این عناصر مزاحم موجب می‌شود که استحصال روی دشوار شده و نیاز به تکنولوژی‌های پیشرفته داشته باشد؛ در نتیجه کارخانه‌های فعلی ذوب روی کشور که به استحصال این فلز از خاک اکسیدی می‌پردازند، امکان استحصال این خاک را  ندارند. به همین علت سرمایه‌گذار معدن مهدی‌آباد در حال بستن قراردادهایی با شرکت اسپانیایی TR است که تکنولوژی‌های مورد نظر را برای استحصال این خاک خریداری و وارد کشور کند و این تکنولوژی را در کشور بومی‌سازی کند. بنابر صحبت‌های صورت گرفته، این امکان وجود دارد که خاک اکسیده به‌طور مستقیم با فرآیند هیپ‌لیچینگ به شمش روی تبدیل شود. در این صورت 300 هزار تن خاک اکسیده موجب تولید سالانه 90 تا 100 هزار شمش روی خواهد شد.

برای مطالعه متن کامل گفت‌وگو " بهره‌برداری اصولی، ضامن حفظ ذخایر معدن "، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 86 و بخش غیرآهنی مراجعه کنید.

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family