• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

امین صفری، مدیر مجتمع معدنی مهدی‌آباد

در حال حاضر بسیاری از واحدهای ذوب روی کشور با ظرفیت بسیار کم‌تری از توان خود فعالیت می‌کنند که علت اصلی این امر نداشتن ماده اولیه است، ذخایر معدن انگوران که مهم‌ترین تامین‌کننده خاک روی واحدهای فعلی روی کشور هست نیز تا چند سال آینده ذخایرش به اتمام خواهد رسید؛ در این بین چشم امید صنعت ذوب روی کشور به آغاز به‌کار معدن مهدی‌آباد است.

این معدن با 716 میلیون تن ذخیره زمین شناسی، دومین معدن بزرگ دنیا است. که در حال حاضر بناست 154 میلیون تن از ذخایر آن مورد بهره‌برداری قرارگیرد. ذخایر این معدن به دو صورت اکسیده و سولفوره هستند و سرمایه‌گذار این پروژه موظف شده است که نیمی  از محصول تولیدی خود را به واحدهای روی داخل کشور بفروشد تا نیاز این واحدها برطرف شود. در حال حاضر این پروژه در مرحله باطله‌برداری و تامین زیرساخت است. تامین زیرساخت‌هایی نظیر آب و برق نیز برعهده سرمایه‌گذار این پروژه است و بنا شده که حجم عمده آب مورد نیاز آن از طریق انتقال پساب شهری یزد تامین شود.

در حال حاضر بسیاری از واحدهای روی کشور به‌دلیل نداشتن ماده اولیه کافی میزان تولید بسیار کمتری نسبت به ظرفیت اسمی خود دارند؛ با توجه به ‌اینکه در سال‌های آتی ذخایر معدن انگوران نیز به پایان خواهد رسید، امید واحدهای روی کشور به بهره‌برداری از معدن مهدی‌آباد است و با بهره‌برداری از این معدن، تا حد زیادی مشکل تامین خوراک بسیاری از این واحدها برطرف خواهد شد.

ذخیره زمین‌شناسی این معدن حدود 716 میلیون تن برآورد شده است و این میزان ذخیره زمین‌شناسی موجب شده که این معدن به‌لحاظ ذخایر روی، پس از معدن مونتریزای استرالیا دومین معدن بزرگ دنیا باشد. اما در حال حاضر 154 میلیون تن از ذخایر این معدن قابل بهره‌بردای بوده و برای برداشت از آن برنامه‌ریزی شده است. با به بهره‌برداری رسیدن کامل این معدن سالانه 800 هزار تن کنسانتره روی تولید خواهد شد.

ذخایر خاک روی این معدن به دو صورت خاک اکسیده و سولفوره است که از 800 هزار تن، 300 هزار تن آن از منبع خاک اکسیده و 500 هزار تن خاک سولفوره است. باید توجه داشت که بسیاری از معادن روی ایران از جمله انگوران نیز دارای ذخایر اکسیده هستند؛ اما بخش اکسید روی این معدن با ذخیره سایر معادن مانند انگوران متفاوت بوده و پیچیدگی‌های زیادی دارد که استفاده از آن را مشکل می‌کند. اکسید روی این معدن دارای عناصری مانند آهن و منگز بوده و حضور این عناصر مزاحم موجب می‌شود که استحصال روی دشوار شده و نیاز به تکنولوژی‌های پیشرفته داشته باشد؛ در نتیجه کارخانه‌های فعلی ذوب روی کشور که به استحصال این فلز از خاک اکسیدی می‌پردازند، امکان استحصال این خاک را  ندارند. به همین علت سرمایه‌گذار معدن مهدی‌آباد در حال بستن قراردادهایی با شرکت اسپانیایی TR است که تکنولوژی‌های مورد نظر را برای استحصال این خاک خریداری و وارد کشور کند و این تکنولوژی را در کشور بومی‌سازی کند. بنابر صحبت‌های صورت گرفته، این امکان وجود دارد که خاک اکسیده به‌طور مستقیم با فرآیند هیپ‌لیچینگ به شمش روی تبدیل شود. در این صورت 300 هزار تن خاک اکسیده موجب تولید سالانه 90 تا 100 هزار شمش روی خواهد شد.

برای مطالعه متن کامل گفت‌وگو " بهره‌برداری اصولی، ضامن حفظ ذخایر معدن "، می‌توانید به ماهنامه اخبار فلزات شماره 86 و بخش غیرآهنی مراجعه کنید.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family