• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

نشست خبري جناب اقاي دكتر اكرام جعفري مشاور مدير عامل ميدكو با موضوع توسعه سازمان و مديريت در محل ستاد ميدكو در تاریخ 22 مهر 96 برگزار شد.

دکتر محمد جعفر اکرام جعفری مدیریت را حلقه مفقوده توسعه صنعت در ایران دانست و افزود ساختار مدیریتی صحیح و اصولی از الزامات اساسی پیشرفت به‌شمار می‌رود که در طول سالیان گذشته مغفول مانده است. شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، بزرگترین هلدینگ معدنی ایران است که شرکت‌های زیرمجموعه آن عبارتند از: شرکت‌های فولاد زرند ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان، فروسیلیس غرب پارس، بابک مس ایرانیان، فولاد بوتیای ایرانیان، فرآوران زغال‌سنگ پابدانا، سمنگان ترابر ایرانیان، ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان(مانا)، بازرگانی آفتاب درخشان خاورمیانه، مهندسی معیار صنعت خاورمیانه، گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه، کاراوران صنعت خاورمیانه و دو شرکت خارجی واقع در کشورهای چین و آلمان. وی در ادامه به اهمیت سیستم‌های فرآیند مدیریت در شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) پرداخت و افزود، این شرکت بر پایه ساختار مدیریتی صحیح، رشد قابل توجهی را در طول 8 سال گذشته پشت یر گذاشته است؛ تا جایی که در حال حاضر ارزش کل دارایی آن بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و ارزش آن در بازار بورس ایران بیش از ۴۵۰۰ میلیارد تومان است. هلدینگ میدکو را باید تنها واحد متعلق به بخش خصوصی واقعی در کشور دانست که در حجم بسیار بزرگ موفق عمل کرده است. همچنین باید خاطرنشان ساخت که در مسیر پیشرفت این هلدینگ مشکلاتی چون، بحران‌های مالی، تحریم، نبود فرهنگ خصوصی سازی و نبود قانون شفاف برای هلدینگ‌ها وجود داشته اما برپایه مدیریت صحیح، این مشکلات عملکرد موفق مجموعه را زیر سوال نبرده است. این مجموعه ۱۰۸ هزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده است که بیش از ۹۶ درصد شاغلین این مجموعه بومی هستند.

رئیس کمیته توسعه سازمانی و مدیریت شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) در ادامه به طراحی سیستم یکپارچه جامع سیستم‌های اطلاعاتی در این واحد تحت عنوان MIDRP اشاره کرد. این طرح را باید بزرگترین پروژه آی‌تی کشور دانست که توسط ۲۷۵ نفر از کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام می‌گیرد و شرکتICT   POSCO به‌عنوان ناظر آن فعالیت می‌کند. همچنین باید خاطرنشان ساخت که این نرم‌افزار عملکرد ۱۶۰ سیستم مدیریتی را یکپارچه می‌کند. انتظار می‌رود که برای اجرای این طرح تا 4 سال آینده، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در بخش نرم‌افزاری و 120 میلیارد تومان در حوزه زیرساخت سرمایه‌گذاری شود.

گفتنی است، نمونه خارجی این برنامه توسط شرکت اوراکل و تحت عنوان ERP برای اجرای مدیریت یکپارچه، نوشته شده است و در تمامی شرکت‌های بزرگ دنیا استفاده می‌شود. اما این برنامه تنها حدود ۸۰ درصد از نیازمندی‌های هلدینگ میدکو را تامین میکرد. بنابراین این مجموعه اقدام به ایجاد برنامه جدیدی کرد. حال برنامه سیستم جامع یکپارچه اطلاعات میدکو MIDRP با سرمایه گذاری میدکو و شرکت فناب، در حال اجرایی شدن است. هزینه این طرح، بیش از خرید نمونه‌های خارجی این برنامه است اما چنین اقدامی سرمایه گذاری محسوب میشود. به‌علاوه نتیجه آن نیز تولید برنامه ای مطابق با شرایط و قوانین حاکم بر کشور یا بومی سازی خواهد بود. همچنین این برنامه جدید قابلیت استفاده برای سایر شرکت‌ها کشور را نیز دارد.

 

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family