• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

نشست خبري جناب اقاي دكتر اكرام جعفري مشاور مدير عامل ميدكو با موضوع توسعه سازمان و مديريت در محل ستاد ميدكو در تاریخ 22 مهر 96 برگزار شد.

دکتر محمد جعفر اکرام جعفری مدیریت را حلقه مفقوده توسعه صنعت در ایران دانست و افزود ساختار مدیریتی صحیح و اصولی از الزامات اساسی پیشرفت به‌شمار می‌رود که در طول سالیان گذشته مغفول مانده است. شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، بزرگترین هلدینگ معدنی ایران است که شرکت‌های زیرمجموعه آن عبارتند از: شرکت‌های فولاد زرند ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان، فروسیلیس غرب پارس، بابک مس ایرانیان، فولاد بوتیای ایرانیان، فرآوران زغال‌سنگ پابدانا، سمنگان ترابر ایرانیان، ساختمانی گسترش و نوسازی صنایع ایرانیان(مانا)، بازرگانی آفتاب درخشان خاورمیانه، مهندسی معیار صنعت خاورمیانه، گسترش و نوسازی معادن خاورمیانه، کاراوران صنعت خاورمیانه و دو شرکت خارجی واقع در کشورهای چین و آلمان. وی در ادامه به اهمیت سیستم‌های فرآیند مدیریت در شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) پرداخت و افزود، این شرکت بر پایه ساختار مدیریتی صحیح، رشد قابل توجهی را در طول 8 سال گذشته پشت یر گذاشته است؛ تا جایی که در حال حاضر ارزش کل دارایی آن بالغ بر ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود و ارزش آن در بازار بورس ایران بیش از ۴۵۰۰ میلیارد تومان است. هلدینگ میدکو را باید تنها واحد متعلق به بخش خصوصی واقعی در کشور دانست که در حجم بسیار بزرگ موفق عمل کرده است. همچنین باید خاطرنشان ساخت که در مسیر پیشرفت این هلدینگ مشکلاتی چون، بحران‌های مالی، تحریم، نبود فرهنگ خصوصی سازی و نبود قانون شفاف برای هلدینگ‌ها وجود داشته اما برپایه مدیریت صحیح، این مشکلات عملکرد موفق مجموعه را زیر سوال نبرده است. این مجموعه ۱۰۸ هزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم ایجاد کرده است که بیش از ۹۶ درصد شاغلین این مجموعه بومی هستند.

رئیس کمیته توسعه سازمانی و مدیریت شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) در ادامه به طراحی سیستم یکپارچه جامع سیستم‌های اطلاعاتی در این واحد تحت عنوان MIDRP اشاره کرد. این طرح را باید بزرگترین پروژه آی‌تی کشور دانست که توسط ۲۷۵ نفر از کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام می‌گیرد و شرکتICT   POSCO به‌عنوان ناظر آن فعالیت می‌کند. همچنین باید خاطرنشان ساخت که این نرم‌افزار عملکرد ۱۶۰ سیستم مدیریتی را یکپارچه می‌کند. انتظار می‌رود که برای اجرای این طرح تا 4 سال آینده، حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در بخش نرم‌افزاری و 120 میلیارد تومان در حوزه زیرساخت سرمایه‌گذاری شود.

گفتنی است، نمونه خارجی این برنامه توسط شرکت اوراکل و تحت عنوان ERP برای اجرای مدیریت یکپارچه، نوشته شده است و در تمامی شرکت‌های بزرگ دنیا استفاده می‌شود. اما این برنامه تنها حدود ۸۰ درصد از نیازمندی‌های هلدینگ میدکو را تامین میکرد. بنابراین این مجموعه اقدام به ایجاد برنامه جدیدی کرد. حال برنامه سیستم جامع یکپارچه اطلاعات میدکو MIDRP با سرمایه گذاری میدکو و شرکت فناب، در حال اجرایی شدن است. هزینه این طرح، بیش از خرید نمونه‌های خارجی این برنامه است اما چنین اقدامی سرمایه گذاری محسوب میشود. به‌علاوه نتیجه آن نیز تولید برنامه ای مطابق با شرایط و قوانین حاکم بر کشور یا بومی سازی خواهد بود. همچنین این برنامه جدید قابلیت استفاده برای سایر شرکت‌ها کشور را نیز دارد.

 

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family