• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 444

اخبار فلزات: سیزدهمین نمایشگاه بین المللی معدن، صنایع معدنی، ماشین آلات، تجهیزات و صنایع وابسته (ایران کانمین 2017) توسط دکتر شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد. در آیین افتتاح این نمایشگاه، دکتر سرقینی، معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، و همچنین مهندس بهرامن، رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران نیز حضور داشتند. این نمایشگاه در تاریخ 13 تا آبان 96 دایر است.

به گزارش اخبار فلزات، شریعتمداری پس از بازدید از سالن‌های تحت پوشش این نمایشگاه در سالن نشست‌های خانه معدن حضور پیدا کرد. وی با تاکید بر مساله ایمنی در معادن گفت: ایمنی اصل اساسی برای فعالیت در حوزه معدن و صنایع معدنی است. فاجعه یورت دیگر نباید در کشور نباید تکرار شود.

وی افزود: ایران از ذخایر ارزشمند و پتانسیل های معدنی قابل توجهی برخوردار است. هرچند که هنوز آنطور که باید این پتانسیل ها اکتشاف نشده اند و مسیر طولانی در پیش است. بدون شک با توسعه فعالیت‌های اکتشافی، ذخایر قابل توجه دیگری نیز کشف می‌شوند. برای نمونه می‌توان از کشف معدن بزرگ سنگ آهن با ذخیره قابل توجه، در استان یزد نام برد.

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در طول دوران فعالیت دولت یازدهم تلاش قابل ملاحظه ای برای توسعه فعالیت‌های اکتشافی انجام داده است؛ اما همچنان باید با افزایش همکاری با سرمایه گذاران خارجی و فعالان کارآزموده این حوزه، این دست اقدامات بیش از پیش انجام شوند. به‌علاوه توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که بخش معدن و صنایع معدنی در کشور همچنان با نواقص متعددی همراه است. حال رفع کاستی در این حوزه به جذب سرمایه خارجی و ایجاد تعامل با متخصصان دنیا نیاز دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد، سیاست گذاری کلی دولت در صنایع معدنی و فلزی، بر تکمیل زنجیره ارزش افزوده قرار دارد. علاوه براین تکمیل زنجیره تولید و توازن در حلقه های مختلف تولید، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حال حاضر این مهم درخصوص زنجیره فولاد دنبال می‌شود و به‌زودی برای سایر مواد معدنی نیز مورد توجه بیشتر قرار می‌گیرد. در افق ۱۴۰۴، تولید ۵۵ میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده است. با توجه به این هدف، توجه به صادرات ضروری به‌نظر می‌رسد و ایجاد الزامات بازار با ثبات صادراتی باید مورد توجه هرچه بیشتر قرار گیرد. واحدهایی چون فولاد مبارکه با شعار زیبای "از سنگ تا رنگ"، باید در کشور بیشتر شود و زمینه توسعه اقتصادی را فراهم آورند.

در ادامه این نشست، مهندس بهرامن رئیس هیت مدیره خانه معدن ایران به ارائه گزارشی از بخش معدن و صنایع معدنی کشور پرداخت. معدن می تواند نقش پیشرانی در اقتصاد کشور را بر عهده داشته باشد. بنابراین انتظار می رود با حمایت دولت، معدن بتواند نقش اثرگذار خود را در بهبود اقتصاد کشور بیش از قبل اجرا کند. پیشرفت در این حوزه نیز نیازمند نگاه علمی است. بهرامن تاکید کرد که معدن و محیط زیست در کنار یکدیگر معنی پیدا می کنند. خانه معدن ایران نیز در طول سالیان اخیر تلاش کرده تا با اجرای مسئولیت های اجتماعی خود، معدن و محیط زیست را در کنار یکدیگر قرار دهد.

وی در ادامه از عملکرد موفق صندوق بیمه فعالیت های معدنی اشاره کرد و گفت: این صندوق با سرمایه اولیه 10 میلیارد تومان تاسیس شد. در حال حاضر، سرمایه آن حدود ۱۱۰ میلیارد تومان برآورد می شود و انتظار می رود سرمایه نهایی آن به 1500میلیارد تومان نیز افزایش یابد.

گفت و گوها

 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محسن سید صالحی در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  بخشنامه جدید بانک مرکزی و قانون در تناقض‌اند

  اخبار فلزات: بخشنامه‌های صادرشده از سوی دولت تاثیر زیادی بر روند اقتصادی و سایر حوزه‌های اجرایی کشور دارند. اخیرا بخشنامه‌ای در خصوص ارز صادراتی‌ها از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد که عدم بررسی کارشناسانه و تخصصی آن سبب بروز مشکلات جدیدی در حوزه صادرات خواهد شد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family