• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: فعالان صنعت کاشی و سرامیک کشور، حمایت جدی مسئولان از این صنعت بومی را خواستارند و هشدار می دهند در صورت بی توجهی دولت و حمایت نشدن این صنعت، خطر ورشکستگی، تعطیلی و بیکاری نیروها در کمین آن خواهد بود.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایرنا، صنعت کاشی و سرامیک کشور در شمار صنایع بومی کشور محسوب می شود و به ادعای مسئولان بیشترین خودکفایی صنعتی را در این بخش شاهدیم.
این صنعت این روزها حال و روز خوبی ندارد و به گفته «محمد روشنفکر» رییس انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور، چنانچه حمایت‌ها از این صنعت کاهش یابد، مشکلات آن افزایش خواهد داشت.
هفته جاری تهران میزبان بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت کاشی و سرامیک بود، نمایشگاهی که گرچه با هدف افزایش بازده تولید کارخانه ها و واحدهای تولیدی، یافتن بازارهای صادراتی، شناسایی و معرفی مشکلات، موانع و نقاط ضعف موجود در این صنعت، ایجاد فضای رقابتی سالم میان تولیدکنندگان داخلی به منظور ارتقای کیفیت تولید، ایجاد ارتباط مستقیم و رو در رو میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، تبادل فکر، فناوری و محصول میان شرکت کنندگان داخلی و خارجی و آشنایی با محصولات، نوآوری ها و ظرفیت های موجود این صنعت برگزار شد، اما گفت وگو با حاضران در نمایشگاه، حال ناخوش این صنعت را به ذهن متبادر می کرد.

هر هفته یک شرکت کاشی و سرامیک تعطیل می شود
در این پیوند، «محمد ابراهیم یزدی» مدیرعامل یک کارخانه تولیدکننده کاشی که در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت کاشی و سرامیک حضور یافته بود، به ایرنا گفت: 178 کارخانه کاشی و سرامیک کشور، اکنون به 117 شرکت کاهش یافته است، زیرا تولید به کاری سخت و پیچیده تبدیل شده و هر روز شاهد بسته شدن یکی از شرکت ها هستیم.
یزدی افزود: حتی 117 شرکت باقی مانده نیز با ظرفیت پایین کار می کنند و قادر به استفاده از همه توان تولیدی خود نیستند.
وی خاطرنشان کرد: با وجود دارا بودن رتبه دوم متراژ تولید و رتبه چهارم از نظر کیفیت، همچنین بهره گیری از بهترین ماشین آلات ایتالیایی و اسپانیایی، حیف است که تولید این محصولات حال و روز خوشی را تجربه نمی کند.

صنعت کاشی و سرامیک و خطر تحریم ها
یکی دیگر از غرفه داران حاضر در نمایشگاه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: همین یک ماه پیش بود که یکی از کارخانه های کشور، به دلیل ناتوانی در واردات رنگ مورد نیاز، تعطیل شد.
وی که خواست نامش ذکر نشود، بیان داشت: حدود 40 درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت شامل رنگ، لعاب و زیرکونیوم (فلزی محکم، چکش خوار و شکل پذیر) از خارج وارد می شود و خط تولید آن نیز بطور کامل وابسته به خارج است، به طوری که حتی یک قطعه را نیز نمی توانیم در داخل تولید کنیم.
این فعال اقتصادی گفت: 60 درصد دیگر مواد اولیه که از داخل تامین می شود، با متوسط افزایش 20 درصدی قیمت ها مواجه شده که شامل خاک های مورد نیاز، کارتن، پلاستیک و غیره است و البته در تامین آنها با مشکل مواجه نیستیم.
وی تاکید کرد، برای جلوگیری از آسیب دیدن این صنعت از دور جدید تحریم های ظالمانه آمریکا باید فکری کرد.
«دونالد ترامپ» که از بهمن سال 1395 به عنوان رییس جمهوری آمریکا بر سر کار آمده است، شامگاه هجدهم اردیبهشت ماه خروج از توافق هسته ای برجام را اعلام و دستور بازگشت تحریم ها را در دوره 90 و 180 روزه صادر کرد.
در پی این تصمیم، برخی شرکت ها برای ماندن در بازار ایران یا ترک کردن آن مردد مانده اند؛ هرچند کمیسیون اروپا اعلام کرده است برای مقابله با تحریم آمریکا قانون انسداد را برای حفاظت از شرکت های اروپایی اجرا می کند.

تامین تقاضای جهانی، در صورت حمایت واقعی
دیگر شرکت کننده در نمایشگاه نیز به ایرنا گفت: این روزها افزایش قیمت مواد اولیه، کارخانه ها را با ضرر و زیان مواجه کرده و کاهش تولید و تعدیل نیرو از جمله پیامدهای آن بوده است.
وی یادآور شد: در دور گذشته تحریم ها در اوایل دهه 90، به دلیل نبود رکود اقتصادی و همچنین گردش پول در بازار، وضعیت مانند امروز نبود اما اکنون بازار، کشش لازم را ندارد.
این فعال تولیدی بیان داشت: صنعت کاشی و سرامیک با وجود برخورداری از مواد اولیه، همچنین آب، برق و گاز ارزان می توانست حتی تامین کننده نیازهای جهانی باشد.
این تولیدکننده کاشی خاطرنشان کرد: صنعت کاشی و سرامیک با وجود تعرفه های گمرکی بالای سایر کشورها برای تولیدات ایرانی، سخت تر شدن واردات مواد اولیه مورد نیاز متاثر از تحرمی ها، مشخص نبودن وضعیت ارز و برخی مشکلاتی که داخلی ها برای تولید ایجاد می کنند، «حتی به حمایت مستقیم دولت نیاز ندارد»؛ اما درخواست ما این است که «برخی با عملکرد نامطلوب خود به آن ضربه نزنند».
چندی پیش رئیس انجمن صنفی کاشی و سرامیک کشور عنوان کرد: بسته ارزی دولت، تهیه مواد اولیه صنعت کاشی و سرامیک را بسیار دشوار ساخته و انتظار می رود دولت مشکلات را از پیش روی این صنعت بردارد.
روشنفکر اضافه کرد: وضع تحریم های جدید دشمنان علیه کشور فرصت همپوشانی و همکاری را تشدید می کند و در این شرایط نباید به گونه ای رفتار شود که خودتحریمی را افزایش داد، بلکه باید سیاست ها و برنامه ها در جهت حمایت از تولید ملی باشد.
به گزارش ایرنا، بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنعت کاشی و سرامیک از سه شنبه گذشته (نوزدهم تیر ماه) با حضور و مشارکت بیش از 200 شرکت داخلی و خارجی از ایران و 12 کشور جهان در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به کار کرد.
در این دوره از نمایشگاه، هفت گروه کالایی کاشی و سرامیک، ماشین آلات و تجهیزات، چینی بهداشتی، رنگ و لعاب، مواد اولیه، شیرآلات، سرویس های بهداشتی و شرکت های بازرگانی پخش کاشی در 12 سالن نمایشگاهی حضور دارند.

گفت و گوها

 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس

  توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است

  اخبار فلزات: یکی از راه‌های توسعه اقتصادی و صنعتی کشور، جذب سرمایه‌گذاری و ایجاد جذابیت برای احداث صنایع مختلف است. سرمایه‌گذاران در جایی حضور می‌یابند که اوضاع برای توسعه مناسب است. در کشورهای پیشرفته مناطق ویژه‌ای تعریف و احداث شده‌اند که برای سرمایه‌گذاران جذابیت داشته‌اند. علاوه بر این، همه زیرساخت‌ها برای جذب سرمایه‌گذاران در این مناطق فراهم است. از این رو، مشاهده می‌شود صنایع بسیار بزرگ با ظرفیت‌های فراوانی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی در این مناطق احداث شده‌اند. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی و صنایع معدنی خلیج فارس گفت‌وگو کرده است. حسن خلج طهرانی اعتقاد دارد کشورهای پیشرفته در ابتدا زیرساخت‌ها را برای توسعه صنایع خود در مناطق دارای مزیت به‌وجود می‌آورند، سپس اقدام به احداث صنایع می‌کنند. وی همچنین می‌گوید توسعه زیرساخت‌ها در کشور ما می‌تواند به جذب سرمایه‌گذاری فراوانی منجر شود. در عین حال، باید صنایع عمده کشور به مناطقی انتقال یابند که مزیت لازم را داشته باشند و زنجیره ارزش افزوده را تکمیل کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حجت‌الاسلام نوری شاهرودی، سفیر ایران در عمان

  دیپلماسی اقتصادی، راهگشای روابط ایران و عمان

  اخبار فلزات: طبق اسناد تاریخی روابط ایران و عمان در سال 597 میلادی شکل سازمان یافته‌ای به خود گرفت، اما روابط سیاسی رسمی دو کشور در سال 1971 میلادی با صدور بیانیه رسمی آغاز شده است و استمرار داشتن این روابط موجب ایجاد فرصت‌هایی برای هر دو کشور شده‌است. در این میان کشور عمان با وجود فشارهایی که از سوی کشورهای منطقه و حتی قدرت‌های بزرگ داشت، توانسته است این روابط را در سطح بالا نگه دارد و اجازه نداده اصول روابط خدشه‌دار شود. برای آگاهی از روند این روابط و جزئیات بیشتر خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با سفیر ایران در عمان گفت‌وگویی انجام داده است. حجت‌الاسلام نوری شاهرودی با ابراز امیدواری نسبت به این روابط، عمان را کشوری امن برای سرمایه‌گذاری می‌دانند و درصدد افزایش روابط تجاری و... با این کشور است. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • محمد کشانی، مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان

  تحریم‌های خارجی کافی است؛ خودتحریمی چرا؟

  اخبار فلزات: فضای بین‌المللی پس از برجام برای صنعت فولاد کشور باز شد و شرکت‌های فولادی توانستند در صادرات رکوردهای خوبی را از خود برجای بگذارند. هر چند که باوجود این توافق، کشور نتوانست آن‌گونه که باید و شاید در جذب سرمایه‌گذاری موفق عمل کند. خروج آمریکا از توافق برجام صنعت فولاد کشور به‌ویژه بر صادرات و سرمایه‌گذاری تاثیرگذار بوده است. در این راستا خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل شرکت فولاد خوزستان ‌گفت‌وگو کرده است. محمد کشانی اعتقاد دارد با خروج آمریکا از برجام، مشکلات متعددی در زمینه کشتیرانی، نقل و انتقالات بانکی و ... به‌وجود می‌آید، اما کشور ما تجربه خوبی در سال‌های تحریم کسب کرده است و می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند. کشانی همچنین می‌گوید مشکلات اقتصادی و همکاری نکردن سازمان‌ها بدتر از تحریم‌های بین‌المللی عمل می‌کنند و تحریم داخلی هستند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • فرزاد موسوی، مدیر روابط عمومی فولاد آذربایجان

  تعامل پایدار درون و بیرون یک بنگاه اقتصادی از عملکرد صحیح روابط عمومی نشات می‌گیرد

  اخبار فلزات: نقش روابط عمومی هنوز در کشور ما آن‌چنان که باید مورد توجه قرار ندارد. بر همین اساس نیز در مواردی مشاهده می‌شود، عدم شناخت جایگاه ویژه این بخش، مشکلات متفاوتی را برای مجموعه فراهم می‌آورد و ارتباط میان یک بنگاه اقتصادی را با بیرون مشکل‌ساز می‌کند. متاسفانه در مواردی مشاهده می‌شود، نقش روابط عمومی نه‌تنها برای مدیران، بلکه برای فعالان این بخش نیز به‌درستی تبیین نشده است. پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین به‌منظور شناخت جایگاه این حوزه با مدیر روابط عمومی شرکت فولاد آذربایجان به‌ گفت‌وگو نشسته است. فرزاد موسوی در طول این گفت‌وگو از ضعف توجه به روابط عمومی و تبعات آن می‌گوید. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

  آزموده را آزمودن خطاست

  اخبار فلزات: برجام فرصت اندکی را برای توسعه صنایع معدنی و فلزی کشور به‌وجود آورد و بخشی از این صنایع توانستند به جبران قسمتی از عقب‌ماندگی خود در دوران تحریم بپردازند. با وجود این، خروج آمریکا از برجام وضعیت مبهم و متفاوتی را برای این صنایع به‌وجود آورده است. خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» برای بررسی ابعاد خروج آمریکا از برجام، با رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی به گفت‌وگو نشسته است. اکبر ترکان اعتقاد دارد وضعیت سختی پیش روی کشور قرار دارد و باید برای شرایط سخت جدید مهیا شد و در راستای حفظ ذخایر ارزی کشور کوشید. ترکان همچنین می‌گوید ظرفیت ارتباط کشور ما با همسایگان بسیار زیاد است و می‌توان از ظرفیت این کشورها برای توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری استفاده کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family