• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: گروه 30 نفره مستندسازان دیداری سفری دو روزه از معادن گل گهر و کارخانه های فراوری آن منطقه داشتند.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایمیدرو، در این جمع تنی چند از نخبگان و پیشکسوتان حوزه مستند از جمله فرهاد وَرَهرام،‌ حضور داشتند. این تیم روز نخست از معدن شماره 3 گل گهر (گهر زمین) و کارخانه های فرآوری دیدن کردند و روز دوم معدن در معدن شماره یک، بخش های سنگ شکن، کنسانتره و گندله سازی و طرح های تولید شمش و ورق فولادی گل گهر حضور یافتند. این برنامه تنها فعالیت های تولیدی را منعکس نکرد بلکه زمینه ای برای همکاری بخش هنر با حوزه تولید شد.
در این برنامه که مدیر عامل و برخی از مدیران مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز حضور داشتند، تصویری از اقدامات مجموعه گل گهر طی سال های گذشته ارایه شد که نشان می داد مدیریت، علاوه بر حرکت در حوزه تولید، تلاش های خود را به بخش اجتماعی منطقه، شهرستان سیرجان و حتی استان های همجوار هم تسری داده است.
گل گهر از 6 ناحیه معدنی تشکیل شده که معدن شماره یک در اختیار شرکت معدنی و صنعتی گل گهر و معدن شماره سه در اختیار گهر زمین است. (4 معدن دیگر متعلق به مجتمع سنگ آهن سیرجان- وابسته به ایمیدرو- است که شرکت های خصوصی فعالیت های آن را برعهده گرفته اند.)

معادن یک و سه که تا سال های گذشته تنها مشغول به تولید سنگ آهن و کنسانتره بودند،‌ امروزه توانسته اند زنجیره کاملی از تولیدات را در اختیار گیرند. تنها در شرکت گل گهر 7 خط تولید کنسانتره به ظرفیت 15 میلیون تن و دو کارخانه گندله سازی به ظرفیت 10 میلیون تن فعالیت دارند. آنطور که در برنامه شرکت گل گهر قرار دارد خط تولید شمش به ظرفیت یک میلیون تن، اواخر پاییز راه اندازی می شود. در کنار دست این کارخانه نیز پروژه تولید ورق فولادی این شرکت وارد عملیات ساخت شده که با راه اندازی آن،‌ مجموعه ای با ارزش افزوده بالاتری به این مجتمع افزوده می شود.

مانعی برای خام فروشی

این گروه مستند ساز در سخنانی جداگانه و در نشست با مدیر روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر از یک شو، نسبت به تکمیل شدن این زنجیره تولید، رشد ارزش افزوده و آن چیزی که مانع خام فروشی نامیده می شود، ابراز خرسندی کردند اما در عین حال در سوال و جواب با مدیران معادن و کارخانه های گل گهر، با نگاهی انتقادی به دنبال تعهدات متقابل بخش تولیدی در قبال منطقه، ‌امور فرهنگی و محیط زیست بودند.

حضور در معدن شماره 3 که لقب بزرگ ترین معدن خاورمیانه را دارد نقطه عطفی در برنامه سفر اهالی هنر به این معدن بود. معدنی که گفته می شود مرغوب ترین سنگ آهن منطقه را دارد و از ابعاد 1.7 کیلومتر در 1.6 کیلومتر برخوردار است. طول هر پله آن به 15 متر می رسد و اکنون تا عمق 200 متری استخراج در آن انجام می شود و قرار است تا پایان عمر معدن به عمق 430 متری می رسد.

سه سال خاموش

طبق گزارشی که از سوی امیر منصوری پناهی مدیر معدن شماره 3 ارایه شد،‌ از 1.2 میلیارد تن ذخیره سنگ آهن در 6 معدن گل گهر، 60درصد در دل همین معدن است. برنامه های این معدن نشان می دهد 240 میلیون تن از ذخیره سنگ آهن، به صورت روباز برداشت می شود. پناهی به نکاتی اشاره می کند که می توانست منافع بیشتری نصیب کشور کند؛ "در دوره احمدی نژاد، این معدن بزرگ، سه سال تعطیل بود و حساب کنید چه منافعی را در طول آن مدت از دست دادیم".

وی در ادامه به موضوع چالش تکنولوژی هم اشاره می کند و می افزاید:‌ چنانچه قادر به برداشت به صورت زیر زمینی باشیم، ماده معدنی بیشتری نصیب زنجیره فولاد خواهد شد.

پناهی می افزاید: از این معدن سالانه 15 میلیون تن مده معدنی خارج می شود و همین امر حجم انبوهی از جا به جایی ها را به همراه دارد. البته باید تاکید کرد که هم اکنون نیاز به 120 دامپتراک داریم که با توجه به قیمت های فعلی، به هزینه بالایی نیاز است.

از سوی دیگر مستندسازان سوالاتی درباره وضعیت مصرف آب، مواجهه با آب های زیرزمینی و محیط زیست منطقه می پرسند. سوالاتی که برخی پاسخ داده می شود و به عنوان مثال انتقال آب موجود در معدن به کارخانه های فرآوری و استفاده از آن که جزو نکات قابل توجه در معدن است.

اشتغال 2300 نفری

وی می گوید:‌ معدن و زنجیره آن پتانسیل بالایی برای اشتغال دارد. برداشت هر 45هزار تن ماده معدنی، یک شغل ایجاد می کند. هم اکنون 2300نفر فقط در بخش معدن مشغول به کار هستند. مدیر معدن در برابر پرسش حاضران درباره ترکیب نیروی انسانی شاغل در این شرکت می گوید: "80درصد این نیروها بومی هستند".

گهر زمین هم اینک از ظرفیت 6 میلیون تنی تولید کنسانتره سنگ آهن برخوردار است و البته بازدیدی که از یک سایت انجام شد،‌ نشان داد این شرکت پروژه ای نیز برای ساخت کارخانه گندله سازی به ظرفیت 5 میلیون تن در دست ساخت دارد.

شمش گل گهر، اواخر پاییز

صبح روز بعد برنامه حضور در معدن و کارخانه های گل گهر کلید می خورد. این شرکت دو کارخانه تولید آهن اسفنجی با مجموع ظرفیت 3.7 میلیون تن دارد. طبق گزارش ارایه شده، کارخانه 2 میلیون تنی این شرکت،‌ بزرگ ترین واحد تولید کننده آهن در ایران است. گل گهر کارخانه یک میلیون تنی شمش فولاد را نیز در دست راه اندازی دارد که طبق پیش بینی ها تا اواخر پاییز به تولید و بهره برداری می رسد. همچنین برای تکمیل زنجیره تولید، طرحی در دست اجراست که هدف آن تولید 3.5 میلیون تن ورق فولادی به عرض (3 تا 6 میلی متر) است. تاکنون قراردادهای اولیه آن بسته شده است و پیمانکاران مشغول به کار هستند. نکته قابل توجه اینکه تاکنون مابقی شرکت های معدنی،‌ تا مرحله تولید ورق فولادی پیش نرفته اند و تنها به تولید شمش فولاد رسیده اند.

خوارک کارخانه های گل گهر از معدن شماره یک تامین می شود. معدنی که در ابعاد 3 کیلومتر در 980 متر است. مقیاس فعالیت در این معدن نیز از پرسش های جمع مستندسازان است. این معدن از 300 میلیون تن ذخیره برخوردار بوده و تاکنون 200 میلیون تن آن برداشت شده است. همزمان، انجام فعالیت های اکتشافی در محدوده معدن و مناطق مجاور آن در حال انجام است. در این زمینه حفاری هایی تا عمق 750 متری انجام شده و مواد معدنی قابل توجهی به دست آمده (حدود 100 میلیون تن تخمین زده شده) اما هنوز میزان ذخایر جدید اعلام نشده است.

آب شیرین خلیج فارس، 98 به گل گهر می رسد

از سوی دیگر تا سال آینده خط انتقال آب (شیرین شده) به گل گهر می رسد. امتداد این خط به شرکت ملی مس در سرچشمه و سپس به معدن چادرملو می رسد. این پروژه نه تنها نقطه قابل اتکایی برای توسعه معادن و صنایع معدنی به شمار می آید که برای شهرهای اطراف همچون سیرجان و ... نیز جنبه حیاتی خواهد داشت. طبق برنامه ریزی صورت گرفته، آب از محل معادن به سیرجان صادر می شود.

این شرکت طی سال های گذشته تمرکز خاصی بر مسوولیت اجتماعی کرده است. از همین رو مدیریت شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با تدوین سند مسوولیت اجتماعی،‌ توانسته در پروژه های درمانی، زیرساخت شهری، ورزشی و فرهنگی، تفریحی و رفاهی مشارکت کند.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family