• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: ایران با برخورداری از 27 میلیون تن ذخایر معدنیِ کشف شده و 57 میلیون تن ذخایر بالقوه در میان 15 قدرت معدنی جهان قرار دارد که این ظرفیت ارزشمند خدادادی می‌تواند به راهبردی اثربخش برای توسعه سرمایه‌گذاری و ارزش افزوده اقتصادی در کشور منجر شود.

به گزارش اخبار فلزات و به نقل از ایرنا، ایران کشوری برخوردار از منابع معدنی غنی و ذخایر معدنی پنهانی است و تاکنون تنها 68 نوع آن شناسایی شده و ذخایر سرب، روی و مس شاخص ‌ترین آن‌هاست.

ارزش ذخایر معدنی ایران بر اساس برآوردهای اولیه حدود 700 میلیارد دلار است که با اکتشافات جدید این رقم تا یک هزار و 400 دلار نیز برآورد می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران در کنار افغانستان و کره شمالی سه کشور معدنی مهم جهان هستند و حدود 7 درصد ذخایر معدنی جهان در ایران قرار دارد.

بر اساس نظر کارشناسان، سهم معدن در تولید ناخالص ملی می تواند تا 50 درصد افزایش یابد و براساس آمار موجود، اکنون 97 درصد معادن کشور در اختیار بخش خصوصی و 3 درصد در اختیار بخش دولتی است.

استان مرکزی به سبب قرارگرفتن در 2 منطقه زمین‌شناسی مهم کشور، شامل منطقه‌های دگرگونی سنندج سیرجان و ایران مرکزی از ظرفیت‌های مهم معدنی برخوردار است که سرمایه‌گذاری در این بخش زمینه توسعه همه‌جانبه استان و کشور را فراهم می‌کند.

این استان از ظرفیت‌های ارزشمندی در زمینه معادن برخوردار است که در سال‌های اخیر مشکلات بسیاری فراروی فعالان این عرصه قرار گرفته است.

استان مرکزی خاستگاه مواد معدنی مختلف و متنوعی شامل کانی‌های دگرگونی، آذرین و رسوبی از قبیل مواد معدنی غیرفلزی، فلزی، مصالح ساختمانی و سنگ‌های تزئینی است.

این استان با 532 معدن و استخراج سالانه بیش از 24 میلیون تن ماده معدنی، از استان‌های برخوردار کشور است و تا کنون از 57 نوع ماده معدنی موجود در کشور، 42 نوع آن در استان مرکزی شناسایی شده و از 34 نوع ماده معدنی نیز بهره‌برداری می‌شود.

تراورتن، سولفات سدیم، سرب، روی، سنگ آهن، سنگ گچ، پوزولان، کائولن، سنگ لاشه، آهن، آهک، طلا و خاک‌های صنعتی از مهمترین ذخایر غنی معدنی قابل بهره‌برداری در این استان هستند.

بیش از 35 نوع ماده معدنی دراستان مرکزی شناسایی شده و امکانات بالفعل برای استخراج تنگستن، قلع و مولیبدن، طلا، مس، آندالوزیت، مرمریت‌های سیاه، گرانیت، کانی‌های قیمتی و زینتی شامل فیروزه، کریزوکولا، جاسیر، آزوریت و مالاکیت، عقیق، بلور کوارتز، ارپیمان (سولفور آرسنیک)، بنتونیت و کلسیت در منطقه وجود دارد.

برخی مواد استخراج شده در معادن استان مرکزی در واحدها و کارخانه‌های گچ ، آهک، سیمان سفید، رنگ، پوکه، کاشی، لاستیک و شیشه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استان مرکزی دارای 16 واحد تولید پودرهای معدنی میکرونیزه و سوپرمیکرونیزه است و از این نظر مقام نخست را در کشور دارد، ضمن اینکه وجود چهار واحد فرآوری موادفلزی - فلوتاسیون سرب و روی و آلومینیوم سازی در استان مرکزی قابل توجه است.

به اعتقاد کارشناسان و صاحبنظران امور معدنی، عدم شناخت بانک‌ها از بازدهی و بازگشت سرمایه در معادن، به‌کارگیری و اعطای وام با وثیقه پروانه بهره‌برداری، لزوم توسعه زیرساخت‌های جاده‌ای و امکانات اولیه کارگاهی در مناطق معدنی، استفاده از ضمانت صندوق بیمه و تسهیلات بانکی به‌منظور توسعه و تجهیز کارگاه‌ها، راهکارهایی است که ضمن هموار کردن مسیر توسعه این بخش، خام فروشی را کاهش داده و نرخ تمام شده محصولات معدنی برای ورود به بازار صادرات سنگ های فرآوری شده را پایین می‌آورد.

آن‌ها معتقدند: با توجه به ظرفیت‌های بالای تولید و فرآوری انواع مواد معدنی در استان مرکزی به‌خصوص محصولات ویژه‌ای از قبیل سنگ محلات، ایجاد شهرک صنعتی در این خطه از ضرورت‌ها است که مسئولان باید در این زمینه برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کنند تا به‌عنوان مثال در این شهرک صنعتی خصوصی سنگ، کارخانه‌های سنگبری، مجسمه‌سازی، دستگاه‌های ساخت ستون‌های سنتی و مدرن، طراحی اتوماسیون صنعتی، عرضه لوازم سنگبری و کارگاه‌های تعمیرات ماشین آلات سنگبری به صورت یکجا دایر شود تا از این طریق صادرات کالا نیز تسهیل شود.

معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی گفت: چهار هزار و 151 نفر در معادن استان مرکزی اشتغال دارند که در صورت توجه بیشتر به تکمیل چرخه اکتشاف و استخراج معدن می توان زمینه اشتغال بیشتری را در این بخش ایجاد کرد.

محسن بسارده افزود: در مجموع بیش از 25 هزار و 800 میلیارد ریال در معادن استان مرکزی سرمایه‌گذاری شده که حدود 475 میلیارد ریال آن در سال جاری بوده است.

وی ظرفیت اسمی معادن استان مرکزی را 25 هزار 114 تن عنوان کرد و گفت: میزان استخراج این مهم در 6 ماه نخست امسال سه هزار و 623 تن بوده است.

معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی اظهار داشت: 174 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن در نیمه نخست امسال در این استان وصول شده و در 6 ماه نخست امسال سه میلیون و 560 هزار تن انوع ماده معدنی از 195 واحد معدنی استان استخراج شده است.

بسارده ادامه داد: 35 نوع ماده معدنی در استان مرکزی تولید می‌شود که مهمترین آن‌ها مس، سرب، روی، طلا، فلدسپات، سنگ آهن، آهک، سولفات سدیم، سنگ لاشه و تراورتن است.

وی خاطرنشان کرد: 23 پروانه اکتشاف معدنی جدید نیز در نیمه نخست امسال در این استان صادر شد.

معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی خاطرنشان کرد: 12 پروانه بهره‌برداری معدنی جدید نیز با ظرفیت اسمی 195 هزار تن امسال در استان مرکزی صادر شده است.

وی افزود: سرمایه‌گذاری معادن در سال جاری 47 میلیارد ریال تخمین زده شده و فعالیت در این بخش بیش از 50 فرصت شغلی در استان ایجاد کرده است.

بسارده یادآوری کرد: معادن کانون محوری در حوزه کسب و کار و درآمدزایی و پیشبرد امور توسعه پایدار است که باید سهم خود آن در حوزه تولید و بالابردن درآمد ناخالص ملی به خوبی دیده شود.

وی مالیات بر ارزش افزوده و فرسوده بودن ماشین‌آلات و ناوگان بهره‌برداری معادن را مهمترین مشکلات این بخش دانست و گفت: معادن بخش قابل توجهی برای توسعه پایدار در هر جامعه محسوب می‌شود که در صورت توجه ویژه به این بخش می‌توان ضمن اشتغال‌زایی مولد گامی اساسی در راستای بالا بردن تولید ناخالص ملی برداشت.

پیشکسوت امور معدنی استان مرکزی گفت: فرسودگی ماشین آلات معدنی اولین و مهمترین مشکلات فعالان این بخش است که روند فعالیت را کند می‌کند.

عزیز میرزائیان افزود: سرعت عمل در استخراج، همه هزینه‌ها از قبیل نیروی کار و خدمات را کاهش می‌دهد اما فرسودگی ماشین آلات روند استخراج را کند کرده و به همین دلیل قیمت تمام شده محصولات بالا رفته و بازار رقابت را از دست فعالان این عرصه می‌گیرد.

وی اظهار داشت: از سال 1370 تا کنون ماشین آلات معدنی در معادن استان مرکزی به روز رسانی نشده و در سال‌های اخیر نیز قیمت قطعات یدکی بالا رفته و امکان به روزرسانی ماشین آلات را کاهش داده است.

این پیشکسوت معدنی استان مرکزی بیان کرد: فعالان عرصه کشاورزی با وجود اینکه بیشترین مصرف آب را دارند از همه نوع مالیات معاف هستند اما از سال 1389 تا کنون فشارهای مالیاتی آنچنان بر فعالان معدنی طاقت فرسا شده که بسیاری از این افراد کار را رها کرده اند.

میرزائیان گفت: سیاست‌گذاری‌های مسئولان رده بالای وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ساماندهی بخش معدن مطلوب است اما در این مهم زمانی که به بدنه کارشناسی می‌رسد با اعمال سلیقه افراد مختلف روبرو شده و این اعمال سلیقه قانون را به زیان معدن کاران می‌کند.

وی بیان کرد: معادن یکی از کم هزینه‌ترین راه‌های توسعه پایدار، اشتغال‌زایی، بالابردن تولید ناخالص ملی و تقویت بنیه اقتصادی کشور و مردم نقاط مختلف کشور است، بنابراین می‌طلبد مسئولان نسبت به حمایت فعالان این بخش و برنامه‌های کاربردی بیندیشند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی نیز گفت: این استان با داشتن 100معدن سنگ تراورتن بیش از 70 درصد سنگ تراورتن کشور را تامین می‌کند.

ایرج یوسفی افزود: معادن سنگ استان مرکزی به‌خصوص شهرستان محلات به‌عنوان قطب سنگ تراورتن، شهرت جهانی دارد و به غیر از محلات تنها در منطقه‌ای محدود در شهر یزد و یک منطقه دیگر نیز در آذربایجان شرقی استخراج می‌شود.

وی ادامه داد: ذوق و سلیقه فعالان عرصه سنگ تراورتن در برش این نوع سنگ باعث شده تا انبوه‌سازان نقاط مختلف کشور به مصرف این نوع سنگ گرایش پیدا کنند که این مهم باعث رونق معادن سنگ محلات شده است.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مرکزی، بیشترین معادن سنگ تراورتن را در مناطق آتشکوه، آبگرم، عباس آباد و دره بخاری دانست و گفت: این استان همچنین در استخراج مواد معدن سرب، روی و سولفات سدیم نیز در تمام کشور مطرح است.

وی نبود بازار مصرف را مهمترین مشکلات فراروی معدن داران استان مرکزی دانست و گفت: صادرات سنگ و دیگر مواد معدنی به نقاط مختلف جهانی متوقف شده و بازار داخلی نیز به‌نوعی ظرفیت حفظ معادن کشور و استان مرکزی را ندارد بنابراین برای حفظ حیات معادن و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های معادن استان و ایجاد فرصت های شغلی در این بخش، باید بازار مصرف معادن تامین شود.

یکی از فعالان معدنی در شهرستان شازند گفت: دریافت مالیات بر اساس استخراج یکی از مشکلات فعالن این عرصه است چرا که محصولات معادن به‌صورت نقدی به فروش نمی‌رسد اما قانون، مالیات را از معدن دار مطالبه می‌کند.

عباس رستمی فرسودگی تجهیزات معدنی را یکی دیگر از مشکلات این بخش دانست و گفت: با اینکه فرآوری استخراجات معدنی می‌تواند راهگشای اقتصاد و اشتغال پایدار در استان مرکزی باشد، اما فرسودگی ماشین‌آلات باعث شده تا مواد معدنی به صورت خام به فروش برسد.

مدیرعامل واحد معدنی سنگ اسیدی محلات گفت: کمبود و افزایش بهای قطعات یدکی ماشین آلات معدنی فعالان این بخش را با مشکل مواجه کرده که دولتمردان باید نسبت به این مسئله مهم چاره‌اندیشی کنند

حسین پورحسنی افزود: پمپ گازوئیل لودر سال‌های گذشته 70 میلیون ریال خرید و فروش می‌شد اما قیمت این محصول در روزهای اخیر به 450 میلیون ریال هم رسیده که این مهم قیمت تمام شده استخراج را بالا می‌برد.

مدیرعامل شرکت معدنی سنگ اسیدی محلات اضافه کرد: سال گذشته اداره کل امور مالیاتی اعلام کرد در صورتی که بدهکاران مالیاتی، اظهارنامه خود را به هنگام تحویل دهند تنها سه درصد از کل مالیات دریافت و مابقی آن بخشیده می‌شود اما پس از اینکه معدنکاران اظهارنامه خود را تکمیل کردند و سه درصد را پرداخت کردند، این اداره کل تصفیه نامه مخصوص را ارائه نکرد و پنج درصد دیگر از معدنکاران مالیات دریافت کرد.

وی گفت: صادرات پایین سنگ از کشور ایران به خصوص استان مرکزی و شهرستان محلات باعث شده که رقبای ما در کشورهای منطقه از قبیل ترکیه جای سنگ ایرانی را بگیرند و سنگ‌های بی کیفیت خود را به قیمتی بالا وارد بازار جهانی کنند.

مدیرعامل شرکت معدنی سنگ اسیدی محلات اظهار کرد: تنها با رونق صادرات می توان معادن سنگ محلات را احیا کرد چرا که بازار داخلی ظرفیت چندانی ندارد که پاسخگوی نیازهای همه معادن سنگ باشد.

مدیرعامل یکی از واحدهای معدنی اراک نیز گفت: فروش محصولات معدنی همیشه به‌صورت نقدی صورت نمی‌گیرد از این رو معدن‌داران در بسیاری از موارد از عهده پرداخت اقساط بانکی با بهره‌های بالا بر نمی‌آیند و بانک‌ها هم مساعدت چندانی با این قشر از جامعه نمی‌کنند.

علی شفاهی افزود: مستهلک بودن دستگاه‌ها و تجهیزات معدنی کشور و به‌خصوص استان نیز یکی دیگر از مشکلات معدن‌داران محسوب می‌شود و به همین دلیل بسیاری از معدن داران نمی‌توانند حتی به اندازه نیمی از پروانه قانونی خود برداشت داشته باشند.

وی محورهای دسترسی به معادن را یکی دیگر از مشکلات عنوان کرد و گفت: نبود محورهای دسترسی مناسب به معادن، سبب تعطیلی بسیاری از این واحدها شده است.

مدیر عامل واحد معدنی سنگ لاشه پل دوآب شازند نیز ناهمخوانی قیمت تمام شده محصولات معدنی با قیمت بازار را مهمترین مشکل معدن‌داران استان و کشور معرفی کرد.

محمدرضا داوری افزود: به دلیل فعالیت بیش از حد متعارف معادن در استان مرکزی قیمت مواد معدنی به صورت چشمگیری کاهش یافته چرا که برخی از رقبا برای تامین نقدینگی خود مجبور به فروش محصولات معدنی با قیمت پایین می‌شوند.

کارشناسان امور معدنی بر این باورند: با توجه به ذخایر سرشار و پتانسیل های بالای انواع مواد معدنی در استان مرکزی، سرمایه‌گذاری در این بخش علاوه براشتغال آفرینی و ارزآوری، تکیه به صادرات نفتی را کاهش می‌دهد و کشور را به سوی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی رهنمون کرده و به تحقق اقتصاد مقاومتی مورد نظر معظم له نزدیک می‌شود.

در سند چشم‌انداز 20 ساله کشور، نقش معدن در تولید ناخالص داخلی ملی باید به سه برابر افزایش یابد که رسیدن به این رقم ، مستلزم فعالیت گسترده و هدفمند در توسعه اکتشافات مواد معدنی، ایجاد زیر ساخت‌های لازم برای بهره‌برداری معادن، راه اندازی معادن جدید، تغییر تکنولوژی افزایش بهره‌وری در معادن و ایجاد واحدهای فرآوری مبتنی بر مواد معدنی است و بی شک رسیدن به این آرمان، بدون برنامه ریزی و حضور موثر متخصصان و دانش آموختگان میسر نخواهد شد.

تا کنون حدود 550 پروانه اکتشاف معدن در استان مرکزی صادر شده که از این تعداد 195 معدن فعال هستند.

گفت و گوها

 • حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران

  دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد

  اخبارفلزات: ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های دولت تاثیرات بسیاری را بر صنایع مختلف از جمله صنعت روی کشور دارد. صنعت مذکور بنابر صادرات محور بودن خود هیچ تشابهی به صنایع دیگر نداشته، لذا برخورد دولت و دستورات این حوزه باید با سایر موضوعات کشور نیز متفاوت باشد. عدم توانایی دولت در صدور ابلاغیه‌های راهبردی و مفید را می‌توان در نبود تیم مشاوره‌ای و اطلاعات کافی و دقیق از صنایع کشور دانست. در این راستا، پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت‌و‌گوی کوتاهی را با حمید علاماتی، مدیرعامل شرکت فرآوری مواد معدنی ایران انجام داده است. در ادامه این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • «جهانگیر رضوی» مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون مطرح کرد:

  رفع گلوگاه‌های تولید با بومی‌سازی قطعات

  اخبار فلزات: مهندسی معکوس و رویکرد بومی‌سازی قطعات در سال‌های اخیر در مس منطقه آذربایجان با جدیت فراوانی در حال پیگیری و اجراست. برای آگاهی از این دستاوردها به سراغ مدیر مهندسی مجتمع مس سونگون رفتیم. در ادامه، این‌ گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

  اخبار فلزات: بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • ابوالفضل کیانی بختیاری، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

  استفاده از مشاوران اقتصادی، تسهیل‌گر توسعه اقتصادی است

  اخبار فلزات: اقتصاد کشور با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و استفاده از روش‌های آزمون وخطا برای بهبود وضعیت نیز نتیجه‌ای جز ضرر برای کشور به‌دنبال ندارد. عدم استفاده از مشاوران اقتصادی ازسوی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به اتخاذ تصمیمات ناگهانی، احساسی و بی‌پایه می‌انجامد. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی نشسته است. ابوالفضل کیانی‌بختیاری معتقد است در شرایطی که کشور در معرض تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته، خودتحریمی بنگاه‌های اقتصادی داخلی بر این بحران دامن می‌زند. کیانی‌بختیاری می‌گوید: استفاده از روش‌های دیپلماسی اقتصادی و صنعتی در کنار دیپلماسی سیاسی می‌تواند به بهبود شرایط برای برقراری ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی مشاوره اقتصادی کمک کند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • علی صالح‌آبادی، مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران

  مشاوران اقتصادی باید در قبال نتیجه طرح‌های توجیهی، مسئول باشند

  مشاوره اقتصادی جایگاه ویژه‌ای در سطوح بین‌المللی دارد. هرچند که به این موضوع آنطور که باید و شایسته است در کشور ما ارجی نهاده نشده است. همین غفلت نیز زمینه‌ساز مشکلات بسیاری در تعریف استراتژی‌های کلان، تبیین اهداف، تعریف پروژه‌های ملی و ... شده است. تا جایی که در موارد متعددی تداوم یک طرح یا فعالیت اقتصادی آن پس از صرف هزینه بسیار غیر ممکن می‌شود. بر همین اساس پایگاه خبری فلزات آنلاین با مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران به گفت‌وگو نشسته است. دکتر علی صالح‌آبادی اعتقاد دارد شرکت‌های مشاور بایستی از نظر مالی از مجری طرح مستقل باشند؛ این استقلال به ارایه نظرات واقعی و کارشناسی کمک شایانی خواهد کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family