• آخرین های تکنولوژی
  • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: "ایران یکی از پتانسیل‌های گردشگری دنیا محسوب می‌شود؛ سرمایه‌گذاری در این حوزه بدون شک می‌تواند موجب اشتغال‌زایی فراگیر به ویژه برای جوانان در کشور شود و معادنی که در زمینه ژئوتوریسم قابلیت فعال شدن دارند، می‌توانند معادن در حال بهره‌برداری و استخراج و یا معادن متروکه‌ باشند. بدون شک ورود به بحث گردشگری معدن می‌تواند پتانسیل‌های وسیعی در جهت ایجاد اشتغال و کارآفرینی ایجاد کند و در آینده افق روشنی در این حوزه در کشور وجود دارد".

چه عواملی منجر می‌شود معادن از اهمیت خاصی برای جاذبه‌های توریستی برخوردار شوند؟

گردشگری معدن این روز‌ها به یکی از شاخه‌های پررونق گردشگری طبیعت یا همان ژئوتوریسم تبدیل شده است. البته گردشگری معدن دقیقا نقطه اتصال گردشگری انسانی و طبیعی است چون انسان با تغییراتی که در محیط طبیعی در قالب معادن داده است چشم‌اندازی جدید و بدیع خلق کرده که برای بازدید گردشگران می‌تواند یکی از جذاب‌ترین و ناب‌ترین تجربه‌های زندگی باشد.

گردشگری معادن در واقع یکی از زیرشاخه‌های ژئوتوریسم است که در جهان مورد توجه قرار گرفته است و منبع درآمدی برای کشورها شده است.

در واقع یک معدن دیگر تنها از این لحاظ ارزش ندارد که می‌توان سنگ‌ها و کانی‌های قیمتی از آن استخراج کرد، بلکه حتی بعد از آن که متروکه هم بشود می‌تواند یکی از منابع درآمدزایی و اشتغال‌زایی باشد.

گردشگری معدن در بعضی از نقاط به یکی از پردرآمدترین انواع گردشگری تبدیل شده است بسیاری از کشورهای جهان از این فرصت برای احیای معادن متروکه خود استفاده می‌کنند. حتی با پیوند دادن بین صنعت گردشگری و صنعت معدن توانسته‌اند در زمینه کاستن از فقر مردم فرودست گام‌های مثبتی بردارند. در حقیقت گردشگری معدن می‌تواند سهم مهمی در کاهش میزان فقر نواحی روستایی داشته باشد و با گشودن قلمرو‌های جدید، پتانسیل‌های موجود را برای جذب گردشگر فعال سازد.

ضرورت توجه بیشتر به طرح گردشگری معدنی از چه زمانی در کشور آغاز شد؟ و چه سازمانی‌هایی از بخش معدن در این زمینه مشارکت دارند؟

این طرح ابتدا در بخش معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت طرح گردشگری معدنی مطرح و در این راستا اقدام به بررسی معادن دارای پتانسیل گردشگری شد و در همین راستا شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، معادن تحت پوشش این شرکت که مستعد اجرای طرح مذکور بودند را شناسایی کردیم و با انتخاب مشاور و با هماهنگی سازمان‌های ذی‌ربط در حال اجرایی کردن این طرح هستیم.

شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در حوزه گردشگری معدنی چه اقداماتی را انجام داده است؟

در معدن پتاس خور و بیابانک به عنوان بزرگ‌ترین پهنه نمکی و اولین معدن شورابه کشور شرایط لازم با ایجاد فضای لازم در حد اولیه جهت حضور گردشگران فراهم شد و درصدد جذب سرمایه‌گذار خصوصی به منظور استفاده از تمام پتانسیل‌های موجود در جهت حضور گردشگران از ابعاد مختلف می‌باشیم.

این معدن بزرگ شورابه کشور از جمله جاذبه‌های مورد علاقه گردشگران ایرانی و خارجی است که نوروز امسال حدود 2 هزار نفر از آن دیدن کردند.

هدف از راه‌اندازی این منطقه، توسعه گردشگری در معادن کشور است.

آبشار نمکی به طول 30 متر، مجموعه تفریحی، نمایشگاه آثار صنایع دستی، آب انبار، آلاچیق و سوئیت‌های اقامتی از جمله بخش‌های دیگر این مجتمع گردشگری است.

همچنین مزارع کشاورزی و نخلستان، حوضچه شن، رستوران و کافی شاپ، پیست موتورسواری، آفرود و فضاهای ورزشی از دیگر بخش‌های طرح جامع گردشگری مجتمع پتاس خور و بیابانک می‌باشد.

در کنار دهکده نمکی '"پلایا" به عنوان یکی از بخش‌های این مجتمع گردشگری، رصدخانه، حمام نمک و همچنین مجموعه استخر شنا تعبیه شده است.
هر ساله به خصوص در ایام تعطیلات نوروز شاهد بازدید گردشگران داخلی و خارجی از شورابه‌های پتاس خور و بیابانک هستیم.

معدن مس بایچه باغ و سرب نخلک از دیگر معادنی است که در لیست طرح گردشگری ایمپاسکو قرار دارد.

همچنین اجرای طرح گردشگری و موزه معدنی زغال‌سنگ البرز مرکزی با انتخاب مشاور با دانشگاه شهید بهشتی مازندران در حال انجام می‌باشد.

چه کشورهایی در رابطه با ژئوتوریسم معادن بیشترین فعالیت‌ها را داشته‌اند؟ در ایران نمونه‌هایی از گردشگری معدنی بیشتر در کدام استان است؟ لطفا توضیح دهید.

کشورهای زیادی در زمینه ژئوتوریسم معادن ورود پیدا کرده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به آلمان اشاره کرد. معدنکاری در آلمان چندان قوی نیست اما ایجاد موزه‌های معدنی در این کشور قابل توجه است. ایران نیز با در اختیار داشتن ظرفیت‌های مناسب در بخش معدن می‌تواند دراین زمینه ورود پیدا کند اما کارشناسان معدن معتقدند موفقیت در این حوزه نیازمند فرهنگ‌سازی است.

کشورهای دیگری نیز همچون ایالات متحده امریکا، ژاپن، آفریقای جنوبی و لهستان در زمینه ژئوتوریسم معادن فعالیت‌هایی داشته‌اند. در همین رابطه مرکز اطلاعات گردشگری دانشگاه میشیگان، به راحتی 50 درصد مردم امریکا را جزو گردشگران زمینی برآورد کرده است. در واقع این آمار بدان معناست که حدود ?? میلیون نفر در سال جزو این دسته بوده و انتظار می‌رود این تعداد به زودی به ??? میلیون نفر برسد.

معدن نمک چهرآباد استان سمنان یکی از معادن مستعد اجرای طرح گردشگری است. همچنین معادن طلای موته و سرب و روی انگوران واقع در منطقه حفاظت شده محیط‌زیستی، یکی از معادن خوب برای بازدید گردشگران به حساب می‌آید که اخیرا این معادن در لیست اجرای طرح گردشگری شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران قرار گرفته است.

معادنی که به لحاظ ژئوتوریستی در بیشتر کشورها مورد توجه قرار دارند چه معادنی هستند؟

عمدتا معادن طلا، سنگ‌های قیمتی همچون گارنت، انواع کوارتز، بریل و نمک سنگی می‌شود. در این میان معادن زغال‌سنگ برای بازدیدکنندگان از جذابیت بیشتری برخوردار است.

علت توجه سازمان‌های ذ‌ی‌ربط به این معادن، جذابیت مواد استخراجی و روش استخراج این معادن برای مردم است.

همچنین معادن زغال‌سنگ برای بازدیدکنندگان جالب توجه هستند زیرا می‌توانند از طریق این معادن، زیر زمین را از نزدیک مشاهده کنند.

صنعت نوظهور گردشگری معدنی دارای چه پتانسیل‌‌هایی است؟

صنعت نوظهور گردشگری معدنی پتانسیل بالایی برای جذب سرمایه و اشتغالزایی در مناطق روستایی دارد. نقطه قوت این صنعت نوظهور، استفاده از پتانسیل‌های ایجاد شده در کشور است که فاقد ماده معدنی و درآمدزایی می‌باشد و می‌تواند با اجرای طرح‌های مختلف گردشگری معدنی پیوندهای مستحکمی با برخی گونه‌های دیگر گردشگری و طبیعت گردی، زمین گردشگری و گردشگری روستایی، علمی و سیاحتی و غیره فراهم آورد.

معادن در ابتدای فعالیت خود به‌دلیل جهش‌های اقتصادی و مقاومت در برابر بحران‌های مالی منجر به توسعه اجتماعی در مناطق دور افتاده و ایجاد بازار کار و اشتغال می‌شوند. اما بدون شک ذخایر هر معدن روزی به پایان می‌رسد و در نهایت به منطقه‌ای متروکه تبدیل می‌شود.

درست در همین زمان است که می‌توان از یک معدن متروکه یک منطقه گردشگری ایجاد کرد. در واقع تبدیل معدن متروکه به سایت یا منطقه گردشگری افزون بر تقویت شاخصه‌های اقتصادی، بهبوددهنده شاخصه‌های جغرافیایی آن منطقه نیز است و موجب پایدار شدن آن می‌شود زیرا خاصیت احیاکنندگی و سازندگی داشته، مناطق زشت را زیبا و مناطق فقیر را غنی می‌کند و این موضوع حتی می‌تواند از ابتدای طراحی معدن در راستای حفظ محیط‌زیست و بازسازی منطقه عملیاتی طراحی و پیش‌بینی شود.

شایان ذکر است بسته به شرایط معدن، بعضا این امکان وجود دارد که در طول زمان بهره‌برداری و قبل از اتمام ذخایر نیز شرایط برای ایجاد یک محیط گردشگری سیاحتی، علمی نیز فراهم شود.

در پایان اگر مطلبی ناگفته مانده است لطفا بفرمایید.

در خصوص گردشگری معدن به تازگی اتفاقات خوبی در کشور افتاده است و می‌توان گفت این مبحث یک مبحث تازه و نوظهور در ایران به حساب می‌آید.

‌با توجه به این‌که ایران یکی از پتانسیل‌های گردشگری دنیا محسوب می‌شود؛ سرمایه‌گذاری در این حوزه بدون شک می‌تواند موجب اشتغال‌زایی فراگیر به ویژه برای جوانان در کشور شود و معادنی که در زمینه ژئوتوریسم قابلیت فعال شدن دارند، می‌توانند معادن در حال بهره‌برداری و استخراج و یا معادن متروکه‌ باشند.

بدون شک ورود به بحث گردشگری معدن می‌تواند پتانسیل‌های وسیعی در جهت ایجاد اشتغال و کارآفرینی ایجاد کند و در آینده افق روشنی در این حوزه در کشور وجود دارد.

سال‌ها پیش وجود معدن در یک منطقه، بهره‌برداری و استخراج از آن برای مردم منطقه جز آلودگی و فراز و نشیب‌های متعدد چیزی در بر نداشت اما با تقویت بحث گردشگری معدن، می‌توانیم یک فعالیت اقتصادی موثر را در مناطق معدنی توسعه دهیم که این امر خود موجب بهره بردن مردم این مناطق که بیشتر در حوزه‌های محروم و روستاها ساکن هستند و همچنین اشتغال‌زایی برای جوانان آن‌ها شود.

بدیهی است این مهم متناسب با شرایط هر معدن قابل بررسی و تطبیق خواهد بود و امکان انجام آن برای بعضی از معادن فراهم نمی‌باشد.

منبع : شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران

گفت و گوها

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/a88afb2e5de6abe3f650d83fa09e28ee.jpg
چهل و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/5cc87f56bb103a1caa0110d14b7fc327.jpg
چهل و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/c141fc836a5382ce9abebc9b5e91ec94.jpg
چهل و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/6c220d3a8bcde9f0ffa06402fad1f7cc.jpg
چهل و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/15fa68ba0f5da770c0543626ce041543.jpg
سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت،
cache/resized/b7f512f115ec95fd20cd5ed4e7c0c2c2.jpg
چهل و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family