• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی چند سال اخیر، قیمت لیتیوم به علت تقاضای شدید برای باتری‌های لیتیوم - یون مورد استفاده در تولید وسایل الکتریکی، افزایش یافته است، اما برخی اخبار منتشر شده در ابتدای سال 2018، حاکی از احتمال مازاد عرضه در بازار لیتویوم بود. این موضوع منجر به ایجاد نگرانی در میان سرمایه‌گذاران این فلز شده است؛ به‌نحوی که قیمت سهام برخی شرکت‌ها کاهش یافته است. با این حال شرکت‌های بزرگ در حال تلاش برای حفظ ارزش سهام خود هستند.

به گزارش اخبار فلزات، آنچه موجب ایجاد نگرانی در بازار شده؛ معامله‌ای است که به‌طور گسترده بین سازمان Corfo و شرکت SQM به‌عنوان برترین تولید‌کننده لیتیوم جهان در کشور شیلی، برای افزایش تولیدات لیتیوم این شرکت بسته شده و در کنار آن بررسی چشم‌انداز لیتیوم توسط شرکت مورگان استنلی مبنی بر احتمال وقوع مازاد عرضه این کالا در جهان موجب افزایش این نگرانی شده است. در نتیجه، این پیش‌بینی باعث شد تا بسیاری از بازارهای سهام‌های لیتیوم در 3 ماه اول سال 2018 با کاهش ارزش مواجه شوند.

با این حال دیده می‌شود که برخی از شرکت‌ها هنوز هم در معیار سالانه، ارزش سهام خود را حفظ کرده‌اند. در این گزارش سایت فلزات آنلاین نگاهی به بازارهای سهام‌ برتر لیتیوم در بازار کانادا (TSX وTSXV) انداخته است. قیمت‌های سهام، آخرین قیمت‌ها تا روز 17 فروردین (6 آوریل) هستند.

بهترین شرکت‌های سهامی لیتیوم در TSX:

1 - شرکت Orocobre با نماد ORL

قیمت هر سهم: 4.93 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018) : 71.28 درصد

شرکت استرالیایی Orocobre که پروژه‌های ساخت و بهره‌برداری لیتیوم خود را در کشور آرژانتین انجام می‌دهد، در زمینه پروژه‌های پتاس و بور نیز فعالیت دارد. عملکرد اصلی شرکت Orocobre در تولید لیتیوم و شامل طراحی و اجرای تأسیسات و فرآیندهای تولید لیتیوم در بزرگ‌ترین معدن لیتیوم آرژانتین Olaroz در شمال این کشور، و نیز تولید ماده معدنی بوراکس (Borax) در آن است.

2 - شرکت Lithium Americas با نماد LAC

قیمت هر سهم: 6.25 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 34.41 درصد

شرکت صنعتی و معدنی Lithium Americas، به همراه شرکت شیلیایی SQM، مشغول به انجام طرح‌های توسعه‌ای معدن Cauchari-Olaroz واقع در آرژانتین هستند. این شرکت‌ها فعالیت‌های توسعه‌ای خود را از طریق مشارکت 50 درصدی با شرکت آرژانتینی Minera Exarپیگیری می‌کنند. شایان ذکر است که شرکت Lithium Americas مالک 100 درصدی در پروژه لیتیوم نوادا (Lithium Nevada project) در مجموعه واحدهای تولیدی RheoMinerals است. این واحدها تولیدکننده روان‌کننده‌های مورد استفاده در صنعت حفاری نفت نیز هستند.

بهترین شرکت‌های سهامی لیتیوم در TSXV:

1 - شرکت صنعتی و معدنی QMC Quantum Minerals با نماد QMC

قیمت هر سهم: 0.58 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 329.63 درصد

شرکت صنعتی و معدنی QMC Quantum Minerals که در استان Manitoba کانادا واقع شده است. فعالیت‌های خود را در منطقه Cat Lake به انجام می‌رساند. Cat Lake، که در زمینه فلزات گران‌بها و نادر نیز دارای مناطق اکتشافی مناسبی است یکی از مناطق مناسب تولیدات لیتیوم است. QMC در حال تکمیل اکتشافات خود در این منطقه است. این شرکت از بین شرکت‌های مورد بررسی، بیشترین میزان سوددهی سالیانه را پیش‌بینی کرده است.

2 - شرکت Lithium Energi Exploration با نماد LEXI

قیمت هر سهم: 0.44 دلار؛ میزان سود سالیانه (2018): 137.84 درصد

شرکت Lithium Energi Exploration یک شرکت اکتشافی صنعتی و معدنی است که طراح پروژه‌های اکتشاف، استخراج و توسعه معادن لیتیوم در آرژانتین است. این شرکت در تورنتو مستقر است و دارای دفاتری در دالاس، تگزاس و ایالت کاتامارکا (Catamarca) در آرژانتین است.

3 -  شرکت Power Metals با نماد PWM

قیمت کنونی هر سهم: 0.64 دلارکانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 120.69 درصد

شرکت Power Metals یک شرکت معدنکاری چندگانه است که بر اکتشاف، استخراج و توسعه پروژه‌های معادن و تولید محصولات با خلوص بالا متمرکز است. این شرکت در تولید لیتیوم و همچنین فلزات و مواد معدنی فعالیت دارد.

                                                          

گفت و گوها

 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران

  اقتصاد پیشرفته شفاف‌تر است

  اخبار فلزات: شفاف‌سازی یکی از اصول مهم توسعه اقتصادی به‌شمار می‌رود و کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته، شفاف‌تر هستند. اما در کشور ما اصل شفاف‌سازی تاکنون مغفول واقع شده، چرا‌که در بسیاری از موارد آمار مربوط به تولید، مصرف و سایر موضوعات حوزه صنعت به‌طورشفاف ارائه نمی‌شوند. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با مدیرعامل بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد که اقتصاد کشورهای پیشرفته به این دلیل تا حد زیادی شفاف‌ است که ابزارها و بازارهای پیشرفته و نوینی در اختیار دارند. یکی از این ابزارهای نوین بورس‌های کالایی است که در اقتصاد کشورهای پیشرفته نقش بسزایی ایفا می‌کنند. به گفته وی، در کشور ما به‌دلیل مشخص نبودن میزان تولید و مصرف، به این نتیجه رسیدند که برای شفاف‌سازی میزان عرضه و تقاضا بورس کالا راه‌اندازی شود. اما متاسفانه عده‌ای از همان ابتدا که منافع خود را در خطر می‌دیدند، با آن به مخالفت پرداختند و سعی در خدشه‌دار کردن این نهاد مهم در کشور داشتند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • پرویز اخوان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد:

  عدم ثبات اقتصادی و نوسانات ارزی، سدی در مسیر تولید

  اخبار فلزات: جذب سرمایه در تمامی سطوح تولید از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، صنعت و معدن نیز از این قضیه مثتثنی به‌نظر نمی‌رسد. توکافولاد به‌عنوان یک شرکت سرمایه‌گذاری اولویت خود را فولاد و صنایع مرتبط با آن قرار داده و با جذب، هدایت و مدیریت سرمایه به‌دنبال مشارکت در توسعه صنعت است. پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین در همین خصوص با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توکافولاد به گفت‌وگو نشسته است. اخوان از برنامه‌های این شرکت تا افق 1404 می‌گوید و راه‌های تحقق اهداف این شرکت را در نابسامانی اقتصادی کنونی که گریبان‌گیر کشور است، تشریح می‌کند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • اردشیر سعدمحمدی، عضو هیات عامل ایمیدرو

  ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند

  اخبار فلزات: در شرایطی که بسیاری از کشورها با سیستم‌های جدید خود را وفق داده‌اند و به‌سمت نوآوری در حرکت هستند، در کشور ما هنوز هم بسیاری از صنایع با سیستم‌های قدیمی فعالیت می‌کنند. این مساله باعث شده آمار صحیحی از وضعیت صنعت کشور ارائه نشود. بر این اساس خبرنگار ماهنامه «اخبار فلزات» با عضو هیات عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. به گفته اردشیر سعدمحمدی در دنیای امروز سیستم‌ها آمار و اطلاعات را دریافت و سپس تحلیل‌های مورد نیاز را به مدیران ارائه می‌کنند اما در کشور ما هنوز این سیستم‌ها جایگاه خود را پیدا نکرده‌اند؛ بنابراین وظیفه وزارتخانه‌هاست که سیستم‌های جدید را تعریف کرده و مدیران نیز در راستای این سیستم‌ها حرکت کنند. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • سید احمد مشکانی، مدیر ارشد گروه زرمش

  برنامه مدون، لازمه تبدیل چالش‌های تحریم به فرصت‌های اقتصادی است

  اخبار فلزات: معدن و صنایع معدنی همواره با مشکلات متعددی مواجه بوده‌اند. در فضای کنونی حاکم بر اقتصاد کشور و با توجه به رشد سریع قیمت‌ها، نوسانات نرخ ارز و نبود ثبات اقتصادی، این مشکلات چندین برابر شده‌اند. علاوه بر موارد یاد شده، تحریم‌های اعمالی علیه ایران، شرایط کا را برای فعالان این حوزه روز به روز دشوار تر می‌کند. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیر ارشد گروه زرمش به گفت‌وگو نشسته است. سید احمد مشکانی اعتقاد دارد: تحریم‌ها می‌توانند آسیب‌های جدی به اقتصاد کشور وارد آورند اما در صورتی که برنامه مشخص و مهندسی شده طرح‌ریزی شود، می‌توان در بلندمدت این تحریم‌ها را به فرصت بدل کرد.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در گفت‌وگو با «فلزات آنلاین»:

  قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند

  اخبار فلزات: سقف رقابتی فولاد و شیوه قیمت‌گذاری آن از موضوعات قابل بحث در بورس به‌شمار می‌روند. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری «فلزات آنلاین» با مدیر عامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان به گفت‌وگو نشسته است. بهرام سبحانی معتقد است، قیمت واقعی فولاد با رقابت سالم در فضای بورس و عدم وجود سقف رقابتی تعیین می‌شود. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گوی کوتاه را می‌خوانید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family