• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی چند سال اخیر، قیمت لیتیوم به علت تقاضای شدید برای باتری‌های لیتیوم - یون مورد استفاده در تولید وسایل الکتریکی، افزایش یافته است، اما برخی اخبار منتشر شده در ابتدای سال 2018، حاکی از احتمال مازاد عرضه در بازار لیتویوم بود. این موضوع منجر به ایجاد نگرانی در میان سرمایه‌گذاران این فلز شده است؛ به‌نحوی که قیمت سهام برخی شرکت‌ها کاهش یافته است. با این حال شرکت‌های بزرگ در حال تلاش برای حفظ ارزش سهام خود هستند.

به گزارش اخبار فلزات، آنچه موجب ایجاد نگرانی در بازار شده؛ معامله‌ای است که به‌طور گسترده بین سازمان Corfo و شرکت SQM به‌عنوان برترین تولید‌کننده لیتیوم جهان در کشور شیلی، برای افزایش تولیدات لیتیوم این شرکت بسته شده و در کنار آن بررسی چشم‌انداز لیتیوم توسط شرکت مورگان استنلی مبنی بر احتمال وقوع مازاد عرضه این کالا در جهان موجب افزایش این نگرانی شده است. در نتیجه، این پیش‌بینی باعث شد تا بسیاری از بازارهای سهام‌های لیتیوم در 3 ماه اول سال 2018 با کاهش ارزش مواجه شوند.

با این حال دیده می‌شود که برخی از شرکت‌ها هنوز هم در معیار سالانه، ارزش سهام خود را حفظ کرده‌اند. در این گزارش سایت فلزات آنلاین نگاهی به بازارهای سهام‌ برتر لیتیوم در بازار کانادا (TSX وTSXV) انداخته است. قیمت‌های سهام، آخرین قیمت‌ها تا روز 17 فروردین (6 آوریل) هستند.

بهترین شرکت‌های سهامی لیتیوم در TSX:

1 - شرکت Orocobre با نماد ORL

قیمت هر سهم: 4.93 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018) : 71.28 درصد

شرکت استرالیایی Orocobre که پروژه‌های ساخت و بهره‌برداری لیتیوم خود را در کشور آرژانتین انجام می‌دهد، در زمینه پروژه‌های پتاس و بور نیز فعالیت دارد. عملکرد اصلی شرکت Orocobre در تولید لیتیوم و شامل طراحی و اجرای تأسیسات و فرآیندهای تولید لیتیوم در بزرگ‌ترین معدن لیتیوم آرژانتین Olaroz در شمال این کشور، و نیز تولید ماده معدنی بوراکس (Borax) در آن است.

2 - شرکت Lithium Americas با نماد LAC

قیمت هر سهم: 6.25 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 34.41 درصد

شرکت صنعتی و معدنی Lithium Americas، به همراه شرکت شیلیایی SQM، مشغول به انجام طرح‌های توسعه‌ای معدن Cauchari-Olaroz واقع در آرژانتین هستند. این شرکت‌ها فعالیت‌های توسعه‌ای خود را از طریق مشارکت 50 درصدی با شرکت آرژانتینی Minera Exarپیگیری می‌کنند. شایان ذکر است که شرکت Lithium Americas مالک 100 درصدی در پروژه لیتیوم نوادا (Lithium Nevada project) در مجموعه واحدهای تولیدی RheoMinerals است. این واحدها تولیدکننده روان‌کننده‌های مورد استفاده در صنعت حفاری نفت نیز هستند.

بهترین شرکت‌های سهامی لیتیوم در TSXV:

1 - شرکت صنعتی و معدنی QMC Quantum Minerals با نماد QMC

قیمت هر سهم: 0.58 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 329.63 درصد

شرکت صنعتی و معدنی QMC Quantum Minerals که در استان Manitoba کانادا واقع شده است. فعالیت‌های خود را در منطقه Cat Lake به انجام می‌رساند. Cat Lake، که در زمینه فلزات گران‌بها و نادر نیز دارای مناطق اکتشافی مناسبی است یکی از مناطق مناسب تولیدات لیتیوم است. QMC در حال تکمیل اکتشافات خود در این منطقه است. این شرکت از بین شرکت‌های مورد بررسی، بیشترین میزان سوددهی سالیانه را پیش‌بینی کرده است.

2 - شرکت Lithium Energi Exploration با نماد LEXI

قیمت هر سهم: 0.44 دلار؛ میزان سود سالیانه (2018): 137.84 درصد

شرکت Lithium Energi Exploration یک شرکت اکتشافی صنعتی و معدنی است که طراح پروژه‌های اکتشاف، استخراج و توسعه معادن لیتیوم در آرژانتین است. این شرکت در تورنتو مستقر است و دارای دفاتری در دالاس، تگزاس و ایالت کاتامارکا (Catamarca) در آرژانتین است.

3 -  شرکت Power Metals با نماد PWM

قیمت کنونی هر سهم: 0.64 دلارکانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 120.69 درصد

شرکت Power Metals یک شرکت معدنکاری چندگانه است که بر اکتشاف، استخراج و توسعه پروژه‌های معادن و تولید محصولات با خلوص بالا متمرکز است. این شرکت در تولید لیتیوم و همچنین فلزات و مواد معدنی فعالیت دارد.

                                                          

گفت و گوها

 • عباس کلانتر، مدیرعامل گروه پاترون در گفت‌وگو با پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین:

  واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور

  اخبار فلزات: اهمیت و توجه به تکنولوژی و تولید محصولات خاص موجبات پیشرفت و توسعه کشور را فراهم خواهد کرد. این امر با داشتن تیمی مجرب با دانش فنی بالا امکان‌پذیر است؛ تحقق این مهم در گروه پاترون با وجود مدیریتی جوان و کارآمد امکان‌پذیر شد. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین گفت‌وگویی را با مدیرعامل این گروه انجام داده است. عباس کلانتر اعتقاد دارد که واحد تحقیق و توسعه، مهم‌ترین بخش هر واحد تولیدی بوده و سرمایه‌گذاری در این واحد، به‌منزله تضمین آینده موفق هر مجموعه‌ای خواهد بود. در ادامه متن کامل این‌ گفت‌وگو را مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...
 • مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در گفت‌وگو با فلزات آنلاین:

  بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس

  اخبار فلزات: حداث و راه‌اندازی طرح‌های بزرگ و حیاتی در کشور از اقداماتی به‌شمار می‌روند که نه تنها موجب پیشرفت و توسعه کشور، بلکه منجر به اشتغالزایی و انجام مسئولیت‌های اجتماعی خواهند شد.
  ادامه مطلب...
 • ناصر تقی زاده، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر

  معدن، نجات‌بخش اقتصاد در شرایط تحریم اقتصادی

  اخبار فلزات: ایران با دارابودن ذخایر سنگ آهن که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان هنوز بخش عمده‌ای از آن‌ها اکتشاف نشده‌اند، پتانسیل‌های بسیاری برای توسعه در این حوزه دارد. به‌طوری که ایران با این پتانسیل‌ها می‌توانست یک شرکت بسیار بزرگ در حد شرکت‌های بین‌المللی در زمینه سنگ آهن داشته باشد. بزرگ‌ترین تولیدکننده سنگ آهن در کشور، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است که به‌صورت فعال در حال توسعه بوده و هر سال طرح‌های جدیدی را برای توسعه راه‌اندازی می‌کند. این شرکت علاوه بر طرح‌های توسعه معدنی در بخش مسئولیت‌های اجتماعی نیز فعال است و به احداث بیمارستان، فاضلاب شهر سیرجان و... نیز مبادرت ورزیده است. برای بررسی طرح‌های توسعه معدنی شرکت گل‌گهر، سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل این شرکت به گفت‌وگو نشسته است. ناصر تقی زاده با اشاره به مشکلات ناشی از تحریم‌ها، تنها بخش معدن را راه نجات‌بخش اقتصاد کشور و جایگزین نفت دانست. وی همچنین گفت گل‌گهر قصد دارد زنجیره تولید خود را تا محصولات نهایی (ورق فولادی) گسترش دهد و طرح‌های بسیاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی در دست اقدام دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران:

  هیجانات در بازار کالاها فروکش کرده است

  اخبار فلزات: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین» اظهار داشت: طی ماه‌های گذشته در پی نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بخش‌های مختلف اقتصادی به‌وجود آمد که به‌طور طبیعی نرخ کالاها از جمله محصولات فلزی در بورس کالا نیز دستخوش تغییراتی شد، اما امروز نوسانات فروکش کرده و بازار به تعادل رسیده است.
  ادامه مطلب...
 • بهرام سلطانی، قائم مقام مدیرعامل و نایب رئیس هیات مدیره آهن مجد:

  دولت نقش شرکت‌های بازرگانی را کمرنگ نداند

  حضور و وجود شرکت‌های با سابقه در حوزه فولاد، علی‌رغم حل مشکلات آن می‌تواند موجبات کمک به دولت در رفع نیازهای واقعی تولیدکنندگان و فعالان حوزه‌های مختلف صنعت کشور را نیز فراهم کند. متاسفانه اکثر شرکت‌های حاضر در عرصه‌های صنعتی کشور از عقبه و پشتوانه طولانی برخوردار نیستند؛ بنابراین بخشی از مشکلات موجود در کشور را می‌توان متاثر از این اتفاق دانست. شرکت آهن مجد با داشتن سابقه طولانی در زمینه حوزه فولاد کشور و حضور در بازار آهن، به تمامی نیازهای تولیدکنندگان آگاه است. در این راستا خبرنگار پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با قائم مقام مدیرعامل این شرکت انجام داده است. بهرام سلطانی اعتقاد دارد که دولت نباید نقش شرکت‌های بازرگانی در توسعه و پیشرفت کشور را نادیده بگیرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه مطالعه کنید.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/e6d4a9ee9638771f9e0d18b472b7ceab.jpg
چهل و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/af980bc3bfd78b60a778dabb7ae438ee.jpg
چهل و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a42c2b6a67769c6a56fc5e52739ff4b1.jpg
سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه
cache/resized/b9e6e8c9ce858665b24921431f10d9b5.jpg
چهل و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه
cache/resized/a8ea33fcf711971aaface64ea6826573.jpg
چهلمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری،
cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family