• آخرین های تکنولوژی
 • محبوبترین های تكنولوژی


 

ویژه ها

اخبار فلزات: طی چند سال اخیر، قیمت لیتیوم به علت تقاضای شدید برای باتری‌های لیتیوم - یون مورد استفاده در تولید وسایل الکتریکی، افزایش یافته است، اما برخی اخبار منتشر شده در ابتدای سال 2018، حاکی از احتمال مازاد عرضه در بازار لیتویوم بود. این موضوع منجر به ایجاد نگرانی در میان سرمایه‌گذاران این فلز شده است؛ به‌نحوی که قیمت سهام برخی شرکت‌ها کاهش یافته است. با این حال شرکت‌های بزرگ در حال تلاش برای حفظ ارزش سهام خود هستند.

به گزارش اخبار فلزات، آنچه موجب ایجاد نگرانی در بازار شده؛ معامله‌ای است که به‌طور گسترده بین سازمان Corfo و شرکت SQM به‌عنوان برترین تولید‌کننده لیتیوم جهان در کشور شیلی، برای افزایش تولیدات لیتیوم این شرکت بسته شده و در کنار آن بررسی چشم‌انداز لیتیوم توسط شرکت مورگان استنلی مبنی بر احتمال وقوع مازاد عرضه این کالا در جهان موجب افزایش این نگرانی شده است. در نتیجه، این پیش‌بینی باعث شد تا بسیاری از بازارهای سهام‌های لیتیوم در 3 ماه اول سال 2018 با کاهش ارزش مواجه شوند.

با این حال دیده می‌شود که برخی از شرکت‌ها هنوز هم در معیار سالانه، ارزش سهام خود را حفظ کرده‌اند. در این گزارش سایت فلزات آنلاین نگاهی به بازارهای سهام‌ برتر لیتیوم در بازار کانادا (TSX وTSXV) انداخته است. قیمت‌های سهام، آخرین قیمت‌ها تا روز 17 فروردین (6 آوریل) هستند.

بهترین شرکت‌های سهامی لیتیوم در TSX:

1 - شرکت Orocobre با نماد ORL

قیمت هر سهم: 4.93 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018) : 71.28 درصد

شرکت استرالیایی Orocobre که پروژه‌های ساخت و بهره‌برداری لیتیوم خود را در کشور آرژانتین انجام می‌دهد، در زمینه پروژه‌های پتاس و بور نیز فعالیت دارد. عملکرد اصلی شرکت Orocobre در تولید لیتیوم و شامل طراحی و اجرای تأسیسات و فرآیندهای تولید لیتیوم در بزرگ‌ترین معدن لیتیوم آرژانتین Olaroz در شمال این کشور، و نیز تولید ماده معدنی بوراکس (Borax) در آن است.

2 - شرکت Lithium Americas با نماد LAC

قیمت هر سهم: 6.25 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 34.41 درصد

شرکت صنعتی و معدنی Lithium Americas، به همراه شرکت شیلیایی SQM، مشغول به انجام طرح‌های توسعه‌ای معدن Cauchari-Olaroz واقع در آرژانتین هستند. این شرکت‌ها فعالیت‌های توسعه‌ای خود را از طریق مشارکت 50 درصدی با شرکت آرژانتینی Minera Exarپیگیری می‌کنند. شایان ذکر است که شرکت Lithium Americas مالک 100 درصدی در پروژه لیتیوم نوادا (Lithium Nevada project) در مجموعه واحدهای تولیدی RheoMinerals است. این واحدها تولیدکننده روان‌کننده‌های مورد استفاده در صنعت حفاری نفت نیز هستند.

بهترین شرکت‌های سهامی لیتیوم در TSXV:

1 - شرکت صنعتی و معدنی QMC Quantum Minerals با نماد QMC

قیمت هر سهم: 0.58 دلار کانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 329.63 درصد

شرکت صنعتی و معدنی QMC Quantum Minerals که در استان Manitoba کانادا واقع شده است. فعالیت‌های خود را در منطقه Cat Lake به انجام می‌رساند. Cat Lake، که در زمینه فلزات گران‌بها و نادر نیز دارای مناطق اکتشافی مناسبی است یکی از مناطق مناسب تولیدات لیتیوم است. QMC در حال تکمیل اکتشافات خود در این منطقه است. این شرکت از بین شرکت‌های مورد بررسی، بیشترین میزان سوددهی سالیانه را پیش‌بینی کرده است.

2 - شرکت Lithium Energi Exploration با نماد LEXI

قیمت هر سهم: 0.44 دلار؛ میزان سود سالیانه (2018): 137.84 درصد

شرکت Lithium Energi Exploration یک شرکت اکتشافی صنعتی و معدنی است که طراح پروژه‌های اکتشاف، استخراج و توسعه معادن لیتیوم در آرژانتین است. این شرکت در تورنتو مستقر است و دارای دفاتری در دالاس، تگزاس و ایالت کاتامارکا (Catamarca) در آرژانتین است.

3 -  شرکت Power Metals با نماد PWM

قیمت کنونی هر سهم: 0.64 دلارکانادا؛ میزان سود سالیانه (2018): 120.69 درصد

شرکت Power Metals یک شرکت معدنکاری چندگانه است که بر اکتشاف، استخراج و توسعه پروژه‌های معادن و تولید محصولات با خلوص بالا متمرکز است. این شرکت در تولید لیتیوم و همچنین فلزات و مواد معدنی فعالیت دارد.

                                                          

گفت و گوها

 • محمدیاسر طیب‌نیا، مشاور عالی مدیرعامل فولاد مبارکه

  دولت سیاست‌های زیربنایی را تنظیم کند

  اخبار فلزات: در حال حاضر در ایران حدود 30 تا 32 میلیون تن ظرفیت تولید فولاد وجود دارد. با این حال برای دستیابی به افق چشم‌انداز 1404 مبنی بر تولید 55 میلیون تن فولاد باید بیش از 20 میلیون تن دیگر ظرفیت جدید در صنعت فولاد کشور ایجاد شود که این امر به حدود 8 تا 9 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری جدید برای احداث واحدهای فولادی نیاز دارد. شکى نیست که این سرمایه‌گذاری منحصر به سرمایه‌گذارى مستقیم در صنعت فولاد نیست. چرا که برای دستیابی به میزان تولید 55 میلیون تن فولاد، کشور در درجه اول نیازمند زیرساخت‌های لازم است.
  ادامه مطلب...
 • محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران

  استارت‌آپ‌ها، محرک‌های بخش معدن در آینده هستند

  اخبار فلزات: ایده استفاده از استارت‌آپ‌های معدنی با این نگاه شکل گرفت که مشابه با بخش‌های دیگر، بخش معدن نیز باید یک انقلاب حرکتی از سنتی به نگاه‌های جدیدی که در دنیا شکل گرفت، داشته باشد. فراموش نشود که اگر بخش معدن قصد داشته باشد که تنها با همان نگاه‌های سنتی حرکت‌های خود را انجام دهد، نباید این انتظار را داشته باشد که در درازمدت، موفقیتی برای حضور در بازارهای جهانی داشته باشد. بنابراین مهم‌ترین فاکتور امروز در همه جای دنیا، کیفیت بالا و قیمت تمام شده محسوب می‌شود که استارت‌آپ‌ها می‌توانند این امکانات را فراهم آورند.
  ادامه مطلب...
 • حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران

  قیمت‌گذاری دستوری، منشا رانت است

  اخبار فلزات: تثبیت دستوری قیمت‌ها در کشور ما سابقه طولانی دارد که با نتایج تلخی برای صنایع همراه بوده است. این دست اقدامات که اغلب با شعار حمایت از صنایع پایین‌دستی انجام می‌گیرد، اغلب به اشاعه فساد، قاچاق و رانت منجر می‌شود و حتی در بلندمدت زمینه تضعیف هرچه بیشتر صنایع پایین‌دستی کشور را به‌دنبال خواهد داشت. با وجود چنین تجربه‌ای همچنان گاه تحت تاثیر جوسازی برخی واسه‌های سودجو، صحبت از قیمت‌گذاری دستوری برخی محصولات دوباره به میان می‌آید. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران به گفت‌وگو نشسته است. حامد سلطانی‌نژاد اعتقاد دارد، هرنوع کنترل دستوری قیمت منجر به رانت می‌شود. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
  ادامه مطلب...
 • حسن خلج طهرانی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس مطرح کرد:

  جذب سرمایه‌گذارن به بخش تولید راه عبور از رکود اقتصادی

  اخبار فلزات: در فرآیند توسعه اقتصادی، سرمایه‌گذاری از اهمیت بالایی برخوردار است، درواقع سرمایه‌گذاری لازمه و موتور محرک رشد اقتصادی است، مناطقی که بتوانند در جذب سرمایه‌گذار موفق‌تر عمل کنند، مسیر رشد را سریع‌تر طی خواهند کرد. ‌در این میان مناطق ویژه با دارا بودن مزایای متعدد و ارائه تسهیلات و مشوق‌ها سعی در جذب سرمایه‌گذاران دارند. باوجود تعداد زیاد مناطق ویژه در کشور تعداد محدودی توانسته‌اند از مزایای خود استفاده کرده و رشد کنند. منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس یکی از بزرگترین مناطق ویژه کشور است که در حوزه معدن و صنایع معدنی منحصر به‌فرد است. این منطقه با داشتن مزیت‌های ناشی از محل قرارگیری، ایجاد تسهیلات زیرساختی و ارائه مشوق‌های متعدد به‌دنبال جذب سرمایه‌گذاران و تبدیل شدن به یکی از بزرگترین قطب‌های صنعتی کشور است. برای روشن شدن مزایای این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران " ماهنامه اخبار فلزات " به گفت‌وگو با مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس پرداخت. حسن خلج طهرانی به تسهیلات و مشوق‌های ارائه شده توسط این منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران پرداخت و از برنامه‌های منطقه برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی گفت. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را بخوانید.
  ادامه مطلب...
 • نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

  توسعه، لازمه ماندگاری در بلند مدت

  اخبار فلزات: نادر خطیبی مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد، در گفت‌وگو با اخبار فلزات به بیان استراتژی این شرکت در سال گذشته و استراتژی آن برای سال 97 پرداخت. استراتژی توکا فولاد در سال ۱۳۹۶ سودآوری نبود، این شرکت به دنبال توسعه و به روز شدن است که در تحقق این هدف نیز موفق عمل کرد.
  ادامه مطلب...

ماهنامه اخبار فلزات

cache/resized/eb82d6e01471fb45208b29c7df8e5e53.jpg
سرمقاله مهمان/ جعفر سرقینی، معاون امور معادن و
cache/resized/5fdc39f541c2fb59cb2db32d804715af.jpg
سرمقاله مهمان/ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و
cache/resized/236d941135e737286605a0609cab55c0.jpg
سرمقاله مهمان/ محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن
cache/resized/606d6207a06e88856f9c9a317101be0c.jpg
دیپلماسی اقتصادی، ضامن پایداری و توسعه صادرات
cache/resized/051517a92fa9069987b9e99e58c35653.jpg
یادداشت مهمان: عزیزالله عصاری، مدیرعامل شرکت
cache/resized/9b369ed53e1c293f37e10a8b4d734b49.jpg
جعفر سرقینیتفکیک همگام با توسعه نیست پس از 6 سال
cache/resized/16567cc9ed641fa1a926c80b3dcd664e.jpg
بنادر نیازمند و زمینه‌ساز توسعه مهدی کرباسیان؛
Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family